• خانه
 • آرایش و زیبایی
 • مانیکور و پدیکور چیست؟ + راهنمایی انجام مانیکور و پدیکور در خانه و اقلام مورد نیاز !!!
مراحل انجام مانیکور و پدیکور

مانیکور و پدیکور چیست؟ + راهنمایی انجام مانیکور و پدیکور در خانه و اقلام مورد نیاز !!!

بنر تبلیغاتی سوپر نوین

تبلیغات

مانیکور و پدیکور ؛ زیبایی و سالم بودن ناخن‌ها نقش مهمی در زیبایی دستان شما دارد و داشتن دستان زیبا در حد استفاده از اکسسوری‌های جذاب مهم و تاثیرگذار است. مانیکور و پدیکور به مجموعه کارهایی گفته می‌شود که در جهت زیبا کردن و رفع عیوب ناخن و دست انجام می شود، بیشتر آرایشگاه ها کار زیبایی ناخن را با قیمت های بالایی انجام میدهند در حالی که با یادگرفتن چند نکته و روش ساده و کمی صبر و حوصله میتوانید مانیکور و پدیکور را بدون هزینه و در منزل انجام دهید.باما در ادامه این مقاله از عروس ما همراه باشید.

مانیکور و پدیکور

مانیکور و پدیکور!!؟

مانیکور چیست؟

مانیکور عملی است که در زمینه ی سلامت ناخن‌های دست و انگشتان آن صورت میگیرد و میتواند هم در آرایشگاه و هم در خانه انجام شود. مانیکور شامل درست کردن و حالت دادن به ناخن‌های دست و ماساژ دادن آنها می شود. برای انجام مانیکور مساله‌ مهم این است که آرایشگاه یا محیط انجام این کار حتما تمیز و ضدعفونی باشد تا از پخش شدن عفونت و آلودگی ها توسط وسایل مانیکور جلوگیری شود. برای مانیکور کردن از روغن، وکس پارافین (شمع تراپی) و لوسیون برای تمیز کردن پوست از سلول‌های مرده، تمیز کردن کوتیکول ها و نرم کردن انگشتان استفاده می شود.

پدیکور چیست؟

پدیکور نیز یکی از درمان های زیبایی برای پاها (شامل انگشتان پا و کل پا می باشد) است.پدیکور را نیز مانند مانیکور میتوانید هم در آرایشگاه و هم در خانه انجام دهید. برای پدیکور کردن نیز راه های مختلفی وجود دارد. این راه های برای مراقبت، تمیز کردن و تغییر دادن سایز ناخن های پا نیز هستند. پدیکور از ناخن پای رشد نکرده و ناخن شکننده مراقبت کرده و از رشد کردن و زیاد شدن آلودگی در ناخن ها جلوگیری میکند. حتما مراقب باشید که  وسایل مورد استفاده کاملا تمیز و ضدعفونی شده باشند.

مزایای مانیکور، پدیکور چیست؟

ساده بگویم که شما حداقل ماهی یکبار برای نظافت دست و پای خود تلاش میکنید،مانیکور و پدیکور به زبان ساده همان نظافت است؛اما اگر کاشت ناخن ندارید توصیه میکنم لااقل ماهی یکبار این لطف  را در حق دست ها و پاهایتان انجام دهید و از آنها مراقبت و تمیز کنید.

مانیکور ) دستانی زیبا و ناخن هایی مرتب

با مانیکور گوشتهای اضافه دور ناخن به طور کامل گرفته شده، شیارها و زردیهای صدف ناخن توسط سوهان از بین میروند و توسط مواد مخصوص و پولیش براق میگردند، جالب اینجاست که بدانید شما با مانیکور به رشد، زیبایی و بزرگی صدف ناخن خود نیز کمک میکنید و در نهایت ناخن هایی تمیز و فوق العاده زیبا خواهید داشت حال تصمیم با شماست.

پدیکور) پاهایی زیبا و بدون خستگی

با پدیکور گوشت های اضافه دور ناخن های پا گرفته شده و همچنین پوسته های اضافه کف پا که باعث آزار بسیاری از خانمها می شود گرفته خواهد شد و با این کار شما از ترک زدن پاشنه پا نیز جلوگیری خواهید کرد و در نهایت پاهایی زیبا و تمیز خواهید داشت.

