دلایل چک کردن گوشی همسر

چک کردن گوشی همسر ؛ کارهای اشتباهی که رابطه شما را به تباهی میکشد!

بنر تبلیغاتی سوپر نوین

تبلیغات

چک کردن گوشی همسر کار درستی است یا خیر؟ امروزه بسیاری از افراد به دنبال برنامه و نرم افزارهای گوناگون برای کنترل تماس ها، تلگرام و پیام های گوشی همسرشان هستند. تلاش برای چک کردن گوشی همسر میتواند ناشی از عدم اعتماد به همسر یا ترس از دست دادن او باشد. اما حفظ و نگهداری از هر چیزی روش اصولی و صحیح خود دارد و چک کردن مداوم گوشی و محدود کردن و کنترل همسرتان نتیجه ای جز تشدید بی اعتمادی و دور شدن شما از یکدیگر به همراه نخواهد داشت.

یک داستان کوتاه از کشیش بودایی

تیچ نات هان (Thich Nhat Hanh)، کشیش بودایی میگوید: «شما باید به گونه ای عاشق باشید که معشوقتان احساس آزادی کند.»

  • اما چه چیزی میتواند این احساس آزادی را از بین ببرد؟
  • آیا شما هم جزء آن دسته از افرادی هستید که بی اجازه پیام های تلفن همراه همسرشان را میخوانند؟
  • اگر همسرتان نخواهد شما تلفنش را چک کنید، نگران می شوید؟

بله باید نگران باشید، اما نه در مورد این واقعیت که او چیزی را پنهان میکند، شما باید نگران باشید، زیرا این نشانه ای است که چیزی در رابطه شما گم شده و آن اعتماد است!اگر میخواهید بدانید که آیا چک کردن گوشی همسرتان امری اخلاقی است یا خیر و اینکه چقدر نشانه عدم سلامت رابطه است ادامه این مقاله را در بخش روانشناسی ازدواج مجله عروس ما بخوانید و با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید تا پاسخ همه سوالات خود را بیابید.

چک کردن گوشی همسر

آیا به لحاظ اخلاقی شما حق چک کردن گوشی همسر خود را دارید؟

در ۹۹.۹ درصد موارد شما حق چنین کاری را ندارید. هر انسانی حق حفظ حریم شخصی خود را دارد. این حریم برای سلامت روان و امنیت ما ضروری است. در برخی از کشورها چک کردن گوشی همسر غیر قانونی است و مگر در مواردی که مجوز قانونی صادر شده باشد، با مجازات همراه است.شاید خود را قانع می کنید که برای اطمینان از خوب بودن همه چیز به این کار نیاز دارید؟ شاید معتقدید با این کار او را از خطرات دور نگه می دارید؟ و تنها چیزی که به دنبال آن هستید اثبات این مسئله است که او با کس دیگری نیست؟ اما آیا تضمینی وجود دارد که پس از انجام این کار، دیگر نیازی به تکرار آن نخواهید داشت؟

عادت به چک کردن گوشی همسر:

چک کردن گوشی همسر و لباس های شخصی او می تواند تبدیل به یک عادت شود. یک اعتیاد یا وسواسی که کنترلش از دست شما خارج خواهد شد.به تدریج به تلفن همراه خود می چسبید و هر حرکت او را زیر نظر می گیرید. منتظر یک اشتباه میمانید. از بین حرف ها و پیام ها، به دنبال معنای پنهانی هستید. در آخر برای توجیه شک و تردید خود، چیزی در زندگی او پیدا می کنید که از نظر شما خطاست. زمانی که چک کردن گوشی همسر به یک عادت و وسواس تبدیل شده است، به عبارت دیگر نمی توانید در برابر آن مقاومت کنید، باید از یک مشاور برای ترک آن کمک تخصصی دریافت کنید.

پیش از چک کردن گوشی همسر از خود این سوالات را بپرسید:

  • آیا اگر او این کار را در مورد شما انجام دهد، ایرادی ندارد؟
  • آیا آماده بحرانی شدن زندگی زناشویی و رابطه خود، پس از کشف این موضوع از سوی همسرتان هستید؟
  • دلیل شما برای عدم اعتماد به همسرتان چیست؟

درست یا غلط بودن چک کردن گوشی همسر !!

