رفع چربی پوست

ماسک صورت برای پوست چرب + ۷ ماسک خانگی بی نظیر

بنر تبلیغاتی سوپر نوین

تبلیغات

پوست چرب ؛ پوست ها انواع مختلفی دارند: خشک، چرب، معمولی، مختلط و حساس. هرکدام از آنها مزایا و معایب خاص خودشان را دارند. شما به هیچ‌وجه نمی‌توانید نوع پوست‌تان را عوض کنید اما بدون شک می‌توانید با کمی جستجو و مطالعه، به بهترین نحو ممکن از پوست خود مراقبت کنید. بحث امروز ما درمورد پوست چرب است. خوب است که بدانید پوست چرب، به‌راحتی برنزه می‌شود و به‌علت چرب بودنش، روند پیری را کُند می سازد.

مطمئنا داشتن پوست چرب، چندین مزیت دارد اما دارای معایب بسیاری هم هست که اکثر افراد نمی‌توانند آنها را نادیده بگیرند. متخصصان پوست معتقدند که چربی پوست، منافذ را مسدود می‌کند و باعث جوش های سرسفید، جوش های سرسیاه یا کورک می‌شود. علاوه‌بر این باعث می شود که پوست‌ شما روغنی به نظر برسد. برای همین در این نوشته می‌خواهیم شما را با طرز تهیه ۷ مدل ماسک صورت برای پوست چرب آشنا کنیم؛باما در عروس ما همراه باشید.

اگر پوست چربی دارید،حتما موارد زیر برای تان آشنا هستند:

 • شما مجبورید برای ثابت نگه‌داشتن آرایش‌، دائما به صورت‌تان پودر بزنید.
 • به هیچ‌وجه نمی‌توانید از سایه‌های چشم و رژگونه‌‌های کرمی استفاده کنید.
 • دو ساعت بعد از آنکه صورت‌تان را شستید، طوری به نظر می‌رسد که انگار مدت‌هاست حمام نرفته‌اید.
 • باید روبالشی‌تان را چند بار در هفته بشویید و اگر این کار را نکنید، بشدت چرب و روغنی می‌شود.
 • شما مجبورید چندین عکس سلفی بگیرید تا یکی از آنها خوب از آب دربیاید. چون به‌خاطر پیشانی یا گونه‌های چرب‌تان، همیشه جایی از صورت‌تان برق می‌زند.
 • همیشه باید همراه خودتان، کاغذِ خشک‌کن داشته باشید.

داشتن پوست چرب، زحمت شما را زیاد می‌کند و حتی یکی از علت های جوش صورت پس از نوجوانی نیز همین پوست چرب است. خوشبختانه، چند درمان خانگی و چند ماسک صورت برای پوست چرب وجود دارد که بسیار مؤثرند و می‌توانند به شما کمک کنند تا با این مشکل مقابله کنید. شما می‌توانید میزان چرب بودن پوست‌تان را به‌سرعت کاهش دهید، پس ناامید نشوید.

پوست چرب

چه چیزی باعث ایجاد پوست چرب می شود؟

پوست شما هنگامی چرب می‌شود که غده‌ی سباسه در بدن‌تان، بیش‌ازحد فعال باشد. چرا که در این هنگام، سبوم اضافی تولید خواهد شد. عوامل بسیاری باعث بروز این مسئله می‌شوند، برای مثال انتخاب‌های غذایی، ژنتیک، داروها، تغییرات هورمونی، استرس، چرخه‌ی قاعدگی و زیاده‌روی در استفاده از محصولات مراقبت از پوست.بیایید نگاه دقیقتری به این عوامل بیندازیم:

۱) ژنتیک

اگر اعضای خانواده‌ی شما پوست چربی دارند، احتمالا پوست شما هم چرب است. محققان کشف کرده‌اند که غده‌ی سباسه در بعضی از خانواده‌ها، بسیار فعال است و چربی بیش‌ازحدی تولید می‌کند.

۲) تغییرات هورمونی

سطح هورمون درطول زندگی یک زن (دوران بلوغ، بارداری، حوالی یائسگی و پیش از قاعدگی) تغییر می‌کند. این امر می‌تواند غده‌ی سباسه را بیش‌ازحد فعال کند. به عنوان مثال هورمون‌های آندروژن که مسئول تولید چربی هستند، درطول دوران بلوغ بسیار فعال می‌شوند. اگر فکر می‌کنید که آندروژن هورمونی مردانه است، بدانید که این‌طور نیست.

