دلایل خیانت مردها

خیانت مردان ؛ علت و دلایل مهم خیانت مردان به زنان که باید بدانید!

بنر تبلیغاتی سوپر نوین

تبلیغات

خیانت مردان ؛ چرا مردها خیانت می کنند؟! مردهایی که با خیانت، زندگی مشترکشان را نابود کرده اند، پاسخ های خلاقانه ای به این سؤال میدهند. گاهی مردها در برابر مشاور و زنی که دوستش دارند، ادعا می کنند که کارشان در واقع خیانت به حساب نمی آید؛ چون رابطه‌ جنسی ای در میان نبوده است! گاهی هم تقصیر را به گردن دیگران می اندازند مثل همسر، رئیس و حتی زنان دیگر…زن های بسیاری هستند که میخواهند پاسخ این سؤال را بدانند.

 • آیا خیانت در ازدواج برای مردها عادی تر از زن هاست؟
 • آیا خیانت در مردان رایج تر از زنان است؟
 • آیا بعضی مردها واقعا تک همسری را شوخی میدانند؟

اگر شما هم در دسته کسانی هستید که پاسخی برای این پرسش ها میخواهید بدانید،پس با ما در ادامه این مطلب از بخش روانشناسی ازدواج مجله عروس ما همراه باشید.

نشانه های خیانت مردان

کدام گروه بیشتر به همسر خود خیانت می کنند؟

بی شک، مردها بیشتر از زن ها خیانت میکنند. این را پروفسور جامعه شناسی دانشگاه ویرجینا، دکتر «استیون ناک» (Steven Nock) تأیید میکند.او ازدواج بیش از ۶۰۰۰ مرد از سال ۱۹۷۹ تا امروز را دنبال کرده است. ناک می گوید: «در روزگاری که لازم بود دلیلی برای جدایی ارائه کنیم، این رایج ترین دلیل بود.وقتی پای خیانت در میان باشد، معمولا گناه مردها بیشتر است. در عین حال، جامعه در برابر رفتار غلط مردها مدارای بیشتری نشان میدهد!»

مردی که خیانت میکند، مرد است دیگر؛ عقلش را از دست داده. اما اگر زنی خیانت کند، مایهٔ ننگ است! به گفته «مارک اپستین» (Mark Epstein) روانپزشک و نویسندهٔ کتاب «پذیرش اشتیاق:شهوت برای زندگی»، خیانت در مردها و زن ها متفاوت است. این مسئله برای مردها بیشتر شبیه تغییر ذائقه است. آنها راحتتر از شریکشان و تجربه مورد اشاره میگذرند.

آیا خیانت مردان ریشه زیستی دارد؟

هرچند زن ها جدایی از همسر خیانت کار را می پذیرند اما به هرحال به دنبال دلیل خیانت شوهرشان هستند. در کودکی به ما می آموزند که آدم‌ بزرگ ها وقتی عاشق هم می شوند، یک کارهایی میکنند. اما اگر این را عشق بنامیم، پس حیوان ها یکسره در حال عاشق شدن اند! حتی مسیر تکامل انسان‌ خردمند بیشتر به چندهمسری گذشته است تا ازدواج عاشقانه و تک همسری.

دکتر «لواَن وستون» (Louanne Cole Weston) درمانگر ازدواج و خانواده و مشاور جنسی معتقد است در گونهٔ انسان، میلی طبیعی برای زادوولد به هر طریقی وجود دارد. همان چیزی که مایهٔ بقای انسان بوده است. این نیاز در برخی مردها هنوز هم وجود دارد. هرچند از میان آنها عده ای موفق می شوند به شکلی دنباله دار چندین ازدواج تک همسری را ادامه دهند.

اما چندان نمیتوان بر نظریه تکامل تکیه کرد وگرنه مردان هنوز هم باید با گرز و چماق به جان هم بیفتند. فراموش نکنیم که مردان بسیاری زندگی و رابطهٔ وفادارانه دارند؛ بنابراین شاید برای مشکلی که بخشی از آن ریشه زیستی دارد، درمانی رفتارشناختی وجود داشته باشد؛ مثلا شاید به کمک مشاوره، مردان بتوانند خیانت کردن را ترک کنند.

