ازدواج با معتاد ترک کرده

آیا ازدواج با معتاد ترک کرده میتواند زندگی خوبی در انتظار شما باشد؟ + دلایل منطقی

بنر تبلیغاتی سوپر نوین

تبلیغات

ازدواج با معتاد ترک کرده یکی از مسائل مشکل ساز در ازدواج است که بسیاری برای ماندن در رابطه آن را پنهان میکنند. در این شرایط ممکن است در مورد ازدواج خود دچار تردید شوید؛ مسائلی مانند نگرانی خانواده تان درباره آینده شما، پافشاری نامزدتان بر پاک بودن و احساسی که نسبت به این فرد دارید شما را در وضعیتی آشفته و سردگم قرار میدهد. باید بدانید که اعتیاد یک بیماری است و بدون داشتن اطلاعات کافی در مورد این بیماری و پیامدهای آن، تصمیم به ازدواج با یک شخص بهبود یافته منطقی نیست.

در این مقاله از بخش روانشناسی ازدواج مجله عروس ما به بررسی ازدواج با یک فرد بهبود یافته از اعتیاد مورد بررسی قرار دادیم که باما همراه باشید.

اعتیاد یک بیماری مزمن و سخت علاج است اما این به آن معنی نیست که لاعلاج باشد.

البته بسیاری از متخصصین حوزه ی اعتیاد نظرشان این است که وقتی شخص مرحله ی اعتیاد را طی کرد بعد از آن دیگر باید در حال بهبود باشد یعنی هرگز نباید خودش را بهبود یافته ی کامل بداند، مثالی که این عزیزان می زنند مانند بالا رفتن از یک پله برقی است که پله برقی مدام داره به سمت پایین می آید و شما نباید توقف کنید، شما باید مدام حرکت کنید و در حال بهبود بودن را به این شکل در ذهن ترسیم کنید.

پرسش منطقی این است که….

  • ازدواج برای آن پسر مفید خواهد بود؟
  • آیا ازدواج برای این دختر مفید خواهد بود؟
  • آن ها را به اهدافشان می رساند؟

پاسخ به این پرسش کاملا فردی است اما می توانیم این را بگوییم که به دلیل خاصیت ازدواج اغلب افراد باید به یک ثبات عاطفی، شغلی، اجتماعی، مالی رسیده باشند تا بتوانند ازدواج کنند و ازدواج را تاب بیاورند.

ازدواج فقط ایجاد یک پیوند نیست، ایجاد یک محیط خانوادگی است که فرزندانی بتوانند در آن به طور سالم رشد کنند.

محیط خانوادگی که کمک کند انسان ها در آن ببالند و پیشرفت کنند، اداره کردن چنین محیطی نیاز به بزاعت کافی دارد و طبعا فقط احساسات و علاقه مندی برای اداره کردن یک زندگی خانوادگی کافی نیست البته لازم است اما کافی نیست.

ازدواج با امروز معتادی که ترک کرده اند!

شاید در هنگام آشنایی متوجه شوید که نامزدتان نه تنها ترک نکرده بلکه در حال حاضر نیز اعتیاد دارد. با این وجود ممکن است تصور کنید که به خاطر عشق و علاقه ای که بین شماست میتوانید در کنار او باشید و به او کمک کنید تا ترک کند. او هم قول بدهد که این کار را به خاطر شما انجام میدهد. تمایل به کمک به بیمار معتاد و ازدواج با معتاد میتواند از علل مختلفی ناشی شده باشد.

ممکن است یکی از اعضای خانواده شما در گذشته به مواد مخدر وابستگی پیدا کرده باشد و شما همیشه در آرزوی کمک به او را داشتید. حال با چنین ازدواجی فرصتی برای تحقق به این میل باطنی فراهم شده است. اما در نهایت باید بدانید که توان شما بسیار کمتر از آن است که بتوانید آینده کسی را تغییر دهید. اعتیاد بیماری پیچیده ای است که سرانجام آن به راحتی قابل پیش بینی نیست. پس با امروز نامزدتان ازدواج کنید، پس اگر متوجه شدید نامزدتان کسی است که قبلا اعتیاد داشته و یا در حال ترک است؛ باید برای موفقیت در چنین ازدواجی به موارد زیر توجه داشته باشید.

پیش از ازدواج با معتاد ترک کرده در نظر بگیرید!

از آن جا که بیماری اعتیاد به طور طبیعی برگشت پذیر می باشد و همیشه احتمال عود مصرف وجود دارد، باید پیش از ازدواج حداقل نکات اطمینان را که احتمال دوام پاکی را افزایش میدهد را در نظر گرفته باشید. یادآور می شویم عواملی که در ادامه ذکر شده در مورد هر کس، متفاوت می باشد؛ پس برای اطمینان از چنین ازدواجی مشاوره قبل از ازدواج ضرورت بیشتری پیدا میکند.

