دکوراسیون آشپزخانه بزرگ

نکات مهم در طراحی دکوراسیون آشپزخانه + ۱۵ مدل دکوراسیون آشپزخانه ۹۹ – ۲۰۲۰

بنر تبلیغاتی سوپر نوین

تبلیغات

طراحی دکوراسیون آشپزخانه ؛ جمله ی معروفی وجود دارد که می گوید: «آشپزخانه قلب منزل است» و نشان از اهمیت جایگاه آشپزخانه در یک خانه دارد. همه‌ی افراد منزل روزانه مراجعات زیادی به آشپزخانه دارند و کدبانوی منزل نیز زمان زیادی از وقت خود را در آشپزخانه میگذراند؛ از طرفی بیشتر لوازم خانگی منزل مانند یخچال، فریزر، ماشین لباسشویی و ظرفشویی در آشپزخانه قرار دارند که با در نظر گرفتن حجم کابینت ها درصد قابل توجهی از فضای آشپزخانه را به خود اختصاص میدهند. آیا در مورد طراحی دکوراسیون آشپزخانه مدرن و چیدمان وسایل آشپزخانه اطلاعاتی کافی در اختیار دارید؟

از این رو چیدمان وسایل آشپزخانه و مدیریت فضای آن امری ضروری است. علاوه بر این دو، توجه به کیفیت هوا ، ایمنی ، منابع انرژی ، مدیریت سطوح و استفاده از لوازم نو نیز اموری ضروری هستند. در این مقاله از بخش دکوراسیون داخلی مجله عروس ما قصد داریم به ذکر ۱۰ نکته‌ی کلیدی درباره‌ی طراحی حرفه‌ای دکوراسیون آشپزخانه مدرن بپردازیم.

مدل دکوراسیون آشپزخانه جدید

همه چیز به مدل آشپزخانه ی شما بستگی دارد!

فضای آشپزخانه برحسب سبک معماری منزل ممکن است شکل های گوناگونی داشته باشد؛ بعضی از آشپزخانه ها به شکل L هستند، برخی دیگر مانند یک دالان دراز و برخی دیگر فضایی بیضی شکل دارند. همچنین کوچک یا بزرگ بودن متراژ آشپزخانه یکی از عوامل تعیین کننده در طراحی دکوراسیون است؛ مدل کابینت و چیدمان وسایل آشپزخانه همگی بر اساس شکل فیزیکی آشپزخانه انجام می گیرند.

طراحی دکوراسیون برای آشپزخانه های بزرگ راحت تر انجام می شود و میتوان در آن ریزه کاری های بیشتری به کار برد اما در آشپزخانه های کوچک اصلی ترین هدف قرار دادن مناسب وسایل است به‌ گونه ای که از فضا بهترین استفاده صورت گیرد. قبل از هرگونه انتخاب مدل برای دکوراسیون آشپزخانه بهتر است از یک کارشناسی دعوت کنید تا با توجه به معماری آشپزخانه منزلتان طرح های مناسب را به شما پیشنهاد دهد.

توجه به مثلث کار

مثلث کار یک مثلث فرضی است که در طراحی دکوراسیون آشپزخانه فرض می شود و سه راس آن شامل “سینک ظرفشویی” ، “اجاق گاز” و “یخچال” می باشد . البته لازم به ذکر است در آشپزخانه های کوچک چیدمان این سه عنصر ممکن است به صورت خطی انجام شود ! رابطه این سه عنصر در آشپزخانه بایستی به گونه ای باشد که نه آنقدر فاصله بین آنها زیاد باشد که موجب رفت و آمد طولانی شود و نه آنقدر کم و تنگاتنگ باشد که موجب تداخل و اختلال در مسیر رفت و آمد شود . بهترین شرایط به این صورت است که محیط این مثلث بین ۴.۸ تا ۶ متر باشد .

در دکوراسیون آشپزخانه نور مهم است.

مهم ترین نکته در دکوراسیون آشپزخانه تنظیم نور است. نورها به دو دسته ی طبیعی و مصنوعی تقسیم می‌شوند. منظور از نور طبیعی همان نور خورشید است که از طریق پنجره ها به آشپزخانه تابیده می شود. آن دسته از منابع نور مانند انواع لامپ ها که با برق کار می‌کنند،نورهای مصنوعی نامیده می شوند.

