راهنمای خرید میز ناهاخوری

میز غذاخوری ؛ راهنمای خرید ۰ تا ۱۰۰ میز ناهار خوری + فوت و فن خرید

بنر تبلیغاتی سوپر نوین

تبلیغات

خرید میز ناهار خوری یا میز غذاخوری ؛ میزهایی که امروزه یکی از پرکاربردترین وسایل خانه هستند و شما قرار است در طول روز چندساعتی را گرد این میز جمع شوید. بنابراین انتخاب یک میز مناسب و بهینه بسیار مهم است. ما به تمام سوالات شما در مورد خرید یک میز ناهار خوری خوب پاسخ داده ایم؛باما در ادامه این مقاله از عروس ما همراه باشید.

اندازه گیری را فراموش نکنید!

در همین ابتدای کار، قبل از اینکه برای خرید میز به بازار بروید، مکانی که قرار است میز را در آن قرار دهید اندازه بگیرید. اینکه چند نفر قرار است دور این میز جمع شوند یا اصلا شما میز چندنفره میخواهید و کدام مدل و سبک را می پسندید؟ یادتان باشد بهترین مکان برای قراردادن میزغذاخوری جایی است که نور مناسبی داشته باشد. مثلا جایی کنار پنجره چرا که روشن بودن میز، موجب می شود که آلودگ ‏‌ها و کثیف ‏‌ها زود‌تر دیده شوند.در ادامه ابعاد میز ناهار خوری ۸ نفره مستطیل شکل و سایر اندازه ها را برای شما آورده ایم.

نکته‌ بعدی این اینکه اگر خانه یا آپارتمان تان خیلی کوچک است و هنوز هم شما اصرار به خرید میز غداخوری دارید بهتر است میزهای تاشو را انتخاب کنید. میزهای تاشو انواع گرد و مستطیل دارند. نوع گرد این میزها را میتوانید وقتی از میز استفاده نمی‌کنید به صورت کنسول کنار دیوار قرار دهید. اندازه‌ استاندارد میزهای مختلف به این ترتیب است:

میزهای گرد

  • با قطر ۹۰ سانتی متر برای ۲ نفر
  • با قطر ۱۰۰ سانتی متر برای ۴ نفر
  • با قطر ۱۴۲ سانتی‌ متر برای ۸ نفر

میز مستطیل/بیضی شکل

  • ۹۰ در ۱۵۰ سانتی متری ۶ نفره (ابعاد استاندارد میز ناهارخوری ۶ نفره مستطیل)
  • ۹۰ در ۱۸۰، سانتی متری شش تا ۸ نفره (ابعاد میز ناهار خوری ۸ نفره مستطیل)
  • ۹۰ در ۲۱۴، سانتی متری شش تا ۸ نفره (ابعاد میز ناهارخوری ۸ نفره)
  • ۱۲۰ در ۲۴۳ سانتی متری، ۸ تا ۱۰ نفره
  • ۱۲۰ در ۳۳۵ سانتی متری، ۱۲ نفره

میز‌ مربع شکل

  • ۹۶ سانتی متری برای ۴ نفر
  • ۱۵۰ سانتی متری برای ۸ نفر (ابعاد میز ناهارخوری ۸ نفره مربع)

میز غذاخوری

سبک و مدل ها

تفاوت سبک و مدل ها این امکان را به خریدار میدهد تا از بهترین ها باخبر باشد. مدل های شیشه ای بسیار زیبا و در عین حال بسیار سنگین و پرخطر هستند. مدل های چوبی از محبوب ترین ها هستند.بعضی از این اجناس حاشیه های کنده کاری شده دارند و معرق کاری هایی با سبک های مختلف روی آن دارند.مدل های گرد و مدل های مستطیل هردو محبوبند ولی مدل های مستطیل شکل، چون راحت تر با فضای خالی منزل هماهنگ می شوند پرهوادارتر هستند. مدل های گرد بیشتر سبک چوبی شیشه ای دارند به گونه ای که یک لایه چوب و یک لایه شیشه روی آن قرار میگیرد که میتوان گفت زیبایی خاص خود را دارد.

اول بررسی استاندارد بعد خرید میز ناهار خوری

برای خرید یک دست میز و صندلی استاندارد، باید توجه کنید که ارتفاع میز با مشخصات فیزیکی شما سازگار باشد.مثلا اگر شما قد زیاد بلندی ندارید باید سراغ میز‌هایی بروید که از حد عادی کوتاه ترند. نگران انتخاب میز مناسب هم نباشید،چون براحتی میتوانید تنوع در ارتفاع میز‌ها را در مجموعه ی میزهای ناهارخوری موجود در بازار حس کنید و مدل مورد نظرتان را پیدا کنید.

