• خانه
 • جهیزیه عروس
 • راهنمای صفر تا صد خرید سینما خانگی خوب و باکیفیت + نکات مهم در خرید !
راهنمای صفر تا صد خرید سینمای خانگی

راهنمای صفر تا صد خرید سینما خانگی خوب و باکیفیت + نکات مهم در خرید !

بنر تبلیغاتی سوپر نوین

تبلیغات

ساخت و تولید سینمای خانگی توانسته تحولی عظیم در زمینه تولید سیستم های صوتی و تصویری به پا کند. این محصول قادر است لذت افراد را از تماشای فیلم مورد علاقه شان چندین برابر نماید، به شکلی که فرد با این سینمای خانگی همواره در حال تماشای تلویزیون با کیفیتی برابر با تماشای فیلم در سالن تئاتر و سینما خواهد بود. همه ما میدانیم که تماشای یک فیلم بر روی صفحه تلویزیون با فیلمی که روی پرده سینما نشان داده می شود تفاوت های بسیار آشکاری دارد.

از مهم‌ترین تفاوت های میان این دو میتوان به کیفیت صدا اشاره نمود. در سینما صدا علاوه بر آن که از سمت پرده سینما به گوش میرسد در دور و اطراف نیز شنیده می شود. فیلمی که از کیفیت مطلوبی برخوردار باشد صدای آن از سه بلندگو موجود روی پرده که در چپ، راست و پشت پرده تعبیه شده اند، شنیده خواهد شد.

سیستم صدای سه بعدی قادر است قسمت های گوناگون صدا را از نقاط مختلف پخش نماید. به عنوان نمونه در آن هنگام که فرد قرار گرفته در راست پرده حرف میزند شما صدا را از آن سمت خواهید شنید. این قابلیت ها باعث می شوند تا شما خود را خیلی بیشتر با فیلم وفق دهید و حس کنید که این اتفاقات در لحظه رخ میدهند.

خرید سینمای خانگی

تاریخچه سینمای خانگی

اگر چه دستگاه های پخش ویدئو و صدا از سالیان سال است که در بازار در نمونه های مختلف وجود دارند، اما با این حال سینمای خانگی از سال ۱۹۸۰ شکل رسمی به خود گرفت. اولین بار این سیستم تحت عنوان دستگاه Laser Disc که قابلیت نمایش فیلمی ضبط شده یا VHS را دارا بود، به بازار عرضه شد که استقبال بی سابقه ای از آن به عمل آمد. این دستگاه فیلم را بر روی صفحه تلویزیون نشان میداد. از سال ۲۰۰۰ میلادی به بعد سیستم های صوتی و تصویری به لطف پیشرفت تکنولوژی، تغییرات و پیشرفت‌های زیادی داشتند.دستگاه های جدید پخش ویدئو و یا پروژکتورهای ویدئویی و نیز به کار گیری تجهیزات جدید در نمایش فیلم تحولی عظیم در زمینه تولید سیستم‌های صوتی و تصویری به وجود آوردند.

از میان این دستگاه ها میتوان به دستگاه های Blu-ray که در سال ۲۰۱۶ عرضه شدند اشاره نمود. این دستگاه ها اگر چه قیمت بسیار بالایی داشتند اما باز هم افراد زیادی به سوی آنها کشیده شدند. این دستگاه ها بعد از مدتی به دستگاه Blu-ray 3 ارتقاء یافتند که به نسبت مدل قبلی بسیار پیشرفته‌ تر شده بود. یکی از قابلیت های اضافه شده به آن عینک های سه بعدی بوده که موفق شد فیلم ها را در بعد‌های هیجان انگیزی به نمایش در اورد.

با گذشت زمان باز هم بر قابلیت های این دستگاه ها افزوده شده و محتوای مناسب آنها اکنون در سایت هایی از قبیل Netflix به وفور یافت می شود.در ادامه این مقاله از بخش جهیزیه عروس مجله عروس ما با انواع سیستم های صوتی  و تصویری خانگی و اجزا تشکیل دهنده یک سینمای خانگی و انواع امکاناتی که ممکن است یک سینمای خانگی با خود به همراه داشته باشد را بررسی می نماییم تا به هنگام خرید آن بتوانیم انتخابی مناسب داشته باشیم؛باما همراه باشید.

انواع سیستم صوتی سینمای خانگی

در حال حاضر ۴ نوع سیستم صوتی مختلف برای سینما‌های خانگی وجود دارد:

 • Home-theater-in-a-box (HTIB) systems : این سیستم دارای ۵ اسپیکر سراوند، یک ساب ووفر و یک پلیریا آمپلیفیر بوده که همه ی این اجزا با هم به فروش میرسند. این سیستم به لحاظ قیمت کاملا مناسب می باشد.
 • Sound Bars: این سیستم دارای چند واحد ‌‌بلندگو بوده که قادر هستند یک صدای سراوند واقعی را به گوش برسانند. این اسپیکر‌ها به طور معمول روی دیوار و زیر صفحه تلویزیون قرار میگیرند. قیمت این ساند بار‌ها در حد متوسط می‌باشد.
 • Component systems: این سیستم قیمت بسیار بالایی داشته و شما میتوانید هر کدام از اجزای این سیستم را نظیر رسیور صدا و تصویر، اسپیکرها، پلیر یا هر چیز دیگر مرتبط به این مجموعه بنا به سلیقه خود انتخاب نمایید.
 • Separates: با این سیستم ها میتوانید پری آمپلی فایر و پاور آمپلی فایرها را جایگزین رسیور نمایید. این سیستم ها نیز بسیار گران هستند.

