برقراری ارتباط با خانواده همسر

رابطه با خانواده همسر ؛ ۱۲ تکنیک شگفت انگیز برای دلبری کردن نزد خانواده همسر

بنر تبلیغاتی سوپر نوین

تبلیغات

رابطه با خانواده همسر ؛ خانواده همسر شما بخشی مهم از زندگی‌ او هستند و همین قضیه باعث می شود بخش مهمی از زندگی شما نیز باشند. هیچکس ادعا نمیکند حفظ تعادل بین نیازهای خود و دیگران ساده است، مخصوصا نیازهای خود و یک خانواده، اما ایجاد هماهنگی در خانواده، هم شدنی است و هم واقعا ارزش تلاش را دارد. برقراری ارتباط و بازسازی ارتباط های از دست رفته کار نه چندان آسان اما ارزشمندی است، زیرا سرمایه گذاری امروز شما در طول زندگی مشترکتان باقی خواهد ماند. در این مقاله از بخش روانشناسی ازدواج “عروس ما” نحوه ارتباط با خانواده همسر را با شما در میان میگذاریم باما همراه باشید.

آداب رفتار با خانواده همسر

بارزترین صفتی که در مطالعات تری آپتر، به خانواده همسر نسبت داده شده است، زورگویی، بی احترامی و سلطه جویی است و بیشترین اختلافات در موارد زیر وجود دارد:

 • فشار برای تولد فرزند، مهم ترین مسئله میان خانم و خانواده همسر اوست.
 • بستگان مسن، سعی در حفظ نقش مهم خود در خانه داری دارند.
 • پدر و مادر معتقدند که هیچ کس به اندازه کافی برای فرزندشان خوب نیست.
 • ایده های متناقض درباره تربیت فرزندان بین دو خانواده وجود دارد.
 • مسائل مالی
 • فشار برای مطابقت با هنجار‌های فرهنگی یا مذهبی
 • والدینی که سعی در ایجاد شکاف در رابطه زناشویی دارند.

صرف نظر از اینکه چه چیز باعث این اصطحکاک می شود، این مشکلات و چالش ها باعث اضطراب بلند مدت در زندگی زناشویی می شود. زوج ها، به خاطر فرار از این پریشانی ها از دورهمی های خانوادگی فاصله میگیرند. اگر زود به وضعیت دشوار میان مادرشوهر/ عروس یا مادرزن/ داماد به آن رسیدگی نشود، میتواند به یک موقعیت سمی در زندگی تبدیل شود.

ارتباط با خانواده همسر

نحوه رفتار صحیح با خانواده همسر

در این بخش راهکارهایی برای حل مشکلات و نحوه رفتار صحیح با خانواده همسر را بیان می نماییم.

۱) خودتان باشید.

شکسپیر چند قرن پیش سخنی گفت که همچنان زنده است: «سعی نکن خودت را تبدیل به فردی کنی که خانواده‌ همسرت میخواهند.» برای مثال فرض کنید آنها به دنبال خانمی کدبانو باشند و شما وکیل شرکتی بانفوذ باشید: لازم نیست روزهای تعطیل نان برنجی بپزید و خودتان کره بگیرید. درعوض مانیکور کنید و غذای آماده بخرید.

میتوانید با کمک خانواده همسرتان شبکه‌ی حامیان خود را افزایش دهید. برای این کار کافی‌ است با آنها همچون دوستان تان رفتار کنید: به آنها احترام بگذارید، دوست شان داشته باشید و به صحبت هایشان گوش دهید.

۲) با همسرتان در یک جبهه و متحد باشید.

زمانی که همسر شما با پدر و مادرتان دچار مشکل است، این مشکل شما نیز هست. این وضعیت هرگز به یک نفر مربوط نمی شود. زن و شوهر،حتی اگر برتمام جنبه های اختلاف اتفاق نظر ندارند، باید به یک طرف متحد تبدیل شوند. برای این کار  لازم است در مورد مسائل دشوار و حساس با یکدیگر به طور موثر صحبت‌ کنند.

۳) همسرتان را از احساس خود آگاه کنید.

اگر احساس میکنید که تحت فشار هستید، پس باید شریک زندگی خود را آگاه کنید که چه اتفاقی در حال رخ دادن است. او ممکن است اصلا از وضعیت دشواری که پیش آمده خبر نداشته باشد. بنابراین، اولین قدم برای حل چنین مشکلی، این است که همسرتان را در جریان مشکلاتتان با خانواده‌اش، بگذارید. بر احساسات خود تمرکز کنید و آن‌ها را با جملاتی که با من آغاز می شوند بیان کنید: «من احساس ناراحتی میکنم زمانی که مادرت …»

۴) با مادرشوهرتان مهربان باشید.

سعی کنید تا جایی که امکانش وجود دارد در حضور مادر شوهرتان عصبانی نشوید و با رعایت کردن ادب و احترام بین خود و مادر شوهرتان رابطه خوبی با او برقرار کنید برای مثال گاهی اوقات به آشپزخانه نزد او بروید و در کار ها کمکش کنید.