اگر نور خورشید به ‌اندازه ی کافی به آشپزخانه شما تابیده شود، نیازی به استفاده از منابع مصنوعی نور در روز ندارید؛ اما برای شب باید منابع نور به ‌اندازه ی کافی وجود داشته باشند. به ‌طور کلی نورهای مصنوعی باید به ‌گونه ای تنظیم شوند که به بهترین نقاط بتابند.

از آنجایی که درب کابینت ها معمولاً از روبرو باز می شود، زاویه ی نور باید به‌ گونه ای تنظیم شود که اشیای درون کابینت ها به خوبی قابل دیدن باشند. همچنین در بعضی از نقاط مانند محل یخچال یا ظرفشویی که افراد نیاز به دید دقیق دارند، نور باید به ‌اندازه ی کافی و از زاویه ی مناسب وجود داشته باشد.

توجه به جنس و متریال در طراحی دکوراسیون آشپزخانه

در طراحی دکوراسیون آشپزخانه ایرانی جنس کابینت ها ، کف سازی و بدنه از اهمیت ویژه ای برخوردار است.در کف سازی و بدنه آشپزخانه از مصالحی استفاده نمایید که در برابر آتش و شستشو مقاومت قابل قبولی داشته باشد . سرامیک یکی از بهترین متریال ها برای این زمینه به حساب می آید که علاوه بر دو فاکتور مقاومت در برابر حرارت و رطوبت ، دارای تنوع در طرح و قیمت مناسب است .در طراحی داخلی آشپزخانه به هیچ وجه از متریال لیز و لغزنده استفاده نکنید.

مقالات مرتبط  دکوراسیون منزل به سبک فرانسوی ها (شاید دکوراسیون خاص شما باشد)!

طراحی دکوراسیون آشپزخانه و دسترسی آسان 

برخی افراد سعی میکنند به هر شکل ممکن تمام وسایل را درون آشپزخانه جای دهند؛ فارغ از اینکه راه دسترسی به آنها چگونه باشد؛ توجه داشته باشید که نحوه ی چیدمان وسایل آشپزخانه باید به‌ گونه ای باشد که به راحتی مورد استفاده قرار گیرند.

برای مثال یخچال یکی از وسایلی است که در روز بارها مورد استفاده قرار می گیرد؛ بنابراین بهتر است در مکانی جای داده شود که کمترین رفت و آمد صورت گیرد. همچنین وسایلی که زیاد مورد استفاده قرار نمی گیرند، بهتر است در مناطق انتهایی آشپزخانه جای داده شوند. این نکته به ویژه برای زمان های میانی روز که احتمال حضور تعداد بیشتری از اعضای خانواده در آشپزخانه وجود دارد، اهمیت یافته و باعث تسهیل در دسترسی می گردد.

طراحی حرفه ای دکوراسیون آشپزخانه و منابع انرژی 

یکی از نکات مهم در دکوراسیون آشپزخانه مدرن مدیریت منابع انرژی است. اگر آشپزخانه ی شما در حال ساخت است تا حد امکان تعداد زیادی پریز در دیوارها قرار دهید تا بعداً مجبور به سیم کشی های طویل و دست و پا گیر نباشید. همچنین سعی کنید از ابتدا مکان اجاق گاز خود را معلوم کنید تا لوله های گاز دقیقاً در همان نقطه قرار بگیرند. در غیر این صورت باید از شیلنگ های طولانی استفاده کنید که ظاهر زشتی به آشپزخانه‌ی شما میدهند و خطراتی را نیز دارند.

اگر آشپزخانه ی شما از قبل ساخته شده است و در حال حاضر در فکر ایجاد تغییراتی در آن هستید، بهتر است بصورت روکار در نقاط مختلف آشپزخانه پریزهایی را در نظر بگیرید تا انرژی هر وسیله ی برقی در همان محلی که قرار گرفته تأمین شود.

از حداکثر فضا در دکوراسیون آشپزخانه مدرن خود استفاده کنید.