آیا میتوان به فرد معتادی که ترک کرده اعتماد و با او ازدواج کرد؟

بله با چنین فردی میتوان ازدواج کرد اما باید بررسی کنید که اعتیاد و رفتارهای ناهنجار چقدر در رفتار او نهادینه شده است. برخی افراد معتقدند که فرد معتاد ممکن است بعد از مدتی به دلیل برخورد با عوامل تحریک کننده مثل کبریت و یا رفت و آمد با دوستان ناباب، مجدد به سمت اعتیاد سوق پیدا کند و به همین دلیل این فرد را از ازدواج محروم میکنند اما من معتقدم که این فرد حق ازدواج دارد و بهتر است به جای حدس و گمان و قضاوت، دلایل و درمان اعتیاد این فرد را بیشتر موردبررسی قرارداد.

مقالات مرتبط  نشانه های مهم طلاق در زندگی مشترک + مهمترین نوع طلاق در ایران

پاکی کمتر از یک سال مطمئن کننده نیست.

مدت زمان پاکی نامزد شما و دوره ای که هیچ ماده ای مصرف نمیکند در پیش بینی تداوم بهبودی او موثر است. معمولا توصیه متخصصان آن است که سال اول ترک زمان مطمئنی برای تداوم پاکی و گرفتن تصمیمی مهم درباره ازدواج با بهبود شرایط نیست. چون در سال اول هنوز تعادل شیمیایی مغز به حالت عادی خود باز نگشته و از لحاظ روانی نیز فرد بیشتر دچار وسوسه مصرف می شود. بعد از حدود یک سال مراحل بهبودی پشت سر گذاشته شده اند و بهبود فرد با سبک زندگی جدید خود بدون مواد سازگار شده است.

مشکلات ازدواج با معتاد ترک کرده

ازدواج با معتادی که ترک کرده ؛ روش ترک فرد معتاد اهمیت دارد.

این که با چه روشی ترک کرده نیز در تصمیم شما مؤثر است. چرا که فرایند بهبودی باید تا همیشه ادامه داشته باشد و شما هم بعد از ازدواج با روش‌های بهودی او همراه می شوید و روی زندگی شما نیز اثر میگذارد. در برخی روش های درمانی مانند رواندرمانی اعتیاد و یا گروه‌های خودیاری (انجمن معتادان گمنام) علاوه بر پاکی و ترک به بهبودی رفتار اعتیادی و ویژگی‌های شخصیتی نیز توجه می شود و شما هم بعد از ازدواج با ورود به درمان به این مسائل کمک خواهید کرد.

ورود شما میتواند از راه خانواده درمانی روانشناس و یا گروه خانواده معتادان باشد. اما معمولا در روش های ترک مواد به وسیله دارو به تغییر روان‌شناختی فرد کمتر توجه می شود. ورود شما به همسر بهبود یافته کمک میکند تا بازگشت به مواد نداشته باشد، نباید نقش خانواده در ترک اعتیاد را نادیده گرفت.

احتمال بازگشت اعتیاد در ازدواج با معتادی که ترک کرده

اگر همه مسائل ذکر شده را در نظر گرفته اید و عشق و علاقه زیادی هم به نامزد خود دارید و آرزو دارید بتوانید با او ازدواج کرده و به بهود او کمک کنید، باید یک مسئله را به خاطر داشته باشید. بیماری اعتیاد بیماری برگشت پذیر است و هیچ گاه برای هیچ معتادی با هر سابقه طولانی از پاکی احتمال لغزش و عود اعتیاد به صفر نمیرسد.

فرد بهبودیافته نسبت به فرد عادی حساس تر است و خیلی از مسائل بیرونی و درونی او، مانند عصبانیت، غم و ناراحتی، شکست مالی و عاطفی، و خاطرات و محیط و افراد زمان مصرف میتوانند به عنوان خطر ایجاد لغزش برای او شناخته شوند. پس اگر تصمیم دارید با این فرد ازدواج کنید شما هم در کنار او باید آموزش دیده باشید تا بتوانید در گذراندن وسوسه ها به او کمک کرده تا جلوی لغزش و بازگشت به اعتیاد او را بگیرید.

ازدواج با معتادی که ترک کرده و باقی ماندن رفتارهای اعتیادی

برخی رفتارهای شخصیتی که افراد معتاد به آنها عادت کرده اند معمولا بعد از پاکی نیز تا مدتی باقی میمانند و به راحتی از بین نمیروند. مثلا بهبود یافته در زمان مصرف عادت داشته که مصرف خود را انکار کند، دروغ بگوید، اطرافیان را فریب دهد یا سوءاستفاده کند. پرخاشگری کرده و یا مسئولیت کارهای خودش را نپذیرد.

