نقش رنگ ها در دکوراسیون داخلی

نقش رنگ در در دکوراسیون داخلی و از چه رنگ های در سال ۲۰۲۰ استفاده کنیم؟

بنر تبلیغاتی سوپر نوین

تبلیغات

نقش رنگ در دکوراسیون داخلی ؛ دقت کرده اید که نمیتوان آب و هوا را خیلی دقیق پیش بینی کرد؟ حدس زدن رنگ هر سال هم دقیقا مانند آب و هواست، یعنی نمیتوانید بطور دقیق بگویید که قرار است چه رنگ هایی روی لباس های تن تان یا در و دیوار منزلتان بنشینند. فقط با بررسی مُد و ترندهای جهانی و مراجعه به متخصصان و کارشناسان این حوزه است که میتوان تاحدی درباره رنگ‌های پرطرفدار هر سال پیش بینی هایی داشت.

رنگ های رایج هر سال هم مانند دنیای مد،طراحی داخلی و غذا، از آنچه در دنیا میگذرد کاملا اثر می پذیرند. بدیهی است در دورانی که زندگی همه بسیار پرمشغله شده است،دغدغه هایی مانند محیط زیست و تغییرات آب و هوا وجود دارد و توجه به تندرستی و زندگی سالم هم زیادتر از قبل است،رنگ هایی با طیف خاکی،رنگ های گرم خنثی و سبز ملایم پرطرفدارتر از همیشه به نظر برسد.در ادامه این مطلب از بخش دکوراسیون داخلی مجله عروس ما درباره رنگ های پرطرفدار سال ۲۰۲۰ بیشتر خواهید خواند.

رنگ چه نقشی در دکوراسیون داخلی خانه ها دارد؟

رنگ در زندگی واقعی ما وجود خارجی ندارد.این تنها اثر امواج الکترومغناطیسی ثبت شده به دست مغز و چشمان ماست که باعث تعریف ساختار رنگ و نام گذاری آنها شده است. با این وجود رنگ ها در زندگی ما نقش پر زنگ و بعضاً بسیار موثری را ایفا می‌کنند و ما بدون توجه به آنها و همین طور عدم استفاده از آن‌ها دچار مشکلات عدیده ای در زندگی شخصی و اجتماعی خود می شویم.

رنگ ها باعث پدیدار شدن احساسات، خلق و خو شده و همین موضوع دلیل محکمی شده است تا طراحان و معماران و مالکان فضا (خانه یا اداره) به فکر ایجاد تنوع، به روز نگه داشتن مداوم و تولید خلاقیت برای تغییری دیگر بیافتند.

تئوری رنگ ها در دکوراسیون داخلی 

رنگ که عنصری ترکیبی از نور است به وسیله هر یک از امواجش حسی را پدید می آورد. شور و حرارت، انرژی، خوشحالی، رمز و راز، و … با درک تئوری رنگ شما میتوانید محلی که با خلق و خوی شما هماهنگ است را ایجاد کنید. توجه به این نکته نیز لازم است که هر رنگ بر روی افراد مختلف خاصیت های متفاوتی از خود بروز میدهد.دلیل این موضوع به عواملی چون جنسیت، سن، نژاد، فرهنگ و تجارب زندگی شخص وابسته است. هر چند همیشه انسان ها به رنگ ها واکنش نشان میدهند،نوع واکنش و رنگ مهم نیست؛ بلکه اثر گذاری آن ملاک است.

رنگ های پرطرفدار دکوراسیون داخلی

رنگ های پرطرفدار ۲۰۲۰ در دکوراسیون داخلی و طراحی

رایج شدن برخی رنگ ها، بخصوص در هر سال، از اتفاقاتی که در دنیا به وقوع می پیوندد اثر می پذیرد. این روزها که تمرکز افراد بر سلامت روان بیشتر شده است، توجه به مواد و رنگ های خنثی و طبیعی نیز بیشتر از گذشته است. انگار، بشر برای آرامش و سلامت روان باید به طبیعت بازگردد. بدین ترتیب، رنگ هایی که بناست در سال ۲۰۲۰، در و دیوار دنیای مان را رنگی کنند از سال های پیش محدودتر شده اند.در سال آینده میلادی، پای رنگ هایی در میان است که براق‌ هستند و طبیعت را در ذهن تداعی میکنند.