مقالات مرتبط  چک کردن گوشی همسر ؛ کارهای اشتباهی که رابطه شما را به تباهی میکشد!

۵) مرزهایی برای خودتان مشخص کنید.

هر چند خانواده همسرتان برای شما با ارزش و قابل احترام می باشد ولی مسئله ی مهمی که وجود دارد این است که باید در رفت و آمد ها و نحوه رفتارتان با خانواده همسرتان حد و مرز خود را رعایت کنید سعی کنید با احترام رفتار کنید و بیش از اندازه صمیمی نشوید.

 • بچه ها حق ندارند پیش از وعده های اصلی غذایی شکلات بخورند؟
 • به خانواده ها پول قرض نمیدهیم؟

با همسرتان مشخص‌ کنید چه چیزهایی مهم هستند. برای نمونه، ما به فرزندان مان اجازه میدهیم هر زمان هرچیزی خواستند، بخورند، اما اگر بخواهند ده تا بستنی پیش از شام بخورند، چه؟ از نظر من مشکلی ندارد، به شرط آنکه شام شان را به اندازه بخورند. اما درباره ی کارهای مدرسه خیلی خیلی حساس هستیم. فکر نمیکنم تا حالا به ذهن بچه هایم خطور کرده باشد که نمره ای زیر «بسیار خوب» هم وجود دارد. با کمک اعضای خانواده، ارزش‌های خانواده‌تان را مشخص کنید و آنها را با اقوام همسرتان در میان بگذارید.

حالا که صحبت از حدومرز شد، این را هم بگویم: هرگز قولی ندهید که نتوانید عملی اش کنید. کوتاه آمدن در مقابل دیگران به منظور حفظ آرامش و صلح، به ندرت مسائل را حل میکند، مخصوصا اگر خانواده همسرتان پرتوقع باشند.

گوش دادن را با پاسخ دادن اشتباه نگیرید. شما موظف نیستید همه ی اوامر خانواده همسرتان را عملی کنید، اما باید به صحبت هایشان گوش بدهید. انسان ها وقتی حس کنند صحبت شان بدون شنیده شد‌ن،رد شده است، لجباز و یک دنده می شوند و برای شنیده شدن بلندتر فریاد میزنند.

۶) در برخی از تصمیم گیری ها نظر خانواده همسرتان را هم بپرسید.

 شاید در این مورد بسیاری از زوجین با خود بگویند که خودشان می توانند درباره مسائل مربوط به زندگی خود تصمیم بگیرند و این کار را نوعی دخالت دیگران در زندگی خود می دانند. ولی نظرخواهی در برخی از تصمیم گیری ها به این معنا نمی باشد که شما با توجه به نظر آن ها کاری را انجام دهید ، زیرا تصمیم گیرنده آخر خود شما هستید و هدف از این کار این است که نشان می دهد شما برای آن ها احترام و ارزش قائل می شوید.

۷) در رابطه ها مؤدب باشید.

از توهین و حمله به ویژگی های شخصیتی خانواده همسرتان خودداری کنید. برای مثال پدرزن جک یک بار فرزندش را «جَوگیر» نامید. جک گفت: «نوک زبانم بود که بگویم او به‌شدت زورگو است، اما خوشبختانه جلو زبانم را گرفتم. بااینکه جدّا او یک زورگوی واقعی است.»

در شرایط سخت و پیچیده، انسان های سرسخت بی طرف میمانند. حتی اگر درگیری شدیدی رخ داد، اگر ساکت ماندن برایتان سخت است، سعی کنید همچنان مؤدبانه رفتار کنید. کشور سوئیس شعار درستی دارد: «کسی که خویشتن داری میکند، در امان میماند.» شما که سخنگوی خانواده نیستید.

۸) بی واسطه صحبت کنید.

تا حد امکان از شخص سوم برای رساندن حرف تان استفاده نکنید. از همسرتان نخواهید که با خواهرش درباره ی کاری صحبت کند که باعث ناراحتی تان شده است؛ خودتان مستقیما صحبت کنید. اگر کسی اذیت تان کرد، هرچه سریعتر به او بگویید. گاهی اوقات مسئله جدی است، اما بعضی اوقات ممکن است سوء تفاهم باشد.

۹) ندانسته قضاوت نکنید.

این تفکرات را نداشته باشید که خانواده همسرتان خبیث هستند و خوبی شما را نمی خواهند ، این تفکرات باعث می شود که شما همیشه دید منفی نسبت به خانواده همسر خود داشته باشید. سعی کنید در رابطه با خانواده شریک زندگیتان مثبت اندیش باشید و با حسن نیت وارد خانواده شان شوید.

۱۰) واقع بین باشید.

واقعا واقع بین باشید. همه ی پدرشوهر‌ها بلد نیستند سینک ظرف شویی را تعمیر کنند و همه‌ی مادرشوهرها هم عاشق پختن کلوچه با نوه ها نیستند. این کلیشه های ذهنی را کنار بگذارید و مطابق واقعیت فکر کنید: از دیگران کاری را نخواهید که نمیتوانند انجامش دهند.