راهنمای خرید سینما خانگی

اجزای تشکیل دهنده یک سینمای خانگی

۱) اسپیکر‌ها (بلندگو‌ها)

یکی از مهم‌ ترین قسمت های یک سیستم سینمای خانگی اسپیکر‌های آن بوده که نقشی اساسی در کیفیت این دستگاه دارند. در صورتی که قصد دارید سینمای خانگی برای شما در نقش یک پخش کننده صدای قوی ظاهر گردد باید ‌‌بلندگو‌های آن را با دقت بیشتری انتخاب کنید.

یک سینمای خانگی عموما دارای چهار اسپیکر می باشد. دو اسپیکر در جلوی روی شما و دو اسپیکر نیز در پشت شما قرار خواهند گرفت. این قسمت ها از طریق چند کانال سیگنال های صدا را به گوش رسانده و با این تقسیم سازی باعث شده اند صدا با جزئیات کامل به گوش فرد برسد. فیلم ها و موسیقی های دالبی صدا را از نقاط مختلف به گوش می‌رسانند که این نوع فیلم ها و موسیقی ها در این سیستم به لطف ‌‌بلندگو‌هایی پرقدرتی که دارد به بهترین نحو شنید خواهند شد. در کنار این چهار اسپیکر، این سیستم از یک اسپیکر مرکزی نیز برخوردار بوده که به طور معمول در وسط قرار دارد.

با وجود این اسپیکر کلیه جلوه های صوتی و گفتاری قابل پخش خواهند بود. ‌‌بلندگو‌های تعبیه شده در پشت، عموما برای پخش صدا‌های بک گراند یک موسیقی یا فیلم از قبیل صدای شر شر آب، صدای حرکت هواپیما، لرزش سنگ و… بکار میروند. بلندگو‌هایی که در جلو قرار دارند نیز صدا را از جلو به اسپیکر‌های پشت انتقال میدهند. این اسپیکر‌ها به فرد کمک میکنند تا صدا را به صورت چند بعدی و یا تک بعدی گوش داده و از آن لذت ببرد؛حتما به هنگام خرید اسپیکر‌های سینمای خانگی به کانال های منبع پخش، دقت ویژه ای نمایید.

بلندگو‌های موجود در بازار در حال حاضر به شرح زیر می باشند:

 • بلندگو‌های ۱٫۵ کاناله : این اسپیکر‌ها قادر هستند بلوری و SACDرا با کیفیت بیشتری پخش نمایند.
 • بلندگوهای ۱٫۶ کاناله : رمز نگاری این بلندگو‌ها توسط سیستم‌های Dolby Digital Surround EX صورت گرفته و تنها برای تعدادی از دی وی دی‌ها کاربرد دارند.
 • بلندگوهای ۱٫۷ کاناله : از این اسپیکر‌ها در بعضی از دیسک‌های بلوری استفاده می‌گردد.

۲) ساب ووفر

ساب ووفر وظیفه پخش پایین‌ ترین فرکانس های صوتی را بر عهده دارد. یک ساب ووفر اگر کیفیت مطلوبی داشته باشد به خوبی حضور آن حس خواهد شد. ساب ووفری که کیفیت داشته باشد قادر است یک اتاق را تکان دهد، ارتعاش نوشیدنی درون یک لیوان را به همراه داشته باشد و حتی کودکان را بترساند. با توجه به این که ساب ووو فر یکی از مهمترین تجهیزاتی است که میتواند قدرت سینمای خانگی را نشان دهد لذا باید از پر قدرت‌ ترین آمپلی فایر این سیستم نیز تغذیه نماید.

قدرت یک ساب وو فر باید در حدی باشد که افراد حاضر در سالن را شگفت‌زده نماید. ساب وو فر صدا را از نقاط مختلف به گوش رسانده و این موضوع باعث شده که به راحتی آن را در هر جایی از سالن گذاشت. اما بهتر است با گذاشتن آن در کنج دیوار سبب کاهش طیف صوتی دینامیک آن نشوید. اما گوشه اتاق به گونه ای که در زاویه بین دو دیوار قرار نگیرد میتواند جای مناسبی برای آن باشد.

۳) آمپلی فایر A/V

یکی دیگر از اجزای مهم سینمای خانگی، آمپلی فایر می باشد. این دستگاه عملکردی همچون دستگاه گیرنده و تقویت کننده در سیستم های استریو دارد. آمپلی فایر، با دریافت سیگنال های ورودی نظیر VCR، آنها را تقویت نموده و بعد از آن از طریق دستگاه های خروجی مثل تلویزیون آنها را انتقال خواهد داد. این دستگاه خود از چندین جزء تشکیل شده است. که بعضی از انها خود یک پخش کننده DVD بوده که با توجه به انتخاب کاربر تهیه و استفاده میگردند.

نوع تلویزیون در نمایش قدرت سینمای خانگی تاثیرگذار است!

تلویزیون سینمای خانگی نیز نقش مهمی در کیفیت آن ایفا میکند. یک تلویزیون مناسب میتواند تغییرات بزرگی به صورت فیزیکی در یک سینمای خانگی ایجاد نماید. یک نمایشگر خوب قادر است تمامی تغییرات حاصله در سینمای خانگی را به نمایش در آورد. با پیشرفت های به وجود آمده در تلویزیون های امروزی قطعا این تلویزیون‌ها میتوانند مکمل خوبی برای یک سینمای خانگی محسوب شوند.

