درمان شکست عشقی

شکست عشقی ؛ ۱۹ راه درمان شکست عشقی در کوتاه ترین زمان ممکن

بنر تبلیغاتی سوپر نوین

تبلیغات

شکست عشقی ؛ فراموش کردن عشق از دست رفته چطور باید باشد؟ این سؤالی است که اکثر افرادی که رابطه شان به پایان رسیده از مشاوران می پرسند. اما جواب درست چیست؟ آیا راه حل‌های علمی و منطقی برای این قضیه وجود دارد؟ ما در این مقاله از بخش روانشناسی ازدواج مجله عروس ما قصد داریم به شما کمک کنیم تا با وجود شکست و بحران هایی که در رابطه عاشقانه تجربه کرده اید،بتوانید دوباره زندگی را از سر بگیرید و به عملکرد سابق خود بازگردید. پس برای دریافت سؤال های خود تا پایان این مطلب با ما همراه باشید.

آیا گذشت زمان راه درمان شکست عشقی ست؟

جواب این سوال هم می تواند مثبت باشد و هم منفی…در بسیاری از افراد روند کنار آمدن با شکست عشقی به طور طبیعی تا ۶ ماه طول می کشد و پس از این مدت، آن ها به پذیرش این مسئله میرسند و می توانند عملکرد عادی زندگی خود را از سر بگیرند.اما در برخی دیگر غم و اندوه رابطه از دست رفته هم چنان باقی می ماند و هرچه می گذرد  فرد بیشتر در خاطرات خود غرق می شود.

در این شرایط افسردگی به شکست عشقی اضافه می شود و اوضاع را پیچیده تر خواهد کرد. به همین خاطر بهتر است از همان ابتدا که با شکست عشقی مواجه شدید با یک درمانگر در ارتباط باشید تا بتوانید اوضاع روانی خود را تحت کنترل بگیرید.

۱۹ راه درمان شکست عشقی

۱) گریه کنید تا شکست عشقی خود را فراموش کنید.

قبل از اینکه ژست انسانی قوی را به خود بگیرید و ادعا کنید که نمی گذارید احساسات بر شما غلبه کنند، فراموش نکنید که هرچه بیشتر احساسات خود را انکار کنید، کمتر از آنها رها می شوید.راه سالم تر، عاقلانه‌تر و مسئولانه تر این است که درمورد احساسات همواره در حال تغییرتان صداقت داشته باشید (ابراز احساسات). یکی از راه های کنار آمدن با شکست عشقی این است که دل شکستگی خود را بپذیرید و فراموش نکنید که گریه کردن به درمان قلب شکسته و فراموش کردن شکست عشقی کمک می کند.

۲) ارتباط خود را قطع کنید و کمی از رسانه های اجتماعی فاصله بگیرید.

گاهی در کنار آمدن با شکست عشقی خود خوب پیش رفته اید، برای مدتی دیگر به آن فکر نکرده اید و در مورد شور و عشق گذشته تان احساس غم و اندوه ندارید،ولی نگاهی سریع به حساب کاربری طرف مقابل در رسانه های اجتماعی شما را ماه ها به عقب برگرداند.با دیدن حساب او فورا احساس ناراحتی می کنید یا به خودتان میگویید که او شادتر از شماست یا توانسته فرد دیگری را پیدا کند.

اگرچه این ممکن است درست باشد، ولی نباید به چیزهایی که در رسانه های اجتماعی می بینید اعتماد کنید؛ به علاوه، این مسئله نباید برای شما اهمیتی داشته باشد. شما تنها زمانی واقعا به رابطه ی قبلی تان پایان میدهید و شکست عشقی خود را فراموش میکنید که تمام ارتبا‌ط‌ هایتان با او را در تمام جنبه ها، ازجمله رسانه های دیجیتالی قطع کنید.

رسانه های اجتماعی نادیده گرفتن رابطه ی عاشقانه ی قبلی را بسیار دشوار کرده اند. بنابراین اولین چیزی که تی اونی کولمن (روان درمانگر و مربی روابط) توصیه میکند، حذف کردن طرف مقابل از فهرست دوستان و تماس ها،دست کم تا زمانی است که او را فراموش کرده‌ یا پذیرفته اید که صفحه ی او را بررسی نکنید.