آندروژن ها بر زنان نیز تأثیر می‌گذارند و مقدار آنها در بدن یک زن، بیشتر از مقادیر استروژن‌هاست. این هورمون باعث تحریک رشد می‌شود، اما چربی اضافی نیز تولید می‌کند و منافذ را می‌بندد. به‌طور مشابه، سطوح آندروژن نیز درست قبل از دوره‌‌های قاعدگی، یائسگی و بارداری افزایش می‌یابد. به همین دلیل است که معمولا خانم‌ها قبل از شروع دوره‌ی قاعدگی‌شان، جوش می‌زنند.

۳) آب و‌ هوا

رطوبت و گرما درطول تابستان و بهار افزایش می‌یابد و همین امر می‌تواند میزان تولید چربی را افزایش دهد. پوست شما عرق می‌کند و چرب می‌شود. در مقابل، پوست در زمستان خشک‌تر است، بنابراین ممکن است کم‌آ‌ب شود. پوست با این مسئله مقابله خواهد کرد و ممکن است در جبران چیزی که از دست داده است، زیاده‌روی کند و چربی زیادی تولید کند. در این روند، پوست شما بیش از حد چرب خواهد شد.

۴) داروها

داروها نیز در چرب شدن پوست نقش دارند. داروهای جلوگیری از بارداری و جایگزین هورمونی می‌توانند تولید چربی را افزایش دهند. به عنوان مثال، هنگامی که قرص ضد بارداری مصرف می‌کنید، آن قرص، سطح هورمون‌ها را در بدن شما تغییر می‌دهد و به عنوان یکی از اثرات جانبی، چربی اضافی تولید می‌کند. به‌طور مشابه، هر دارویی که باعث کم‌آبی بدن شود نیز می‌تواند باعث شود که پوست‌تان با جبران بیش‌ازحد آن، چربی اضافی تولید کند.

۵) استرس

هنگامی که استرس دارید، بدن‌تان هورمون کورتیزول ترشح می‌کند و این هورمون، غده‌ی سباسه را بسیار فعال می‌کند.

۶) استفاده‌ی بیش ازحد از محصولات مراقبت از پوست

بسیاری از خانم‌ها برای داشتن پوستی جوان تر، پاک‌تر و نرم‌تر، در استفاده از این محصولات زیاده‌روی می‌کنند. آنها با این کار پوست‌شان را بیش‌ازحد پاکسازی یا لایه‌برداری می‌کنند. همچنین آرایش غلیظ نیز می‌تواند چربی را به دام بیندازد و باعث بروز جوش شود.

چگونه میتوانیم بفهمم که پوستمان چرب است؟

راه های مختلفی برای تشخیص چربی پوست وجود دارد. حتما از چرب بودن پوست تان مطمئن شوید، چون این امر به شما کمک خواهد کرد تا محصولات درستی را برای مراقبت از پوست تان انتخاب کنید. همچنین به شما امکان می‌دهد تا بفهمید که پوست چگونه به قرارگیری درمعرض نور خورشید واکنش نشان می‌دهد و عکس العمل آن دربرابر آسیب پذیری ژنتیکی‌ نسبت به آسیب پوستی، چگونه است.

 • آیا پوست‌تان، بیش‌ازحد براق به نظر میرسد؟
 • آیا منافذ باز و بزرگی روی پوست‌تان وجود دارد؟
 • آیا اغلب اوقات، کورک و جوش های سرسیاه روی پوستتان دارید؟
مقالات مرتبط  پروتز سینه ؛ مزایا و معایب عمل پروتز سینه + هرآنچه که به شما نمی گویند!

همچنین ممکن است پوست تان در برخی نواحی چرب و در بقیه ی جاها خشک باشد؛ وضعیتی که «پوست مختلط» نامیده می‌شود. نواحی چرب معمولا بینی و پیشانی هستند، درحالی که تمام قسمت های دیگر صورت ممکن است خشک باشند. نواحی خشک، فلس مانند و زبر هست. همچنین در این نواحی بیشتر دچار خارش پوست خواهید شد.اگر پوستتان مختلط است، باید بیشتر مراقب باشید. روال مراقبت از پوست شما باید هر دو نگرانی را هدف بگیرد: چربی بیش از حد و خشکی بیش از حد.

مراقبت‌ اولیه از پوست‌ چرب

هرگز در استفاده از محصولات مراقبت از پوست زیاده روی نکنید. پوستتان را به‌طور منظم بشویید اما این کار را هر ساعت انجام ندهید، چون پوست را بیش از حد خشک خواهد کرد. پوستتان را ۲ تا ۳ بار در روز بشویید، نه بیشتر از آن.