اندازه تلویزیون انتخابی شما نیز باید هوشمندانه انتخاب گردد. شما باید تلویزیونی انتخاب نمایید که که سایز آن دقیقا یک سوم فاصله بین نشستن افراد با تلویزیون باشد. برای این کار باید ببینید فاصله میان مبلمانی که جلوی تلویزیون قرار دارند با تلویزیون چقدر است و بعد یک سوم این فاصله را در نظر گرفته و آن را معیار خود برای اندازه تلویزیون خود قرار دید. این اندازه گیری دقیق باعث میگردد تصاویر کاملا با‌کیفیت و فاقد خطوط اسکن مشاهده گردند، در صورت انتخاب نادرست تصاویر یا خیلی بزرگ و یا خیلی کوچک به نظر آمده و کیفیت مطلوب را دریافت نخواهید کرد.

در تلویزیون‌های با کیفیت، خطوط کاملا عمودی و رزولوشنی بالا مشاهده میگردد اما اگر فاصله شما با تلویزیون کمتر گردد از کیفیت تصویر کاسته خواهد شد. برای سالن های بزرگ نیز میتوان از نمایشگر‌های پروجکشن بهره برد. این صفحه نمایش ها نیز شباهت زیادی به تلویزیون های معمول داشته اما کارکردی همچون پروژکتور فیلم از خود نشان میدهند. در ویدئو پروجکشن تصاویر روی صفحه ای پارچه ای به نمایش در می آیند. سایز این نمایشگر‌ها تا ۲۰۰ اینچ نیز مشاهده شده است. این دستگاه به طور معمول فاقد تیونر تلویزیونی داخلی بوده و برای کار کردن به یک تیونر مجزا نظیر یک پخش کننده DVD نیاز دارند.

۴) دستگاه پخش کننده یا دی وی دی پلیر

بدون شک DVD player‌ها نقش پر رنگی در سیستم سینمای خانگی دارند. اکثریت دی وی دی ها برای قالب های صوتی گوناگون ضبط شده، لذا این امکان را برای کاربر به ارمغان می آورند تا تصاویر را در ابعاد واقعی و وضوح بالا مشاهده نمایند. بعضی از دستگاه‌های دی وی دی پلیر قادر هستند تصاویر را از دستگاه های مختلف نظیر ماهواره و تلویزیون ضبط نمایند. از این طریق شما میتوانید فیلم مورد علاقه خود را ضبط نموده و بعدها نیز آن را تماشا نمایید.

این دستگاه با اتصال به یک هارد دیسک که گنجایش کمی داشته و یا فلش مموری ها که فضای بیشتری داشته، فضای ذخیره سازی خود را فراهم می نمایند. اکنون بهترین پارامتر‌های ضبط و پخش دیجیتال Blu-ray و یا HD-DVD بوده که در میان دیگر پارامتر‌ها طرفداران بیشتری دارند. این دو مدل مجهز به سیستم لیزر و فرابنفش هستند. مدل های Blu-ray اگر چه به نسبت دارای قیمت بالا‌‌تری بوده اما با این حال کیفیتی مثال زدنی را به ارمغان خواهند آورد.

سینمای خانگی

سینمای خانگی مناسب برای اتاق های مختلف

قبل از آن که اقدام به خرید یک سینمای خانگی نمایید باید تصمیم بگیرید که این سیستم را برای کدام قسمت از خانه میخواهید. چرا که برای هر بخش از خانه سینمای خانگی متفاوتی وجود دارد.پس با توجه به اتاقی که انتخاب نموده اید مدل و نوع سیستم خانگی مناسب آن نیز متفاوت خواهد بود. اندازه و شکل اتاق و نیز فاصله مبل‌ها همگی در انتخاب شما موثر هستند.

مقالات مرتبط  سرویس چینی ؛ 11 نکته خرید + راهنمای کامل خرید سرویس چینی جهیزیه عروس

۱) اتاق های خواب و فضاهای کوچک 

اگر میخواهید که سینمای خانگی خود را در اتاق کوچکی مانند اتاق خواب قرار دهید بهتر است سیستم انتخابی شما ‌‌بلندگو‌های کوچکی داشته باشد. برای این سینما‌های خانگی کوچک بهترین گزینه ساند بار‌ها هستند. از آن جایی که ساند بار‌ها در جلوی تلویزیون ها قرار خواهند گرفت احتمال دارد از حرکت نور مادون قرمز تلویزیون جلوگیری شده و روشن و خاموش نمودن تلویزیون و حتی تعویض کانال ها به وسیله ریموت کنترل دچار مشکل گردد، لذا ساندبار باید در سایز مناسبی باشد تا چنین مشکلاتی رخ ندهد.

۲) اتاق نشیمن یک آپارتمان 

برای یک اتاق نشیمن توصیه می شود سینمای خانگی انتخابی شما دارای کامپوننت باشد. کامپوننت ها از ‌‌بلندگو‌هایی گرد و قدرتمند با توان ۱۶۶ باندی که به امپلی فایر‌ها اتصال داده می شوند برخوردار هستند. این دستگاه ها در کیفیت پخش دی وی دی ها موثر واقع میگردند.

