• خانه
 • جهیزیه عروس
 • راهنمای خرید ۰ تا ۱۰۰ سماور گازی و برقی + معرفی برندهای برتر سماور در ایران
راهنمای خرید سماور

راهنمای خرید ۰ تا ۱۰۰ سماور گازی و برقی + معرفی برندهای برتر سماور در ایران

بنر تبلیغاتی سوپر نوین

تبلیغات

خرید سماور ؛ چای نوشیدنی دلچسب و دوست داشتنی ما ایرانی ها بوده است. خرید سماور گازی، وسیله ای که از قدیم الایام برای هر آشپزخانه  شخص ایرانی  ضروری بوده است. امروزه نیز در هر خانه ای برای حاضر کردن یک چای لب سوز، لب دوز و لبریز سماوری به چشم می خورد. بنابراین نمی توان آشپزخانه های ما را بدون سماور تصور کرد. اما امروزه به دلیل وجود تنوع بسیار زیاد در نوع و برند های سماور اغلب اوقات به این سوال برخورد می کنیم که، چه سماوری بخریم که از خرید سماور گازی خود راضی باشیم؟

درصورتی که شما نیز معتقدید که چای خوب به سماور آن بستگی دارد یا دلتان چای دم کشیده با سماور را به چایساز و کتری و… ترجیح می دهد، تا انتهای این مقاله از بخش جهیزیه عروس مجله عروس ما همراه باشید تا معیارهای خرید سماور گازی خوب را بررسی کنیم.

راهنمای خرید سماور گازی

انواع سماور و معرفی برترین مدل های سماور در ایران

ساختار سماور اصلا پیچیده نیست: یک قسمت مخزنی به منظور نگهداری آب و یک قسمت به نام آتشدان برای ایجاد حرارت و انتقال گرما به آب. اگرچه این دو قسمت اخیرا با تکنولوژی هایی همراه بوده که هم شکل سماورها و هم عملکرد و امنیت آن ها را بهبود بخشیده است.

امروزه تا اسم سماور به گوش ما می رسد ذهنمان به سمت خرید سماور گازی و گاها سماور های برقی متمایل می شود. البته سماور های هیزمی، نفتی و ذغالی هم وجود دارد که در عصر حاضر تنها به عنوان وسیله ای تزیینی و دکور است و یا در قهوه خانه ها مورد استفاده قرار می گیرد. سماور های گازی و برقی بیشترین کاربرد را در میان دیگر سماور ها دارند.

بهترین برندهای سماور

برندهای بسیاری به تولید گستره ای از سماورها دست زده اند که بهترین برند سماور گازی از میان آنها می توان به این موارد اشاره کرد:

 • ریوالد
 • پلان
 • بیم
 • فلر
 • مونوتک
 • کرکماز
 • عالی نسب
 • زمردیان
 • رابیلوکس
 • ساپر
 • دسینی
 • برلیانت
 • مگافورس
 • بیترون
 • سرجیو
 • ژانومه
 • گروه صنعتی برادران صیفی
 • و…

سری اول معرفی برند های معتبر سماور در ایران

برندعالی نسبمهساناکبربرادرانصدفپلان
مدلSahandممتازتخم مرغی کد ۵۰۳۳کد ۱۵۱۱
نوعگازسوزگازسوزگازسوزگازسوزگازسوز
ظرفیت۸ لیتر۶ لیتر ۶ لیتر۶ لیتر۵ لیتر
ابعاد۴۶*۳۲*۲۵ سانتی مترپهنا: ۳۳، سطح مقطع: ۲۶، ارتفاع: ۳۱.۵
وزن۳۲۵۶  گرم۴۱۵۸ گرم
جنس بدنهبرنجبرنجبرنجبرنجبرنج
پوشش بدنهنیکل-کرومبرنجنیکل-کرومنیکل-کروم
جنس دسته هاباکالیتباکالیتبرنجباکالیتپت ترکیبی
جنس پایه هاباکالیتآهن لعاب EK2باکالیتبرنجاستیل
نوع شیرترموکوپل دارسادهترموکوپل دارسادهساده
امکاناتترموسوئیچ اتوماتیک , پیلوت و برنر استانداردترموستات هیدرولیکدارای فندک و ترموکوپل، کفی کتری از جنس استیل مقاوم
قورینداردنداردندارددارد (چینی)دارد (برنج)
توان المنت۱۰۰۰ وات
سایر مشخصاتایمنی بالامطابق با استانداردهای ملی ۱۵۶۲-۱ , ۴۳۴۵حجم مناسب، قابلیت کتری شیر دار، بدنه محکم، پایه طرح ذغالی، شیلنگ گاز همراهضخامت بدنه ۰.۸ میلی متر، مطابق استانداردهای ۱۵۶۲-۲-۱۵

