• خانه
 • جهیزیه عروس
 • راهنمای خرید فرش دستبافت + نکات مهم و حیاتی در خرید فرش دستبافت اصل
قیمت فرش دستبافت

راهنمای خرید فرش دستبافت + نکات مهم و حیاتی در خرید فرش دستبافت اصل

بنر تبلیغاتی سوپر نوین

تبلیغات

فرش دستباف ؛ ایران یکی از کشورهای نمونه در زمینه تولید محصولات نساجی است که از گذشته تا کنون سهم بزرگی در تولید فرش دستباف و انواع محصولات دیگر بافته شده از نخ و پشم داشته است. با توجه به اینکه هر ملتی دارای یک کالای نمادین است،میتوان گفت فرش دستباف نیز جزو آن دسته از کالاهای بسیار مهم و صادراتی ایران بشمار میرود و در بین ملل مختلف نیز بعنوان معروفترین تولید کننده فرش به خصوص فرش دستباف شناخته می شود.در این مطلب از بخش جهیزیه عروس مجله عروس ما به بررسی فرش دستباف پرداخته ایم که میتوانید با فرش دستباف آشنا شوید.

راهنمای خرید فرش دستبافت

فرش دستباف چیست؟

اولین سوالی که شاید ذهن شما را درگیر کند این است که فرش دستباف چیست؟ دوستان و عزیزان فرش یکی از مهمترین تجهیزات و کالاها که از گذشته تا کنون اهمیت ویژه ای در زندگی انسان داشته است ، فرش و محصولات نساجی می باشد ؛ زیرا استفاده از این وسایل در ایجاد حس آسایش و آرامش انسان کمک شایانی میکند. حال در این بین یکی از بی نظیرترین و پرطرفدارترین انواع فرش ، فرش های دستباف هستند که جزو محصولات کهن ایرانی نیز به شمار میروند.

همچنین باید بدانید و دقت داشته باشید که کلمه فرش یک عبارت عربی است که به معنی گسترده می باشد و به مواردی چون قالی و پلاس اطلاق می شود. در نتیجه میتوان گفت منظور از فرش دستباف،زیراندازی می باشد که به وسیله دست از تار و پود بافته شده است که این امر طبیعتا موجب ایجاد طرح های بسیار زیبا بر روی آن می شود و طرفداران زیادی در سراسر دنیا دارد.

تاریخچه فرش دستباف

با توجه به تاریخچه کهنی که در تولید فرش و قالی دستباف ایرانی وجود دارد در حال حاضر میتوان گفت محصول بافته شده به دست هنرمندان ایرانی جزو بهترین و زیباترین نوع فرش در دنیا است که این امر از نظر کارشناسان بین المللی فرش تایید شده است. اما با وجود آنکه در سال ۱۳۲۸ شمسی اولین فرش های گره دار به عنوان پوشش اسب و یا در چادر صحرا نشینان مورد استفاده قرار گرفته است و سپس در تولید این محصول پیشرفت های زیادی حاصل شده پژوهشگران اعتقاد دارند که آغاز شکوفایی هنر فرشبافی در ایران به قرن ۱۶ و ۱۷ میلادی بر میگردد.

در سال های گذشته با پیشرفت تکنولوژی در بسیاری از زمینه ها از جمله زمینه تولید فرش ، شاهد تغییر و تحولات بسیار عظیمی در تولید این محصول بودیم ؛ به طوری که در ابتدای تولید فرش به دست هنرمندان ایرانی ، نقش های بسیار ساده و طرح های آسانی روی این محصولات نساجی پیاده میشد اما با گذشت زمان تحول شگرفی در تولید این محصول به وجود آمد و این امر موجب تنوع بی‌نظیر در بازار فرش دستباف شد.

مشاهیر فرش دستباف

یکی از مواردی که ممکن است مورد توجه دوستداران قالی دستباف ایرانی قرار بگیرد ، شناخت مشاهیر فرش دستباف می باشد. از گذشته تا کنون شخصیت های هنرمند و باتجربه متعددی در زمینه تولید و توزیع فرش دستباف ایرانی وجود داشته اند :

 • مجید سلامت یکی از افراد معروف در زمینه تولید این محصولات می باشد ؛ ایشان متولد ۱۳۳۹ شمسی در شهر تبریز بود که از سال ۱۳۶۵ به طور حرفه ای آغاز به نقاشی و در پی آن طراحی قالی نمود. این فرد تا کنون با پیشرفت روز افزون در این زمینه توانسته طرح های بسیار متنوع و متعددی را در این زمینه ارائه دهد.
 • استاد ابوالفضل رسام عرب یکی دیگر از اساتید فرشبافی ایران است که با نقاشی و طراحی فرش امرار معاش میکرده است.
 • استاد حبیب محمدعلی نژاد نیز از دیگر مشاهیر فرش ایرانی می باشد که به طور قطع میتوان این فرد را شخص اول فرش آذربایجان دانست.
 • استاد حاج حبیب نژاد به خصوص در بافته های روستایی و عشایری تبحر ویژه ای دارد به صورتی که در سطح بین المللی نیز شهرت زیادی دارد.
 • اسدالله وثوقی ایرانی دیگر پیشکسوت فرش ایران در شهر اردبیل است که در ابتدا کار خود را با فرش هایی با ابعاد کوچک آغاز کرد و به تدریج بر ابعاد فرش های تولیدی خود افزود.