رنگ های ۲۰۲۰ قرار است پشتیبان و پس زمینه ای برای اسباب و اثاثیه های رنگی باشند.رنگ های خنثی معمولا طبیعی و پیچیده هستند و در آنها رگه هایی از ماتی دیده می شود که یادآور سکون و آرامش است.برای مثال، رنگ خاک رُس را در نظر بگیرید. نوعی گرما و خاکی بودن در آن جلوه میکند. این رنگ ازجمله رنگ های کلیدی خنثی است که در طراحی داخلی و رنگ آمیزی دکوراسیون نقشی مهم ایفا میکند.

۱) روشن مات ؛ ارکستری ساده ولی پرهیاهو

در سال ۲۰۲۰، استفاده از رنگ های روشن مات رایج خواهد شد.رنگ های مختلف به شکل های گوناگون در طبیعت و مصنوعات اطراف مان دیده می‌شوند و حضور دارند اما، با وجود این، هر سال، قرعه به نام طیفی از آنها می‌افتد تا معروف و محبوب شوند.

 • رنگ صورتی هزاره ای (Millennial pink) ؛ که طیفی از صورتی ملایم را شامل می‌شود، دیگر دارد صحنه مُد را ترک میکند. حالا دیگر باید شاهد حضور نوع دیگری از رنگ صورتی باشیم.
 • رنگ قرمز ؛ با مایه هایی از رنگ لعل، در کنار صورتی خاکی، (ترکیبی از بنفش و صورتی که پررنگ و غلیظ نیست) جایگزین رنگ هایی با مایه کهربایی میشود.

دولوکس، در طیف رنگ های روشن مات، به سراغ رنگ هایی نظیر قرمز بورگاندی پررنگ (بورگاندی نوعی شراب قرمز است)، بادمجانی، قهوه‌ای خاکی، قرمز مایل به قهوه ای و رنگ مرجانی کم رنگ رفته است. این رنگ ها سال های دهه ۷۰ و هنر بکاررفته در دکوراسیون داخلی فضاهایی مانند دیسکو را تداعی میکنند. این پالت رنگ مخصوص رنگ آمیزی و دکوراسیون فضاهایی خواهد بود که قرار است خاص و متمایز باشند و از انتخاب های جسورانه و متفاوت ترسی ندارند.

استفاده از این طیف رنگی برای یک اتاق‌خواب بزرگ و مجلل، اتاق نشیمن یا پذیرایی میتواند بر جذابیت های آن به طرز شگفت انگیزی بیفزاید. در این پالت رنگ، صورتی، یعنی رنگ محبوب سال های اخیر، هم حضور دارد ولی توناژ و طیف صورتی بکار رفته بیشتر حالت مات دارد و در کنار طیفی از صورتی خاکی گرم استفاده می شود.

۲) خنثی و خاکی ؛ سادگی فیلسوف مآبانه

در سال ۲۰۲۰، رنگ های خنثی و خاکی متداول خواهد شد. البته دیگر خبری از طیف رنگی قرمز مایل به قهوه ای یا طوسی روشن در مد سال بعد نیست. در سال جدید با رنگ هایی روبه رو خواهیم شد که ملایم هستند و در عین ملایمت و خنثی بودن،پیچیدگی های خاص خود را دارند.رنگ های خنثی، همانطور که قبلا هم گفته شد،نماینده نوعی سکون و آرامش هستند. رنگ خاک رس از جمله نمایندگان معروف طیف خنثی است که با خود گرما و جلوه ای طبیعی از خاک را به همراه دارد.