برای تشخیص یک میز استاندارد باید به این شکل عمل کنید:

وقتی روی صندلی،پشت میز می نشینید، بلندی میز باید تا قسمت زیرین قفسه سینه شما باشد و فاصله آرنج تا بدن نباید بیشتر از ۴۰ سانتی متر باشد، درغیر این صورت میز حالت استاندارد ندارد، زمانیکه شما روی یک میز استاندارد غذا میخورید، باید تمامی اعضای بدنتان احساس راحتی کند و همچنین میز نباید آنقدر کوتاه باشد که مجبور باشید با خم کردن کمر خود غذا بخورید یا آنقدر بلند باشد که احساس خفگی به شما دست دهد.

صندلی باید حالتی نرم و راحت داشته باشد و زاویه تشک زیرین تا تکیه گاه ۹۰ درجه باشد که هضم غذا براحتی انجام شود.زمان غذاخوردن هرچقدر بیشتر طول بکشد و شما هرچقدر با فاصله و آهسته تر غذا بخورید،هضم غذا بهتر انجام شده و کمتر به دستگاه های بدن آسیب میرسد، اما اگر شما هنگام غذا خوردن احساس راحتی نکنید و حالتی استاندارد نداشته باشید، دوست دارید هرچه زودتر غذایتان را تمام کنید و به حالت اولیه بازگردید.

در خرید میز ناهار خوری پایه ها خیلی مهم اند!

سعی کنید میزهایی را خریداری کنید که پایه های آن با میخ، پیچ و مهره و یا دوخت های فلزی وصل شده باشد. چرا که بسیاری از میزهای بی کیفیت با چسب چوب به میز وصل شده اند و همین موضوع باعث می شود پایه و به تبع آن کل میز بعد از مدتی زیبایی و استحکام خود را از دست بدهد. به اندازه‌ بین پایه های صندلی ها هم خوب دقت کنید. اگر فاصله ها غیر طبیعی بود یعنی بیش از حد از هم فاصله داشت،نشانه‌ عدم رعایت استاندارد در ساخت صندلی است. همین فاصله‌ زیاد بین پایه ها باعث می شود موقع استفاده فشار زیادی به قسمت نشیمن صندلی وارد شود و پایه ها خیلی زود از هم باز شوند و دیگر قابل استفاده نباشند یا در بهترین شرایط بعد از گذشتن چند ماه باید تعمیرشان کنید.

میز غذاخوری ؛ ۲۱ مدل میز غذاخوری کلاسیک و مدرن ۴ تا ۱۲ نفره شیک!

کدام جنس برای میز ناهارخوری مناسب تر است؟

میزهای موجود در بازار از جنس پلاستیکی، چوبی، پلی استری (رزین) و نوع جدید میز ناهارخوری پلیمری ( ABS ) هستند. میز ناهارخوری چوبی از انواع چوب روسی، توسکا، سفید، ممرز و چوب راش تولید می شود و صد البته چوب راش در انتخاب اول و بعد از آن چوب توسکا و چوب ممرز در رده دوم و سوم قرار دارند. اگر شما به دنبال میز ناهارخوری بادوام و در عین حال محکم و ظریف و استاندارد هستید حتما میز ناهارخوری را که از چوب راش تهیه شده خریداری کنید، اگر میخواهید کیفیت معمولی، ظریف و قیمتی مناسب داشته باشد، انتخابتان میان چوب توسکا و یا ممرز باشد.

مقالات مرتبط  راهنمای کامل خرید ماشین ظرفشویی + معرفی بهترین برند ماشین ظرفشویی

میز و صندلی های پلی استری آینده‌ خوبی در انتظارشان نیست، چون خیلی زود می شکنند، اگر هم شما خیلی با سلیقه باشید باز هم احتمال ترک خوردنش زیاد است. اما میز‌های غذاخوری پلیمری، ضد آب و ضد ضربه هستند و چون با پیچ و مهره به هم متصل شده اند،در صورت خراب شدن یکی از قطعات میز میتوانید براحتی قطعه‌ آسیب دیده را با قطعه‌ جدید تعویض کنید. این میزها در برابر میزهای چوبی کمی گران تر هستند، چرا که برای ساخت این میز و صندلی ها از تکنولوژی روز مواد استفاده شده است.