فرش های دستباف تاریخی

در میان فرش های مهم دستباف در تاریخ ایران میتوان به فرش و قالی های ذیل اشاره کرد :

 • قالی پازیریک: این فرش قدمتی ۲۵۰۰ ساله دارد و در اندازه های ۲۱۰ در ۱۸۳ سانتیمتر و با حدود ۳۶۰۰ گره بافته شده است.
 • فرش بهارستان: معروف به فرش بهار خسرو که یک قالی بسیار عالی در زمان خسرو پرویز می باشد.
 • قالی دستباف عصر صفوی: یکی دیگر از زیباترین قالی های دستباف ایرانی بوده که خلاقیت و نبوغ هنرمندان در زمان حکومت صفویان را نشان میدهد،در این دوره قالیبافان با استفاده از طرح هایی در حدود ۱۵۰۰ تخته فرش و قالی از خود به جا گذاشته اند.
 • قالی ترنج منظره حیوانات: یکی دیگر از فرش های ایرانی است که با زمینه قرمز رنگ و طرح های زیبایی،تولید شده از ابریشم می باشد که موجب محبوبیت بالای آن شده است.
 • قالی چلسی: یکی دیگر از فرش های زیبای جهان قالی چلسی است که در مجموعه فرش های موزه ویکتوریا و آلبرت لندن نگهداری می شود.

فرش دستباف کاشان

علیرغم آنچه در مورد هنر بافندگان ایرانی ذکر شد لازم است بدانید که بافت فرش در بعضی از شهرهای ایران با دقت و هنرنمایی بیشتری انجام می شود که این امر موجب مشهوریت فرش در این استان ها شده است. در این بین قالی دستباف کاشان جزو قالی های بسیار محبوب و پرطرفدار در سطح ایران و جهان است که در طرح ها و رنگ های بسیار متعدد و متنوعی به فروش میرسد.

علاوه بر این ، کیفیت بی نظیر فرش دستباف کاشان و زیبایی بی حد این محصول موجب شده است از گذشته تا به امروز خرید و فروش این نوع فرش توسط مشتریان رونق داشته باشد. طرح های بسیار ظریف و نفیسی که بر روی قالی های دستباف توسط هنرمندان کاشانی پیاده می شود موجب این محبوبیت شده است،به گونه ای که شهر کاشان در عهد صفویه یکی از فاخرترین و بهترین مراکز تولید فرش و قالی دستباف بوده است.

فرش دستباف تبریز

علاوه بر شهر کاشان یکی دیگر از شهرهای مشهور ایران در زمینه تولید محصولات نساجی به خصوص فرش و قالی دستباف شهر تبریز است و از گذشته دور تاکنون این شهر مهد تولید و توزیع انواع فرش دستباف در طرح ها و مدل های متنوع و گوناگون بوده است.با این حال میتوان گفت امروزه یکی از مهمترین صنایع دستی این شهر قالی بافی است که شهرت جهانی دارد.

هنر فرش بافی در شهر تبریز مانند کاشان از دوره صفویه آغاز شد که این امر در اوایل کار به بخش های روستایی مرتبط بود و کم کم در کارگاه های بزرگ قالی بافی نیز جایی باز کرد. تبحر و تخصص بی نظیری که هنرمندان تبریزی در تولید فرش های دستباف دارند موجب شده است که ظریف ترین و خوش نقش و نگارترین فرش های ایران در این شهر بافته شود. قالی بافی در شهر تبریز به صورت گره با قلاب و متقارن است که در نوع خود بی نظیر می باشد ، با این حال به طور حتم انتخاب محصول این شهر جهت پهن کردن در منازل ایرانی میتواند بی نظیر باشد.

مقالات مرتبط  خرید تلویزیون ؛ راهنمای 0 تا 100 خرید تلویزیون LED و OLED

مشخصات فرش دستباف

به دلیل گسترش روز افزون انواع فرش دستباف در بازار ایران و جهان باید در هنگام خرید این محصول نکات متعددی را مورد توجه قرار دهید. فرش دستبافت ایرانی به طور کلی در ۳ قالب ترنج ، خشتی و افشان بافته شده که نوع ترنج آن از همه پرطرفدارتر است. این نوع فرش حاشیه ای پهن در اطراف دارد و طرح های بیضی و دایره در میانه.

همچنین دقت داشته باشید که تفاوت فرش های دستباف در برابر فرش های ماشینی بسیار زیاد است به طوری که فرش های دستباف از دور و نزدیک جلوه بسیار زیبایی دارند و بسیار درخشنده هستند. تقارن رنگ یکی دیگر از شاخص های برجسته این محصول می باشد که به زیبایی آن می افزاید. از طرفی دقت داشته باشید پرز این فرش ها باید درخشان و انعطاف پذیر باشد به طوری که این نوع فرش تنها فرشی است که با پا خوردن و شستشو زیبایی چند برابری میگیرد.