پیشنهاد دولوکس برای طیف های رنگی خنثی و خاکی شامل گزینه هایی است که ترکیبی از ملایمت، رنگ های خنثی و در عین حال گرم و زنده را پوشش میدهند: خاکستری کم رنگ و کرم در کنار رنگ بنفش کم رنگ، ملقب به یاسی، و رنگ مرجانی گرم و مات. طیف رنگی پیشنهادی برای سال ۲۰۲۰ حالتی خنثی دارد که احساس آرامش و صلح را در محیط ایجاد میکند.اضافه شدن رنگ های طلایی و مرجانی به این ترکیب باعث می شود جلوه ای تجملاتی هم به محیط اضافه شود.

مقالات مرتبط  چیدمان منزل ؛ 5 تکنیک بی نظیر برای تبدیل خانه معمولی به خانه لوکس!

توصیه و پیشنهاد سازنده

از رنگ یاسی در کنار خاکستری مایل به سبز، به جای رنگ سبز، در ترکیب رنگ های دکوراسیون داخلی خودتان استفاده کنید و نتیجه زیبای آن را ببینید.

۳) سبز و آبی ؛ اقیانوس در نگاه خانه

اگر پیش بینی ها و پیشنهادها برای رنگ سال ۲۰۲۰ را بررسی کنید، متوجه خواهید شد که سبز و آبی، با الهام از طیف رنگ های اقیانوسی و رنگ های طبیعت، جایگاهی ویژه دارند. شرکت پانتون که هر سال رنگ ویژه سال را اعلام می‌کند، از رنگ سبز نعنایی حرف میزند که قرار است در کوچه ها و خیابان ها رایج و پرطرف دار شود. با این حساب، از ترکیب سبز و آبی اقیانوسی در دکوراسیون خبری نخواهد بود؟ کارشناسان دولوکس معتقدند که کنارگذاشتن سبز و آبی حماقت محض است.

کافی است به ترکیب زنده، درخشان و روح بخش آبی اقیانوسی و رگه های رنگی سبز آبی فکر کنید تا دریابید که اضافه شدن این رنگ ها،در کنار طیف لاجوردی و کهربایی،میتواند در استفاده از رنگ های طبیعی، سبک و موج جدیدی به دنیای دکوراسیون و طراحی وارد کند.روشنی و سیال بودن مستتر در طیف رنگ های سبز و آبی اقیانوسی بارقه هایی از خلاقیت و ماجراجویی را، در کنار سایه های خاکی و گرم ایجاد میکند و باعث می شود احساس راحتی و گرما به محیط اضافه شود.

این رنگ ها اجازه میدهند از اسباب و اثاثیه هایی استفاده کنیم که متعلق به دوره های مختلف اند؛‌ ترکیبی از طرح های اسباب و وسایل سال های دهه ۸۰ میلادی،در کنار سبک های میدسنچری (جنبشی در دنیای طراحی در سال‌های ۱۹۳۳ تا ۱۹۶۵).

توصیه و پیشنهاد سازنده

یادتان باشد که هرچند پیروی از مد میتواند جذاب و جالب باشد اما زمانی که قرار است از رنگ‌ها برای دکور و طراحی فضایی مانند منزل استفاده کنید، حتما به سلیقه شخصی تان اهمیت بدهید. رنگ ها میتوانند انگیزه دهنده و الهام بخش باشند و روحیات و رفتار صاحب خانه را نمایندگی کنند. پس بهتر است، ضمن نیم نگاهی به مد،سلیقه شخصی تان را هم در نظر بگیرید و فردیت تان را زیر پاشنه های بلند کفش مد له نکنید.

۴) رنگ احساسی ؛ فقط فقط سبز 

هرقدر بیشتر اسیر دنیای تکنولوژی شده باشیم و از طبیعت‌ دورتر شویم، بیشتر ارزش آن را درمی یابیم و نیازمان به قاب های سبز طبیعت را بیشتر احساس میکنیم. طبیعت بر روان و جسم مان اثرات مطلوب بسیار دارد. همین نیازها و میل باعث شده است تا طراحان و کارشناسان به بازگشت رنگ سبز به مکان‌ها و فضاهای مختلف علاقه نشان دهند. قبول کنید که به راهی برای اتصال مجدد با طبیعت نیازمندیم. مثلا کاشتن گل و گیاه یا سبزیجات از راه هایی هستند که ما را با طبیعت پیوند میدهند.

