راه های رفع مشکلات سینمای خانگی

راهنمای کامل ۰ تا ۱۰۰ رفع مشکلات سینمای خانگی !!

بنر تبلیغاتی سوپر نوین

تبلیغات

رفع مشکلات سینمای خانگی ؛ زمانی که یک سیستم سینمای خانگی تهیه می‌کنید، با تصور این که با اتصال چند سیم و کابل میتوانید این دستگاه را راه اندازی کنید شروع به باز کردن تمامی قسمت ها از کارتن های جدید می شوید، اما بعد از این که تعداد زیادی کابل را به تعداد زیادتری پورت وصل کردید، متوجه می شوید که کار به همان راحتی ها که فکر می کردید نبوده است.

مشکلات بسیاری وجود دارد که میتواند نحوه کارکرد و کیفیت یک سیستم سینمای خانگی را چه ابتدای راه اندازی و چه پس از مدتی کارکرد، مختل کرده و یا این که در عملکرد آن اختلال ایجاد کند.

رفع مشکلات سینمای خانگی حتما نیاز به تخصص مهمی ندارند و با دانش بسیاری از قطعات و یا نرم افزارها میتوان آن را حل کرد.برای رفع مشکلات سینمای خانگی باید مشکلات مربوط به پخش و کیفیت صدا، قطع شدن تصویر، ناهماهنگی و اختلال در پورت ها و… بسیاری از این اختلالات را ابتدا بررسی و سپس برطرف سازید.

گاهی برای رفع مشکلات سینمای خانگی میتوانید تنها با جابه جا کردن یک کابل یا فشار دادن یک دکمه به حالت صحیح برگردید. اما بهتر است برای تعمیر سینمای خانگی به یک کارشناس متخصص مراجعه کنید.باما در ادامه این مطلب از بخش جهیزیه عروس مجله عروس ما همراه باشید.

در چه مواقعی به متخصص تعمیرکار سینما خانگی نیاز داریم؟ 

برای رفع مشکل سینما خانگی در گام اول باید عیب سیستم را پیدا کرده، بعضی مواقع با جا به جا کردن یک کابل سیستم درست می شود و نیازی نیست به تعمیرات سینما خانگی مراجعه شود ولی گاهی نیاز به تخصص و دانش است. در صورت بروز این مشکلات از تعمیرکاران نمایندگی ها تعمیرات سینما خانگی استفاده شود:

  • در صورتی که صدا و تصویر در سینما خانگی با هم هماهنگ نباشند.
  • در صورتی که باندها از کار افتاده اند.
  • در صورتی که دستگاه، سی دی و دی وی دی را نمی خواند.
  • در صورتی که به نصب و تنظیم کردن باندها احتیاج داریم.
  • در صورت کار نکردن ساب دستگاه.
  • در صورتی که تصویر قطع شده ولی صدا داریم.
  • در صورتی که بلوتوث یا وای فای سینما خانگی کار نمی کند.

رفع مشکلات سینمای خانگی

رفع انواع مشکلات سینمای خانگی

۱) اختلالات در زمینه صدا

اگر فکر میکنید سیستم سینمای خانگی شما صدایی مطلوب ندارد، ابتدا باید در مدلی که انتخاب کرده اید تامل داشته باشید. شاید مدل انتخابی شما مناسب فضایی که در آن سینمای خانگی را تعبیه کرده اید نیست و بسیار ضعیف تر از مدل مناسب آن فضا است.

در غیر این صورت به منوی تنظیمات رفته و از تک تک بلندگوها یک تست بگیرید تا مطمئن شوید که همگی به درستی متصل شده و کار می کنند. سیم کشی ضعیف میتواند در سیستم بلندگوها تاثیر بگذارد.

یکی دیگر از راه های رفع مشکلات سینمای خانگی در زمینه  صدای سیستم سینمای خانگی این است که اتصالات کابل ها را بررسی کنید. برخی مواقع استفاده از کابل ها و سیم های ارزان قیمت که کیفیت خوبی ندارند میتواند در ضعف اسپیکرها موثر واقع شوند.علاوه بر کیفیت کابل ها دقت کنید که تمامی سیم ها را به درستی به درگاه خودش وصل کرده اید.

۲) قطع صدای بوق ممتد

انتخاب باتری مناسب برای بخش هایی از سینمای خانگی که از باتری تغذیه می کنند بسیار مهم است. چه باتری کنترل دستی چه باتری های داخلی سیستم که شما قادر به دیدن آن نیستید.در صورتی که از باتری مناسبی برای اسپیکرها استفاده نشده باشد ممکن است هنگام استفاده از آنها بوق ممتد شنیده شود.برای رفع مشکل صدای بوق ممتد باید از نمایندگی خرید سیستم سینمای خانگی خود اطمینان کافی داشته باشید.