یکی از رموز مدیریت مؤثر فضای آشپزخانه استفاده از حداکثر فضاهای ممکن است؛ بدین منظور باید تا حد امکان از وسایلی که دارای حجم هندسی منتظم هستند استفاده کرد؛ زیرا در اینگونه حجم های وسایل میتوانند به ‌درستی در کنار یکدیگر قرار بگیرند و تنها در چارچوب کاربری خود فضا اشغال کنند. در عوض اشکال با شکل هندسی نامنتظم فضای زیاد را به‌ گونه‌ای اشغال می کنند که نمیتوان از آن هیچ گونه استفاده ای کرد.

برای مثال استفاده از مدل کابینت مکعبی شکل نمای بهتری در نسبت با مدل کابینت نامنتظم ایجاد میکند. همچنین در صورتی که فضای آشپزخانه باز باشد، می‌توان علاوه بر کابینت ها، با نصب قفسه هایی بر روی دیوارها از فضای موجود به بهترین نحو استفاده کرد. معمولاً گوشه های آشپزخانه جزو نقاطی هستند که به دلیل پرتی بودن کمتر مورد توجه قرار می گیرند و یا خالی میمانند. از این نقاط میتوان برای وسایل زینتی، زیباسازی فضای آشپزخانه و یا پرورش گل و گیاهان زینتی استفاده کرد.

طراحی دکوراسیون آشپزخانه و مدیریت سطوح 

اشکال هندسی با سطوح و زوایای مختلف میتوانند تأثیرات متفاوتی بر روح و روان افراد بگذارند. از نظر روانشناسی شکل هایی با زوایای نوک تیز، شکل های خشن و شکل هایی با زوایای منحنی و گرد، شکل هایی نرم و غیر خشن به شمار می آیند؛ بنابراین هر چقدر در طراحی دکوراسیون آشپزخانه مدرن از شکل‌های گرد و خطوط منحنی بیشتر استفاده شود، تأثیر بهتری بر روحیه ی خانواده خواهد داشت. البته این مسئله باید متناسب با سایر وسایل موجود در آشپزخانه باشد.

یکی دیگر از نکات مهم در این زمینه در نظر گرفتن سطوح تخت برای انجام فعالیت های خانه داری است؛ مواردی از قبیل خشک کردن ظروف، خرد کردن و رنده کردن و… جزو کارهایی هستند که نیاز به آرامش و یک سطح پایدار دارند؛ به همین خاطر بهتر است سطوحی را برای انجام این کارها در طراحی دکوراسیون در نظر بگیرید.

مقالات مرتبط  مبلمان راحتی ؛ 25 مدل مبل راحتی و مبل مدرن شیک جدید 2019 - 2020

یک حالت رایج استفاده از سطح رویی کابینت هایی است که بر روی زمین قرار می گیرند؛اما اگر مدل کابینت به‌ گونه ای باشد که بر روی زمین هیچ کابینتی قرار نگیرد،در این صورت باید سطوحی را برای این کار در نظر گرفت.

از لوازم نو در چیدمان وسایل آشپزخانه استفاده کنید.

به ‌طور کلی لوازم آشپزخانه به دلیل شرایط محیطی و آلودگی های ناشی از دود و چربی زودتر رنگ کهنگی به خود می گیرند و به تدریج باعث از بین رفتن شادابی و نشاط آشپزخانه خواهند شد. به همین خاطر بهتر است پس از گذشت یک بازه زمانی معین، وسایل را با نمونه نوی آنها تعویض کنید. بهتر است بعد گذشت هر مدت یکبار دیوارها را با کاغذ دیواری جدید بپوشانید تا فضای کلی آشپزخانه عوض شود. در چیدمان وسایل آشپزخانه به هماهنگی و رنگ ها باید توجه ای ویژه داشت.

