راهنمای خرید کت و شلوار داماد

کت و شلوار دامادی ؛ راهنمای خرید ۰ تا ۱۰۰ کت و شلوار دامادی شیک!

بنر تبلیغاتی سوپر نوین

تبلیغات

کت و شلوار دامادی ؛ بسیاری از ما تصور میکنیم همین که داماد به بوتیکی برود، یک رنگ برای کت و شلوارش انتخاب کرده و فقط یک بار کت انتخابی اش را در اتاق پرو تن کند، خوشتیپ ترین داماد دنیا می شود. با این حال توجه کنید که عروس خانم با آن لباس سفید و پر از نقش و نگارهای ظریفش را میتوان با یک نظر در جشن پیدا کرد اما در مورد آقایان قضیه فرق دارد.

در جشن عروسی کلی مرد حضور دارند که کت و شلوار پوشیده اند و حتی ممکن است رنگ کت و شلوارشان هم با کت و شلوار داماد مشابه باشد. پس آقا داماد باید یک وجه تمایزی با آنها داشته باشد. برای این‌ منظور شاداماد باید هنگام انتخاب کت و شلوار عروسی اش به نکات ریز و مهمی توجه کند که در ادامه از بخش راهنمای عروس مجله عروس ما به آنها می پردازیم.

خرید کت و شلوار داماد

دامادها از چه زمانی کت و شلوار پوشیدند؟ 

در زمان های گذشته مردها آنقدر درگیر دامداری و کشاورزی بودند که کمتر دامادی در عروسی لباس رسمی می پوشید چه برسد به کت و شلوار… در سال های ۱۷۰۰ پوشیدن لباس رسمی فقط مختص اشراف و نجبا بود. قرن ۱۹ ام که فرا رسید یکی از خوشتیپ ترین مردان آن زمان به نام گریسوالد لوریلارد، پایین کت بلندش را تا کرد و کتی کوتاه درست کرد. این کت از بدترین نوع پشم دوخته شده بود و هیچ جیبی هم نداشت. اما این مرد با این کت به یک مهمانی رسمی رفت. در سال ۱۹۳۰ شرکت مارلیس و رودولفکر اولین بازار فروش کت‌های کوتاه امروزی را به دست گرفتند؛ یک کت دوخت این شرکت ۱۶ دلار قیمت داشت.

نکات قبل از رفتن به خرید کت و شلوار دامادی

۱) زمان مناسب برای شروع به انتخاب کت و شلوار داماد

برنامه ریزی انتخاب کت و شلوار دامادی باید از ۲ تا ۳ ماه قبل از مراسم عروسی شروع شود. البته این مدت زمان بستگی به این دارد که آیا می دانید به دنبال چه مدل کت و شلواری هستید و یا اینکه نیاز به یک مشاور و یا بررسی های بیشتر دارید. این مدت زمان شامل اصلاحات و تغییرات مورد نیاز کت و شلوار نیز هست.اگر کمتر از ۳ ماه به عروسی تان باقی مانده و قرار ملاقاتی را با یک فروشگاه شلوغ تنظیم کرده اید، بایستی گزینه های دیگری را نیز در نظر گرفته و زودتر شروع کنید. احتمالا تا رسیدن به کت شلوار دامادی مطلوب و فیت تن تان، لحظات مفرحی خواهید داشت.

۲) خرید یا اجاره کت و شلوار دامادی؟

اجاره کت شلوار دامادی برای زمانی مناسب است که بودجه بسیار محدودی دارید، یعنی مبلغی کمتر از ۵۰۰ هزار تومان. اما در نظر داشته باشید که مراسم عروسی یکبار در زندگی تان رخ می دهد و بهترست با داشتن کت شلواری که مختص شماست، این روز را خاص کنید. بعلاوه کت و شلواری که خریده اید را می توانید پس از عروسی و در مناسبت های مهمی بپوشید.

اقلام مورد نیاز برای یک داماد خوشتیپ

حالا کمی با تاریخچه پیدایش کت ها آشنا شدیم بد نیست به طور مختصر اشاره کنیم که یک داماد خوش تیپ باید حواسش یه چه نکاتی باشد و در یک کلام برای تبدیل شدن به یک شاداماد چه چیزهایی لازم است:

  1. قبل از هر چیز یک دست کت و‌ شلوار که دقیقا قالب بدنتان باشد. دکمه شلوار باید به راحتی بسته شود، وقتی ‌می نشینید با آن راحت باشید و پاچه شلوار یک سوم قد کفش تان را بپوشاند.
  2. پیراهنی که به کت مورد نظرتان بخورد، سایز مناسبی داشته باشد و در ناحیه گردن، آستین، کمر، شکم و شانه دقیقا اندازه باشد.
  3. جلیقه ای که دکمه هایش درست زیر خط دکمه های کت تان قرار بگیرد و لبه پایینی آن روی کمر شلوارتان بیافتد.
  4. کفشی که به کت و شلوارتان بخورد و وقتی آن را می‌پوشید در آن راحت باشید. یادتان باشد بهترین زمان برای خرید کفش، شب‌هاست چرا که در این ساعت ها پاهای‌تان حداکثر ورم ممکن را کرده اند. اگر صبح کفش را بخرید در روز عروسی که زیاد روی پاهایتان می ایستید آخرهای شب پایتان ورم میکند و کفش پایتان را میزند.