۳) اتاق های بزرگ نمایش فیلم

اگر اتاق انتخابی شما متراژ بالایی داشته باشد گزینه های بیشتری برای انتخاب یک سینمای خانگی پیش روی شما خواهد بود. برای محیط‌ های بزرگ نمونه‌های بسیار جدید و با کیفیتی وجود دارد. اما بهتر است برای اتاق‌های بزرگ ویدئو پروجکشن ها را جایگزین تلویزیون‌ها نمایید، حتی اگر تلویزیونی که قصد خرید آن را دارید ابعاد بزرگی داشته باشد. ویدئو پروجکشن ها به شما این امکان را میدهند تصاویر را خیلی طبیعی‌ تر و بسیار شبیه به کیفیت سینما مشاهده نمایید.

اتصالات و پورت های سینمای خانگی

پورت ها و قابلیت های اتصال سینمای خانگی

۱) خروجی HDMI

این خروجی صدا و تصویر را دیجیتالی و با‌کیفیتی مطلوب انتقال داده و همچنین می‌تواند به طور هم زمان صدا‌های چند کاناله و نیز تصاویری با رزولوشن ۱۹۲۰*۱۰۸۰ را ارسال نماید.

۲) ورودی صدای Optical 

این ورودی در مواقعی کاربرد دارد که کاربر قصد داشته باشد صدا را از دستگاهی مجهز به خروجی نوری انتقال دهد و نیز به کمک آن می‌توان از طریق سینمای خانگی صدا‌های چند‌گانه را انتقال و یا پخش نمود. برای نمونه چنانچه کنسول بازی از خروجی برخوردار باشد خیلی راحت می‌توان صدا‌های دالبی بازی را به اسپیکر سینمای خانگی انتقال داد.

۳) پورت USB 

این درگاه در مواقعی کاربرد داشته که بخواهیم فایل‌های صوتی و تصویری موجود بر روی فلش مموری را مشاهده نموده و یا بشنویم.

۴) ورودی AUX 

کاربرد این ورودی در مواقعی است که کاربر بخواهد خروجی دستگاه‌های صوتی را انتقال دهد. این ورودی به شکل یک جک ۳.۵ میلیمتری و دو فیش ورودی استریو بر روی اکثر دستگاه‌ها موجود می‌باشد.

۵) خروجی A/V 

این خروجی برای آن که تصاویر را از سینمای خانگی به تلویزیون‌های فاقد درگاه HDMI منتقل نماید استفاده می‌شود. هر چند که این خروجی توانایی HDMI را در انتقال تصاویر با کیفیت عالی ندارد.

۶) خروجی کامپوننت (Component) 

این کابل نیز در واقع همان کابل A/V بوده که برای بالا بردن کیفیت تصاویر، ارتقاء یافته است. این ورودی دارای سه کابل مستقل بوده که هر کدام از ان‌ها جهت انتقال یکی از رنگ‌های RGB (قرمز، سبز، آبی) به کار می‌روند.

۷) بلوتوث (Bluetooth) 

به کمک این قابلیت می‌توان با دستگاه‌های مجهز به بلوتوث ارتباط برقرار کرد. مثلا می‌توان هدفون بلوتوث دار خود را به دستگاه متصل نموده و از صدای پخش شده با کیفیتی عالی لذت برد. بعضی از نمونه‌ها پخش صدا به وسیله اسمارت فون‌ها را نیز ممکن ساخته‌‌اند.

۸) Wi-Fi 

بعضی از سینما‌های خانگی از این قابلیت برخوردار بوده، این قابلیت به کاربر اجازه می‌دهد به صورت بی سیم به اینترنت و دیگر شبکه متصل گردد.

چه ویژگی باعث می شود که یک سینما خانگی خوب باشد؟

 • کیفیت صدای عالی: بهترین سیستم های سینمای خانگی، صدایی با کیفیت بالا، گفت و گوی روشن و جلوه های صوتی فراگیر واقعی را ارائه می دهند. سینمای خانگی که یک کیفیت صدای فراگیر عالی را به شما ارائه می دهد کمک می کند که شما یک احساس کامل از غوطه وری در فیلم را داشته باشید.
 • راه اندازی و تنظیم آسان: دفتر چه راهنمای واضح و تنظیم حالت های خودکار مثل تنظیم سطح بلندگوها و زمان تاخیر با توجه به اتاق نشیمن شما را باید داشته باشد، و اگر مقدار کابل کشی موضوع مهمی است به سیستم هایی با بلندگوهای بی سیم توجه کنید یعنی بلندگوهای بی سیم برای سیستم بگیرید.
 • استفاده آسان: پس از نصب، سیستم سینمای خانگی شما به یک باد ملایم برای به کار انداختن نیاز دارد پس شما به یک سیستم سینمای خانگی با ویژگی های آسان برای کنترل از راه دور توجه کنید.

