رابطه جنسی دوران نامزدی

نزدیکی در دوارن عقد ؛ آیا رابطه جنسی در دوران نامزدی اشتباه است؟

بنر تبلیغاتی سوپر نوین

تبلیغات

رابطه جنسی در دوران نامزدی بخش مهمی از ازدواج می باشند. حضور و وجود رابطه جنسی باعث حس لذت و رضایت طرفین از یکدیگر و بهبود رابطه می شود. به طور کلی یکی از پایه های اساسی ازدواج است. برخی از افراد در مورد نزدیکی در دوران عقد دچار شک و تردید شده و دلایلی را برای این کار خود بیان میکنند. این دلایل ممکن است فردی بوده یا برخاسته از فرهنگ غالب جامعه باشد. اما نزدیکی در دوران عقد برای طرفین فواید زیادی دارد کما اینکه میتواند به اشکال مختلفی صورت بگیرد. باما در ادامه این مقاله از عروس ما همراه باشید تا از نزدیکی در عقد باخبر شوید.

رابطه جنسی در دوران عقد

دوران عقد دورانی است که اگر چه زوجین زن و شوهر رسمی، قانونی و شرعی هم هستند، هنوز با هم در یک منزل سکونت ندارند و معمولا مدت زمانی را در منزل والدین خود زندگی میکنند تا به منزل خود بروند. در چنین دورانی اگر چه آنها رسما همسر همدیگر هستند ولی به دلایل مختلف محدودیتی در روابط خود دارند. ممکن است زمان کمتری را با هم صرف کنند و از نظر مکانی از هم دور باشند.

در چنین حالتی معمولا برقراری روابط جنسی منظم برای طرفین سخت می باشد یا ممکن است هر یک از طرفین میلی به برقراری رابطه جنسی در این دوران نداشته باشد و بخواهد آن را به بعد از عروسی موکول کند. در دوران نامزدی نیز چنین چالش هایی وجود دارد اما مسئله رابطه جنسی در دوران نامزدی کمی پیچیده تر است.

رابطه جنسی در دوران نامزدی

دوران نامزدی فرصتی برای زوجین است تا به شناخت دقیق تری از یکدیگر دست یابند. برخی در این دوران صیغه محرمیت میخوانند که در این صورت از لحاظ قانونی و شرعی رابطه جنسی مانعی ندارد اما برخلاف دوران عقد ممکن است آسیب هایی را به دنبال داشته باشد. گاه درگیر شدن در رابطه جنسی وابستگی زیادی بین طرفین ایجاد میکند و امکان پرداختن به ابعاد شخصیتی و شناخت یکدیگر را از آنها می گیرد.

دلایل ممانعت از رابطه جنسی در دوران عقد

دلایل مختلفی برای اینکه افراد مایل به برقراری روابط جنسی در دوران عقد نباشند، وجود دارد. برخی از این دلایل برخاسته از فرهنگ و ارزش های سنتی بوده و برخی دیگر ممکن است برخاسته از خواسته های فردی باشد.

رابطه جنسی در دوران نامزدی

تأثیرات فرهنگی

۱) اعتقادات ریشه ای

در فرهنگ سنتی ایران، روابط جنسی زناشویی مختص به زن و شوهری دانسته می شود که عروسی کرده باشند و رسما در منزل خود سکونت داشته باشند. هر شکل دیگری از رابطه جنسی در این فرهنگ، نادرست و مغایر با ارزش ها دانسته می شود. یعنی یک فشار فرهنگی همیشه باعث شده است افراد در صورتی که خارج از این چارچوب رابطه جنسی برقرار کنند، دچار احساس گناه و یا احساسات منفی دیگری بشوند و یا رابطه شان را از دیگران مخفی کنند. بسیاری از والدین صراحتا یا ضمنی فرزندان خود را از داشتن رابطه جنسی با همسر شرعی و قانونی خود منع میکنند و عموما دلایل روشن و واضحی برای این امر نمی آورند.

۲) اعتقاد به حفظ پرده بکارت

یکی دیگر از سنت هایی که باعث ابقای ناپسند بودن رابطه جنسی در عقد می باشد، فرهنگ ارزشمندی نگهداری پرده بکارت تا اولین شب ازدواج می باشد. در بسیاری از مناطق ایران یکی از وظایف مادر زن در شب ازدواج، ایستادن پشت در حجله عروس و داماد و تحویل گرفتن دستمال خونی از داماد بوده است. البته این رسم هنوز هم در برخی مناطق رواج دارد.