انجام مانیکور

ابزارهای لازم را برای انجام اینکار آماده کنید….!!!برای انجام یک مانیکور عالی شما به یک سری ابزار نیاز دارید که بیشتر آنها در داروخانه ها و فروشگاه های لوازم آرایشی یافت می شوند:

 • لاک ناخن،بیس کوت یا پوشش پایه، تاپ کوت یا پوشش نهایی
 • لاک پاک کن
 • پنبه
 • گوش پاک کن
 • یک کاسه پر از آب گرم، شامپو بدن و مرطوب کننده دست
 • مجموعه ابزارهای مانیکور که شامل سوهان، قیچی، ناخن گیر و ابزار جداکننده پوست ناخن است.

مانیکور کردن

مراحل انحام مانیکور ناخن دست

۱) از لاک پاک کن بدون استون استفاده کنید.

اگرچه لاک پاک کن های برپایه استون لاک را سریعتر پاک میکنند اما باعث آسیب جدی به ناخن ها می شوند. بنابراین توصیه می شود از لاک پاک کن های غیر استونی که پایه چرب دارند استفاده کنید چون هیچ آسیبی به ناخن و پایه آن وارد نمیکنند.

۲) لاک های قبلی را پاک کنید.

اگر لاکی از قبل روی ناخن های شما باقی مانده حتما آن را پاک کنید. پنبه را به لاک پاک کن آغشته کنید و یا از دستمال های آماده لاک پاک کن استفاده کرده و آن را روی تمام قسمت های ناخن و کناره های آن بکشید تا تمام ذرات لاک پاک شود.

۳) دست ها را نرم و مرطوب کنید.

قبل از انجام هرکاری از کرم مرطوب کننده مناسب استفاده کنید و آن را روی ناخن‌ها و اطراف آن بزنید تا کاملا مرطوب باقی بماند. قسمت پوستی روی ناخن‌ها که کوتیکول نامیده می‌شود اهمیت بیشتری دارند و مقدار بیشتری از مرطوب کننده را روی این قسمت استفاده کنید و دست و ناخن‌ها را ماساژ دهید تا مرطوب کننده کاملا جذب شود.

مقالات مرتبط  آرایش عروس : 27 مدل آرایش عروس خاص و جدید 2019 - 98

۴) دست ها را در آب قرار دهید.

کاسه حاوی آب گرم را آماده کرده و کمی شامپو بدن داخل آن بریزید سپس دستان خود به خصوص نوک انگشتانتان را به مدت دو دقیقه داخل آن قرار دهید. این کار برای مراحل بعدی اهمیت زیادی دارد.

۵) پوست ناخن ها را عقب دهید.

وقتی پوست ناخن‌ها کاملا نرم و مرطوب شد با ابزار مخصوص، کوتیکول ناخن‌ها را عقب دهید و اضافات را قیچی کنید. این کار باعث می‌شود صدف ناخن‌ها بزرگ‌تر و زیباتر شود. البته در انجام این کار افراط نکنید چون زیاده روی در جدا کردن کوتیکول و انجام زود به زود آن به ناخن‌ها آسیب وارد می‌کند. این کار را با دقت زیاد و به آهستگی انجام دهید تا دستانتان را زخم نکنید.

۶) ناخن ها را کوتاه کنید.

اگر ناخن‌های دست شما در شکل و فرم مناسبی نیستند با ناخن‌گیر آن‌ها را کوتاه کرده و لبه‌ها را با سوهان شکل دهید و صاف کنید. فرم گرد یا مربعی فرم مناسب و زیبایی است که اگر انگشتان چاق و کوتاهی دارد فرم گرد و اگر انگشتان کشیده و بلندی دارید فرم مربعی را توصیه می‌کنیم. البته شکل دادن به ناخن‌ها به صورت حرفه‌ای نیاز به کمی تمرین و تجربه دارد. از سوهان باکیفیت استفاده کنید، برای صاف کردن بالا و سطح ناخن‌ها نیز از بافر استفاده کنید تا سطح ناخن صاف و یکدست شود و اگر خطوطی روی آن هست محو گردد اما برای مدت طولانی بافر نزنید چون صدف ناخن نازک و شکننده می‌شود.

۷) از پوشش پایه استفاده کنید.

حال کار لاک زدن آغاز می‌شود. اگر یم‌خواهید لاکی زیبا و حرفه‌ای داشته باشید از بیس کوت (Base Coat) استفاده کنید. بیس کوت یا پوشش پایه یک لاک بی‌رنگ است که سطح ناخن را صاف و یکدست و آماده لاک زدن می‌کند. سپس اجازه دهید تا بیس کوت کاملا خشک شود. برای سرعت دادن به فرآیند خشک شدن لاک‌ها در کلیه مراحل می‌توانید از سشوار با درجه حرارت کم استفاده کنید.

۸) لایه اول لاک را بزنید.