شما میتوانید شب ها از پاک کننده استفاده کنید و پس از آن یک مرطوب کننده ی مخصوص پوست چرب را روی صورت‌تان بمالید. برای شستن آن در صبح از آب گرم استفاده کنید و دقت کنید که مرطوب کننده‌ ی شما کومدون زا نباشد.همچنین از یک صابون ملایم استفاده کنید تا مطمئن شوید که پوست تان تحریک نمی شود. واکنش طبیعی بدن درهنگام تحریک پوست، تولید چربی های اضافی است. اگر روی صورت تان جوش دارید، هرگز آنها را دست کاری نکنید.

اگر غدد سباسه ی شما چربی های اضافه تولید میکنند، کاری نمیتوانید انجام دهید. با این حال، این بدان معنا نیست که مجبورید با پوستی چرب زندگی کنید. چندین ماسک صورت برای پوست چرب وجود دارند که بسیار مؤثرند و میتوانند به شما کمک کنند.

بهترین ماسک‌های صورت خانگی برای پوست چرب

ماسک موز

۱) ماسک موز

از خواص موز هرچه بگوییم کم گفته‌ایم. خوردن موز،‌ انرژی ما را در لحظه بالا می‌برد. شما می‌توانید با آنها، میلک‌شیک و سایر دسرهای خوشمزه را درست کنید. موز یکی از منابع غنی از آهن، پتاسیم، ویتامین A، ویتامین B ویتامین CC و ویتامین EE است. اما آیا می‌دانستید که یکی از انواع ماسک صورت برای پوست چرب همین ماسک موز است و می‌تواند در مبارزه با پوست چرب به شما کمک کند؟ درواقع اسکراب‌ها و ماسک‌های میوه‌ای بسیار معدودی وجود دارند که برای پوست چرب، مفیدتر از این ماسک باشند.

مواد لازم:

 • موز رسیده: ۱ عدد؛
 • عسل: ۱ قاشق چای‌خوری؛
 • لیمو یا پرتقال: ۱ عدد.

روش کار:

 • موز را له کنید؛
 • عسل را اضافه کنید؛
 • ۳ تا ۴ قطره آب‌لیمو یا پرتقال در آن بریزید و به‌خوبی مخلوط کنید. مطمئن شوید که خمیر حاصل، نرم و یکدست است؛
 • حالا این خمیر را روی گردن و صورت‌تان بمالید و بگذارید ۱۵ دقیقه بماند؛
 • سپس با آب گرم بشویید. شما می‌توانید از یک لیف نرم نیز استفاده کنید.

ماسک آووکادو

۲) ماسک آووکادو و بلغور جودوسر

این تصور غلطی است که آووکادو تنها برای پوست‌های خشک کاربرد دارد. ماسک‌های صورت آووکادو برای افرادی با پوست‌های چرب و مستعد آکنه نیز مفیدند. آووکادو، غنی از مواد معدنی و ویتامین E است که تأثیر به‌سزایی روی پوست می‌گذارد. این میوه، حاوی چربی‌های غیراشباع نیز هست و تعجبی ندارد که در بسیاری از محصولات زیبایی به کار می‌رود. آووکادو، روند پیری پوست را نیز کُند می‌سازد. بلغور جو دوسر در این ماسک صورت، سلول‌های مرده را از بین می‌برد و در مبارزه با التهاب مؤثر است. جو دوسر حاوی پلی‌ساکاریدهاست که یک پوشش محافظ روی پوست‌تان ایجاد می‌کنند.

مواد لازم:

 • آووکادوی رسیده – نصف میوه
 • بلغور جو دوسر – نصف فنجان

روش کار:

 • بلغور جو دوسر را بپزید.
 • با یک چنگال، آووکادو را له کنید.
 • حالا این دو را با هم مخلوط کنید و خمیر حاصل را روی پوست‌تان بمالید.
 • بگذارید ۱۰ تا ۱۵ دقیقه بماند.
 • سپس با آب گرم بشویید و صورت‌تان را با حرکات ضربه‌ای حوله، خشک کنید.