به علاوه، باید مراقب صفحات یا پست های دوستان مشترک تان نیز باشید،چون ممکن است که در این صفحه ها تصاویری از شریک سابق تان را ببینید، از خبرهای مربوط به او مطلع شوید یا از رابطه ی عاشقانه ی جدید او باخبر شوید.

۳) سعی نکنید همچنان دوست او باقی بمانید.

گاهی به این دلیل نمیتوانید همسر قبلی تان را فراموش کنید که او هنوز هم بهترین دوست شماست یا هنوز هم همیشه در فکرش هستید.شما نباید همچنان با او وقت بگذرانید و دوست باشید.مثلا وقتی برنامه ی مورد علاقه اش در تلویزیون پخش می شود،برایش پیامک نفرستید.

راحت ترین و سالم ترین راه برای فراموش کردن یک فرد این است که مرزهای مشخصی را با او ایجاد کنید.گرچه درست است “هر که از دیده برود لزوما از دل نمیرود”، ایجاد فاصله ای آگاهانه و تعمدی میان شما، بدون شک فرایند کنار آمدن با شکست عشقی و فراموش کردن طرف مقابل را ساده تر میکند.

۴) از شر چیزهایی که شما را به یاد او می اندازد خلاص شوید.

برای اینکه به سرعت کسی را فراموش کنید، تمام چیزهایی که او را به یاد شما می اندازد،دور بریزید. مجله ها و مسواک او را که هنوز در گوشه و کنار خانه تان مانده دور بریزید،از او نخواهید که وسایل تان را به شما برگرداند.از تشویق کردن تیم او دست‌ بردارید لباس ها و وسایل او را در خانه نگه ندارید.گریه کنید و بدون وجود هر چیزی که شما را به یاد گذشته می اندازد، دوباره از نو شروع کنید.

هر چیزی مانند هدیه ها و یادگاری های کوچک و ارزان قیمت،کارت پستال ها یا نامه ها و حتی لباس هایی که زمانی به او تعلق داشته اند،باید دور ریخته شوند.کولمن میگوید: «همه ی اینها یادگاری هایی هستند که احساساتی شدید و خاطراتی را در ذهن تان ایجاد میکنند که منتهی به عقده های روحی می شوند.»

۵) از تجزیه و تحلیل گذشته و افسوس خوردن دست بردارید.

اگر می پرسید که چطور میتوانید شکست عشقی خود را فراموش کنید، یکی از مهم ترین گام هایی که باید بردارید، پذیرش تصمیم گرفته‌ شده است.فرقی نمیکند که شما جدایی را انتخاب کرده اید یا او، در هرصورت نباید تصمیمی را که گرفته شده،تجزیه و تحلیل و ارزیابی کنید.دیگر لحظه به لحظه ی رابطه تان را ارزیابی و نقد نکنید و فکرتان را به کارهایی که میتوانستید یا باید انجام میدادید،مشغول نکنید. دیگر به دنبال دلیل و توضیح نباشید و یاد بگیرید که قطعیت جدایی خود را بپذیرید.

مقالات مرتبط  آیا ازدواج با معتاد ترک کرده میتواند زندگی خوبی در انتظار شما باشد؟ + دلایل منطقی

۶) فعالیت داشته باشید.

کیسه بوکس باشگاه را به یاد می آورید؟بهتر است از آن استفاده کنید. این که روزها روی تخت بخوانید، فقط باعث می شود که از خودتان نفرت داشته باشید و اجازه ندهید که این جدایی، سستی و تنبلی شما را توجیه کند با انجام فعالیت‌های فیزیکی،افکار ناخوشایند را دور بریزید.برای نمونه، به گروه فعالی بپیوندید، در تیم ورزشی عضو شوید یا در پارک نزدیک خانه تان ورزش کنید.حتی پیاده روی هم برای جسم و روح تان خوب است وقتی فکرتان درگیر و قلب تان خسته است،کمی هوای تازه میتواند اثر زیادی داشته باشد.

۷) از فرصت تازه تان بهره ببرید.