چنین رسمی باعث شده تا افراد علاقه داشته باشند اولین رابطه جنسی خود را در شب ازدواج تجربه کنند. در واقع گویی برقراری اولین رابطه جنسی در شب ازدواج به نوعی پای بندی به اصول و ارزش هاست و نوعی حس افتخار و اطمینان به افراد میدهد.

۳) روابط جنسی دوران عقد از نگاه دینی

از نظر آموزه های دینی ، همبستر شدن زن و شوهر و ارضای غریزه جنسی از این راه عبادت محسوب می شود و حتی در روایتی آمده است اگر کسی عمل نزدیکی با همسرش را همراه با آداب و رسوم آن زود به زود انجام دهد به یکی از سنت های پیامبران (ص) عمل کرده است ولی از دیدگاه عرفی و فرهنگ عمومی بهتر است آمیزش جنسی تا زمان ازدواج و شروع زندگی مشترک به تاخیر افتد. تجربه نیز نشان داده است که این کار باعث تشدید علاقه زوجین نسبت به هم شده و از سوی دیگر انگیزه زوجین را در برداشتن موانع ازدواج و شروع زندگی مستقل تقویت میکند. برای اینکه درست بودن یا غلط بودن رابطه ی جنسی را بدانیم باید ابتدا رابطه را بشناسیم و سپس کاربرد رابطه زناشویی را در رابطه بدانیم.

مقالات مرتبط  شوهر رفیق باز ؛ با همسر رفیق بازم چیکار و چگونه رفتار کنم؟؟

دلایل فردی

بسیاری از زوجین از برقراری رابطه جنسی در دوران عقد و به ویژه رابطه دخول محور می ترسند. علت چنین ترسی نگرانی های مرتبط با باردار شدن است. بسیاری از مواقع علت منع والدین از رابطه جنسی، همین ترس از بارداری می باشد. البته باردار شدن در دوره عقد نوعی بار فرهنگی و فشار منفی هم برای طرفین دارد.

به علاوه نگرش های منفی نسبت به رابطه جنسی ممکن است باعث شود تقاضای رابطه جنسی نوعی گستاخی در نظر گرفته شود. گاهی اوقات دختران چنین درخواستی از جانب پسر را مغایر با عشق صادقانه و حقیقی میدانند. یا پسران به خاطر ترس از رد شدن درخواست چنین پیشنهادی نمیدهند و آن را موکول به بعد از عروسی می کنند.

برخی توصیه ها از جانب بزرگتر‌ها و والدین باعث می شود دختران میل به رابطه جنسی در عقد نداشته باشند. این توصیه ها مبنی بر این هستند که اگر دختر در این زمان تن به رابطه جنسی بدهد، باعث طولانی شدن دوره عقد می شود و مرد انگیزه ای برای خانه گرفتن و مستقل شدن از خود نشان نمیدهد. در واقع از رابطه جنسی به عنوان حربه ای برای مشتاق تر کردن پسر استفاده می شود.

افراط و تفریط ممنوع!

بعضی از زوج ها در این دوران بیش از حد رعایت کرده و به عبارتی حیا را در جای نادرست خود استفاده میکنند. در این دوران، هر زن و مردی وظیفه دارد که به خواسته های جنسی همسر خود در حد معقول پاسخ گوید. دختر و پسر میتوانند با هم بیرون بروند، دست یکدیگر را بگیرند و علاقه شان را با لمس بدن یکدیگر بیشتر کنند، اما باید توجه داشته باشند که با توجه به سخت گیری خانواده ها در جلوگیری از بارداری دختر در این دوران، زوجین در حد رابطه کامل جنسی پیش نروند.

بعضی از دختران در این دوران، از نیازهای ابتدایی همسرانشان دوری کرده و آن را نادرست میدانند. آنها برآورده کردن کوچکترین خواسته های همسر را به رفتن زیر سقف مشترک موکول میکنند و نمیدانند که اشتباه آنها تا چه حد میتواند به رابطه سالم شان ضرر وارد نماید.