ماسک آووکادو و تخم مرغ

۳) ماسک صورت آووکادو و تخم‌مرغ

ماسک آووکادو و تخم‌مرغ، یکی دیگر از انواع ماسک صورت برای پوست چرب است. این ماسک صورت، از چربی پوست‌تان می‌کاهد و در کاهش احتمال بروز آکنه و جوش مؤثر است. شما می‌دانید که چرا استفاده از آووکادو مفید است. اگر نمی‌دانید دستور ماسک قبلی را مرور کنید. تخم‌مرغ در دستور این ماسک صورت به سفت کردن پوست‌ صورت و کوچک کردن منافذ آن کمک می‌کند.

مواد لازم:

 • آووکادوی رسیده: نصف میوه؛
 • سفیده‌ی تخم‌مرغ: ۱ عدد؛
 • آب لیمو ترش: ۱ قاشق چای‌خوری.

روش کار:

 • با استفاده از چنگال، آووکادو را له کنید؛
 • سفیده‌ی تخم‌مرغ را جدا کنید و به آووکادو اضافه کنید؛
 • حالا آب‌لیمو را در آن بریزید و به‌خوبی مخلوط کنید؛
 • این ماسک را به آرامی روی صورت‌تان بمالید. مراقب باشید وارد چشم‌هایتان نشود؛
 • اجازه دهید که ۱۰ تا ۱۵ دقیقه روی پوست‌تان بماند، سپس با آب گرم بشویید و با حرکات ضربه‌ای حوله خشک کنید.
مقالات مرتبط  تقویت ابرو ؛ علل ریزش ابرو و 10 راه شگفت انگیز برای پرپشت کردن ابرو !!

ماسک‌های خانگی حاوی آووکادو برای پوست چرب را می‌توانید هفته‌ای یک‌ بار استفاده کنید. همین مقدار باید کافی باشد. در استفاده از آن زیاده‌روی نکنید، چون ممکن است شدیدا دچار خشکی پوست شوید. در این‌ صورت، غده‌ی سباسه‌ی شما به‌شدت فعال خواهد شد و چربی بیشتری تولید خواهد کرد، درنتیجه پوستتان دوباره چرب می‌شود.

ماسک-ماست

۴) ماسک ماست

ماست ساده نیز یک پاک‌کننده‌ی طبیعی استثنایی است. ماست حاوی اسید لاکتیک، چربی و پروتئین است که پوست را سم‌زدایی می‌کنند و در پاکسازی پوست صورت نیز مؤثر است. شما هم می‌توانید از انواع ماسک ماست استفاده کنید و هم می‌توانید ماست ساده را روی صورت‌تان بمالید. اگر تحمل بوی ماست برای‌تان سخت است، چند قطره آب‌لیمو به آن خود اضافه کنید. با این کار، بوی خوشایندتری پیدا خواهد کرد.

مواد لازم:

 • آب‌لیمو: ۱ قاشق چای‌خوری؛
 • ماست: ۱ قاشق چای‌خوری.

روش کار:

 • ماست را در کاسه‌‌ای کوچک بریزید؛
 • ۱ قاشق چای‌خوری آب‌لیمو به آن اضافه کنید و به‌خوبی هم بزنید؛
 • همچنین می‌توانید چند قطره اسانس نیز به آن اضافه کنید (اختیاری). این کار باعث می‌شود تا ماسک صورت خانگی شما، بوی دلنشین‌تری داشته باشد؛
 • نوک انگشتان‌تان را به این مخلوط آغشته کنید و روی صورت‌تان بمالید؛
 • صورت‌تان را به آرامی ماساژ دهید؛
 • بگذارید ۵ تا ۱۰ دقیقه روی پوست‌تان بماند و سپس با آب گرم بشویید.

ماسک دارچین و عسل

۵) ماسک صورت دارچین و عسل

دارچین، تند است و عسل چسبناک. بسیاری از مردم ترجیح می‌دهند تا آنها را از پوست‌شان دور نگه دارند، اما هردوی آنها می‌توانند برای شما مفید باشند، به‌خصوص هنگامی که آنها را با هم مخلوط کنید. دارچین به‌علت خواص ضدمیکروبی، رشد باکتری‌ها را متوقف می‌کند، بنابراین به شما کمک خواهد کرد تا از شر اِسکارهای آکنه که توسط پوست چرب ایجاد می‌شوند، خلاص شوید. عسل نیز یک آنتی بیوتیک طبیعی است.

مواد لازم:

 • عسل: ۲ قاشق چای‌خوری؛
 • دارچین: ۱ قاشق چای‌خوری.