کت و شلوار دامادی

۵ نکته مهم در انتخاب و خرید کت و شلوار دامادی

۱) شما تصمیم می گیرید.

هنگام انتخاب و خرید کت و شلوار دامادی تحت تاثیر سلیقه هیچ کس قرار نگیرید به جز خودتان و البته کمی هم سلیقه همسرتان. گاهی اوقات فروشنده ها وقتی مدل کت و شلوار دلخواه شما را در فروشگاه خود ندارند، سعی می کنند شما را متقاعد کنند که مدل دیگری را انتخاب کنید و شروع به تعریف و تمجید از آن مدل می کنند.

اگر واقعا از یک مدل خوشتان نمی آید،تسلیم نشوید و سعی کنید تحت تاثیر بازار گرمی فروشنده قرار نگیرید.حتی اگر مدلی را دوست ندارید و اطرافیان اصرار دارند که این مدل را انتخاب کنید،بازهم لزومی ندارد تحت تاثیر گفته های دیگران آن را خریداری کنید. فراموش نکنید که این عروسی شماست و شما فقط یک بار داماد می شوید.

۲) ذهن خود را از “مد” آزاد کنید.

بسیاری از دامادها ، قبل از خرید کت و شلوار خود قبلا در ذهنشان مدهای سال را ثبت کرده اند و فقط به دنبال طرح های جدید می گردند در حالی که ممکن است کت و شلواری که امسال مد شده است، اصلا مناسب داماد نباشد.تنگ و کوتاه باشد و برای یک شب طولانی و پر از هیجان مناسب نباشد. زیاد تحت تاثیر مد نباشید و ذهن خود را آزاد بگذارید.

مقالات مرتبط  هر آنچه که باید درباره فرمالیته بدانید + مزایا و معایب و هزینه های فرمالیته !

ممکن است یک مدل ساده تر که طرح آن قدیمی به نظر می رسد تن خور بسیار خوبی برای شما داشته باشد و شما را بسیار رسمی و شیک نشان بدهد. تعصب روی یک مدل خاص نداشته باشید و بی طرفانه همه مدل ها را امتحان کنید.

۳) کدام مدل مناسب شما است؟

از کجا بفهمیم یک مدل برای شب دامادی ما مناسب است؟ راستش را بخواهید پاسخ دادن به این سوال آسان نیست و توضیح آن کمی مشکل است. فقط خود شما می توانید آن را تشخیص دهید.بعضی وقت ها یک کت شلوار را بر تن می کنید و احساس می کنید که این عالی است. در اکثر مواقع حق با شماست و این همان است که مناسب اندامتان است. بازهم تاکید می کنم تحت تاثیر سلیقه دیگران تصمیم نگیرید و سعی کنید کار خودتان را بکنید.

زیاد تحت تاثیر مد نباشید و ذهن خود را آزاد بگذارید. ممکن است یک مدل ساده تر که طرح آن قدیمی به نظر می رسد تن خور بسیار خوبی برای شما داشته باشد و شما را بسیار رسمی و شیک نشان بدهد

۴) رنگ مناسب برای کت و شلوار دامادی

تا قبل از دهه ۸۰ میلادی تنها رنگی که برای کت و شلوار داماد متصور بود، رنگ مشکی بود که البته هنوز هم یک رنگ کلاسیک و رسمی محسوب می شود.اما بعد از آن و خصوصا در سالهای اخیر بسیاری از جوانان این سنت ها را شکسته اند و امروزه دیگرنمی توانبا قاطعیت گفت این رنگ برای کت شلوار دامادی مناسب نیست!

فقط باید کمی سلیقه به خرج دهید و رنگی را انتخاب کنید که با رنگ موها، چشم ها و پوست شما متناسب باشد و جلوه آنها را بیشتر کند. بهتر است کت و شلوار را هم در زیر نور لامپ و هم در نور طبیعی خورشید امتحان کنید تا مطمئن شوید رنگ آن مناسب است.

