ترک های پوستی

ترک پوستی ؛ رفع ترک های پوستی با روش پزشکی و ۱۰ درمان‌ شگفت انگیز خانگی

بنر تبلیغاتی سوپر نوین

تبلیغات

رفع ترک های پوستی ؛ برخی تغییرات ناگهانی در بدن مانند افزایش وزن، موجب کشیدگی پوست می شوند. کلاژن پروتئینی است که به ایجاد حالت کشسانی پوست کمک میکند؛ اگر پوست به میزان کافی این پروتئین را نداشته باشد، به دلیل تغییرات به وجود‌ آمده دچار ترک خوردگی می شود. علاوه بر افزایش وزن عوامل دیگری همچون بارداری، جراحی کاشت سینه (پروتز)، بدنسازی، میزان بالای استروئید (این میزان استروئید بر اثر استفاده از دارو یا برخی از بیماری ها به وجود می آید) و سندروم مارفان (نوعی بیماری‌ ژنتیکی است که بافت پوست را تضعیف میکند) نیز سبب ایجاد ترک های پوستی می شوند.باما در ادامه این مطلب از “عروس ما” همراه باشید.

شکل ظاهری ترک های پوستی چگونه است؟

این رگه های موج دار در پوست شما به رنگ های مختلف دیده می شوند. با گذشت زمان از قرمز به صورتی و بنفش مایل به آبی تغییر می‌کند و کوچک تر و کم رنگ تر می شوند. این ترک ها در بسیاری از قسمت ها همچون بازوها، پشت، سینه ها، باسن، ران ها، شکم و بالاتنه به وجود می آیند.اگر به مدت طولانی از استروئید‌های خوراکی یا موضعی استفاده میکنید، این ترک ها به دلیل کورتیزول بالا به وجود آمده اند.

چه افرادی بیشتر دچار ترک های پوستی می شوند؟

ترک های پوستی بیشتر در میان خانم ها و به ویژه در دوران بارداری شایع است. در دوران بارداری با بزرگتر شدن جنین پوست کشیده می شود؛ همچنین تغییرات هورمونی در این دوران، بافت پوست را ضعیف میکند و موجب ایجاد ترک های پوستی می شود. پوست هر اندامی که در دوران بارداری دچار افزایش حجم شده است در معرض ترک خوردگی است. ممکن است این ترک ها با زایمان و کاهش وزن ناپدید شوند.

ترک های پوستی هم در زنان و هم در مردانی که مبتلا به چاقی هستند ایجاد می شود. حتی بدن سازهایی که چربی کمی دارند در قسمت هایی که ماهیچه ها بزرگ تر شده اند، ممکن است دچار ترک پوستی شوند.ترک های پوستی در کودکان و نوجوانان با افزایش ناگهانی قد و یا وزن به ویژه در دوران بلوغ، ایجاد می شود.

درمان ترک های پوستی

مهمترین دلایل رایج علائم ترک پوست 

 •  بارداری
 • کاهش یا افزایش مفرط وزن در کوتاه مدت
 • رشد سریع (عموما در اندام نوجوانان)
 • اختلالات ژنتیکی (مانند سندرم اهلرز- دانلوس یا مارفان)
 • استفاده از مواد نیروزا (برای مدت طولانی)
 • استفاده مستمر از هورمون استروئید
 • حجیم شدن افراطی عضلات (عموما در ساق‌ها و بازوها)

قسمت های از بدن که علائم ترک پوستی در آنها شایع تر است عبارتند از:

 • ران‌
 • باسن
 • بازوها (عموما در اطراف زیر بغل)
 • سینه ها
 • شکم

آیا محصولی برای از بین بردن ترک‌های پوستی وجود دارد؟

در حال حاضر ترک پوستی درمان قطعی ندارد. در مراحل اولیه که ترک‌ها رنگ قرمزمایل به بنفش دارند، نتایج درمانی بسیار موثرتر است؛هدف از درمان ترک پوستی بهبود قابل توجه آن است، زیرا درمان کامل ترک ها به ندرت اتفاق می افتد.البته مصرف کرم های موضعی تقویت کننده بافت کلاژن، کرم های رتینوییدی و کرم های حاوی ترکیب های اسید میوه و کرم های حاوی ویتامین C تحت نظر پزشک متخصص میتواند تا حدی موثر باشد. مصرف کرم های رتینوییدی در دوران بارداری ممنوع است.