معنی واژه های آشنا و نامفهوم

 • DTS: صدای فراگیر DTS یک سیستم صدای فراگیر ۵,۱AC متناوب است. حالت DTS به اندازه دالبی دیجیتال فشرده شده نیست بنابراین جزئیات کمتری از صدا حذف نخواهد شد. در این استاندارد شفافیت صدا بیشتر است.
 • Dolby True HD: جدیدترین فرمت صدایی که شرکت سونی طراحی کرده است. می تواند از طریق پورت HDMI منتقل شود. این تکنولوژی به عنوان صدای استاندارد Blu-Rayy انتخاب شده است.
 • آمپلی فایر: تا حدود زیادی نویز و نوسانات صدا را کاهش می دهد معمولا قدرت آن برحسب تفکیک بربیت، نشان داده می شود. در سینماهای خانگی سونی با قابلیت پخش بلوری معمولا از آمپلی فایرهای با قدرت ۳۲ بیت استفاده می شود که صدای فوق العاده شفافی ایجاد می کند.
 • صدای HASH: در هنگام خرید سینمای خانگی در فروشگاه به این صدا توجه کنید؛ صدای نامطلوبی است که سیستم آمپلی فایر اسپیکر در حالت سکون منتشر می کند. این صدا معمولا زمانی به وضوح شنیده می شود که اسپیکر خاموش بوده و درجه صدای آن در بالاترین حد خود باشد. اگر زمانی که درجه صدای اسپیکر روی متوسط یا پایین است نیز این صدا شنیده شود، اسپیکر «حتما» کیفیت پایینی دارد.

بهترین مدل سینمای خانگی

در هنگام خرید سینما خانگی چه چیز دیگری را باید در نظر بگیریم؟

۱) خرید سینما خانگی با سیستم ۲.۱ و ۳.۱

اساس یک سینما خانگی مجموعه ۲.۱ شامل دو بلندگو که یکی در سمت راست و دیگری در سمت چپ تلویزیون نصب شده و یک ساب ووفر در جایی دیگر از اتاق برای اضافه کردن دلربایی بیشتر باس قرار داده می شود. در یک سیستم ۳.۱ یک بلندگوی جلو اضافی قرار داده شده که به افزایش صدای گفت گوها کمک می کند. در هر حال نمی شود گفت که با این سیستم ها می توانیم یک صدای واقعی را داشته باشیم اما با این سیستم ها بدون شک می توانیم یک بهبود قابل توجهی را در مقایسه با بلندگوهای تلویزیون دریافت کنیم.

۲) خرید سینما خانگی با سیستم ۵.۱ و ۷.۱

این یک ارائه کامل از صدای فراگیر با سه بلندگوی جلو، دو بلندگوی عقب، یک ساب ووفر و معمولا یک دی وی دی یا پخش بلوری است. در یک سیستم ۷.۱ دو بلندگوی دیگر نسبت به یک مدل ۵.۱ اضافه شده است و این مدل چالش بیشتری برای اتصال بلندگوها دارد و آن مناسب کسانی است که واقعاً علاقه زیادی به سینمای خانگی داشته و فضا و بودجه کافی برای خرید آن را دارند.

آیا سینما خانگی میتواند بدون سیم باشد؟

جواب بله است این سیستم ها می توانند بدون سیم هم باشند. شما با امید بستن به یک سیستم با بلندگوهای عقب بی سیم میتوانید از شر پیجاندن کابل بلندگوها خلاص شوید.در این مدل ها از یک فرستنده رادیویی استفاده شده که به این صورت بلندگوهای عقب می توانند صدا را از تقویت کننده ها دریافت کنند هر چند که آن ها باز هم به اتصال به یک منبع برق نیاز دارند.

چگونه میتوانیم صدای بهتر در هنگام تماشای تلویزیون داشته باشیم؟

خرید سینما خانگی ،پخش بلوری نه تنها به شما اجازه تماشای فیلم با کیفیت بالا و خیره کننده از طریق یک تلویزیون HD را می دهد بلکه می توانند یک کیفیت بالای صدای فراگیر دیجیتال را ارائه دهند، هنگامی که به یک سیستم سینمای خانگی متصل شوند. اگر شما در حال حاضر یک پخش بلوری ندارید یک سیستم سینما خانگی را خریداری کنید که پخش بلوری هم داشته باشد. شما همچنین می توانید کنسول بازی را برای تجربه بازی نهایی به آن متصل کنید کنسول هایی مثل: x box one مایکروسافت و play stationn سونی، صدای فراگیر دالبی دیجیتال را پشتیبانی می کنند و بسیاری دیگر از بازی ها صدای فراگیر کامل آهنگ به همراه عمل بر روی صفحه نمایش را دارند.

اگر تلویزیون شما از قابلیت سه بعدی برخوردار است لازم دنبال پخش کننده ای باشید که توانایی پخش فیلم های ۳D را داشته باشد. همچنین بهتره که دستگاه شما از پورت های مختلف از جمله HDMI و ترجیحاً USBB نسخه های پرسرعت برخوردار باشد، زیرا با استفاده از این پورت ها شما قادر خواهید بود تا وسایل بیشتری را به سینمای خانگی تان وصل کنید.

بودجه و میزان توان هزینه شما

خرید سینما خانگی ،سیستم های صوتی موجود در بازار با توجه به نوع سیستم صوتی و برندی که آن را تولید میکند بازه بسیار وسیعی از قیمت را دارا هستند.

 • ارزانترین ها: سیستم های دسته Home-theater-in-a-box (HTIB) systems به سبب دارا بودن اسپیکرهای کوچک از قیمت کمتری نسبت به دسته های دیگر برخوردار می باشند.
 • میان قیمت ها: انواع ساند بارها به سبب اندازه ای که دارند برای فضاهای کوچک و جمع و جور تر مناسب هستند. قیمت این نوع در دسته متوسط می گنجد.
 • گران قیمت ها: سیستم های Component مبتنی بر رسیورهای A/V از دسته سیستم های گران قیمت محسوب می شوند.
 • نجومی ها: برخی از سیستم های نوع Component که مجهز به ریسیورهای بسیار پیشرفته و پری آمپلی فایرها آمپلی فایرهای جداگانه و اسپیکر های بزرگ هستند از قیمت هایی نجومی برخوردار می باشند.