یکی از روش های بازگشت به طبیعت استفاده از رنگ سبز در فضاهای داخلی و دکوراسیون است.با وجود طیف های رنگ سبز در محیط، احساس آرامش به هر مکانی باز میگردد و امکان دورشدن از فضای دیجیتالی مهیا میگردد. پالت رنگ پیشنهادی دولوکس در استفاده از رنگ سبز شامل زیتونی روشن، سبز مغزپسته‌ ی ملایم و سبز براق، به رنگ گیاهان جنگل،می شود. با طیف رنگ سبز ملایم و طبیعی میتوانید فضایی آرام و جذاب در منزلتان فراهم کنید.

بافت ها و رنگ های سبزرنگ را میتوان به شکل های متنوع در طراحی به کار برد. ضمن اینکه، گرمایی به محیط می بخشند که طعم خوب گرمای خانه را منتقل میسازد. ترکیب رنگی سبز با چوب های نیمه تیره،سنگ های طبیعی و شیشه های رنگی بسیار زیبا می شود.

چگونه رنگ مناسب برای دکوراسیون خانه انتخاب کنیم؟

در انتخاب ترکیب رنگ در دکوراسیون خانه متناسب بودن رنگ وسایل و محیط ازجمله کف‌پوش، دیوارها، پرده، کابینت و لوازم منزل ضروری است. علاوه بر این، در انتخاب رنگ باید به سبک طراحی محیط، نوع کاربری، سن و جنسیت افراد ساکن و ابعاد خانه توجه داشت.

شاید در گذشته چندان شاهد استفاده از رنگ های روشن و به ‌اصطلاح شاد در چیدمان خانه ها نبودیم اما امروزه می­توان گفت محدودیتی برای ترکیب رنگ دکوراسیون منزل وجود ندارد به ‌شرط آنکه رنگ­های انتخاب‌شده متناسب باشند.اولین نکته ای که در مورد ترکیب رنگ ها باید در نظر گرفت دسته بندی رنگ ها به دو گروه اصلی و فرعی و به کار بردن رنگ های مکمل در کنار یکدیگر است.

در این تقسیم بندی سه رنگ اصلی وجود دارد و باقی رنگ ها از ترکیب این سه رنگ اصلی به دست می آیند. زرد، قرمز و آبی رنگ های اصلی هستند و رنگ های دیگر مانند نارنجی (ترکیب زرد و قرمز)، سبز (ترکیب زرد و آبی)، بنفش (ترکیب قرمز و آبی) و … رنگ‌های فرعی را تشکیل میدهند.

دانستن همین نکته کافی است تا بتوان هر رنگ­ را در کنار مکمل خود قرار داد. تشخیص مکمل رنگ های اصلی نیز با توجه به رنگ های فرعی که از ترکیب رنگ های اصلی به دست می آیند کار ساده ای است. در واقع مکمل هر رنگ اصلی دو رنگ اصلی دیگر و ترکیب آن دو است. به عنوان مثال رنگ قرمز و زرد و ترکیب آن ها یعنی نارنجی مکمل های رنگ آبی هستند.

از قانون ۶۰-۳۰-۱۰ استفاده کنید.

در انتخاب ترکیب رنگ دکوراسیون منزل با پیروی از قانون ۶۰-۳۰-۱۰ یک ترفند حرفه ای برای داشتن بهترین ترکیب رنگ ها در دکوراسیون خانه است.