واکنش مردها به آشکارشدن خیانت

بیشتر مردها به راه حل های دیگر فکر نمیکنند. آنها وقتی دستشان رو می شود، با ناچیز انگاری و بهانه جویی، رفتارشان را با چنین توضیحاتی توجیه میکنند:

 • هر مردی میخواد با زن های دیگv رابطه جنسی داشته باشد و اگر بتوانند، همه این کار رو میکنند.
 • مردها از نظر زیستی باید با زن های زیادی رابطه داشته باشند. چرا من باید جور دیگری باشم؟
 • اگر در خانه خودم از نظر جنسی ارضا میشدم، خیانت نمیکردم.
 • بیشتر مردها این کار را میکنند،از خودشان بپرسید.
 • اگر زنم اینقدر چاق نبود،با من رفتار بهتری داشت یا بیشتر به من میرسید،به خیانت فکر نمیکردم.
 • اگر شغلم اینقدر استرس ‌زا نبود، برای تسکین اضطراب به سراغ سایت های مستهجن نمیرفتم.
 • کدام خیانت؟ خوش و بش و کمی تفریح با خانم ها در کافه که خیانت نیست،این تفریح مردهاست.
 • اگر پلیس دنبال خلافکارهای واقعی بود، هیچوقت من را با زنی غریبه بازداشت نمیکردند. بهتر است آنها دنبال جنایتکارهای واقعی باشند!
 • من فقط پیام میدهم و خوش و بش میکنم،چه ضرری دارد؟ هیچکدام از این زنها را تابحال از نزدیک ندیدم.

در علم روانشناسی به چنین بهانه جویی هایی «انکار» (Denial) می گویند. در انکار، فرد با دروغ ها و فریب های درونی خودش را قانع میکند که رفتار سؤال برانگیزش،مشکلی ندارد. او با بهانه های مختلف خودش را فریب میدهد. هر دلیل و بهانه، دروغ های جدیدی به دنبال دارد. در نگاه سوم شخص بی طرف، مانند روانکاو، انکار مرد خیانت کار مثل سستی خانه ای پوشالی در جریان نسیمی شدید است. اما آنها لجوجانه اصرار دارند که دلایلشان منطقی است.

مشکلات جنسی از دلایل مهم و تاثیر گذار بر خیانت مردان

برطرف شدن نیازهای جنسی، از عواملی است که بر کیفیت یک رابطه و تداوم آن، تاثیر به سزایی دارد. ارضا نشدن نیازهای جنسی در مردان، باعث می شود که در خارج از خانه به دنبال برطرف کردن نیاز خود باشند. طبیعی است که پس از گذشت چند سال از زندگی مشترک شور و نشاط اولیه در رابطه جنسی از بین می رود. در ادامه به برخی از عوامل تاثیر گذار بر یکنواختی رابطه اشاره می کنیم:

 • لذت طلبی و تنوع طلبی در مردان
 • داشتن روابط متعدد قبل از ازدواج، عادی شدن ارتباط با جنس مخالف و مقایـسه کردن همسر خود با زن هایی که قبلاً با آن ها ارتباط داشته است.
 • کم شدن رابطه جنسی به دلیل بیماری یا بارداری همسر، تولد فرزند، قهر و دعواهای طولانی مدت
 • تمایلات جنسی زیاد مرد و ناتوانی پاسخگویی همسر
 • کیفیت پایین رابطه به دلیل کمبود میل جنسی در زن، شرم داشتن و دید منفی او به رابطه، یکنواخـت شدن رابطه، لذت نبردن از رابطه جنسی با همسر، تحقـق نیافتن انتظارات جنسی
 • عقده های جنسی در مردان؛ برخی از مردان تمایل دارند بدانند که چقدر از نظر سایر زنان جذابند و به دنبال اثبات جذابیت، مردانگی و جوان بودن خود هستند.
مقالات مرتبط  رابطه مقعدی : همه چیز درباره رابطه مقعدی و رابطه از پشت!!!! (18+)