مناسب ترین و پراستفاده ترین رنگ های کت شلوار دامادی کدامند؟

۱) رنگ آبی

آبی متداول ترین رنگ برای جشن عروسی است. مخصوصا آبی تیره، آبی لاجوردی و یا آبی خالص رنگ هایی جذاب هستند که وقار خاصی را به داماد می بخشد.رنگ آبی می تواند میان میزان رسمی بودن عروسی و سنت های عروسی تناسب ایجاد می کند. با توجه به اینکه رنگ آبی برای مشاغل معتبری نظیر نیروی دریایی نیز استفاده می شود، بنابراین موردپسند جوان و پیر می باشد.

یک کت و شلوار دامادی ۳ تکه آبی رنگ، انتخاب بسیار معقولی است زیرا با استایل های مختلف و جلیقه های رنگی همخوانی دارد. جلیقه ای هم رنگ با کت و یا جلیقه سفید عاجی برای ست شدن با عروس نیز مناسب باشد.

۲) رنگ خاکستری

یک کت و شلوار دامادی خاکستری کلاسیک برای مراسم نیمه رسمی مناسب است. کت شلوار دامادی به رنگ خاکستری زغالی نیز پس از آبی، گزینه مناسبی برای جشن عروسی رسمی است.خاکستری کم رنگ و رنگ های مشابه آن به همراه پارچه ای معمولی، برای عروسی غیررسمی مناسب است زیرا حس راحتی را منتقل کرده و احتمالا با لباس عروس تناسب نداشته باشد. بنابراین در انتخاب رنگ لباس عروس و داماد دقت کنید.

۳) رنگ مشکی

رنگ مشکی بسیار رسمی بوده اما به دلیل انتخاب این رنگ برای تاکسیدو و لباس سایر مهمانی ها، برای عروسی در اولویت اول نمی باشد. مراسم عروسی یک جشن است و یک مهمانی خشک رسمی نیست.در اکثر آیین ها، کت و شلوار دامادی مشکی برای مراسم تدفین استفاده می شود و رنگ سیاه مناسب عروسی نیست. اگر به رنگ تیره علاقه دارید، می توانید از آبی بسیار تیره استفاده کنید.

۴) کت و شلوار دامادی رنگی رنگی

قطعا کت و شلوار رنگی برای عروسی مناسب نیست و اصلا ارتباطی به برگزاری عروسی در تالار و یا باغ و ساحل ندارد. این نوع کت و شلوار مناسب مراسم رسمی داماد نیست و داماد بایستی یک کت و شلوار ۳ تکه رسمی با پارچه و دوخت مناسب و کاملا فیت اندام انتخاب کند.

۵) جلیقه یا بدون جلیقه؟ ۳ تکه یا ۲ تکه؟

در حالتی که قصد پوشیدن تاکسیدو دارید، نبایستی جلیقه بخرید. کت و شلوار ۳ تکه رسمی قطعا نیاز به جلیقه دارد و مناسب برای داماد می باشد. کت و شلوار ۲ تکه (فقط شلوار و کت) برای جشن عروسی چندان مناسب نخواهد بود. جلیقه می تواند۳ و یا ۴ دکمه داشته باشد.

اگر به پوشش رسمی علاقه دارید و می خواهید دامادی موقر به نظر بیایید، بایستی جلیقه ای کاملا همخوان و متناسب با کت تان انتخاب کنید. میتوانید جلیقه ای به رنگ سفید عاجی، کرمی و یا هر رنگ دیگری که مکمل کت شلوار دامادی شما باشد، انتخاب کنید. دکمه های صدفی برای جلیقه، زیبایی دوچندانی را به آن میدهد.

مقالات مرتبط  7 نکته مهم و بی نظیر در خرید اتو موی باکیفیت و مرغوب

کت و شلوار متناسب به هیکل و اندام شما؟

انتخاب کت و شلوار براساس هیکل یکی از ریزکاری های مهمی است که باعث خوشتیپ تر به نظر رسیدن شما در شب دامادی تان می شود.

۱) اندام باریک و بلند

شما راحت‌ترین انتخاب ممکن را می‌توانید داشته باشید، هر مدلی به شما می آید! اما همچنان باید توجه داشته باشید که کت و شلوار دقیقا برای‌تان اندازه باشد.مردانی که لاغرترند در کت‌های دولبه و ۶ دکمه خوش استایل‌تر می‌شوند. بهتر است بگویید اپل‌های کت را برای‌تان بزرگتر کنند و کمر کت را آن‌قدر بگیرند تا در آن راحت باشید. این چند نکته باعث می‌شود بدن شما در کت و شلوار دامادی تنومند‌تر به نظر برسد. شلوار دامادی زمانی قشنگ بر بدن می‌ایستد که پاهای آقا پر باشد اما صادقانه‌اش را بخواهید در انتخاب شلوار کت نمی‌توان زرنگی به خرج داد و پاهای عضلانی‌تری را به نمایش گذاشت.