سینمای خانگی حرفه ای

۵ مدل سینما خانگی خوب و باکیفیت و قیمت مناسب

۱) سینما خانگی سونی مدل BDV-N9200 با توان خروجی ۱۲۰۰ وات

سینمای خانگی سونی (Sony) مدل BDV-N9200 یک سیستم‌صوتی پرقدرت برای منزل به حساب می آید. با تهیه ی آن و قراردادنش کنار تلویزیون، خیالتان بابت اجرای هر محتوایی که بخواهید، راحت می شود.این محصول از چهار اسپیکر ایستاده، یک ساب‌ ووفر، یک اسپیکر مرکزی و یک کنسول کنترل‌کننده تشکیل شده است؛ درنتیجه صدای آن با یک ساب ووفر و پنج اسپیکر پخش می شود که سیستم صوتی ۵.۱ کاناله را تشکیل میدهد.

درایو نوری این مدل، از دیسک های Blu-Ray و DVD پشتیبانی میکند تا کاربران بتوانند از فایل های باکیفیت و پرحجم خود استفاده کنند.در این محصول، فرمت های ویدیویی رایج و پرحجم پشتیبانی می شود و خیال کاربران از بابت پخش فایل ها راحت است. BDV-N9200 قادر است فرمت های صوتی بسیار متنوعی را پخش کند؛ درنتیجه بابت استفاده از فایل های شخصی خود مشکلی نخواهید داشت.

مقالات مرتبط  سرویس خواب عروس شامل چه چیزهایی می شود؟ + 5 نکته مهم در انتخاب سرویس خواب

نحوه ی اتصال این سینمای خانگی، یکی از دو راه خروجی HDMI و خروجی صدای اپتیکال است. با استفاده از پورت HDMI، میتوانید دیسک های تصویری خود را پخش کنید و به واسطه ی خروجی صدای اپتیکال و تهیه ی کابل جداگانه، امکان پخش صدا فراهم می شود. جالب است بدانید سیستم های صوتی DTS و Dolby Digital، وظیفه‌ی تفکیک صدا را در کانال‌های متعدد به عهده دارند.

این امر باعث می شود که با قراردادن اسپیکرها در مکان های مختلف و اطراف اتاق، صدایی سه بعدی به دست آید؛ یعنی، صدا هماهنگ با کاراکترها حرکت می کند و فضایی واقعی را به وجود می آورد. توان خروجی این دستگاه ۱۲۰۰ وات است و قدرت صدای بسیار زیادی را به پخش می گذارد. با بلندکردن صدا میتوانید حضار را هیجان زده کنید. یکی دیگر از ویژگی های جالب این محصول، قابلیت Miracast است. با استفاده از آن میتوانید تصویر درحال پخش را به اشتراک بگذارید. درمجموع، BDV-N9200 یک سینمای خانگی حرفه‌ای است و نیاز هر کاربر حرفه ای را برطرف میکند.

مشخصات سینمای خانگی سونی

ابعاد اسپیکر جلو
ابعاد اسپیکر عقب
۲۷ × ۲۷ × ۱۲۰ سانتی‌متر
۲۷ × ۲۷ × ۱۲۰ سانتی‌متر
فرمت های صوتی
تعداد کانال
توان خروجی
MP3،Dolby Digital Plus،FLAC
۵.۱
۱۲۰۰ وات
خروجی کامپوزیت تصویر
خروجی HDMI
درگاه USB
درگاه LAN
ورودی صدای اپتیکال
ورودی صدای کواکسیال
ندارد
دارد
دارد
دارد
دارد
ندارد
سایر مشخصاتدارای سیستم اسپیکر ۳جهته
دارای قابلیت پشتیبانی از موج FM رادیو
پشتیبانی از NFC
قابلیت Sleep Mode
قابلیت Bravia Sync از طریق HDMI
قابلیت Scan Tuning خودکار
قابلیت ارتقاء تصاویر (۴K Upscale)
دارای کانال برگشت صدا
قابلیت هماهنگ‌سازی صوتی و تصویری
قابلیت XMB
قابلیت Quick Setup

۲) سینمای خانگی ال جی مدل Sound Tower LH-369XBH

سینمای خانگی «LH-369XBH» با قدرت خروجی صدای ۱۰۰۰ وات، یکی از محصولات برتر شرکت «ال جی» است. این مدل به درگاه USB مجهز شده است و از همین طریق میتوانید برنامه های مورد علاقه تان را روی دستگاه اجرا کرده و از آن لذت ببرید؛ علاوه‌ براین، دستگاه شما را قادر میسازد تا هر آنچه را در حال تماشایش هستید، روی فلش مموری ضبط کنید.

به این طریق میتوان هر برنامه ای را در زمان مناسب و به دفعات نامحدود استفاده کرد.از امکانات دیگر دستگاه میتوان به سیستم صوتی ۴.۲ کاناله و AUX اشاره کرد؛ورودی هایی که لذت گوش دادن را برای شما بیشتر می کنند.به لطف این ورودی، امکان اتصال تلفن همراه یا تبلت به دستگاه فراهم خواهد شد؛ به همین دلیل صدایی را می شنوید که دلتان میخواهد.