راهنمای خرید میز ناهار خوری

زیباترین مدل های میزهای غذاخوری

۱) میز ناهار خوری گرد

این نوع میزهای گرد بسیار شیک و مدرن هستند و با انواع صندلی ها هم ترکیب می شوند. از این میز علاوه بر منزل در رستوران ها و کافه ها هم استفاده می شود. بعضی از این مدل ها در قسمت وسط دارای شیشه است که طبق سلیقه ی مشتری طراحی می شود.این میزهای زیبا قابلیت نصب نیم طبقه ی گردان هم دارند که بسیار مناسب کافه و رستوران هاست.پایه های چوبی این میز غذاخوری به صورت متقاطع بوده که جلوه خاصی را ایجاد کرده است و سبک و سیاق میز مناسب با فضاهای تقریبا مدرن است و این میزها استحکام و مقاوت زیادی دارند.

میزهای ناهارخوری گرد میتوانند با پایه های فلزی و صفحه های سرامیکی هم طراحی شوند. میز اُلیو با پایه های فلزی و زیبا و صفحه ی سرامیکی مقاوم در برابر آب و حرارت و خش طراحی شده و بسیار مناسب صرف صبحانه و عصرانه های دونفره در فضای باز و بالکن است.این میز و صندلی کم جا، زیبایی را به خانه شما می آورد.

۲) میز ناهار خوری کلاسیک بزرگ

اگر میخواهید منزل تان در نگاه دیگران پر زرق و برق و اغراق ‌آمیز جلوه کند باید دکوراسیون کلاسیک را انتخاب کنید. میز ناهار خوری مستطیلی، محبوبترین نوع میز در سبک کلاسیک است؛ چون شما هم فضای کافی برای جانمایی آن در اختیار دارید و هم اینکه بهترین بستر برای نمایش صندلی های غذاخوری است که دور میز میچینید تا از مهمانانتان با ظروف کلاسیک براق پذیرایی کنید.

این نوع میز همان میزی است که برای شام های خانوادگی و یا شام جشن های نامزدی و عروسی بهترین گزینه خواهد بود.شما حتی میتوانید این میزها را با رویه ی شیشه ای هم سفارش دهید،مثل میز تالاری کلاسیک شیشه ای که مناسب رستوران ها و سالن های غذاخوری تالارهای لوکس است.

۳) میز ناهار خوری کلاسیک جمع و‌ جور

اگر از طرفداران سبک کلاسیک هستید ولی فضای منزل یا رستورانتان برای مدل بالایی کوچک است و یا مدل های جمع و‌ جور را بیشتر می پسندید این مدل میز ناهار خوری ( میز غذا خوری) مناسب شماست.این نوع میز، چوبی با تک پایه ی فلزی است که علاوه بر کلاسیک و شیک بودن آن باعث می شود شما بتوانید به راحتی و طبق سلیقه ی خودتان صندلی چوبی یا فلزی را با آن ست کنید.

۴) میز ناهار خوری مدرن

اگر راحتی خودتان را به هر چیز دیگر ترجیح می دهید و طرفدار سادگی،شسته و رفته بودن و کاربردی بودن عناصر دکوراسیون داخلی منزلتان هستید،در واقع شما سبک مدرن را ترجیح داده اید.میزهای مدرن معمولا از فرم ساده یک مکعب،مستطیل،بیضی یا دایره تشکیل شده اند و عموما فرم حجمی دارند.

مقالات مرتبط  راهنمای صفر تا صد خرید سینما خانگی خوب و باکیفیت !

راهنمای خرید میز غذا خوری

رنگ میز ناهار خوری

رنگ‌ میز ناهارخوری از نکاتی است که باید هنگام خرید به آن توجه کنید. اگر میزهای چوبی را انتخاب میکنید حواستان به تیره و روشن بودن رنگ چوب و هماهنگی با دیگر وسایل خانه باشد. اگر هم میز شما دارای صفحه رویی از جنس مصنوعی باشد،به راحتی میتوانید آن را در هر رنگی خریداری کنید.

میز غذاخوری ؛ ۲۱ مدل میز غذاخوری کلاسیک و مدرن ۴ تا ۱۲ نفره شیک!