طبق این قانون هنگام انتخاب رنگ برای یک محل رنگ ها با این نسبت تقسیم می­شوند:

 • ۶۰ درصد رنگ قالب
 • ۳۰ درصد رنگ های ثانویه
 • ۱۰ درصد رنگ های فرعی

برای توضیح بیشتر این مسئله یک کت و شلوار مردانه را در نظر بگیرید، ۶۰ درصد از کل لباس را کت و شلوار، ۳۰ درصد آن را پیراهن و ۱۰ درصد آن را کراوات تشکیل می­دهد.اگر همین قانون را برای انتخاب ترکیب رنگ ها به کار ببریم دیوارها و کفپوش ۶۰ درصد، اثاث و لوازمی مانند مبلمان ۳۰ درصد و چیزهای فرعی تر مانند گلدان، مجسمه یا هر وسیلۀ تزیینی دیگر ۱۰ درصد از رنگ محیط را در بر می گیرد.

مقالات مرتبط  میز غذاخوری ؛ 21 مدل میز غذاخوری کلاسیک و مدرن 4 تا 12 نفره شیک!

تغییر ابعاد خانه با ترکیب رنگ مناسب

بله درست است! با انتخاب مناسب رنگ ها میتوان ابعاد خانه را بزرگتر و یا کوچکتر جلوه داد.

 • اگر خانه کوچکی دارید، استفاده از رنگ های تیره در چیدمان توصیه نمی­شود چرا که محیط را کوچکتر جلوه میدهد.
 • استفاده از رنگ های ملایم و روشن مانند سفید، خاکستری، سبز و آبی کمرنگ به‌ خصوص برای زمینه محیط را بزرگتر جلوه میدهد. اما این بدان معنا نیست که نمیتوان از رنگ های شاد در دکوراسیون داخلی استفاده کرد بلکه کاملاً برعکس برای جلوه دادن به این رنگ های خنثی، باید از وسایل رنگی استفاده کرد.

انتخاب رنگ زمینه خانه

دیوارها و کفپوش هر دو زمینۀ محیط محسوب می­ شوند و انتخاب هوشمندانه رنگ برای آنها سبب می شود تا دست شما در انتخاب رنگ برای سایر وسایل بازتر باشد. از همین رو بهتر است رنگی خنثی و ملایم برای آن­ها انتخاب کنید تا با سایر رنگ­ها به‌ راحتی هماهنگ و به‌ اصطلاح ست شود.

این رنگ ها لزوماً سفید یا خاکستری نیستند بلکه استفاده از سایر رنگ ها با تناژی ملایم همین کارکرد را برای شما خواهد داشت.ضمن آنکه استفاده از رنگ های تند مانند قرمز و نارنجی روی دیوارها شاید در نگاه اول جذاب باشد اما پس از مدتی آزاردهنده خواهد رود، اما استفاده از این رنگ ها برای سایر وسایل مانند مبلمان در زمینه ای خنثی جلوۀ بیشتری خواهد داشت.

رنگ های مناسب برای اتاق خواب

در انتخاب رنگ برای اتاق خواب دست شما بازتر است و میتوانید با علایق و سلیقۀ خود رنگ ها را در کنار هم بچینید اما رعایت برخی نکات در این زمینه نیز به شما در داشتن انتخابی بهتر کمک خواهد کرد.

 1. اولین مسئله توجه به این نکته است که اتاقخواب محلی برای استراحت است و باید فضایی آرامش بخش داشته باشد.به همین منظور استفاده از رنگ­های ملایم و آرام گزینۀ بهتری خواهد بود.
 2. در مورد اتاق خواب جنسیت و سن نیز دخیل هستند.به طور مثال انتخاب رنگ سفید و صورتی ملایم برای اتاق یک پسر نوجوان برای او چندان خوشایند نخواهد بود. در حالی که صورتی رنگ موردعلاقۀ اغلب دخترهاست.پسرها نیز رنگ های تند و تیزی مانند قرمز، آبی و نارنجی را ترجیح میدهند.
 3. در مورد ترکیب رنگ اتاق زوج های جوان نیز باید گفت که علیرغم محبوبیت رنگ قهوه ای در انتخاب سرویس خواب تزیین اتاق با رنگ سفید، تناژهای مختلف رنگ بنفش به ویژه یاسی و ترکیب آنها نیز علاوه بر زیبایی سبب ایجاد فضایی دل انگیز شده و به داشتن خوابی آسوده کمک میکند.
 4. ترکیب رنگ صورتی و سفید را نیز فراموش نکنید. ترکیب این دو رنگ با یکدیگر علاوه بر ایجاد فضایی رمانتیک و زیبا با روحیات خانم­ ها سازگارتر است.­