بسیاری از زوجین به دلایل مختلفی تمایل دارند تا به اطلاعات گوشی همسرشان دسترسی داشته باشند و با این کار احساس امنیت خاطر بیشتری می‌کنند. برای مثال برخی این کار را برای پیشگیری از خیانت همسر انجام میدهند. اما معمولاً افراد از این رفتار استقبال نکرده و این را دلیلی بر بی اعتماد بودن طرف مقابل می پندارند؛ به همین خاطر برخی این کار را پنهانی و دور از چشم همسر خود انجام میدهند و ممکن است پس از آن احساس گناه و عذاب وجدان داشته باشند. در بسیاری از مواقع این رفتارهای کنترل کننده با انتقال پیام هایی مبتنی بر بی اعتمادی، شک و تردید به طرف مقابل، روابط زوجین را دستخوش تعارضات و درگیری‌های زیادی میکند که به شک و تردیدهای بیشتری می انجامد.

به این ترتیب زن و شوهر در یک چرخه معیوب گرفتار می شوند.به گونه ای که چک کردن های مدام منجر به رنجش و واکنش های طرف مقابل می شود. این واکنش ها شک و تردید را تشدید میکند و دوباره رفتارهای کنترل کننده بیشتر می شود و این مسئله به همین شکل ادامه می یابد و در نهایت ممکن است در زندگی به یک بحران تبدیل شود.درنتیجه بهتر است که به حریم شخصی همسرتان احترام بگذارید و اگر به رفتارهای او در فضای مجازی مشکوک هستید،از راه های اصولی تری وارد شوید تا بتوانید به نتیجه مثبتی در این باره برسید.

مقالات مرتبط  نقاط تحریک پذیر مردان کدام اند؟ + 8 نقطه تحریک پذیر در مردان که نمیدانید

چک کردن گوشی همسر کنجکاوی یا بی اعتمادی؟

در حالت ایده آل، شما و همسرتان باید با هم رابطه ای شفاف و باز داشته باشید. نباید او را در شبکه های اجتماعی به طور ناشناس دنبال کرده یا دائما تلفن او را چک کنید. اگر انگیزه زیادی برای چک کردن گوشی تلفن همسر خود دارید، پس موضوعات اساسی در زندگی تان وجود دارد که اگر حل نشود در آینده میتواند رابطه شما را خراب کند.

تحقیقات متعددی نشان داده اند که داشتن یک عادت غیر قابل کنترل برای چک کردن پیام های خصوصی شریک زندگی شما، از جمله چک کردن شبکه های اجتماعی و پیامک های تلفن، صرفا نشانه کنجکاوی نیست؛ این عادت تکانشی و غیرقابل کنترل نشانه ای از یک مشکل عمیق تر در رابطه زوج یا زندگی خصوصی فرد است.اینکه اکثر زوج های متاهل، نقش یک کارآگاه را برای همسرشان بازی میکنند، پدیده ای ترسناک است. آنها به دنبال کشف یک خیانت یا یک ارتباط عاطفی با شخص دیگری در زندگی همسرشان هستند. اما آنچه باید بدانید این است که در رابطه هیچ جایگزینی برای اعتماد وجود ندارد. در واقع اگر اعتماد نباشد شما رابطه ای ندارید! اعتماد متقابل برای داشتن هرگونه رابطه پایدار،اساسی است و شما باید قبل از اینکه شروع به ساختن خانه مشترک خود کنید، ستونی از اعتماد ایجاد نمایید.

خانه بدون اعتماد مثل جنگلی با حیوانات وحشی است!

معمولاً به زوج هایی که در رابطه با حریم خصوصی یکدیگر مشکل دارند توصیه می شود که وقت خود را به جای اینکه صرف کمین کردن، پیدا کردن خطا یا کنجکاوی در مورد همسر خود کنند، صرف ایجاد اعتماد کنند.خانه بدون اعتماد مانند جنگلی پر از حیوانات وحشی است که هیچ چیز در آن امن نیست. وقتی اعتماد ایجاد میکنید برای برقراری ارتباطی خوب و مؤثر سرمایه گذاری کرده اید و ترس شما از خیانت و پنهان‌کاری همسرتان خود به خود از بین میرود.اگر در رابطه یا ازدواج شما اعتماد وجود داشته باشد،میتوانید با همسر خود رو در رو در مورد ترس ها و نگرانی های خود صحبت کنید، ولی شما هرگز نمیتوانید از رابطه ای پر از بی اعتمادی به سعادت برسید.