۲) قد بلند و هیکل درشت

اگر بدن تان تنومند است باید کتی با یقه آرشال بگیرید. دو لبه پایینی چنین کت‌هایی معمولا روی هم قرار نمی گیرد. در ضمن دقت کنید که قد کت برای قامت شما مناسب باشد و همچنین بتوانید دست هایتان را به راحتی در هر دو طرف تکان دهید. انتهای قد کت باید با سرانگشتان شما هم سطح باشد. اگر صورت عریض یا گردن پهنی دارید به کراوات و یقه لباستان هم توجه کنید که خیلی تنگ و بسته نباشد درغیر اینصورت به نظر میرسد که میخواهند شما را خفه کنند. به هیچ وجه کت های دو لبه و ۶ دکمه را نخرید زیرا شما را گنده و بد هیکل نشان میدهد.

۳) قد متوسط و هیکل درشت

بهتر است کتی با قدی نسبتا بلند بخرید که یقه آرشال داشته باشد، دو لبه انتهایی آنها روی هم قرار نگیرد و دکمه آن در محدوده کمربند باشد تا قامت تان بلندتر جلوه کند. کت نباید اپل های بزرگی داشته باشد در ضمن میتوانید شلوار و کت را پیلی دار انتخاب کنید. شلوار را به خیاط ماهری بدهید تا برای قد شما کوتاهش کند، مراقب باشید لبه پارچه تمییز دوخته و تو گذاشته شود.

۴) قد کوتاه و لاغر

بهتر است کت هایی که دو لبه پایینی شان روی هم قرار نمی گیرد بخرید تا قدتان بلندتر جلوه کند. اگر دوست دارید تنومندتر به نظر برسید باید یقه کت برگردان باشد.

کت و شلوار باید قالب بدن تان باشد.

کت و شلوار نباید به تن‌تان خیلی بچسبد یا خیلی گشاد بایستد. برای این‌که کت و شلواری به قالب بدن‌تان بخرید به نکات زیر دقت کنید:

  • دکمه بالایی کت های ۲ دکمه و دکمه وسطی کت های ۳ دکمه نباید پایین ناف‌تان قرار بگیرند.
  • وقتی دست هایتان را به دو طرف باز میکنید سر انگشتان‌تان باید با لبه پایینی کت موازی باشند.
  • حدود نیم تا ۱ سانتی متر از سر آستین بلوزتان باید از آستین کت بیرون بزند.
  • پاچه شلوار باید ۲- ۳ سانتی متر روی کفش بیافتد.

از کجا بخریم؟ 

اگر شما ساکن تهران هستید یا برای خرید کت و شلوار دامادی تان می‌خواهید به پایتخت سفر کنید برای خرید کت و شلوار یا باید به منطقه ۳ یعنی حدود بلوار میرداماد، خیابان پاسداران یا میدان ونک بروید و از کت و شلوار فروشی لوکس این مناطق خرید کنید. یا این که در گشتی نیم روزی به مرکز شهر بروید و در خیابان جمهوری بعد چهارراه علاءالدین، خیابان بهارستان، محدوده متروی امام خمینی، چهارراه کالج و خیابان ولی‌عصر به دنبال کت و شلوار دامادی تان بگردید. مراکز خرید الماس شرق، میلاد نور، سئول و گلستان و تیراژه هم چند مغازه کت و شلوار فروشی دارند.

برآوردی از قیمت ها

اگر می خواهید یک دست کت و شلوار آبرومند برای خودتان بخرید باید به طور متوسط از ۴۰۰ هزار تومان تا ۵ میلیون و حتی بالاتر خرج کنید. اگر به مرکز شهر بروید، می توانید کت و شلوار هایی با قیمت های زیر ۱ میلیون تومان پیدا کنید اما در مناطق بالاتر باید حداقل یک تا ۲ میلیون تومان پول در جیب تان باشد؛البته توصیه ما این است که برای خریدتان وقت بگذارید و حسابی همه جا را بگردید.

ممکن است از یک مدل کت و شلوار خو‌ش تان می آید و یکی دو ماه بعد در حراج بتوانید همان کت و شلوار را با درصد قابل توجهی تخفیف بخرید.حراج فصلی کت و شلوار معمولا در مورد برندهای معروف رواج دارد و فروشگاه هایی که به طور شخصی اداره می شوند معمولا هر وقت بخواهند اجناس جدید بیاورند قبلی ها را حراج میکنند.این مقالات مرتبط را هم بخوانید….

[تعداد: 6   میانگین:  5/5]
عروس ما در اینستاگرام