نباید فراموش کرد که ازدواج در اسلام و جامعه‌ ما، تنها راه ارضا کردن غریزه جنسی است و مسلما یک پسر هم یکی از نیت های ازدواجش این موضوع است و اگر این نیاز های ابتدایی توسط دختر رفع نشود، احتمال کشیده شدن پسر به رابطه هایی غیر از ازدواج و دلسرد شدن او از همسرش، وجود دارد و چه خوب است که این نیازها توسط این راه حلال رفع و رجوع شود و البته پسر نیز باید متوجه باشد که برای خواسته هایش محدودیت بگذارد و همسرش را مجبور به ایجاد نزدیکی در دوران عقد نکند.

اَشکال مختلف رابطه جنسی در دوران عقد

اینکه رسوماتی برای نگهداری و حفظ بکارت تا زمان ازدواج وجود دارد مسئله مهمی است و اینکه فرد تا زمان ازدواج هیچ تجربه جنسی نداشته باشد، یک تصمیم شخصی و فردی است. اما ازدواج از عقد شروع می شود و لزوم حفظ بکارت تا شب ازدواج ممکن است منتفی شود. اما باز هم این تصمیم هر زوجی می باشد.

رابطه جنسی در نامزدی

۵ سوال مهم قبل از رابطه جنسی با همسر

آیا رابطه جنسی به دخول محدود می شود؟

اگر شما و همسرتان دوست دارید اولین دخول خود را اولین شب ازدواج تجربه کنید، لزومی ندارد که هر شکلی از رابطه جنسی را بین خودتان ممنوع کنید. رابطه جنسی میتواند اشکال مختلفی داشته باشد برای مثال رابطه جنسی دهانی، معاشقه و هر شکل دیگری از رابطه جنسی میتواند هم برای طرفین لذت بخش باشد و هم اینکه از فشارهای جنسی آنها بکاهد.

رابطه جنسی مقعدی یکی از انتخاب های زوجین در دوران عقد است. برقراری این نوع رابطه تنها به دلیل حفظ پرده بکارت ممکن است برای زن نه تنها لذت نداشته باشد بلکه باعث ایجاد احساس انزجار یا بی میلی جنسی شود. از طرفی بر روابط زناشویی آنها در آینده نیز تاثیر میگذارد.

آیا همه ریسک های رابطه جنسی دوران عقد را می دانید؟

بارداری ناخواسته در دوران نامزدی یکی از ریسک هایی است که باید از آن آگاه باشید و درباره آن فکر کنید. احتمال به هم خوردن ازدواج شما به هر دلیلی نیز یکی دیگر از ریسک هایی است که باید به آن فکر کنید. باید بدانید که اختلافات در دوران نامزدی بسیار متداول هستند، اما کم نیستند شمار کسانی که در همان ابتدای راه زندگی و در دوران عقد، از یکدیگر جدا شده اند. بنابراین قبل از برقراری روابط کامل جنسی با نامزدتان، به این موضوعات خوب فکر کنید.

احتمال بارداری ناخواسته را جدی بگیرید.

آیا میدانید که هیچ یک از راه های پیشگیری از بارداری ۱۰۰% تضمین شده نیستند؟ به عنوان مثال استفاده از کاندوم، میتواند احتمال بارداری تا حدود ۸۵% کاهش دهد و هنوز ۱۵% احتمال حاملگی وجود دارد. بنابراین اگر آمادگی بچه دار شدن در دوران عقد را ندارید، بهتر است از نزدیکی در دوران عقد خودداری کرده و روابط کامل زناشویی را تا بعد از عروسی به تعویق بیندازید.حال تصمیم با شماست، اما درست تصمیم بگیرید.

مقالات مرتبط  خیانت مردان ؛ علت و دلایل مهم خیانت مردان به زنان که باید بدانید!

آیا اطمینان دارید که باهم می مانید؟

البته آخر و عاقبت هیچ ازدواجی از قبل معلوم نیست. به سختی می توان اطمینان داشت که شما تا آخر عمر با هم زندگی خواهید کرد یا خیر. زندگی مشترک از همان ابتدا با فراز و نشیب های زیادی مواجه است. اما اگر قصد دارید با نامزدتان همبستر شوید، بهتر است یک شناخت و اطمینان نسبی بین شما وجود داشته باشد. هرچقدر این شناخت و اطمینان بیشتر باشد، ریسک مواجه شدن با اتفاقات احتمالی مثل طلاق و جدایی در دوران عقد کمتر خواهد شد.