مقالات مرتبط  رابطه جنسی ؛ چرا مردان بعد از رابطه جنسی سرد می شوند؟ + راه حل و درمان

۱۱) پخته رفتار کنید.

پدر و مادرتان باید دوست تان داشته باشند، اما پدر و مادر همسرتان نه لزوما. بپذیرید که والدین همسرتان پدر و مادر شما نیستند و نباید چنین انتظاری از آنها داشته باشید. این نوع رابطه را «متفاوت» بدانید و نه «بهتر» یا «بدتر». برای اینکه این رابطه درست پیش برود، از مسائل کوچک بگذرید و بر سر مسائل اصلی مذاکره کنید.

یاد بگیرید شرایط را از دریچه ی نگاه خانواده همسرتان ببینید و اگر موافق چیزی نبودید، پخته رفتار کنید. برای مثال من از گوشت گوسفند متنفرم،‌ به آن لب نمیزنم و به ندرت میپزم. اما مادرشوهرم وقتی برای شام به خانه شان میرفتیم، گوشت گوسفندی می پخت. بعد از چند سال دست و‌ پنجه نرم کردن با گوشت گوسفندی، متوجه شدم علت کارش خوشحال کردن همسرم است که از وقتی ازدواج کرده ایم، دچار قحطی گوشت گوسفندی شده است! از آن زمان به بعد قبل از رفتن به آنجا سالاد میخورم تا همسرم بتواند با خیال راحت گوشت بخورد.

۱۲) آرامش خودتان را حفظ کنید.

من معمولا درگیر موقعیت هایی می شوم که نباید. همیشه هم عجولانه تصمیم میگیرم. خوشبختانه شوهرم بسیار معقولتر از من است. بسیاری اوقات بهترین کاری که میتوانید بکنید، هیچ کاری نکردن است. زمان، بسیاری از دردها را دوا میکند و حق بسیاری را کف دست شان میگذارد.

۱۳) داشتن حریم خصوصی

یکی از عواملی که در زندگی دور زوج موجب دخالت های خانوادگی می شود حمایت های مالی است که خانواده شوهر سعی دارند از فرزند خود داشته باشند این عامل موجب می شود تا خانواده حساسیت بیشتری بر نحوه مخارج مالی داشته باشند نحوه خرج کردن پول یک مسئله شخصی میان شما و همسرتان است بنابراین سعی کنید این دخالت را به حداکثر برسانید.

خانواده همسر

نکات طلایی برای دلبری کردن برای خانواده همسر

 • سعی کنید تا حد امکان در حضور مادرشوهرتان عصبانی نشوید. با رعایت ادب، نظرتان را در مورد موضوع مورد بحث اعلام کنید، اما صدای‌تان را بلند نکنید. پیش از آنکه کار به جاهای باریک برسد، با ادب و فروتنی بحث را خاتمه دهید.
 • اگر شما آن فردی هستید که مادرشوهرتان دوست دارد وقتش را با وی در آشپزخانه بگذرانید تا هم به او کمک کرده و هم احساس تنهایی نکند، گهگاهی همراهی کنید اما زیاده روی نکنید تا این عمل به وظیفه همیشگی تان تبدیل نشود. شاید فقط آخر هفته ها!
 • هیچوقت رابطه همسرتان را با خانواده اش زیر سؤال نبرید زیرا این کار تاثیر بدی روی رابطه شما و همسرتان میگذارد. تلاش کنید بیشتر درباره مادرشوهرتان، علاقه‌مندی هایش و خلق و خویش بدانید.
 • ســعی کنید برای تصمیم گیری های بزرگ خانه، نظر مادرشوهرتان را جویا شوید.بدین ترتیب هم از به وجود آمدن درگیری های احتمالی پیشگیری کرده اید و هم برای او احترام قائل شده اید.
 • با پیشنهادات خانواده همسر در حضور آنها،موافقت کنید ولی اعلام کنید که تصمیم تان را بعد اعلام خواهید کرد. سپس در تنهایی نظر واقعی خود را به همسرتان بگویید و باهم تصمیم نهایی را بگیرید و توسط او تصمیم خود را به خانواده اش اعلام کنید.
 • همیشه به خصوص در حضور مادرشوهر به وضعیت شوهرتان برسید.
 • در حضور خانواده شوهر به پسرشان احترام بگذارید و این را بدانید که با اولین بی‌احترامی به شوهر آن هم در حضور مادرشوهر، به او نشان دادید که اختلاف دارید و به او اجازه دادید که در زندگی خصوصی تان دخالت کند.
 • هرکاری که امروز انجام میدهید، چند ماه دیگر به عنوان وظیفه شما تلقی می شود. پس مراقب کارهایتان باشید.
[تعداد: ۱    میانگین: ۵/۵]
عروس ما در اینستاگرام