لاغری با بو کردن

بو کردن ۱۱ رایحه که به کاهش وزن کمک میکند!!!

۱) لاغری با بو کردن سیب سبز یا موز

فکر می کنید این بوهای شیرین اشتها شما را برای بیشتر خوردن باز می کنند، اما خلاف آن صحت دارد. دکتر آلن آر هیرش، مدیر عصب شناسی بنیاد تحقیقات بو و طعم شیکاگو، متوجه شد افرادی که هنگام گرسنگی عطر سیب سبز یا موز را استشمام می کنند، کمتر غذا می خورند و وزن کم می کنند.

دکتر هیرش می گوید: “فرضیه ای که ما مطرح کردیم پدیده ای به نام “سیری خاص حسی” شناخته می شود. او توضیح می دهد که از آنجا که پیاز بویایی مغز به مرکز سیری متصل است، بوییدن این میوه ها می تواند مغز شما را فریب بدهد که آنها را خورده اید.

مقالات مرتبط  فواید طب سوزنی برای لاغری و کاهش وزن موضعی چه می دانيد؟

۲) لاغری با بو کردن لیمو

یک مطالعه دانشگاه ایالتی اوهایو نشان داد که بوی روغن لیمو باعث بهبود چشمگیر ذهنیت شرکت کنندگان می شود. بنابراین اگر انجام تمرینی برایتان وحشت آور است، یک تکه لیمو می تواند باعث بهتر شدن خلق و خوی شما و برگشتن برای انجام آن می شود.

کارشناسان آروماتراپی همچنین بر این باورند که رایحه می تواند گوارش را بهبود بخشد، که ممکن است به جلوگیری از غذا خوردن بدون فکر کمک کند. اغلب وقتی اشتها را بررسی می کنیم، متوجه می شویم ارتباط زیادی با استرس و پرخوری احساسی دارد. روغن لیمو باعث می شود دستگاه گوارش به شکل مثبتی تحریک شود.

۳) لاغری با بو کردن خیار

استرس می تواند از راه های مختلفی مثل دور شدن از برنامه ریزی خود تا افزایش تولید کورتیزول، تلاش شما برای کاهش وزن را بی نتیجه کند. دکتر هریش توضیح می دهد: “اما خیار ممکن است تاثیر شگفت انگیزی در آرامش بخشیدن به شما داشته باشد. بوی خیار میزان اضطراب را کاهش می دهد”. با کاهش اضطراب، این رایحه خیار به طور بالقوه ای می تواند به کاهش میل به خوردن غذا کمک کند.

۴) لاغری با بو کردن نعناع

نعناع استفاده های خیلی زیادی دارد. این گیاه در هر چیزی از خمیر دندان گرفته تا دمنوش پیدا می شود و مطالعات نشان داده است که می تواند ناراحتی های معده را کاهش بدهد، هوشیاری را افزایش داده و عملکرد ورزشی را بهبود بخشد. بنابراین جای تعجب نیست که به کاهش وزن نیز کمک می کند.

تحقیقات نشان داده است که این رایحه، یک سرکوب کننده طبیعی اشتها است، و حتی ممکن است تمرینات شما را موثرتر کند. مطالعه ای در ایران نشان داده است شرکت کنندگانی که قبل از انجام ورزش، رایحه نعناع را استنشاق کرده اند، عملکرد تنفسی بهتر، فشار خون پایین تر و استقامت بیشتری نسبت به سایرین داشتند.

۵) لاغری با بو کردن روغن سرو

درختان سرو دارای چندین مزیت بالقوه هستند، مشخص شده است که روغن برگ سرو آرامش را بهبود می بخشد و درخت سرو کشمیری دارای ویژگی های آنتی اکسیدانی است. در حالی که ممکن است تجربه شما متفاوت باشند، آروماتراپیست ها معتقدند که روغن سرو می تواند  قبل از امتحان کردن یک مهارت جدید یا مقابله با یک چالش ترسناک به شما کمک کند تمام تمرکز خود را روی آن بگذارید. این رایحه به پاکسازی ذهن کمک می کند، بنابراین ما را متمرکز و هوشیار نگه می دارد.