۳) صدای اسپیکرها را کنترل کنید.

یکی از مشکلاتی که ممکن است برای هر سیستم سینمای خانگی به وجود آید، ضعیف بودن صدای اسپیکرها است. برای رفع این مشکل باید از قوی بودن آمپلی فایر دستگاه خود مطمئن شوید. در حالی که در بیشتر مواقع ضعف صدا مربوط به اسپیکرها نیست.

آمپلی فایر در کیفیت صدای اسپیکرها بسیار موثر است. ضعف آمپلی فایر و یا اتصال نادرست آن به سیستم سینمای خانگی میتواند این مشکل را ایجاد کند. در صورتی که صدای خوبی از اسپیکرها نمی شنوید برای رفع مشکلات سینمای خانگی در زمینه صدا ابتدا اتصال آمپلی فایر را بررسی کنید. برای این کار میتوانید از طریق آمپلی فایر استریو بودن صدا را به کمک اسپیکرها کنترل کنید.

۴) اسپیکرها روشن نمی شود.

هر بلندگو به طور عادی باید به دو فاز ورودی و خروجی  متصل شود. یعنی هر بلندگو، در پشتش دو سیم وجود دارد. معمولا این سیم ها، سفید و قرمز رنگ هستند. در صورتی که ورودی و خروجی را به ساب وافر اشتباه متصل کنید به مشکل بر می خورید. برای رفع مشکل سینمای خانگی خود در مورد اسپیکرها باید از ورودی و خروجی رنگ سیم‌ها مطمئن شوید و ورودی و خروجی را درست متصل کنید تا روشن شوند. بنابراین برای رفع این مشکل، اتصالات کابلی بلندگوها را به درستی کنترل کنید.

مقالات مرتبط  راهنمای 0 تا 100 خرید دستگاه آبمیوه گیری + معرفی برند و مراکز بورس خرید

۵) ساب وافر کار نمی کند.

به طور معمول بهترین مکان برای قرار دادن ساب وافر در گوشه اتاق و دور از دیوار ها است. از بهترین راه های رفع مشکلات سینمای خانگی در مورد ساب وافر این است که این وسیله را در نزدیکی و یا رو به روی بلندگو ها قرار ندهید، چراکه در این صورت صدای صوت بلندی می شنوید و یا این که ساب وافر به کلی کار نخواهد کرد. جهت رفع مشکلات سینمای خانگی مربوط به قطعی ساب وافر میتوانید دستگاه خود را روشن کنید ساب وافر را روی زمین جا به جا کنید تا ببینید در کدام نقطه بهتر عمل میکند.

۶) بلندگو های جلو کار نمی کنند.

اگر برای رفع مشکل قطعی بلندگوهای جلو از اتصالات سیم ها مطمئن هستید، بهتر است به سراغ ساب وافر بروید. وارد منوی تنظیمات سیستم سینمای خانگی شوید.در منوی تنظیمات بلندگوها به صورت بزرگ و کوچک نمایان می شوند. مطمئن شوید که بلندگوهای جلویی کاملا متصل هستند.

میتوانید دکمه یا گزینه special EQ را به کار گیرید تا مطمئن شوید که تمامی بلندگوها در حالت اتصال کار می کنند.ساب وافرها معمولا صدا را از ورودی گرفته و بعد از کالیبراسیون کردن، آن را به اسپیکرها میرسانند.ساب وافر را بر روی ۸۰ Hz تنظیم کنید تا بتوانید بلندگوها را یک به یک امتحان کنید.

۷) قطع کردن صدای وزوز

گاهی ممکن است یک صدای ” هام ” یا به اصطلاح وزوز از بلندگوها به گوش برسد. یکی از راه های رفع مشکلات سینمای خانگی، قطع کردن این صدا است. برای این کار باید کابلی که سبب ایجاد این صدا شده را پیدا کنید.

گیرنده های صوتی خود را پیدا کنید. به طور معمول سیگنال ‌های گیرنده شما میتوانند منجر به شنیده شدن همچنین صدایی شوند. میتوانید تمامی کابل ها گیرنده را بکشید و یک به یک به ساب وافر متصل کنید تا گیرنده مشکل دار را پیدا کنید.