مشکلات عاطفی و ارتباطی از دیگر دلایل تاثیر گذار بر خیانت مردان

خیانت مردان همیشه به خاطر گرایش جنسی به شخص دیگر نیست. شاید تعجب کنید که تقریبا نیمی از مردان علت آن را بی توجهی و رفتار نامناسب همسرانشان ذکر می کنند. در چنین موقعیتی بعضی مردان به جای گفت وگو با همسرشان یا کمک گرفتن از یک مشاور برای حل مشکلات، به خیانت روی می آورند. برخی از عوامل و مشکلات در رابطه عبارتند از:

 • عدم ابراز محبت به شوهر و بی توجهی به نیازهای روحی و روانی او. اولویت نخست زندگی شما باید همسرتان باشد رسیدگی بیش از اندازه به فرزندان و عدم توجه به همسر یا وقت گذراندن بیش از اندازه با دوستان، مرد را از محیط خانواده دور می کند.
 • بی توجهی به رابطه مدتی بعد از ازدواج، عدم رسیدگی به ظاهر، آرایش نکردن و نداشتن پوشش مناسب و جذاب در خانه
 • اختلاف در عقاید و باورها
 • نداشتن اعتماد به شوهر و میل شدید برای کنترل کردن او
 • رفتار نامناسب زن با شوهر خود، بد دهنی، غر زدن های مداوم و سرزنش کردن او
 • مشاجره و درگیری، تعارض های شدید و حل نشدنی بین زن و شوهر، قهر طولانی با همسر
 • از بین رفتن عشق و علاقه با گذشت زمان
 • تحقیر کردن و مقایسه کردن شوهر خود با مردهای دیگر یا تمسخر او نزد دیگران
 • داشتن مسئولیت زیاد و بی توجهی زوجین به تفریح و لذت های زندگی
 • فقدان صمیمیت بین زوجین
 • خشم و انتقام جویی در برخی از مردان به خیانت منجر می شود. ممکن است همسرش قبلا به او خیانت کرده باشد یا به هر دلیلی از دست او عصبانی باشد و به گونه ای رفتار می کند که او از خیانت باخبر شود.
 • جلب توجه همسر به منظور نگه داشتن یا بازگرداندن زن به رابطه

تاثیر جامعه در بروز دلایل خیانت مردان

با توجه به وجود بافت مذهبی و مرد سالاری در جامعه ایرانی، و مجاز دانستن چند همسری، برخی از مردان حق خود می دانند که با چند نفر ارتباط داشته باشند و مشکلی هم از سوی جامعه متوجه آن ها نمی شود. عواملی در جامعه نیز این پدیده را برای مردان تسهیل می کند که عبارتند از:

 • امکان صیغه کردن
 • سازش همسر بعد از افشای رابطه
 • چشم پوشی جامعه و قوانین حاکم در خصوص بی وفایی مردان

تأثیر ماهواره و فیلم های مستهجن بر خیانت مردان 

استفاده نادرست از ماهواره ها و وسایل ارتباط جمعی یا دیدن فیلم های مستهجن و پورنوگرافی می تواند تاثیر منفی بر زندگی داشته باشد. مردان با دیدن این دسته از تصاویر و فیلم ها به احتمال بیشتری همسران خود را با بازیگران پورنوگرافی مقایسه می کنند. از طرفی مردان را تحریک به داشتن روابط متعدد می کنند.

سایر عوامل تاثیر گذار بر خیانت مردان

علاوه بر موارد ذکر شده عواملی چون نوع شغل، و دوستان مجرد احتمال خیانت را بالا می برند. معمولا مردان دارای وجهه اجتماعی بالا زنان بیشتری را به سمت خود جذب می کنند. و یا برخی از مشاغل مانند ملوانی و خلبانی که در بیشتر روزهای هفته رابطه عاطفی از راه دور با همسرشان دارند، برای برآورده کردن نیازهای جنسی خود به رابطه خارج زناشویی روی می آورند. برخی مردان نیز تحت فشار دوستان مجرد خود یا ترغیب دوستانی که خود به همسرشان خیانت می کنند قرار می گیرند که زمینه ساز داشتن رابطه خارج از ازدواج و خیانت می شود.