سری دوم معرفی برند های معتبر سماور در ایران

برندآریانقلم زنیآپولونعالی نسبصدف
مدلطرح ساده کد ۱۷۰۲۰۰۰۲نیکساناپولوتونVenousصدف
نوعگازسوزذغالیگازسوزرواجاقیگازسوز
ظرفیت۸ لیتر۶ لیتر۶ لیتر۵ لیتر۶ لیتر
ابعاد۳۱ * ۳۲ * ۴۱ سانتی مترقطر دهانه ۲۰، طول ۴۱، عرض ۳۵ و ارتفاع ۳۷ سانتی‌متر۳۲*۲۵*۴۶ سانتی متر
وزن۳۴۰۰ گرم۲۸۳۰ گرم۳۲۵۸ گرم
جنس بدنهبرنجبرنجاستیلاستیل ۳۰۴برنج
پوشش بدنهبرنجبرنجنیکل-کرومبرنج
جنس دسته هاچوببرنج , چوبباکالیتباکالیتباکالیت
جنس پایه هابرنجبرنجآهن لعاب EK2
نوع شیرسادهسادهسادهسادهساده
امکاناتهمراه با سرویس: پارچ , سینی , کاسه , قوریدارای دو قوریبدنه مقاوم در برابر اسیدترموستات هیدرولیک
قوریندارددارد (استیل و چینی)دارد (چینی)
توان المنت۱۰۰۰ وات۱۰۰۰ وات
سایر مشخصاتضخامت بدنه ۷ میلی متر، مطابق با استاندارد ملی ۱۵۶۲-۱ضخامت بدنه ۰.۷ میلی متر، مطابق با استاندارد ملی ۴۳۴۵مطابق با استانداردهای ملی ۱۵۶۲-۱ , ۱۵۶۲-۲-۱۵ , ۴۳۴۵

سماور گازی

این سماور ها به علت وجود همیشگی گاز و ارزان بودن گاز می تواند انتخاب خوبی برای آشپزخانه تان باشد. ساختمان سماور گازی تشکیل شده از: یک مخزن نگهداری آب، بخش تولید حرارت و گرما برای گرم کردن آب، سرپوش گازی، ولوم تنظیم درجه حرارت و دما و همچنین فندک و ترموکوبل.

نکته: ترموکوپل وسیله ای است که به هنگام خاموش شدن سماور به هر دلیلی، بلافاصله جریان گاز را قطع می کند.

نکات مهم در خرید سماور گازی

 • داشتن برچسب انرژی
 • داشتن ترموکوپل

زمانی که سماور به دلیل وزش باد یا قطع موقتی گاز، جریانش قطع شود، ترموکوپل مانع پخش گاز در خانه می شود. بنابراین استفاده از سماور بدون ترموکوپل ممکن است خسارات جبران ناپذیری به وجود آورد.

 • نشان استاندارد
 • توجه به ظاهرو بدنه (در ادامه به توضیح آن می پردازیم)
 • گارانتی
 • قیمت
مقالات مرتبط  راهنمای کامل خرید ماشین ظرفشویی + معرفی بهترین برند ماشین ظرفشویی

مزایا و معایب سماور های گازی

خرید سماور گازی، به علت وجود گاز و همچنین مصرف کم و قیمت ارزان گاز گزینه بسیار خوب و پرمخاطبی به شمار می آید. طولانی بودن عمر مفید این سماور ها نیز در انتخاب سماور های گازی دخیل هستند. البته معایبی همچون تولید گاز های دی اکسید کربن و گاهی خطرات ناشی از گاز نیز در این سماور ها به چشم می خورد که اصلا جای نگرانی نیست زیرا این معایب با افزودن امکاناتی مانند ترموکوپل تا حدودی رفع شده اند.

سماور های برقی

این نوع سماورها با توجه به قیمت بالا و همچنین کمبود برق امروزه کمتر از مدل های گازی مورد استفاده قرار می‌گیرند. این نوع سماور ها که در دو نوع بدون قوری و همراه با قوری عرضه می شوند برای مکان هایی که دارای انرژی گازی نیستند بسیار کاربرد دارند. سماور های برقی از مخزن، عایق مخصوص سرامیکی، لوله های عایق نسوز و… تشکیل شده است. یکی از مزایای سماور های برقی شستشوی راحت آن هاست که اکثر آن ها را می توان در ماشین ظرفشویی مورد شستشو قرار داد.