رنگ دلخواه را برای لاک خود انتخاب کرده و به صورت یکدست روی ناخن‌ها بزنید. لاک را به مقدار کم برداشته و با حرکات عمودی از ریشه به سمت نوک ناخن بزنید و اجازه دهید لاک خشک شود، اگر در این مرحله لاک شما کمرنگ به نظر می‌رسد نگران نباشید هنوز در ابتدای کار هستیم.

۹) لایه دوم لاک را بزنید.

برای پررنگ کردن و کامل کردن مانیکور خود لاک لایه دوم را بزنید. در این مرحله می‌توانید از طرح و تزئین روی ناخن استفاده کنید.

۱۰) پوشش نهایی را بزنید.

تاپ کوت (Top Coat) یا پوشش نهایی رویه لایه آخر لاک قرار می‌گیرد و باعث براق‌تر دیده شدن آن می‌شود و مقاومت لاک را افزایش می‌دهد. برخی تاپ کوت‌ها خاصیت خشک کنندگی سریع دارند و می‌توانند روی لایه آخر لاک قبل از این که کاملا خشک شود مورد استفاده قرار بگیرند.

۱۱) اطراف ناخن ها را پاک کنید.

پس از این که لاک و تاپ کوت کاملا خشک شد یک گوش پاک کن را به لاک پاک کن آغشته کرده و به اطراف ناخن‌ها که لاک به آن‌ها مالیده شده بزنید تا کاملا تمیز و پاک شوند. مواظب باشید تا اشتباها ناخن و لاک ان را خراب نکنید.

۱۲) مجددا مرطوب کننده بزنید.

پس از تکمیل کار کرم مرطوب کننده خود را برداشته و روی دست و ناخن و اطراف آن بزنید و دست‌ها و ناخن‌ها را ماساژ دهید.

انجام پدیکور

ابزارهای لازم را برای انجام اینکار آماده کنید….!!!برای انجام یک پدیکور عالی شما به یک سری ابزار نیاز دارید که بیشتر آنها در داروخانه ها و فروشگاه های لوازم آرایشی یافت می شوند:

 • لاک ناخن،بیس کوت یا پوشش پایه، تاپ کوت یا پوشش نهایی
 • لاک پاک کن
 • پنبه
 • گوش پاک کن
 • یک کاسه پر از آب گرم، شامپو بدن و مرطوب کننده دست
 • سوهان، قیچی، ناخن گیر و ابزار جداکننده پوست ناخن
 • نمک دریایی
 • سنگ پا و جداکننده انگشتان پا نیز نیاز خواهید داشت.

پدیکور کردن

مراحل انجام پدیکور 

۱) لاک های قبلی را پاک کنید.

مشابه مراحل مانیکور عمل کرده و همه لاک‌های موجود روی ناخن‌های پا را پاکسازی کنید. اگر لاکی رویناخن پا ندارید این مرحله را انجام ندهید.

۲) از نمک دریایی استفاده کنید.

کاسه را از آب گرم پر کرده و کمی نمک دریایی داخل آن حل کنید سپس پاها را داخل آن فرو کنید و ده دقیقه صبر کنید. این کار باعث می شود سلول های مرده پا، انگشتان و پاشنه جدا شده و برای پدیکور آماده شوند.

مقالات مرتبط  پرپشت کردن مژه ؛ 3 راهکار شگفت انگیز و ارزان برای پرپشت کردن مژه ها!

۳) ناخن های پا را کوتاه کنید.

بلند کردن ناخن پا به دلیل حساسیت ان در پوشین کفش و راه رفتن توصیه نمی شود پس همیشه ناخن پا را کوتاه نگه دارید. این کار را با ناخن گیر و سوهان مناسب انجام دهید. گوشه ناخن ها را گرد نکنید چون ممکن است به داخل گوشت پا فرو رود. هرگونه زائده و ناخن اضافی را از اطراف انگشتان جدا کرده و با سوهان سطح آن را صاف کنید.

۴) لایه برداری کنید.

سنگ پا یک روش قدیمی و سنتی برای لایه برداری از پاشنه پا است که هنوز هم موثر است و توصیه می شود برای داشتن پاهای زیبا از آن استفاده کنید.

۵) مرطوب کننده بزنید.

پس از کوتاه کرن و مرتب کردن ناخن‌های پا با کرم مرطوب کننده مناسب سطح انگشتان و ناخن‌ها و کل پا از جمله پاشنه را مرطوب کنید و ماساژ دهید تا کاملا جذب پوست شوند.

۶) از جدا کننده انگشت استفاده کنید.