روش کار:

 • اول، پوست‌تان را با آب گرم بشویید و با حرکات ضربه‌ای خشک کنید؛
 • ۱ قاشق چای‌خوری دارچین و ۲ قاشق چای‌خوری عسل را با هم مخلوط کنید. آنها را کاملا با هم ترکیب کنید تا خمیری یکدست به دست آید؛
 • حالا آماده‌اید تا ماسک را به صورت‌تان بمالید. اگر در حال حاضر، جوش‌هایی روی صورت‌تان دارید، می‌توانید فقط روی نواحی جوش‌دار از این ماسک استفاده کنید؛
 • بگذارید ۱۰ تا ۱۵ دقیقه روی پوست‌تان بماند، سپس صورت‌تان را بشویید و با حرکات ضربه‌ای خشک کنید. بهتر است چند دستمال توالت با خودتان داشته باشید. این مخلوط، چسبناک است، بنابراین باید به‌خوبی آن را بشویید.

ماسک چای سبز و آبلیمو

۶) ماسک صورت چای سبز و آبلیمو

چای سبز، یک آنتی اکسیدان و محافظ طبیعی دربرابر اشعه‌ی فرابنفش است. چای سبز خواص بسیاری دارد، غنی از مواد معدنی مورد نیاز بدن است، پوست‌تان را تغذیه می‌کند و همچنین در مقابله با علائم پیری به شما کمک می‌کند. پتاسیم موجود در آب‌لیمو، در آبرسانی به پوست به شما کمک خواهد کرد و اسید سیتریک آن، منافذ پوست شما را سفت می‌کند. به‌خاطر خواص ضدالتهابی پودر زردچوبه، شما می‌توانید با اگزما پوستی و سایر بیماری‌های پوستی مبارزه کنید. زردچوبه، در از بین بردن لک صورت و نقاط تیره نیز مؤثر است.

مواد لازم:

 • چای سبز دم‌کرده: ۲ قاشق چای‌خوری؛
 • آب‌لیمو: نصف قاشق چای‌خوری؛
 • پودر زردچوبه: به‌ مقدار کم.

روش کار:

 • چای سبز سرد را در یک کاسه بریزید؛
 • پودر زردچوبه و آب‌لیمو را به آن اضافه کنید؛
 • به‌خوبی با هم مخلوط کنید؛
 • یک پنبه‌ی توپی را به این مخلوط آغشته کنید و با حرکات ضربه‌ای به صورت‌تان بزنید. همیشه قبل از استفاده از ماسک، صورت‌تان را بشویید؛
 • ۱۰ دقیقه صبر کنید تا خشک شود؛
 • سپس با آب سرد بشویید و با حرکات ضربه‌ای خشک کنید.

ماسک خاک رس صورت

۷) ماسک صورت رُس بنتونیت

بنتونیت یا خاک رُس سبز، یکی از مناسب‌ترین انواع ماسک صورت برای پوست چرب و روغنی است. این نوع از رُس، تسکین‌دهنده‌‌ای طبیعی است و دراصل، در ایالت وایومینگِ ایالات متحده یافت می‌شود. این رُس که از خاکستر آتشفشانی تشکیل می‌شود، غنی از منیزیم، آهن، کلسیم، سدیم و پتاسیم است. این خاک، بافت‌های پوستی را التیام می‌دهد، سموم را بیرون می‌کِشد، منافذ را کوچک و تمیز می‌کند، برای جلوگیری از ایجاد جوش و بهبود جای زخم مؤثر است، چربی اضافه را از بین می‌برد و پوست‌تان را درخشان می‌کند. این ماسک را می‌توانید علاوه‌بر صورت، به کل بدن‌تان نیز بمالید.

مواد لازم:

 • رُس سبز: ۱ قاشق چای‌خوری؛
 • عصاره‌ی علف لیمو (پالماروسا): ۳ قطره؛
 • روغن هسته‌ی زردآلو: ۱ قاشق چای‌خوری.

روش کار:

 • همه‌ی مواد را در کاسه‌ای کوچک بریزید و به‌خوبی مخلوط کنید؛
 • چند قطره آب اضافه کنید. حتما از آب ولرم استفاده کنید؛
 • شما می‌توانید آب بیشتری اضافه کنید تا خمیر به‌اندازه‌ی کافی نرم شود؛
 • ماسک را به آرامی روی پوست‌تان بمالید و بگذارید ۱۰ دقیقه بماند؛
 • سپس آن را با آب گرم یا لیف بشویید.

شما می‌توانید یک یا دو بار در هفته از این ماسک های صورت استفاده کنید.

[تعداد: ۱    میانگین: ۵/۵]
عروس ما در اینستاگرام