بهترین چوب ها برای میز شما

بهترین میز و صندلی ها از نظر جنس و زیبایی از چوب هایی ساخته می شوند که درخت آن فقط در آمریکای جنوبی رشد میکنند. چوب درخت بامبو و چوب درخت سیاه (Black) از چوب های مرغوبی هستند که برای این اجناس خریداری می شوند. چوب درخت سیاه بسیار مقاوم در برابر آب، رطوبت، سرما و گرماست. برای مقاوم تر کردن این چوب ها آ‌نها را هم در سرمای شدید و هم در گرمای شدید تست میکنند. این چوب ها مغز بسیار مستحکمی دارند و برای همین بسیار گران قیمت هستند. بیشتر اجناس گران قیمت و برند‌های محبوب از این نوع چوب ها ساخته می شوند، اما چوب درخت گردو هم برای این اجناس بسیار مناسب است و اکثرا خریداران سراغ این نوع چوب ها میروند.

یکی دیگر از چوب های مناسب برای میز ناهار خوری، چوب راش است که نسبت به چوب های دیگر قیمت مناسب تر و کیفیت معقولی دارد. این چوب رنگ کرم مایل به قرمز دارد و درون آن مشخص نیست. چوب راش دارای بافتی همگن و متراکم است و همین تراکم باعث می شود تا این نوع چوب در برابر قارچ و حشرات مقاوم باشد. مقاوم بودن چوب راش از مهمترین ویژگی های آن است که در ساخت میزهای ناهارخوری از آن بهره برده شده است.

کدام پارچه برای صندلی ها مناسب تر است؟

انتخاب جنس و رنگ پارچه هم بسته به رنگ و سبک دکوراسیون منزل‌ شما دارد. اما اگر فرزند کوچکی در خانه دارید بهتر است از روکش های چرمی (طبیعی یا مصنوعی) استفاده کنید تا نگهداری از روکش صندلی ها راحت باشد و از انتخاب پارچه های چندلایه یا پارچه های پرزدار مانند مخمل دوری کنید. اما اگر با این نوع پارچه ها موافق نیستید بهتر است صندلی هایی را انتخاب کنید که قسمت نشیمن یا پشتی آن قابل تعویض باشد.

چرا از رومیزی برای میز ناهارخوری استفاده کنیم؟

میز‌ها به دلیل اینکه به طور معمول در نزدیکی آشپزخانه قرار دارند، برای قراردادن بعضی از لوازم مانند کلید، کیف پول، بسته های خرید و پلاستیک میوه که همگی دارای آلودگی ‏های زیادی هستند، مورد استفاده قرار میگیرند. اگر میز در آشپزخانه باشد،ممکن است در زمان آشپزی نیز از آن استفاده کنید.در این صورت، همواره سطح میز با مواد خام مانند مرغ و ماهی، گوشت، تخم ‏مرغ یا گل و لای سبزی آلوده می شود. بنابراین اگر روی میزی که در آشپزخانه گذاشته اید، غذا میخورید بهتر است هنگام غذاخوردن روی آن، سفره پهن کنید.

خرید صندلی های اضافی برای میز ناهار خوری

برای میزهای گرد یا بیضی میتوانید یک یا دو صندلی اضافه هم سفارش دهید. قیمت این صندلی اضافه چندان فرقی با صندلی های دور میز ندارد. اگر مدل صندلی ها با مبلمان تان همخوانی دارد میتوانید از آن به عنوان صندلی میزبان هم استفاده کنید. البته میتوانید خیلی هم در قید همخوانی نباشید.

میز ناهار خوری مناسب را از کجا بخریم؟

اگر ساکن تهران هستید خیابان سهروردی شمالی راسته خوبی برای خرید میزهای جمع ‌و جور است، میزهایی که معمولا براحتی در آشپزخانه قرار میگیرند.در این خیابان میتوانید میزهای تاشوی متنوعی پیدا کنید که به درد آپارتمان های کوچک میخورند.در خیابان حسن آباد و خیابان دلاوران هم با تنوع زیادی از میزهای ناهارخوری رو‌ به رو خواهید شد، میزهایی با جنس ها و اندازه های متفاوت که با دکوراسیون های مختلف جور در می آیند. اگر هم دوست دارید یک میز غذاخوری خاص داشته باشید باید سراغ گالری ها و مغازه هایی بروید که اجناس چوبی میفروشند. اما این را هم بدانید اجناس این گالری ها و مغازه ها به دلیل تمام چوب بودن میزها و مدل های خاص شان معمولا قیمت بالایی دارند.

[تعداد: ۵    میانگین: ۵/۵]
عروس ما در اینستاگرام