حریم شخصی در زندگی مشترک چه جایگاهی دارد؟

ازدواج موفق زمانی شکل می‌گیرد که افراد بتوانند به سطحی از رشد و بلوغ اجتماعی برسند که جنبه‌های مختلف زندگی خود را با دیگری شریک شوند و با همکاری یکدیگر برای ساختن یک زندگی تلاش کنند؛ اما این مسئله به این معنا نیست که شما نباید هیچ حریم شخصی برای خود داشته باشید و فردیت یکدیگر را زیر پا بگذارید. در نتیجه شما در عین حال که آزادانه مسائل روزمره خود را با دیگری در میان میگذارید باید برای استقلال هم ارزش قائل شوید. این کار اعتماد به نفس را در هردو طرف ارتقا داده و صمیمیت را به میزان بیشتری میان شما شکل میدهد.

عواقب چک کردن گوشی همسر

راهکارهایی جایگزین برای پیشگیری از چک کردن گوشی همسر 

برای آنکه بتوانید در زندگی احساس امنیت خاطر کنید و از وفاداری همسرتان مطمئن شوید راه های بهتری به جز چک کردن گوشی همسرتان وجود دارد در ادامه به برخی از این راهکارها اشاره خواهیم کرد:

۱) مشکلاتتان را ریشه یابی کنید.

قبل از هر چیز ابتدا باید بتوانید تکلیفتان را با خودتان مشخص کنید و بدانید چرا به چک کردن گوشی همسر خود تمایل دارید. برای فهم ریشه مشکل، بررسی کنید که آیا فکر می‌کنید به او اعتماد کافی ندارید؟ آیا می‌ترسید که همسر و زندگی‌تان را از دست بدهید؟ یا این که این رفتار تنها نوعی عادت بد محسوب می‌شوند؟ زمانی که مشخص شود مشکل اصلی کجاست می‌توانید راهکار مناسب را برای حل این مسئله پیدا کنید.

۲) احساس ناامنی و عدم اطمینان به او القا نکنید.

یکی از عللی که روابط را از بین می برد این است که مردم ناامنی های خود را به نقایصی در شریک زندگی خود مرتبط میکنند. ناامنی های گذشته خود را به روابط فعلی تان گره نزنید. عدم اطمینان و ناامنی حتی بیش از خیانت، یک رابطه را نابود میکند. بسیاری از افراد به دلیل احساس ناامنی همسران، خود را به سمت خیانت سوق داده اند. پس به جای اینکه به دنبال کشف خطا در طرف مقابل باشید، سلامت روان خود را بهبود ببخشید.

۳) انحصار طلبی و حس مالکیت نداشته باشید.

کاری نکنید که به نظر برسد مالک همسرتان هستید. زندگی را با روابط انحصار طلبانه به زندان تبدیل نکنید. انحصار طلبی میتواند خسته کننده و پردردسر باشد. همه حق دارند فردیت خود را پرورش دهند.ما باید یاد بگیریم که به همسر خود فضایی برای تنفس بدهیم. وقتی از دادن فضای تنفس به شریک زندگی خود امتناع می ورزید، اجازه نمیدهید خودش را و در نتیجه عشقتان را پرورش دهد؛ در صورتی که عشق برای رشد کردن به فضا احتیاج دارد مانند درختی که میخواهد ریشه های خود را گسترش دهد.

مقالات مرتبط  نزدیکی در دوارن عقد ؛ آیا رابطه جنسی در دوران نامزدی اشتباه است؟

۴) بی احترامی نکنید.

چک کردن تلفن دیگران بدون اجازه آنها نشانه بی احترامی است. اگر لازم است از تلفن همسر خود استفاده کنید، ابتدا از او اجازه بگیرید. اینکه با هم صمیمی هستید دلیل نمی‌شود که به حریم شخصی یکدیگر احترام نگذارید.