کارائوکه ویژگی دیگری است که لذت و هیجان استفاده از دستگاه را دوچندان می کند. این قابلیت به شما این امکان را میدهد که روی موسیقی مورد علاقه تان بخوانید.ویژگی‌ دیگر LH-369XBH که اهمیت زیادی هم دارد، قابلیت تبدیل محتوا به Full HD است که دسترسی به محتوایی لذت بخش تر را فراهم میکند.نکته ی مهم، شباهت این کالا به مدل LH-349HTS است. دو برادر که با وجود شباهت بسیار زیاد ظاهری، تفاوتی جزئی دارند؛ تفاوتی که در قابلیت پخش بلوری و سه بعدی خلاصه می شود: مدل ۳۶۹، بلوری و مدل ۳۴۹، دی وی دی را پخش می کند.

مشخصات سینمای خانگی ال جی

ابعاد اسپیکر جلو
ابعاد اسپیکر عقب
۳.۱ × ۹۹.۸ × ۲۳.۴ سانتی‌متر
۵.۷ × ۱۲ × ۱۱۲ سانتی‌متر
فرمت های صوتی
تعداد کانال
MP3
۴.۲
خروجی کامپوزیت تصویر
خروجی HDMI
درگاه USB
درگاه LAN
ورودی صدای اپتیکال
ورودی صدای کواکسیال
ندارد
دارد
دارد
دارد
ندارد
ندارد
سایر مشخصاتدارای قابلیت کارائوکه
دارای دو بلندگوی چوبی
دارای قابلیت پخش Blu-Ray
دارای ساب ووفر دوتایی (۶.۵ اینچی)
دارای قابلیت دسترسی از طریق اپلیکیشن ریموت
دارای قابلیت تبدیل محتوا به Full HD
دارای قابلیت پخش فیلم از روی حافظه فلش و هارد دیسک
دارای قابلیت پخش صدای فراگیر

۳) سینمای خانگی ال جی مدل LH-358HTS با توان خروجی ۱۲۰۰ وات

سینمای خانگی ال جی(LG) مدل LH-358HTS میتواند یک سیستم‌ صوتی کارآمد برای منزل شما باشد. این مدل متشکل از دستگاه‌ اصلی، ساب‌ ووفر، اسپیکر وسط، دو اسپیکر جلو و دو اسپیکر عقب است. سیستم‌ صوتی ۵.۱ کاناله، بیانگر پخش صدا از یک ساب‌ ووفر و پنج اسپیکر است. علاقمندان به صدا میتوانند پس از تهیه ی این محصول، اسپیکرها را در اطراف سالن قرار دهند و به لطف پشتیبانی آن از فرمت Dolby Digital به صدایی فراگیر و سه بعدی برسند.

وظیفه ی این فرمت، تفکیک صدا در کانال های متفاوت است.البته برای بهره مندی از این ویژگی، فایل درحال پخش نیز باید آن را پشتیبانی کند. قدرت خروجی، درمجموع به ۱۲۰۰ وات میرسد و صدایی واضح و قوی را به پخش میگذارد.درایو نوری این مدل، از فرمت های صوتی و تصویری رایج و متنوع پشتیبانی می کنند تا کاربران مشکلی بابت استفاده از فایل های خود نداشته ‌باشند.

برای توضیح در رابطه با خروجی و ورودی های این محصول، باید گفت که تنوع درگاه های ارتباطی آن مناسب کاربران در نظر گرفته ‌شده‌ است. LH-358HTS، مجهز به خروجی صدا و تصویر HDMI است. به‌ وسیله ی آن، تصاویر باکیفیت بالاتری انتقال می یابند؛ همچنین وجود یک پورت USB، باعث می شود که بتوانید فلش مموری خود را به آن متصل کنید و فایل های ذخیره شده در آن را به پخش بگذارید. علاوه بر‌آن، ورودی صدای اپتیکال، وظیفه ی دریافت صدا را برعهده دارد.

مشخصات سینمای خانگی ال جی مدل LH-358HTS

ابعاد اسپیکر جلو
ابعاد اسپیکر عقب
۲۵ × ۱۲۰ × ۲۵ سانتی‌متر
۲۵ × ۱۲۰ × ۲۵ سانتی‌متر
فرمت های صوتی
تعداد کانال
توان خروجی
Dolby Digital , LPCM , MP3 , MPEG 1/2 L2 , WMA
۵.۱
۱۲۰۰ وات
خروجی کامپوزیت تصویر
خروجی HDMI
درگاه USB
درگاه LAN
ورودی صدای اپتیکال
ورودی صدای کواکسیال
دارد
دارد
دارد
ندارد
دارد
ندارد
سایر مشخصاتدارای قابلیت کارائوکه

۴) سینمای خانگی کنکورد پلاس مدل TH-M300

سینمای خانگی کنکورد پلاس مدل TH- M300 با ۳ کانال و بیشینه توان خروجی ۱۵۰۰ وات برای محیط خانه گزینه ای بسیار مناسب محسوب می شود. این دستگاه از دو اسپیکر ایستاده، یک اسپیکر رومیزی و یک ساب ووفر تشکیل شده است.از این رو میتواند صدایی فراگیر ایجاد کند.همچنین وجود ساب ووفر ۵ اینچی باعث می شود صدا باس قویتری داشته باشد.