اما برخی از بین برندگان ترک های پوستی عبارتند از:

 • ترتینوئین: کرم های ترتینوئین حاوی رتینوئید هستند. این کرم ها ترک هایی را که به تازگی ایجاد شده اند محو میکنند، اما ممکن است پوست را قرمز، ملتهب و زبر کنند. این کرم ها برای از بین بردن چین و چروک نیز مناسب اند.
 • تقویت کننده ی کلاژن: عصاره ی StriVectin-SD و عصاره ی دانه ی لوپن (ترمس)، کلاژن پوست را افزایش میدهند، اما دقیقا نمیتوان گفت که در از بین بردن یا جلوگیری از ترک های پوستی نقش دارند.
 • سنتلا آسیاتیکا: این روغن گیاهی به افزایش سلول در بدن کمک میکند و موجب تولید کلاژن و ساخته شدن بافت های پوستی می شود. برخی از افراد از این روغن برای درمان زخم استفاده می‌کنند. کرم‌ های سنتلا آسیاتیکا از جمله کرم هایی هستند که بدون نسخه در داروخانه ها عرضه می شود، اما شواهد کمی مبنی بر تأثیرگذاری آنها در ازبین بردن ترک های پوستی وجود دارد.
 • کره ی کاکائو، شی باتر، روغن زیتون، ویتامین E و مرطوب‌کننده های دیگر: این کرم های طبیعی پوست را نرم و مرطوب میکنند، اما تأثیر آنها در ازبین بردن یا جلوگیری از ترک های پوستی مشخص نیست.
مقالات مرتبط  پوست زیبا ؛ 7 راهکارهای شگفت انگیز برای داشتن پوست جوان و سالم!

روش های پزشکی برای از بین بردن ترک های پوستی

پزشکان متخصص پوست یا جراحان زیبایی با استفاده از لیزر و دیگر روش‌های درمانی می‌توانند در ازبین بردن این ترک‌ها به شما کمک کنند:

۱) لیزر پالسی

در این روش درمانی، جرقه‌های نوری بدون درد، روی ترک‌هایی که به‌تازگی ایجاد شده‌اند و رنگ آنها قرمز است، وارد می‌شود. انرژی نور رگ‌های خونی زیر پوست را که موجب به‌وجودآمدن این علائم شده‌اند بهبود می‌بخشد.

۲) لیزر فرکشنال دی‌اکسیدکربن

درمان جدیدی برای ازبین بردن ترک‌های قدیمی و سفیدرنگ است. بررسی‌ای نشان داده است، زنانی که از این لیزر استفاده کرده‌اند، در مقایسه با زنانی که از کرم‌های گلیکولیک‌اسید و ترتینوئین استفاده می‌کنند، پس از پنج جلسه ترک‌های پوستی‌‌شان از بین رفته است.

۳) میکرودرم ابریژن

در این روش، کریستال‌های کوچکی روی سطح پوست کشیده می‌شوند. اگر این روش همراه با لایه برداری پوست انجام شود، به ازبین بردن ترک‌های جدید و قرمز پوست کمک می‌کند.

۴) جراحی زیبایی

در این روش ممکن است آثار زخم بعد از عمل برجا بماند. همچنین روشی دردناک و پرهزینه است.

درمان خانگی بی نظیر برای از بین بردن ترک های پوستی

۱) اسید هیالورونیک

با افزایش سن میزان کلاژن در بدن کاهش می یابد. اسید هیالورونیک به ساخت کلاژن کمک می‌کند. عصاره و کپسول این اسید در بازار موجود است.

۲) ویتامین A

ویتامین A حاوی رتینوئید است. با استفاده‌ی موضعی از ویتامین A یا استفاده‌ی خوراکی آن می‌توانید به ظاهر و سلامت پوست خود کمک کنید. هویج و سیب زمینی شیرین از جمله منابع ویتامین A هستند.