نکات مهم در خرید سماور برقی

 • داشتن برچسب انرژی (الزامی)
 • نشان استاندارد
 • توجه به ظاهرو بدنه
 • گارانتی
 • قیمت

بررسی سماور های برقی

بسته به نوع و برند سماور های برقی امکانات و ویژگی آن ها متفاوت است. در برخی از سماورهای برقی این امکان وجود دارد که به هنگام تمام شدن آب سماور به هر دلیلی، به صورت خودکار خاموش می شود. قیمت سماور به المنت های به کار رفته در آن بستگی دارد و هرچه قدر المنت های به کار رفته شده در سماور زیاد باشد به طبع قیمت سماور نیز بالاتر می رود و علت آن نیز این است که سماور های برقی با المنت ها کار می کنند. برای بررسی قدرت سماور های گازی در گرم کردن آب، می توان به وات آن ها توجه کرد زیرا هرچه وات آن ها بیشتر باشد قدرت سماور بیشتر است.

مزایا و معایب سماور های برقی

اگر عادت دارید مدام سماور شما روشن و آماده به کار باشد، سماور های برقی به شما پیشنهاد نمی شود زیرا مصرف برق آن بسیار زیاد است. البته این نکته باعث جلوگیری از انتخاب مردم، از سماور های برقی نمی شود. سماور های برقی بخاطر تولید نکردن دی اکسید کربن که سالانه باعث خطر ها و گاه آسیب های جبران ناپذیری می شود، بسیار مورد استقبال قرار می گیرد. البته در مقابل این مزیت می توان به خطرات ناشی از برق گرفتگی توسط این سماور ها نیز اشاره کرد.

سماور های برقی به مراتب از قدرت زیادی جهت گرم کردن آب در مدت زمان بسیار کم برخوردار هستند که این ویژگی به محبوبیت آن می افزاید. از جمله معایب سماور های برقی می توان به قیمت زیاد آن نسبت به سایر سماور ها اشاره کرد اما همانطور که در فوق ذکر شد قیمت نمی تواند از ارزش ها و دیگر مزایای این نوع سماور ها بکاهد.

سماور گازی بخریم یا سماور برقی؟

به علت وجود تنوع بسیار زیاد در سماور های موجود در بازار گاهی انتخاب بین این دو سماور بسیار دشوار می شود. به طور کلی امروزه سماور های پر کاربرد موجود در بازاربه دو دسته گازی و برقی تقسیم می شود که سماور های برقی برای افرادی که استفاده دائمی از سماور دارند، به دلیل هزینه بسیار زیاد برق نمی تواند گزینه مناسبی باشد و اگر شخصی قصد خرید سماور های برقی را دارد حتما باید به سراغ سماوری برود که دارای برچسب انرژی باشد و میزان برق مصرفی توسط سماور مشخص باشد.

اما اگر قصد خرید سماور گازی را دارید، این سماور ها هم از لحاظ قیمت خریداری و هم هزینه مصرف نسبت به سماور های برقی مقرون به صرفه تر هستند و این امر باعث محبوبیت این سماور ها شده است.

سماور با چه ظرفیتی در هنگام خرید مناسب است؟

در هنگام خرید سماور گازی و انتخاب ظرفیت یک سماور باید چند نکته را در نظر گرفت; توجه به پرجمعیت و یا کم جمعیت بودن خانواده، توجه به میزان مصرف چای در خانواده (دقت کنید اگر مصرف چای شما بسیار کم است می توانید سماوری با ظرفیت کم خریداری کنید حتی اگر خانواده پرجمعیتی هستید.)

نکته دیگر که باید هنگام خرید سماور گازی به آن توجه کنید فضای آشپزخانه شما است که اگر آشپزخانه کوچکی دارید بهتر است خرید سماور گازی با ظرفیت کم را در نظر بگیرید.

مقالات مرتبط  خرید یخچال ؛ راهنمای کامل خرید یخچال + چه مدل و چه مارکی یخچال بخریم؟

سماور از چه جنسی می باشد؟

سماور ها در جنس های مختلف برنج، نیکل ، نقره و استیل در بازار یافت می شوند. ولی سماور هایی که جنس آن ها استیل است بیشترین کاربرد را در بین مصرف کنندگان سماور دارند و جنس های دیگر جنبه تزیینی دارند تا مصرف خانگی.