طراحی حرفه ای دکوراسیون آشپزخانه و تأثیر رنگ ها 

رنگ ها قدرت خارق‌العاده‌ای دارند و شاید اگر بگوییم که تنها به‌ وسیله‌ی استفاده‌ی درست از رنگ می‌توان یک آشپزخانه ‌ایده‌آل طراحی کرد، اغراق نکرده باشیم. رنگ‌های سبز و آبی بهترین رنگ‌هایی هستند که می‌توان دکوراسیون آشپزخانه را بر اساس آن‌ها طراحی کرد. اگر خواهان آشپزخانه‌ای پر انرژی هستید، بهتر است از رنگ‌های گرم مانند قرمز، نارنجی و زرد استفاده کنید؛ اما رنگ‌های آبی، سبز و بنفش رنگ‌هایی سرد به شمار می‌روند که احساس آرامش را به خانواده القا می‌کنند.

رنگ های اصلی آشپزخانه رنگ هایی هستند که به راحتی قابل تغییر نیستند؛ برای مثال رنگ کابینت ها و رنگ کاشی های بکار رفته در معماری جزو رنگ های ثابت محسوب می شوند؛ اما رنگ سرویس های غذاخوری و وسایل زینتی جزو رنگ‌های فرعی محسوب شده و به راحتی قابل تغییرند.

در طراحی دکوراسیون آشپزخانه ایرانی ، ترکیب رنگ از جایگاه ویژه ای برخوردار است . ترکیب رنگ در آشپزخانه تحت تاثیر بخش های مختلف فضای داخلی میتواند شکل بگیرد.مثلا اگر دکوراسیون پذیرایی شما تم کرم قهوه ای دارد بهتر است از کابینت هایی با هارمونی گرم و نزدیک به رنگ نشیمن استفاده نمایید.اگر فضای آشپزخانه تان کوچک است،استفاده از رنگ های روشن و براق پیشنهاد می شود.

بنابراین در انتخاب وسایل و سرویس ها بهتر است همیشه رنگ های اصلی را مدنظر قرار داده و با توجه به آنها از طیف رنگ های متناسب استفاده کنید. برای آگاهی از طیف رنگ‌هایی که با هم تناسب دارند میتوانید نمودار چرخه ی رنگ را در اینترنت جستجو و بر اساس آن رنگ های نزدیک به هم را انتخاب کنید.

استفاده از گل و گیاه در دگوراسیون آشپزخانه

یکی دیگر از ویژگی های مشهود طراحی دکوراسیون آشپزخانه ایرانی استفاده از گل و گیاه است.استفاده از گل و گیاهان زینتی در فضای داخلی آشپزخانه علاوه بر آرامش جسم و روح موجب تهویه طبیعی فضای داخلی نیز می شود.پس پیشنهاد میکنیم گزینه بهره گیری از گیاهان و گل ها را در دکوراسیون آشپزخانه فراموش نکنید.

۱۵ مدل دکوراسیون آشپزخانه مدرن و کلاسیک ۲۰۲۰

مدل کابینت آشپزخانه

مدل دکوراسیون آشپزخانه جدید

کابینت های گلاس آشپزخانه

طراحی دکوراسیون آشپزخانه مدرن

کابینت آشپزخانه مدرن

طراحی دکوراسیون آشپرخانه

دکوراسیون داخلی آشپزخانه

دکوراسیون آشپزخانه 2020

دکوراسیون آشپزخانه جزیره

دکوراسیون آشپزخانه کوچک

دکوراسیون آشپزخانه بزرگ

دکوراسیون آشپزخانه لوکس

دکوراسیون آشپزخانه لاکچری

دکوراسیون آشپزخانه مدرن

نتیجه گیری برای طراحی دکوراسیون آشپزخانه

طراحی دکوراسیون آشپزخانه به عنوان فضایی که اعضای خانواده زمان زیادی را در آن سپری میکنند به دقت و توجه کافی نیاز دارد. ۱۰ نکته‌ کلیدی در طراحی دکوراسیون آشپزخانه را با هم مرور می‌کنیم:

  • شکل آشپزخانه
  • نورپردازی
  • دسترسی آسان
  • مدیریت منابع انرژی
  • استفاده بهینه از فضا
  • مدیریت سطوح
  • استفاده از وسایل نو
  • ترکیب رنگ مناسب


این مقالات مرتبط را هم بخوانید….

[تعداد: ۱   میانگین: ۵/۵]
عروس ما در اینستاگرام