۶) لاغری با بو کردن اسطوخودوس

دلیلی وجود دارد که از رایحه اسطوخودوس برای ماسک های خواب استفاده می کنند، زیرا عطر و بوی ملایمی دارند که تسکین دهنده استرس است و بدن و ذهن شما را آرام می کند. مواقعی که بدن ما بخاطر فشار احساسی دچار تنش می شود، اسطوخودوس برای تسکین دادن آن عالی است. رایحه آن با اضطراب مبارزه می کند و اگر سعی می کنید روحیه خود را تقویت کنید تا کلاس تاباتا را امتحان کنید، اسطوخودوس به شما کمک می کند.

۷) لاغری با بو کردن روغن زیتون 

یک بررسی در مرکز تحقیق و صنایع شیمیایی غذا در آلمان مشخص کرد که حتی فقط بوییدن روغن زیتون خالص می تواند باعث احساس سیری بیش از حد شود. زمانی که عصاره خوشبو به ماست اضافه شد و شرکت کنندگان در مقایسه با کسانی که ماست ساده بدون هیچ عصاره اضافی دریافت کرده بودند، کالری های کمتری مصرف کرده بودند در نتیجه واکنش قند خون بهتری داشتند.

مقالات مرتبط  کاهش وزن بدون ورزش ؛ چگونه بدون ورزش و رژیم بیشتر لاغر شویم؟!!!

همچنین آنها افزایش سروتونین بالاتری هم داشتند، هورمونی که به سیری وابسته است. این خبر خوبی برای علاقه مندان روغن زیتون است چون این ماده با چربی های MUFAS هم ترکیب شده، روغن های سالمی که به کاهش چربی شکمی کمک می کنند. اما تمامی روغن زیتون های خالص یکسان تهیه نمی شوند.

۸) لاغری با بو کردن سیر

براساس مطالعه سال ۲۰۱۲ در مجله Flavour، رایحه قوی باعث می شود شما تکه های کوچک تر غذا را بردارید. به دنبال غذاهای فلفلی با چاشنی های تند مانند فلفل ها یا پیاز و سیر باشید، یا کمی از تکه های فلفل قرمز تند را در سوپ ساده برای تندی شدید امتحان کنید. همچنین شواهدی وجود دارد که فلفل های تند می تواند در سوزاندن کالری های بیشتر مفید باشد. مطالعه دیگری یک مزیت آن را مشخص کرد که خوردن فلفل های تند می تواند باعث عمر طولانی تر شود.

۹) لاغری با بو کردن رازیانه

گیاه ترد و نیرو بخش رازیانه با مزه کمی شیرین خود سال های زیادی توسط ایتالیایی ها به عنوان تمیز کننده دهان استفاده شده است، اما براساس تحقیق موسسه رایحه درمانی غرب این گیاه به عنوان کاهنده اشتها هم استفاده می شود. زمانی که اشتهای زیادی دارید یک یا دو تا از ساقه ها را مانند گیاه کرفس جدا کنید و بخورید و بعد یک لیوان پر آب سرد هم داشته باشید.

۱۰) لاغری با بو کردن گریپ فروت

مرکبات نیرومند مانند گریپ فروت سرشار از ویتامین سی و لیکوپن میوه مورد علاقه افراد دیابتی هستند، اما حتی بوییدن چند ثانیه این میوه قبل از خوردنش می تواند تلاش شما برای کاهش وزن را افزایش دهد. محققان در دانشگاه Osako ژاپن فهمیدند که موش هایی که ۱۵ دقیقه در معرض بوی روغن گریپ فروت بودند، این بو به کاهش وزن و اشتهای آنها کمک کرد. محققان معتقدند که این کاهش اشتها باید با نحوه تعامل بو و آنزیم های کبدی مرتبط باشد.

۱۱) لاغری با بو کردن قهوه

بو ملایم قهوه می‌تواند به خودی خود باعث افزایش انرژی و تمرکز شده همچنین فرآیندهای چربی سوزی در بدن را افزایش دهد.این مقالات مرتبط را هم بخوانید….