گاهی برای تزیین سماور های استیل از رنگ های مختلفی استفاده می شود که تنها تفاوت آن ها در ظاهر سماورها است و جنس آن ها استیل است و این تفاوت ظاهری آن باعث می شود که در تشخیص جنس آن ها دچار مشکل شوید. توجه داشته باشید که سماور هایی که از جنس برنج ساخته شده اند دارای مقاومت کم تر و وزن بیشتری نسبت به سماور های استیل هستند.

دقت در جنس سماوری که خریداری می کنید بسیار مهم است.

نکته: جنس مدل های مشابه از استیل های معمولی و یا آهن لعاب دار هستند و از مرغوبیت کمتری نسبت به این مدل از سماور ها را برخوردارند.

بهترین برندهای سماور

نکات مهم در انتخاب ظاهر یک سماور

۱) به جنس بدنه سماور توجه کنید.

وقتی بحث سماور های با طول عمر بالا پیش می آید، می گویند سماور هایی که جنس بدنه آن ها از برنج است را خریداری نکنید. زیرا مقاوت و طول عمر کمتری نسبت به سماور های استیل دارند. این در حالی است که به علت مفید بود این سماور ها برای بدن انسان مورد استقبال بسیاری از مصرف کنندگان قرار می گیرد. و سماورهایی که دارای بدنه ای از جنس برنج هستند مشتری های مخصوص به خود را داشته اند و دارند. پس این موضوع به سلیقه و نظر شخصی شما بستگی دارد.

۲) از خرید سماور های استیلی که دارای رنگ طلایی هستند بپرهیزید.

هرچند گارانتی ها و داشتن کیفیت بالا و تضمین ثابت بودن رنگ این سماور ها و همچنین زیبایی که سماورهای طلایی دارند، به طور حتم بسیار وسوسه انگیز است. اما احتمال تغییر رنگ این نوع سماور ها بعد از مدتی وجود دارد و یقینا این امر باعث دلزدگی شما از سماور خواهد شد.

۳) در هنگام خرید سماور گازی حتما دقت کنید که دفترچه راهنما داشته باشد.

آن را با دقت مطالعه کنید تا اطلاعات لازم در رابطه با سماور خود داشته باشید.

۴) به کف سماور توجه کنید.

مهم ترین ویژگی در خرید سماور گازی، توجه به کف سماور است که کف سماور باید ضخیم و دارای مقاومت بسیار زیادی باشد. و همین ویژگی است که باعث تضمین در ماندگاری و طول عمر سماور می شود.

۵) از سماور هایی که دارای دستگیره های پلاستیکی هستند بپرهیزید.

درست است که این پلاستیک ها عنوان پلاستیک های نسوز را به خود گرفته اند ولی بعد از مدتی امکان سوختن دستگیره آن ها وجود دارد و ازبین رفتن دسته جلوه خوبی به سماور نمی بخشد و شما مجبور به تعویض و یا تعمیر سماور می شوید. دستگیره های درآن نیز بهتر است چوبی باشد تا هنگام برداشتن بخار آب باعث سوختن دستتان نشود.

۶) سراغ سماور هایی با قیمت ارزان و تقلبی نروید.

چراکه سماور وسیله ای است که هر روز بسیار مورد استفاده قرار می گیرد و باید چندسالی بتواند کار کند. شاید بسیار اتفاق افتاده باشد که به علت پایین بودن قیمت وسیله ای تصمیم به خرید آن کنید ولی قیمت پایین تضمینی برای کیفیت سماور نیست. شاید شما سماوری با قیمت گران بخرید اما مطمئنا جنسی که خریداری می کنید بسیار بهتر و دارای طول عمر بیشتری نسبت به سماور های با قیمت ارزان تری است. این اصطلاح نیز از قدیم الایام وجود دارد که اگر خواهان جنس خوب و طول عمر بیشتر محصول خریداری شده خود هستید پس باید بیشتر هزینه کنید.

بورس خرید سماور

امروزه سایت های بسیاری به فروش سماورهای مختفی از طریق آنلاین می پردازند. با این حال اگر تصمیم دارید که حضوری خرید کنید می توانید به بازار بزرگ تهران و خیابان شوش سر بزنید و سماور محبوب و دلخواه خود را تهیه نمایید و همچنین از نزدیک قیمت سماور ها را مشاهده کنید.این مقالات مرتبط را هم بخوانید…..

[تعداد: 1   میانگین:  5/5]
عروس ما در اینستاگرام