حالا که مجرد هستید،از زمان و آزادی بیشتری که این موقعیت برایتان ایجاد کرده، استفاده کنید. از زمانی که با نامزدتان بوده اید،چه چیزهایی را از دست داده اید؟ با دوستان تان بیرون بروید، در کلاسی شرکت کنید، وقت بیشتری را با خانواده تان بگذرانید و از انجام کارهایی که قبلا نمیتوانستید انجام بدهید، لذت ببرید.

یکی از راه حل های تأثیرگذار فراموش کردن شکست عشقی این است که شادی و خوشبختی را در حوزه های دیگری جستجو کنید. به فصل جدید زندگی تان به چشم شروع تازه ای نگاه کنید.نظم و ترتیبی به زندگی تان بدهید. خودتان را رها کنید.به رؤیاها، اولویت ها و مواردی که همیشه آرزوی انجام شان را داشته اید فکر کنید و آنها را دنبال کنید.

۸) اشتباهات و خطاهای او را به یاد بیاورید.

البته ممکن است که این مورد، ناخوشایند و بی رحمانه به نظر برسد، ولی اگر میخواهید فقط یکی از روش های فهرست شده در اینجا را انجام بدهید، آن یک روش حتما همین مورد باشد.وقتی خاطرات در سرتان می چرخند، همه چیز گیج کننده می شود.

وقتی احساساتی می شوید و به رابطه ی قدیمی تان حالتی رؤیایی و آرمان گرایانه میدهید،بسیاری از خاطرات مهم را نادیده می گیرید. ولی اگر فهرستی از حقایق را بنویسید،شامل چیزهایی که گفته است یا رفتارهایی که با شما داشته است، به جایی میرسید که با خودتان فکر کنید، چرا درمورد کسی که چنین رفتارهای وحشتناکی با من داشته اینطور رمانتیک فکر می کنم؟

۹) رابطه ی مرده ی خود را مجسم کنید.

مجسم کردن رابطه ی مرده ی خود، تاکتیکی برای فراموش کردن شکست عشقی است. تمرین های تجسم یا حتی آویزان کردن تصاویر به برانگیختن تلنگری ذهنی که موجب ایجاد انگیزه برای تغییر می شود، کمک کند. میتوانید تابوتی را مجسم کنید که درون قبری گذاشته می شود و به خودتان بگویید که رابطه ی قدیمی تان داخل آن تابوت قراردارد یا تصویر نعش کش یا اسکلت را در دفتر کار یا کنار تختخواب تان آویزان کنید. قراردادن این نمادها در اطراف تان باعث ایجاد انگیزه برای تغییر می شود.

۱۰) چطور ذهن تان را خالی کنید.

گاهی هم پیش می آید که ذهن ما آنقدر از وقایع گذشته‌ و اتفاقات پیش آمده پر است که انگار ظرف ذهن پرشده و در حال لبریز شدن است و مرتب وقایع در ذهن مرور میشود و نمیتوان به موضوع دیگری فکر کرد.ذهن تا حد معینی گنجایش دارد و باید به نوعی از افکار نامطلوب و دوست نداشتنی خالی شود.

بهترین کار در این زمان نوشتن است، کافی است هرچه در ذهن دارید بدون هیچگونه انتخابی روی کاغذ بیاورید و هیچ چیزی را جا نیندازید، باید کاملا بدون سانسور و صادقانه بنویسید تا ذهن کاملا تخلیه شود.بعد وقتی ذهن کاملا خالی شد آن کاغذها را دور بیندازید یا حتی بسوزانید.

۱۱) برای بهتر شدن حال و سلامتی تان تلاش کنید.

وقتی احساس خیلی بدی دارید،یکی از بهترین کارهایی که میتوانید انجام بدهید این است که برای بهبود سلامتی روحی و جسمی خود تلاش کنید.رژیم‌ غذایی سالم و جدیدی را شروع کنید تا احساس بهتری درمورد سلامتی تان داشته باشید.در کلاس های جدیدی در دانشگاه تان شرکت کنید تا بتوانید افراد جدیدی را ملاقات کنید و افق دیدتان را گسترده تر کنید.