بعد از ترک کردن مواد این رفتارها معمولا تا مدت ها باقی میماند و بخش مهم بهبودی به رفع این ویژگی های شخصیتی اختصاص می یابد. در طی درمان تلاش می شود بهبود یافته رفتارهای مؤثر را جایگزین رفتارهای ناسالم بکند. پس برای انتخاب همسر خود باید تمامی ویژگی های رفتاری در ازدواج نیز بررسی کنید.

مقالات مرتبط  خیانت مردان ؛ علت و دلایل مهم خیانت مردان به زنان که باید بدانید!

آیا میتوان به فرد معتادی که ترک کرده اعتماد و با او ازدواج کرد؟

بله با چنین فردی میتوان ازدواج کرد اما باید بررسی کنید که اعتیاد و رفتارهای ناهنجار چقدر در رفتار او نهادینه شده است. برخی افراد معتقدند که فرد معتاد ممکن است بعد از مدتی به دلیل برخورد با عوامل تحریک کننده مثل کبریت و یا رفت و آمد با دوستان ناباب، مجدد به سمت اعتیاد سوق پیدا کند و به همین دلیل این فرد را از ازدواج محروم میکنند اما من معتقدم که این فرد حق ازدواج دارد و بهتر است به جای حدس و گمان و قضاوت، دلایل و درمان اعتیاد این فرد را بیشتر موردبررسی قرارداد.

برای ازدواج با این افراد به چه نکاتی باید توجه کرد؟

به عقیده عده ای از روانشناسان، با مصرف مواد مخدر الکترون ها و یا سلول های مغزی فرد درگیر می شود؛ بنابراین وقتی فردی درگیری مغزی زیادی با اعتیاد دارد ممکن است براحتی نتواند آن را کنار بگذارد؛ عده ای دیگر می گویند گاهی عادت باعث می شود تا فرد نتواند ترک کند یا بعد از ترک دوباره به سراغ اعتیاد برود و ازآنجایی که عادت در فرد نهادینه می شود، ترک اعتیاد سخت تر خواهد شد؛ بنابراین لازم است دیدگاه کارشناسان و روانشناسان در مورد ترک اعتیاد موردبررسی قرار گیرد.همچنین باید بررسی شود که چه عاملی باعث شده تا این فرد به سراغ اعتیاد برود زیرا معمولاً افرادی که نارضایتی بالایی از خود و اطرافیان دارند به سراغ اعتیاد میروند.

از چه راه هایی میتوان به ادعای ترک خواستگار اعتماد کرد؟

حتماً باید به کمک روانشناسان و مشاوران تشخیص داده شود که آیا این فرد از لحاظ ذهنی آمادگی برگشت به اعتیاد را دارد یا خیر؟ حتی افراد عادی هم میتوانند از طریق معاشرت، رفتارهای فرد معتاد را موردبررسی قرار دهند زیرا معمولاً این افراد رفتارهای پرخطر و ناهنجار زیادی همچون ولخرجی، پرخاشگری، بی برنامگی و… از خود بروز میدهند اما به طورکلی برای ازدواج با فرد معتادی که ادعا میکند ترک کرده، حتماً باید از روانشناسان و مشاوران کمک گرفت و از طرفی پروسه درمان که در بالا ذکر شد، بررسی شود.

نکات مهم در ازدواج با معتادی که ترک کرده

توجه داشته باشید که بیماری اعتیاد به دنبال خود انواع نابهنجاری های رفتاری، بد خلقی، بی برنامگی، بی هدفی، پرخاشگری و بسیاری مشکلات دیگر را به همراه دارد. حتی بعد از ترک نیز ممکن است این خصوصیات در او باقی بمانند. بنابراین قبل از ازدواج با فردی که ادعای میکند ترک کرده، حتما نوع اخلاقیات و مهارت های زندگی همچون حل مسئله و کنترل خشم را در او در نظر بگیرید و به کوچک ترین نشانه ها نیز توجه کنید. این نکته را توجه داشته باشید که اغلب افراد در ابتدای رابطه سعی میکنند خود را بهتر از آنچه که هستند نشان دهند.

هرگز با امید تغییر دادن همسر بعد از ازدواج وارد زندگی مشترک نشوید چرا که افراد به سختی و تنها زمانی که خودشان بخواهند تغییر میکنند. اما بعد از ازدواج با فردی که ترک کرده لازم است در روابط خود با او بی اعتمادی را کنار بگذارید و به او فرصت دهید تا خود را ثابت کند. بدبینی و شکاکیت به همسر روابطتان را در مسیر غطی قرار میدهد.این مقالات مرتبط را هم بخوانید…..

[تعداد: ۲   میانگین: ۵/۵]
عروس ما در اینستاگرام