۳) آب لیموترش

آب لیموترش سرشار از اسید و ویتامین c می باشد، خاصیت پاکسازی سلول های مرده را دارد،جای زخم را تا حدودی محو میکند و به طور قابل ملاحظه ای از علائم ترک های پوستی می کاهد.لیمو ترش را از وسط نصف کنید. نیمی از لیمو را با ملایمت روی علائم و ترک ها به صورت دایره وار بمالید؛حداقل به مدت ۱۵ دقیقه این حرکت را تکرار کنید. بدن را با آب ولرم آبکشی کنید تا کار به اتمام برسد.

نکته مهم : برای اثربخشی این فرایند را روزی یکبار این کار را تکرار کنید.

۴) آب سیب زمینی

سیب زمینی سرشار از ویتامین ها (ویتامین C و B) و مواد معدنی (منیزیم، کلسیم، روی، پتاسیم، فسفر و غیره) می باشد که به رشد و بازسازی سلول ها و ساخت کلاژن و الاستین کمک میکند.با استفاده از چاقو سیب زمینی ها را به صورت برش های نازکی در‌بیاورید یک برش بردارید و با حرکت دایره وار روی تمام ترک ها بمالید (مطمئن شوید که آب سیب زمینی روی همه سطوح دارای ترک مالیده شده باشد).اجازه دهید که آب سیب زمینی برای جذب بهتر به مدت ۱۵دقیقه روی سطح پوستتان بماند و در همین حین به مالیدن  آب سیب زمینی ادامه دهید بعد از اتمام کار پوستتان را با آب ولرم شستشو دهید.

نکته مهم : برای اثربخشی این فرایند را روزی یکبار این کار را تکرار کنید.

۳) شکر

برخی شکر را یک روش میکرودرم ابریژنِ هومیوپاتی می‌دانند. همان‌طور که پیشتر گفته شد پزشک متخصص پوست آن را با دستگاه میکرودرم انجام میدهد. پس با استفاده از اسکراب شکر میتوانید به‌صورت طبیعی میکرودرم انجام دهید و با کشیدن آن روی پوست، لایه ی سطحی پوست را بتراشید.

برای تهیه‌ی اسکراب شکر، یک فنجان شکر را با روغن بادام یا روغن نارگیل مخلوط کنید تا قوام آن شبیه شن‌های خیس ساحل شود، بعد مقداری آب‌لیمو به این ترکیب اضافه کنید. این اسکراب را روی قسمت‌های ترک دار بدن بکشید. چندین بار در هفته و هربار به مدت ۸ تا ۱۰ دقیقه در حمام، اسکراب کردن پوست را تکرار کنید.

مقالات مرتبط  افتادگی پوست ؛ دلایل و راههای پیشگیری از شل شدن پوست (100% کاربردی)

نکته مهم : برای اثربخشی این فرایند را روزی یکبار این کار را تکرار کنید.

۴) آلوئه ورا

آلوئه ورا خاصیت نرم کنندگی پوست و جنبه درمانی دارد. اگرچه شواهد بالینی مبنی بر تأثیر آلوئه ورا در درمان ترک های پوستی وجود ندارد، اما به‌دلیل خواص این گیاه، میتوان از آن در بهبود ترک های پوستی استفاده کرد.عصاره‌ی آلوئه ورا را خارج کنید و پس از حمام روی پوست خود بمالید.

نکته مهم : برای اثربخشی این فرایند را روزی یکبار این کار را تکرار کنید.

۵) روغن نارگیل

این روغن خاصیت درمانی دارد و طول درمان زخم را کاهش میدهد. با استفاده از روغن نارگیل بکر (روغنی که در تهیه‌ی آن از مواد شیمایی و گرما استفاده نشده است)، میتوان ترک های پوستی را از بین برد.

نکته مهم : برای اثربخشی این فرایند را روزی یکبار این کار را تکرار کنید.