بلکه شما باید کارهایی را انجام بدهید که باعث می شود احساس بهتری نسبت به خودتان پیدا کنید.فعال بودن، روش بسیار خوبی برای سرعت بخشیدن به ایجاد و تقویت عزت نفس و نیز افزایش اعتماد به نفس دوباره است.با داشتن چشم اندازی جدید،ادامه ی مسیر را بسیار آسان تر می شود.

۱۲) به احتمالات فکر کنید.

به قول معروف:« وقتی دری بسته می شود،در دیگری باز می شود.» معمولا این گفته های کلیشه ای کمک زیادی به درمان قلبی مجروح نمیکنند، ولی این یکی میتواند مفید باشد. حتی اگر فرد عزیزی را از دست‌ داده اید، شاید فرد دیگری که حتی ممکن است بیشتر از او برای شما مناسب باشد، درست در اطراف تان باشد.درست است،شاید فرد سابق زندگی شما فوق العاده بوده است، ولی شاید کسی که در آینده وارد زندگیتان خواهد شد، حتی از او هم عالی تر باشد.

بجای اینکه درمورد گذشته تان افسوس بخورید، وقت زیادی را برای رؤیاپردازی درمورد آنچه پیش رویتان قرار دارد، صرف کنید. گذشتن و فراموش کردن رابطه ای قدیمی، آسان نیست.

فراموش کردن گذشته به این معنی است که باید قلبتان را به روی فرد تازه ای بازکنید.باید در هر لحظه ای، انتظار پیدا کردن عشقی جدید را داشته باشید.به جلو پیش رفتن و پیش بینی کردن آینده باعث می شود که نگاه به گذشته و افسوس خوردن را کنار بگذارید.رابطه ی عاشقانه میتواند در هر جایی و هر زمانی ظاهر شود.وظیفه ی شما این است که وقتی با آن مواجه می شوید، خوش حال و آماده باشید، نه اینکه همچنان در گذشته تان گیر کرده باشید.

۱۳) در برابر وسوسه ی مشاجره و درگیری مقاومت کنید.

میدانم که این مورد نسبتا ساده بنظر میرسد، ولی توجه به آن بسیار مهم است.دکتر گری براون، متخصص روابط عاطفی میگوید: «بهترین راه برای فراموش کردن این است که تمام راه های تماس، از جمله ملاقات های شخصی را حذف کنید.» یعنی به فکر مشاجره و درگیری در کافی شاپ یا باشگاه ورزشی محل زندگیتان نباشید.اگر هنوز هم در مکان هایی او را ملاقات میکنید، شاید لازم باشد که برنامه هایتان را تغییر بدهید.

مقالات مرتبط  افسردگی بعد از ازدواج : چرا خانم ها بعد از ادواج افسرده می شوند؟

۱۴) آینده ی خودتان را بدون او تصور کنید.

تصور کنید که وقتی از غصه خوردن برای از دست دادن همسر سابق تان دست بردارید، زندگیتان چقدر خوب خواهد شد.دکتر گری براون میگوید: «هرچه جزئیات بیشتری را مجسم کنید،احتمال اینکه به رؤیای جدیدتان جان ببخشید نیز بیشتر خواهد بود.»اگر برایتان مفید است،جایی را به تابلوی آرزوهایتان اختصاص دهید،یعنی مثلا روی قسمتی از یک دیوار،عکس ها و نوشته هایی قرار دهید که رویاها و آرزوهای‌ شما را توصیف میکنند.

۱۵) برای فراموش کردن عشق سابق با او تماس نگیرید.

این مورد خیلی مهم است، قانون تماس نگرفتن را شروع کنید و تا زمانیکه از غصه خوردن دست‌ برداشته اید و به جایی رسیده اید که پذیرفته اید همه چیز تمام شده است،آن را ادامه بدهید.

کولمن میگوید: «تا زمانیکه پیش خود استدلال می کنید که احتمال کمی وجود دارد که همسر سابق تان هنوز هم نسبت به شما احساسی داشته باشد، نگران این باشد که چه کار می کنید یا بخواهد بداند که در زندگیتان چه میگذرد،نمیتوانید چرخه ی دل مشغولی و همیشه فکر کردن به او را قطع کنید.

۱۶) با اقتدار «نه» بگویید.