در صورتی که منبع تلویزیون شما نیز کابلی باشد،ممکن است این اختلال را ایجاد کند.برای رفع مشکل این حالت نیاز به یک ترانسفورماتور جداگانه خواهید داشت. علاوه بر همه این موارد برای رفع مشکل صدای وزوز حتما از یک کابل آنتن هوایی برای تلویزیون خود استفاده کنید که بهتر است از نوع کابل کواکسیال ۷۵ اهمی باشد.بیشتر دستگاه های سینمای خانگی از این مشکل برخوردار هستند. در مورد این صدای آزار دهنده ورودی ها و خروجی ها را به دقت کنترل کنید.

راه های رفع مشکلات سینمای خانگی

۸) اندازه تصویر درست و واقعی نیست.

در صورتی که تصویر از نمایشگر شما به صورت غیر عادی پخش می شود این مشکل از نمایشگر و یا تلویزیون شما نیست بلکه مشکل از محل قرارگیری نمایشگر است. ابعاد اتاقی که نمایشگر را در آن قرار میدهید به درستی بررسی کنید. فاصله نمایشگر تا تلویزیون باید یک سوم اندازه صفحه نمایش باشد.

در صورتی که این فاصله درست نباشد تصویر یا بسیار کشیده و بزرگ و یا ریز و کوچک تر از حد عادی دیده می شود.فراموش نکنید که تصویر در نمایشگرها و تلویزیون های فلت نیز باید درست از رو به رو مشاهده شود.

در صورتی که از کناره ها به این صفحه نمایش ها نگاه کنید تصویر مناسبی نخواهید دید.علاوه بر این منبع ضبط فیلم نیز بسیار حائز اهمیت است پخش کننده های Blu-ray در صورتی که تنظیم نباشند ممکن است فیلم را به درستی نمایش ندهند. به عنوان مثال پخش در حالت های سه بعدی نیاز به عینک های مخصوص دارد که بدون آن ها تصویر تار و مبهم دیده می شود.

۹) شبکه Wi-Fi به شبکه سینمای خانگی وصل نمی شود.

در صورتی که در منزل از وای فای استفاده می کنید و میخواهید این امکان را به تلویزیون و یا سینمای خانگی خود بدهید، باید در تنظیمات رمز و نام شناسایی آن را وارد کنید و به شبکه اینترنت متصل شوید. ولی اگر این عمل با اختلال مواجه شد، ممکن است علت از دستگاه های بی سیم دیگر باشد.

دستگاه هایی مانند ماکرویو و یا چراغ های فلورسنت که در نزدیکی سینمای خانگی قرار گرفته باشند،میتوانند این اتصال اینترنتی را غیر فعال کنند. مودم بی سیم خود را کنترل کنید که مانع بزرگی مانند دیوار بین آن  تلویزیونتان نباشد.در صورتی که موفق به برقراری ارتباط بین تلویزیون و مودمتان نشدید از کابل های LAN نیز میتوانید استفاده کنید. علاوه بر تمام این ها در صورتی که یک دستگاه در منزل از طریق فیلترشکن به اینترنت متصل شده باشد سبب ایجاد اختلال اتصال سینمای خانگی به اینترنت خواهد شد.

۱۰) تصویر بر روی تلویزیون دیده نمی شود.

در صورتی که CD یا DVD در دستگاه قرار دادید و فقط صدا را داشتید و هیچ تصویری مشاهده نشد، باید ابتدا فیش ها و پورت های پشت دستگاه را به درستی کنترل کنید.پورت های OUT VIDEO  در پشت دستگاه پلیر باید به پورت IN VIDEO در پشت تلویزیون متصل شده باشد. علاوه بر این برای رفع مشکل تصویر تلویزیون میتوانید رزولوشین را در تنظیمات بررسی کنید و با دکمه RES آن را از نو راه اندازی کنید.

مقالات مرتبط  راهنمای صفر تا صد خرید سینما خانگی خوب و باکیفیت + نکات مهم در خرید !

۱۱) هماهنگ نبودن صدا و تصویر هنگام پخش

اگر از ضبط فیلم خود مطمئن هستید،در پنل SETUP گزینه HD AV SYNC را بر روی عدد صفر قرار دهید تا این مشکل بر طرف شود.

۱۲) بلوتوث سینمای خانگی فعال نمی شود.

بلوتوث گوشی موبایل و همچنین سینمای خانگی را روشن کنید. در تنظیمات سینمای خانگی چند ثانیه بر روی ID بلوتوث فشار دهید اتصالات پشت فرستنده بلوتوث که معمولا در صفحه پشتی گیرنده قرار دارد را روشن کنید تا گیرنده را پیدا کند. در صورتی که روشن شود چراغ آبی رنگ آن نیز روشن می شود.

۱۳) کنترل از راه دور سینمای خانگی کار نمی کند.