احتمالا این ابزار جالب را در مغازه‌های فروش لوازم مانیکور و پدیکور مشاده کرده‌اید. چون انکشتان پا به هم نزدیک هستند و اختیاری که در حرکت دادن انگشتان دست داریم در مورد انگشتان پا نداریم استفاده از این وسیله برای لاک زدن ناخن‌های پا لازم است. طبیعی است که اگر نمی‌خواهید انگشتان پا را لاک بزنید این وسیله را نیز لازم ندارید.

۷) ناخن های پا را لاک بزنید.

مشابه مانیکور عمل کرده و مراحل سه گانه بیس کوت، دولایه لاک و تاپ کوت را روی ناخن‌های پا نیز تکرار کنید. در نهایت اطراف ناخن‌ها را با گوش پاک کن آغشته به لاک پاک کن تمیز کنید.

۸) مرطوب کننده بزنید.

پس از خشک شدن کامل لاک کرم مرطوب کننده را روی ناخن‌ها و کل سطح پا بزنید و ماساژ دهید تا جذب شود.

مراقبت های بعدی از مانیکور و پدیکور

 • به لاک ناخن ها دست نزنید: کندن لاک و خراش دادن آن یکی از عادت‌های بد برخی خانم ها است که ممکن است ریشه عصبی و وسواسی داشته باشد. برای داشتن لاک بادوام و مانیکور و پدیکور زیبا این عادت را ترک کنید.
 • هنگام نظافت دستکش لاستیکی بپوشید: هنگام شستن ظرف ها یا انجام کارهایی که ممکن است به لاک ناخن‌ها صدمه بزند دستکش لاستیکی بپوشید تا هم رطوبت سطح دست حفظ شود و هم لاک ناخن شما دوام بیشتری داشته باشد.
 • هر هفته لاک ناخن ها را پاک کنید: لاک ناخن دست و پا نباید مدت زیادی روی آن باقی بماند چون ممکن است باعث تغییر رنگ ناخن ها شود. پس ضروری است که حداقل هرهفته لاک ناخن را پاک کرده و چند روزی به ناخن ها استراحت دهید سپس مجددا مراحل مانیکور و پدیکور را تکرار کنید.

نکاتی برای کاهش خطرات مانیکور و پدیکور

داشتن ناخن های زیبا کمتر به شانس مربوط می شود، و بیشتر به مراقبت درست از آن ها بر میگردد.ما چندین مورد راهنمایی ویژه از متخصصین پوست در مورد مانیکور و پدیکور را برایتان گرد آوردی کرده ایم.

۱) برای مرطوب کردن ناخن هایتان به آنها کرم بزنید، مخصوصا بعد از پاک کردن لاک ناخن. زیرا اکثر لاک پاک کن ها دارای مواد شیمیایی هستند که ناخن ها را خشک میکند.

۲) برای جلوگیری از عفونت، هرگز کوتیکول ها را نبرید یا آنها را با شدت عقب نرانید. این کار را فقط بعد از حمام یا دوش گرفتن و آن هم به آرامی انجام دهید.

۳) پایین پاهایتان را بعد از پدیکور تیغ بزنید، نه قبل از آن. این یعنی، پایین پاهایتان را حداقل ۲۴ ساعت قبل از پدیکور تیغ نزنید. اگر هنگام اصلاح، پوست تان را ببرید، پدیکور میتواند شما را در معرض خطر عفونت قرار دهد.

۴اگر بطور مکرر مانیکور و پدیکور انجام میدهید، ابزارهای مخصوص خودتان را بخرید تا در سالن از آن‌ها استفاده شود.

۵) از ناخن های مصنوعی برای سر پوش گذاشتن روی مشکلات ناخن هایتان استفاده نکنید، زیرا آنها ممکن است مشکلات ناخن را بدتر کنند. ناخن‌های مصنوعی برای افرادی که مستعد ابتلا به عفونت های قارچی هستند یا ناخن‌های شکننده دارند توصیه نمی شود. ناخن های مصنوعی صرفا برای افرادی که ناخن های سالمی دارند، تا زمانی بی ضرر خواهد بود که بطور مداوم از آن استفاده نکنند.

۶) باید بدانید که چه موادی در ناخن های مصنوعی شما بکار رفته، زیرا مواد بکار رفته می‌توانند در برخی از افراد، باعث یک واکنش حساسیتی شوند. اگر دچار یک راش پوستی یا واکنش دیگری شدید،به پزشکتان بگویید که از چه محصولاتی استفاده کرده اید.

[تعداد: ۹    میانگین: ۵/۵]
عروس ما در اینستاگرام