۶) روغن زیتون

با توجه به نتایج بدست آمده از تحقیقات تیم تخصصی پوست و زیبایی در آلمان، روغن زیتون یکی از موثرترین روش های پیشگیری و درمان ترک های پوستی می باشد.یک قاشق از روغن زیتون را روی دست خود ریخته و با ملایمت روی سطوح دارای ترک بمالید؛حداقل به مدت ۳۰دقیقه اجازه بدهید که روغن زیتون روی پوست شما بماند تا کاملا مواد مغذی آن جذب پوست شما گردد (این ۳۰دقیقه برای جذب تمام ویتامین‌ها E، B وC کافیست)

نکته مهم : برای اثربخشی این فرایند را روزی یکبار این کار را تکرار کنید.

۷) روغن کرچک

اندکی روغن کرچک را گرم کنید و روغن را به داخل ترک های پوستی تان هدایت کنید و اینکار را به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه بصورت ماساژ انجام دهید.

نکته مهم : برای اثربخشی این فرایند را هرشب یکبار تکرار نمایید.

دلیل اثربخشی درمان ترک پوستی با روغن کرچک

همواره از روغن کرچک برای درمان بیماری های پوستی و ریزش مو استفاده می شود. این روغن حاوی اسید ریسینلیدیک است که به عنوان عامل نرم کننده ی پوست شناخته می شود و به روند التیام ترک های پوستی سرعت می بخشد و آنها بسیار کم رنگ میکند.

۸) روغن بادام تلخ

بررسی های انجام شده نشان میدهد،پوست خانم هایی که در دوران بارداری، شکم خود را با روغن بادام تلخ ماساژ می‌دهند، نسبت به خانم‌هایی که بدون ماساژ از این روغن استفاده میکنند، کمتر دچار ترک خوردگی می شود.

نکته مهم : برای اثربخشی این فرایند را روزی یکبار این کار را تکرار کنید.

۹) سفیده تخم مرغ

سفیده تخم مرغ سرشار از پروتئین (بالغ بر۴۰نوع پروتئین) و اسید آمینهاست که موجب بازسازی پوست می‌گردد. به‌علاوه، سفیده تخم‌مرغ حاوی ویتامین EE و کلاژن می باشد. به دلیل وجود تمام این ترکیبات طبیعیِ فوق‌العاده، سفیده تخم‌مرغ برای درمان ترک پوست کاملا موثر است.

ابتدا ۲ عدد سفیده تخم‌مرغ را در کاسه به خوبی هم‌بزنید. سفیده‌های زده شده را روی تمام سطح بدن که علائم ترک وجود دارد با ملایمت به صورت داریره‌وار بمالید و سپس اجازه دهید که سفیده تخم مرغ روی پوست شما کاملا خشک شود و سپس با آب ولرم آبکشی کنید.

نکته مهم : برای اثربخشی این فرایند را روزی یکبار تکرار نمایید.

۱۰) پماد ویکس 

مقداری ویکس را روی ترک‌های پوستی بمالید و آن ناحیه را برای یک یا دو دقیقه ماساژ دهید سپس این ناحیه را سلفون پیچ کنید و اجازه دهید یک شب وضعیت به همین حالت بماند.

نکته مهم : برای اثربخشی این فرایند را روزی یکبار تکرار نمایید.

دلیل اثربخشی درمان ترک پوستی با ویکس

پماد ویکس از روغن‌های طبیعی از جمله روغن اوکالیپتوس، روغن تربانتین،‌ و روغن برگ سدر تشکیل شده است. ویکس هم‌چنین حاوی کافور و پترولیوم است. همه ی این مواد در ترکیب با یکدیگر پوست تان را مرطوب و نرم میکنند. البته با اینکه هیچ داده ی علمی این درمان خانگی و طبیعی را تایید نکرده است، زنان در سراسر جهان بعد از استفاده از این روش درمانی شاهد کاهش ۶۰۰ تا ۸۰ درصدی ترک های پوستی‌شان بوده اند.

[تعداد: ۳    میانگین: ۵/۵]
عروس ما در اینستاگرام