علت خیانت مردان

چرا مردها خیانت می کنند؟

دلایل متعدد را بالا خواندید و متوجه شده اید که دلیل و بهانه های خیانت مردان چیست و در این بخش ۱۰ دلیل دیگر هم وجود دارد که بصورت خلاصه به شما می گوییم.

۱) نابالغی

وقتی مردی نمیتواند رابطه ای متعهدانه داشته باشد و نمیداند ممکن است اعمالش با پیامدهایی جدی همراه باشند، فکر میکند ماجراجویی های جنسی اشکالی ندارد. به گمان او، تعهد به رابطه‌ای تک همسری مانند کتی است که هر وقت دلش خواست، بسته به شرایط میتواند آن را در بیاورد.

۲) مشکلات جاری

ممکن است مردی مشکلی مانند اعتیاد به الکل یا مواد داشته باشد که تصمیم های او را تحت تأثیر قرار میدهد. شاید هم مشکل او اعتیاد به رابطهٔ جنسی است و بی اختیار درگیر رفتارها و افکار جنسی متعدد می شود. او با این کار خودش را تسکین میدهد.

۳) ناامنی

ممکن است مرد با فکر اینکه به اندازه کافی جوان (یا پخته)، خوش تیپ، ثروتمند باهوش و مانند آن نیست، احساس ناامنی کند. جالب است بدانید میزان قابل توجهی از خیانت های مردان ریشه در بحران میان سالی دارد! مرد برای تقویت غرورش، به دنبال جلب تأیید زنان دیگر است. او میخواهد ببیند که زنان دیگر او را میخواهند و ارزشمند میدانند.

۴) کمبود رابطه دوستانه مردانه

مرد نیاز به رابطه دوستانه با مردان دیگر را دست کم می گیرد. به گمان او، همسرش باید همه نیازهای اجتماعی و احساسی اش را تأمین کند. وقتی چنین چیزی رخ نمیدهد، مرد به دنبال تأمین این نیازها در رابطه ای دیگر میرود.

۵) ابهام درباره تعهد و لیمرنس

مرد ممکن است تفاوت کشش احساسی و عشق درازمدت را درک نکند. او ترشحات شیمیایی عصبی سرآغاز رابطه عاطفی که به آن «لیمرنس» می گویند را با عشق اشتباه می گیرد. او درک نمیکند که در رابطه ای‌ درازمدت و سالم، در گذر زمان، لیمرنس با رابطه ای کمتر آتشین اما معنادارتر جایگزین می شود.

مقالات مرتبط  همه چیز در مورد کراش + انواع و نشانه های کراش داشتن چیست؟

۶) خودخواهی

برخی مردها فقط به خودشان اهمیت میدهند. چنین مردی تا وقتی که به آنچه میخواهد میرسد، بدون پشیمانی و حسرت دروغ میگوید و پنهان‌کاری میکند. شاید او اصلا میلی به زندگی تک همسری نداشته باشد. پیمان ازدواج برای او به معنای از خودگذشتگی برای داشتن رابطه ای سالم نیست. برای او بی توجهی به این پیمان جایز است.

۷) خودیگانه پنداری

گاهی مرد باور دارد چنان خاص و بی همتاست که شایستۀ رفتاری ویژه و متفاوت با دیگران است. قواعد رایج درمورد او صدق نمیکند و او میتواند آزادانه با روابط خارج از رابطه اصلی اش به خودش پاداش بدهد!

۸) انتظارات غیرواقعی

برخی مردها توقع دارند همسرشان همیشه در خدمت تأمین نیازهای جنسی و غیرجنسی آنها باشد، بدون اینکه به احساس همسرشان اهمیت دهند. چنین مردی فراموش می کند همسرش هم زندگی خودش، افکار و احساساتی دارد که همیشه گرد او نمیچرخند. وقتی نیازهای این مرد برآورده نمی شود، در جایی دیگر به دنبال تأمین آنها میرود.

۹) خشم و انتقام

مرد ممکن است به دنبال انتقام باشد. او از شریک زندگی اش خشمگین است و میخواهد به او ضربه بزند. در چنین موقعیت هایی خیانت رخ میدهد. مرد حتی زحمت پنهان کاری به خود نمیدهد.اتفاقا میخواهد همسرش از ماجرا باخبر شود.