رنگ های مناسب برای اتاق نشیمن

اتاق نشیمن اولین بخش خانه است که در معرض دید قرار دارد و اغلب بیش از سایر بخش های خانه کاربرد دارد؛ به همین جهت این بخش از خانه از اهمیت ویژه ای برخوردار است.ترفندی که میتوان به کار برد ست کردن بخشی از دیوار یا کفپوش با وسایل است.این ترفند دکوراسیون منزل را بسیار شیک و جذاب میکند.البته به شرطی که تناسب ترکیب رنگ ها رعایت شود.

از جادوی نورپردازی غافل نشوید.

در کنار تمام نکات یادشده در ترکیب رنگ ها در دکوراسیون منزل این مسئله را فراموش نکنید که حتی بهترین ترکیب رنگ ها و زیباترین دکوراسیون بدون نورپردازی مناسب جلوۀ چندانی نخواهد داشت؛حتی گاهی میتوان ایرادهای موجود در ترکیب رنگ دکوراسیون را نیز با نورپردازی صحیح جبران کرد. پس از جادوی نورپردازی غافل نشوید.

سعی کنید با کنار کشیدن پرده ها در طول روز از نور طبیعی خورشید به بهترین شکل بهره ببرید؛ اما اگر به هر دلیل نمیتوانید از این منبع نور استفاده کنید میتوانید از منابع مصنوعی مانند آباژور استفاده کنید.

جمع بندی نهایی

 • همیشه سعی کنید وسایلی مانند فرش، پرده یا تابلو را به گونه ای انتخاب کنید که دارای ترکیبی از رنگ های موجود در دکوراسیون خانه باشد.
 • رنگ ها تأثیر فوق العاده ای روی روحیه و خلق و خوی انسان ها دارند، به همین دلیل از ترکیب رنگ­های خنثی بدون همراهی یک یا چند رنگ شاد و روشن در دکوراسیون بپرهیزید.
 • از ترکیب بیش از سه یا چهار رنگ در آرایه گری خودداری کنید چرا که شلوغ شدن محیط جلوۀ رنگ ها را از بین می برد.
 • اگر خانۀ کوچکی دارید از رنگ های تند و ترکیب چند رنگ در کنار هم خودداری کنید زیرا محیط را کوچک و خفه جلوه میدهد.
 • بهتر است برای دیوارها و کفپوش ها از رنگ‌های ملایم استفاده کنید تا سایر رنگ ها در محیط بیشتر جلوه کنند.
 • یکی از راه­هایی که می­­توان به محیطی با رنگ های سرد و خنثی روح بخشید استفاده از یک تابلو با ترکیب چند رنگ گرم است.
 • برای اجرای یک ترکیب رنگ حرفه ­ای در دکوراسیون از قانون ۶۰-۳۰-۱۰ استفاده کنید.
 • شناخت رنگ­های اصلی و فرعی و رنگ­های مکمل و متضاد هریک در داشتن بهترین ترکیب رنگ در دکوراسیون بسیار مفید خواهد بود.
 • هرچند برای دوری از یکنواختی و روح بخشیدن به محیط استفاده از چند رنگ در دکوراسیون خانه توصیه می­شود اما به کار بردن بیش از حد رنگ­ها و بدون در نظر گرفتن هماهنگی آنها با یکدیگر سبب بی­نظمی محیط و ایجاد احساس دلزدگی می ­شود.


این مقالات مرتبط را هم بخوانید…..

[تعداد: 2   میانگین:  5/5]
عروس ما در اینستاگرام