یکی از رایج ترین مشکلات در این سیستم ها قطعی دستگاه کنترل از راه دور است. برای رفع مشکلات سینمای خانگی در مورد بخش کنترل از راه دور باید دستگاه کنترل سینمای خانگی را بررسی کنید که از باتری های قوی و سالمی برخوردار باشد. جهت مثبت و منفی باتری را درست در جای خود قرار داده باشید و این که جلوی چشمی نور قرمز دستگاه سینمای خانگی مانع بزرگی وجود نداشته باشد که مانع رسیدن فرکانس ها از کنترل به تلویزیون یا پلیر شده باشد.

در موارد بسیار معدودی برخی از نورهای فلورسنت میتوانند در عملکرد کنترل های از راه دور تاثیرگذار باشد. برای اطمینان و رفع این مشکل میتوانید این نورها را خاموش کنید تا مطمئن شوید که دستگاه کنترل از راه دور به درستی کار میکند.

۱۴) عینک های سه بعدی درست عمل نمی کنند.

در صورتی که سیستم سینمای خانگی شما از حالت های سه بعدی نمایش فیلم پشتیبانی میکند، میتوانید فیلم هایی که با این کیفیت ضبط شده اند را به صورت سه بعدی تماشا کنید. اگر عینک ها را به چشم زدید و مشاهده کردید که هیچ تغییر در تصویر مشاهده نشد،ممکن است فیلم از خاصیت سه بعدی برخوردار نباشد.

در صورتی که عینک ها از باتری های مخصوص خود تغذیه می شوند، از عمر باتری ها و کیفیت آن ها اطمینان حاصل کنید. به غیر از تمام این موارد برای رفع این مشکل باید حالت پخش فیلم را در تنظیمات به صورت سه بعدی گذاشته باشید. در ضمن برای رفع مشکل سه بعدی باید مطمئن شوید که کابل HDMI از نوع A یا پرسرعت باشد که توانایی انتقال فرمت تصاویر سه بعدی را داشته باشد.

۱۵) تلویزیون خود به خود خاموش می شود.

در بسیاری از تلویزیون ها تایمر برای خاموشی وجود دارد که این گزینه ممکن است به طور ناخودآگاه فعال شده باشد. این تایمر خواب را میتوانید در تنظیمات فعال و زمانبندی کنید. گاهی نیز به دلیل تنظیمات محافظ صفحه نمایش بعد از مدتی صفحه نمایش سیاه شده و خاموش می شود. جهت رفع مشکل خاموش شدن تلویزیون از غیر فعال بودن تایمر و همچنین محافظ صفحه نمایش مطمئن شوید.

۱۶) نور صفحه نمایش خود به خود کم و زیاد می شود.

از آن جایی که بیشتر دستگاه های سینمای خانگی با پیشرفت تکنولوژی پیش میروند ممکن است برخی از مدل های تلویزیون ها تنظیمات برای نور LED در روز و شب داشته باشند تا چشم هنگام تماشا دچار خستگی نشود. در صورتی که نور صفحه تلویزیون شما خود به خود کم و زیاد می شود باید در منوی تنظیمات روشنایی LED را غیر فعال کنید تا همواره یکنواخت بماند.

۱۷) رفع کد خطای c 31 00 در دستگاه های سونی

در کنار همه ی مواردی که ذکر کردیم، یکی از رایج ترین مشکلات سینمای خانگی سونی ، کد خطای c 31 00 می باشد. این کد معمولا نشان دهنده بروز مشکل در بخش مکانیزم دستگاه بوده و نشان میدهد که چرخ دنده ها ، موتورها ، قطعات مختلف بخش آسانسور و داخل و خارج کردن دیسک، دچار ایراد شده اند. برای رفع این ارور، باید بخش های ذکر شده توسط متخصصین تعمیرات سینمای خانگی بررسی شوند و مشکل موجود برطرف شود.

۱۸) خوانده نشدن CD در دستگاه های سونی

اما یکی از رایج ترین مشکلات سینمای خانگی سونی که خیلی از کاربران با آن درگیر هستند، شناسایی نشدن سی دی ها می باشد. در این حالت، اپتیکال بلاک دستگاه دچار مشکل شده و اطلاعات دیسک به شکل درست پردازش نمی شود. دلیل از کار افتادن این قطعه هم معمولا گرد و خاکی هست که روی آن می نشیند. بنابراین مشخص است که با تمیز کردن این بخش،مشکل را میتوان برطرف کرد.

برگرفته از :این مقالات مرتبط را هم بخوانید….

 

 

[تعداد: ۲   میانگین: ۵/۵]
عروس ما در اینستاگرام