۱۰) روند زندگی

افراد در جوانی به روش های مختلفی برای خودشان لذت و معنا خلق میکنند. گاهی رفتار مردانی که با بیش از یک زن رابطه دارند، مانند رفتار معتادانی است که هنگام ناخوشی به الکل یا مواد رو می آورند. اینجا مشکل مرد این است که دیگر نقطۀ محوری زندگی همسرش نیست!

زندگی مشترک پس از خیانت

آیا مردی خیانت کار که مایل است ازدواجش را نجات دهد، میتواند رفتارش را عوض کند؟ دکتر وستون معتقد است که این به برخورد همسر او بستگی دارد. دریافت مشاوره و میزان روراستی مرد درباره رفتار آینده اش هم مهم اند. زندگی های بسیاری پس از آشکار شدن خیانت، مسیر موفقیت را طی میکنند؛ زیرا حقایق بسیاری نمایان می شود و حرف هایی که پیشتر باید به زبان می آمد،سرانجام بیان می شوند.

زوج های بسیاری فراموش میکنند که روراستی در زندگی مشترک چه اهمیتی دارد.آنها چیزهای مختلفی را از یکدیگر پنهان میکنند و به جایی میرسند رابطه ای که پایه اش روراستی است تباه می شود. وقتی مرد رابطه اش را تباه شده یا پرمشکل می بیند حتی اگر خودش دلیل مشکلات و تباهی باشد متوجه ارزش این رابطه نمی شود،شاید هم از رابطه و ازدواجش خسته شود.

به گفتهٔ دکتر ناک، آنچه باعث می شود رابطه کسل کننده به نظر برسد این است که آدم ها مزیت های ازدواج را فراموش میکنند. اگر از مردی که از رابطه اش خشنود نیست بپرسید پس از طلاق چه اوضاعی خواهد داشت، پاسخی ندارد. بیشتر مردها خودشان را در روبه راه کردن اوضاع پس از طلاق، زیادی دست بالا میگیرند. معمولا زن ها پس از طلاق، عملکرد بهتری از مردها دارند.سلامتی و میزان ثروت مردان متأهل در مقایسه با مردان مجرد، گواهی‌ است بر این ادعا.

جمع بندی و نتیجه گیری

بیشتر وقت ها عوامل متعددی در تصمیم مردان به خیانت مؤثرند. گاهی خیانت با تغییر شرایط زندگی شکل می گیرد. فارغ از اینکه دلیل آن چیست، خیانت کار درستی نیست. مردها اغلب طوری درباره خیانت حرف میزنند که انگار تنها راه حل منطقی مشکلاتشان است! فرض کنیم خیانت هم یکی از گزینه هاست، اما گزینه های دیگر هم بسیارند. همیشه گزینه های دیگر وجود دارند:

 • مشاوره
 • سرگرمی جدید
 • روراستی
 • صحبت با شریک زندگی و تلاش برای بهبود رابطه یا پایان آن.

اینها بهتر از دروغ گویی، بازی دادن همسرتان و پنهان‌کردن رازهای مهم از زنی است که به راستی برایتان عزیز است. همیشه گزینه ای به جز بی ارزش‌کردن خود و نابودی زندگی مشترک وجود دارد. به هرحال، آگاهی از دلیل خیانت میتواند به جلوگیری از تکرار این اشتباه کمک کند.

نکته قابل توجه این است که در کشورهای مختلف با فرهنگ های متفاوت، مردان پس از تجربه روابط جنسی، اقدام به ازدواج میکنند؛ اما این مردان هم خیانت میکنند. به عقیدۀ دکتر ناک، شاید بُعد جنسی ازدواج نقش چندانی در خیانت مردان نداشته باشد.ناتوانی در احترام به انتظارات همسر و تلاش برای برآورده کردن آنها عناصر مهم تری هستند. هرچه باشد، ازدواج همین است!

منابع: psychologytoday و webmd و گروه تحریریه عروس ما



این مقالات مرتبط را هم بخوانید…

[تعداد: 5   میانگین:  5/5]
عروس ما در اینستاگرام