فراموش نکنید که در صورت به هم خوردن ازدواج شما، چنانچه رابطه زناشویی به طور کامل بین شما برقرار شده باشد، هردوی شما آسیب خواهید دید. شاید در نگاه اول به نظر برسد در چنین موقعیتی فقط دختر آسیب می بیند، اما مسئولیت های قانونی پسر نیز در صورت برداشته شدن بکارت نامزدش، بیشتر خواهد شد. پس اگر هنوز مطمئن نیستید که ازدواج شما دوام خواهد داشت یا خیر، بهتر است همبستر شدن با نامزد خود را به تاخیر بیندازید.هرگز به خاطر نامزدتان کاری را که آمادگی آن را ندارید انجام ندهید. اینکه “او می خواهد” و یا دوست صمیمی شما نیز در دوران نامزدی اش با همسر خود همبستر شده است و یا دلایلی از این قبیل هرگز دلیل کافی برای این که با نامزد خود همبستر شوید، نیست.

موقعیت مکانی و زمانی خود را بسنجید.

بهتر است بدانید که اولین رابطه کامل جنسی با نامزدتان، لزوما یک تجربه رمانتیک و لذت بخش نخواهد بود! در اغلب مواقع این رابطه با درد و خونریزی شدید همراه است. بنابراین مطمئن شوید که در مکان و زمانی اقدام به این کار می کنید که امکان مقابله با هرنوع اتفاق ناخوشایندی را دارید. بعنوان مثال دسترسی به جعبه کمک های اولیه، دسترسی به درمانگاه و… از نکاتی است باید به آن توجه کنید.

هرگز ” فقط به خاطر نامزدتان ” اقدام به این کار نکنید.

پس از در نظر گرفتن تمام موارد فوق، شما باید زمانی اقدام به برقراری رابطه جنسی کنید که خودتان نیز به آن تمایل کامل داشته باشید. هرگز به خاطر نامزدتان کاری را که آمادگی آن را ندارید انجام ندهید. اینکه “او میخواهد” و یا دوست صمیمی شما نیز در دوران نامزدی اش با همسر خود همبستر شده است و یا دلایلی از این قبیل هرگز دلیل کافی برای این که با نامزد خود همبستر شوید، نیست.

نکات مهم در رابطه با رابطه جنسی در دوران عقد

با تمام مقدمات گفته شده، این سوال به ذهن میرسد که آیا این ارزش های فرهنگی مطابق با واقعیت و حقیقت هستند یا خیر؟ آیا لزومی به ابقای این فرهنگ وجود دارد؟ در پاسخ به این سوال نکات زیر مفید به نظر میرسند:

  • هنگامی که صیغه عقد بین دو نفر جاری می شود، شرعا و قانونا آنها زن و شوهر محسوب می شوند. پس دلیلی برای گناه آلود بودن یا زشت بودن رابطه جنسی آنها وجود ندارد.
  • نیاز جنسی یکی از نیازهای اساسی انسان ها است که آنها را به سمت ازدواج سوق میدهد و ازدواج بستری امنی برای آن فراهم میکند. اگر قرار نیست ازدواج آن را پاسخ دهد، پس جای پاسخ دهی به این نیاز کجاست؟
  • در مورد نگرانی های مرتبط به بارداری در دوران عقد، استفاده از روش های صحیح پیشگیری از بارداری ضرورت می یابد.
  • نداشتن فضای خصوصی برای رابطه جنسی در عقد ممکن است باعث شود طرفین با هم رابطه جنسی منظمی نداشته باشند،اما به هرحال هر شکلی از رابطه جنسی در عقد میتواند به احساس شادی و نشاط زوجین بیفزاید و روی صمیمیت بین زوجین موثر باشد و فشار‌های روانی مرتبط با نیاز را کاهش دهد.


این مقالات مرتبط را هم بخوانید…

[تعداد: 4   میانگین:  5/5]
عروس ما در اینستاگرام