اگر در دوران آشنایی یا نامزدی وابستگی به وجود آمده باشد،جدایی مشکل می شود و حتی گاهی اتفاقات ناگواری مثل افسردگی و حتی خودکشی هم پیش می آید.هنگام جدایی نباید تنها به فکر خود باشیم بلکه باید حواس مان به حال و هوای طرف مقابل هم باشد چون وقتی وارد رابطه ای می شویم دیگر تنها خودمان نیستیم بلکه مسئول طرف مقابل هم هستیم و نباید کاری کنیم که به او آسیبی برسد.

اگر قطع یک دفعه ای رابطه ممکن است به او آسیب برساند،در این جور مواقع پیشنهاد می شود به تدریج رابطه کم شود.مثلا اگر ۳ روز در هفته با هم صحبت میکردید حال آن را به یک روز در هفته تبدیل کنید تا آرام آرام طرف مقابل برای جدایی آماده شود.حواستان باشد در این مواقع از موضع قدرت وارد نشوید مبادا حرف های نابجا بزنید و احساس طرف مقابل را زیر سوال ببرید، مهم این است که شما هنگام جدایی رفتاری انسانی داشته باشید.

زمان و اقتدار به همراه هم کمک میکنند تا بتوانید وابستگی طرف مقابل را کم کنید.اگر او ببیند مرتب و مداوم و با اقتدار شما به او «نه» میگویید و او هر راهی را امتحان میکند ولی باز هم نه می شنود، کم کم کنار می آید که از شما دل‌ ببرد.

۱۷) جابجا شوید یا دکور خانه تان را تغییر بدهید.

گربر میگوید اگر با شریک سابق تان در یک جا زندگی میکردید، هر چیزی در خانه تان شما را به یاد او می اندازد و فراموش کردن او سخت است.«اگر مدت قرارداد اجاره تان تقریبا تمام شده است،به فکر نقل مکان به محله ی جدیدی در شهرتان باشید تا شروع تازه ای داشته باشید یا دست کم بعضی از اسباب و لوازم خانه را جابجا و دیوارها را رنگ کنید.»

۱۸) از متخصصان خبره کمک بگیرید.

صحبت کردن با فردی متخصص میتواند کمک زیادی به شما بکند. براون میگوید، اگر ماه ها گذشته است و شما هنوز هم به او فکر میکنید تا جایی که نمیتوانید به خوبی در اجتماع،خانه،محل کار و احتمالا دانشگاه عمل کنید، شاید وقت آن رسیده است که به فردی متخصص مراجعه کنید. کمک گرفتن از متخصصان هیچ اشکالی ندارد.تنها چیزی که اهمیت دارد این است که از فکر کردن و وابستگی به شریک سابق تان دست‌ بردارید.

۱۹) کارهایی را برای خودتان انجام بدهید.

گرچه ممکن است فکر کنید که دنیا به پایان رسیده و هرگز نمیتوانید شریک سابق تان را فراموش کنید، ولی اشتباه می کنید. گربر توصیه میکند که فهرستی از کارهایی را که دوست دارید و آرام تان میکند تهیه کنید و آنها را انجام بدهید.او میگوید: «بیشتر مردم چند بار ازدواج میکنند، روابط فراوانی را تجربه میکنند و بارها عاشق می شوند.پایان رابطه عاطفی شما به این معنی نیست که دنیا هم به پایان رسیده است.»

سخن پایانی درمان شکست عشقی 

طی کردن مراحل شکست عشقی زمان بر است و ممکن است چالش های زیادی را برای شما به وجود آورد. به همین خاطر لازم است که همواره با یک روان شناس در ارتباط باشید تا خودتان را بهتر محک بزنید و ببینید چقدر در جهت مثبت قدم برداشته اید.

هم چنین در طی این جلسات درمانگر با بررسی تعارضات و مشکلات شخصیتی شما به درمان آن‌ها کمک خواهد کرد که در آینده و روابط بعدی زندگی خود احتمال دچار شدن به شکست عشقی را تا حد زیادی کاهش دهید.

برگرفته از : thisisinsider و eharmonyاین مقالات مرتبط را هم بخوانید….

[تعداد: ۲   میانگین: ۵/۵]
عروس ما در اینستاگرام