همچنین TH- M300 به درگاه های ارتباطی متنوعی مجهز است که امکان اتصال دستگاه های مختلف به روش های مختلف را فراهم میکند.این مدل دارای پورت USB است و از این رو کاربر میتواند فایل های صوتی با فرمت MP3 را از طریق فلش مموری پخش کند.البته این دستگاه به بلوتوث نیز مجهز است که روش ساده تری برای پخش کردن موسیقی از طریق دستگاه‌های هوشمند محسوب می شود.

برای وصل شدن به تلویزیون و دستگاه پخش، یک ورودی اپتیکال و یک ورودی کواکسیال برای دستگاه‌ در نظر گرفته شده است. ورودی مموری کارت SD/MMC هم روش دیگری برای پخش کردن فایل های صوتی است. ورودی FM نیز امکان دسترسی به رادیو را فراهم کرده است.

مشخصات سینمای خانگی ال جی مدل TH-M300

ابعاد اسپیکر جلو
ابعاد اسپیکر عقب
۵.۷ × ۱۲ × ۱۱۲ سانتی‌متر
۵.۷ × ۱۲ × ۱۱۲ سانتی‌متر
فرمت های صوتی
تعداد کانال
توان خروجی
MP3
۷.۵
۱۵۰۰ وات
خروجی کامپوزیت تصویر
خروجی HDMI
درگاه USB
درگاه LAN
ورودی صدای اپتیکال
ورودی صدای کواکسیال
ندارد
ندارد
دارد
ندارد
دارد
دارد
سایر مشخصاتدارای ورودی FM
دارای ورودی SD/MMC
دارای ساب ووفر ۵ اینچی

۵) سینمای خانگی پایونیر مدل MCS-838 با توان خروجی ۱۰۰۰ وات

سینمای خانگی پایونیر(Pioneer) مدل MCS-838 با توان خروجی ۱۰۰۰ وات محصولی حرفه ای بوده که برای دوستداران صدا طراحی و تولید شده است. توان خروجی تمامی اسپیکرها و ساب ووفر در کنار یکدیگر به ۱۰۰۰ وات میرسد. این توان برای سالن های بزرگ کافی بوده و صدایی پرقدرت را به پخش میگذارد.

سیستم صوتی ۶ کاناله است و از شش یونیت اسپیکر و یک یونیت ساب ووفر تشکیل شده است. افرادی که همواره دیسک های بلوری را در دسترس خود دارند و از این روش برای دیدن فیلم و سایر فایل ها استفاده میکنند، با تهیه ی این سینمای خانگی میتوانند از آرشیو خود استفاده کنند.دستگاه پخش کننده ی این سینمای خانگی، دیسک‌های CD و DVD را پشتیبانی کرده و به کمک درگاه HDMI به تلویزیون متصل می شود.

می توانید اسپیکرها را به کمک درگاه اپتیکال نیز به تلویزیون متصل کرده و توان خروجی بیشتری را برای تلویزیون خود فراهم کنید. همچنین برای بهره‌مندی از قابلیت کارائوکه، دو درگاه میکروفون روی بدنه ی پخش‌کننده‌ی DVD به چشم می‌خورد. همچنین MCS-838 از فرمت های Dolby Digital و DTS پشتیبانی کرده و باعث می شود صدایی فراگیر و سه بعدی دریافت کنید.

برای بهره مندی از این فرمت های صوتی باید فایل درحال پخش هم این فرمت ها را پشتیبانی کند. اتصال قطعات سینمای خانگی از طریق کابل انجام می شود و باید اسپیکرها،ساب ووفر و سایر قطعات را در نزدیکی یکدیگر قرار دهید.

مشخصات سینمای خانگی ال جی مدل MCS-838

ابعاد اسپیکر جلو
ابعاد اسپیکر عقب
۲۵ × ۲۵ × ۱۱۱ سانتی‌متر
۲۵ × ۲۵ × ۱۱۱ سانتی‌متر
فرمت های صوتی
تعداد کانال
توان خروجی
MP3 , WMA , AAC , FLAC , WAV
۶
۱۰۰۰ وات
خروجی کامپوزیت تصویر
خروجی HDMI
درگاه USB
درگاه LAN
ورودی صدای اپتیکال
ورودی صدای کواکسیال
ندارد
دارد
دارد
ندارد
دارد
ندارد

جمع بندی و نتیجه گیری پایانی

هر خریداری باید توان مالی خود را در خرید این محصول در نظر بگیرد و بعد از آن نیز از میان برند‌های مختلف یک برند را انتخاب نماید. اکنون برند‌های مختلفی در بازار موجود بوده که هر کدام از انهای قیمت متفاوتی از دیگری دارد. پس شما اگر از اول مشخص کنید که چه مقدار می‌خواهید برای این محصول هزینه کنید انتخاب برای شما راحت‌تر خواهد بود. بهتر است برند انتخابی شما برای سینمای خانگی با برند تلویزیون شما یکی باشد. این موضوع باعث می شود تلویزیون و سینمای خانگی شما جلوه بیشتری داشته باشند.در آخر حتما بررسی نمایید که این دستگاه قادر به پخش انواع فرمت ها باشد و نیز کیفیت پشتیبانی شده از سوی آن در سطح مطلوبی باشد.این مقالات مرتبط را هم بخوانید….

[تعداد: ۳   میانگین: ۵/۵]
عروس ما در اینستاگرام