۵) ارتباط عاطفی خود را با همسرتان بازنگری کنید.

تا به حال از خود پرسیده اید که چرا امروزه بسیاری از افراد دائماً در فضای مجازی فعالیت میکنند؟ در دنیای امروز مشغله های زیاد کاری و اجتماعی فرصت ارتباطات سالم، عمیق و لذت بخش را از انسان ها گرفته و آن ها را دچار احساس تنهایی درونی کرده است.همین موضوع باعث می شود که به فضای مجازی و ارتباطات متعدد با دیگران پناه ببرند. در این شرایط اگر ارتباط عاطفی با همسر نیز دچار مشکلاتی باشد، این وضعیت تشدید خواهد شد.

در نتیجه بهتر است به رابطه عاطفی چند ماه اخیر خود نگاهی بیندازید و ببینید چقدر توانسته اید در یک فضای صمیمانه با یکدیگر گفتگو کنید و رابطه مؤثر و سالمی با یکدیگر داشته باشید. اگر چنین ارتباطی میان شما وجود ندارد بهتر است برای ترمیم روابط عاطفی خود به یک روانشناس متخصص در حوزه زوج درمانی یا خانواده درمانی مراجعه کنید.

۶) عدم وجود حد و مرز

مرز‌های سالم، روابط سالم ایجاد میکنند. هنگامی که از وینستون چرچیل، نخست وزیر پیشین انگلیس در مورد راز سعادت زندگی زناشویی او سؤال شد، این رهبر کاریزماتیک با لحن طنز و صمیمانه ای پاسخ داد: «راز ما حمام های جداگانه است». وجود برخی از مرز‌ها در زندگی برای حفظ رابطه سالم حیاتی است. در اکثر مواقع کسانی که مرز‌های شخصی ضعیفی دارند، بیشتر هم وارد حریم دیگران می شوند.

۷) تجاوز به حریم شخصی اکیدا ممنوع!

ممکن است در تلفن همسر شما یک پیام کاملا خصوصی و محرمانه باشد. برای مثال اگر حرفه همسر شما در زمینه مشاوره و مددکاری باشد، نیاز به حریم امنی برای حفظ اسرار مراجعینش دارد. اگر بخواهید گوشی همسرتان را چک کنید لازم است هر دو نفر با هم در این مورد تصمیم بگیرید. چک کردن گوشی همسر بدون رضایت او نمونه بارز تجاوز به حریم خصوصی او و شاید حریم فرد دیگری است که برای او پیام فرستاده است.

۸) حسادت در رابطه نداشته باشید.

حسادت در یک رابطه، سرطان روانی است! در حسادت، بیشتر عشق خودخواهانه وجود دارد تا عشق فداکارانه. نگذارید حسادت شما را فریب دهد. این فقط نام دیگری برای ناامنی و عدم اطمینان است.

۹) به یک زوج درمانگر مراجعه کنید.

اگر در زندگی مشترک خود احساس بی اعتمادی میکنید یا ترس از دست دادن همسرتان را دارید، ممکن است به سادگی نتوانید این مشکلات را رفع کنید. اگر برای مدت طولانی در شک و تردید زندگی کنید سلامت روان شما تهدید خواهد شد و احتمال ابتلا به انواع اختلالات روانی نظیر  افسردگی و وسواس فکری افزایش می یابد.

در این شرایط مراجعه به یک زوج درمانگر کمک بسیار زیادی میتواند به شما بکند؛ چرا که او به عنوان یک شخص بی طرف در جریان مشکلات شما قرار میگیرد و در یک فضای امن و عاری از قضاوت با بررسی سبک ارتباطی شما و همسرتان، اشتباهات رفتاری و شناختی رابطه تان را پیدا کرده و روش‌های رفتاری جایگزین را پیشنهاد می‌دهد. با تمرین این رفتارها به مرور اعتماد و احساس امنیت به رابطه شما بازخواهد گشت و شما برای داشتن یک زندگی رضایت بخش به کنترل همسرتان نیاز نخواهید داشت.این مقالات مرتبط را هم بخوانید….

[تعداد: 3   میانگین:  5/5]
عروس ما در اینستاگرام