طرح و نقش فرش دستباف

گذشته از کیفیت و مرغوبیت فرش دستباف در هنگام خرید این محصول ، نکته بسیار حائز اهمیت دیگری که برای مشتریان مهم است ، توجه به طرح و نقش این محصول می باشد. دقت داشته باشید اگر بخواهید فرش دستباف ایرانی را خریداری کنید باید بدانید که به طور کلی طرح و نقش در قالی ایرانی شامل موارد زیر می شود :

 • طرح شاه عباسی
 • طرح اسلیمی
 • طرح افشان
 • طرح بته جقه
 • طرح درختی
 • طرح شکارگاه
 • طرح قابی
 • طرح ترکمن و بخارا
 • طرح گل فرنگ
 • طرح ماهی درهم
 • طرح محرابی
 • طرح محرمات
 • طرح گلدانی
 • طرح ایلی
 • طرح هندسی
 • طرح آثار باستانی و ابنیه اسلامی
 • طرح اقتباسی
 • طرح تلفیقی

خرید فرش دستبافت

کدام طرح را انتخاب کنم؟

بیشتر ما وقتی به قالی دستباف فکر می کنیم، یاد یک قالی با زمینه لاکی قرمز می افتیم که یک گل بزرگ در وسط دارد که نامش «ترنج» است و ۴ لچک (۳ گوش) در چهارگوشه قالی و اطراف آن ترنج هم پر از گل و برگ و اسلیمی است. خیلی ها این طرح را تکراری میدانند. البته همین طرح لچک و ترنج که برای ما تکراری است یکی از اصیل ترین طرح های قالی ایران است که در بازارهای جهانی کلی طرفدار دارد.

ولی خب طرح قالی ایرانی فقط لچک ترنج آن هم با زمینه لاکی نیست؛ طرح های زیاد دیگری هم داریم که بعضی هایشان در حال فراموش شدن هستند. نکات زیر در انتخاب طرح مناسب راهنمایی تان میکند:

۱) ریزبافت و هنری

اگر یک قالی ریزبافت و هنری میخواهید که کف خانه تان را مثل یک باغ گل در فصل اردیبهشت تزئین کند، میتوانید قالی لچک و ترنج یا «شکارگاه» تبریز، قم و اصفهان را بخرید یا «ریزماهی» خوی و «هزاره هریس» مرند. البته این نوع فرش ها گران است.

۲) نقوش روستایی و ایلیاتی

اگر دنبال قالی هایی با نقوش روستایی و ایلیاتی هستید، میتوانید طرح های «انسان و حیوان»، «گل و مرغ»، «درختی» «درخت و انسان» و «پای شتر» استان های فارس، خراسان شمالی، کردستان و گلستان را بخرید. بعضی از این نوع طرح ها به دلیل درشت بافی، ارزان هم هستند.

۳) فرش های ساده

اگر میخواهید خانه تان با فرش های ساده تزئین شود و فضای آرامش بخشی را در خانه به وجود بیاورید بروید سراغ قالی های کویری کرمان و اردکان. زمینه این قالی ها مثل طبیعت کویر به رنگ های شتری، خاکستری و کرم است. طرح های «کف ساده» قالی ای که زمینه اطراف لچک و ترنج آن خالی از هر نوع نقشی است؛ «محرمات»، «راه راه» و «قاب قرآنی» از همین نوع هستند.

۴) طرح های مدرن

اگر دنبال طرح‌های مدرن هستید که به مبل اسپرتتان بیاید، یکی از طرح های هندسی «خشتی»، «‌قابی»، «میناخانی»، «بته جقه» اصفهان، کاشان یا اراک را بخرید.

۵) قالی های دستباف ارزان

اگر دنبال قالی های دستباف ارزان هستید میتوانید طرح های ریزماهی، محرابی و لچک ترنج استان های همدان، کاشان و زنجان را بخرید که از پشم کلفت بافته می شود.

مواد به کار رفته در فرش دستباف

یکی از شاخص ترین مواردی که موجب محبوبیت و مشهوریت فرش دستباف ایرانی شده است مواد مصرف شده در این قالی ها است که دارای کیفیت و مرغوبیت بسیار بالایی هستند و این امر در کنار زیبایی محصول مورد اهمیت می باشد. یکی از مواد به کار رفته در تار و پود فرش دستبافت ایرانی پنبه و پشم می باشد که این نوع فرش و قالی به فرش یا قالی پشمی مشهور است. همچنین میتوان گفت در میان عشایر به جای نخ از پشم استفاده می شود.

انواع فرش دستباف

از انواع فرش دستباف میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • قالی تمام ابریشم: پرز و چله آن از نخ ابریشم مرغوب بافته شده است.
 • گل ابریشم:  نوع دیگری از فرش یا قالی دستباف است که در دوره حاشیه ها و در نقش های آن به جای پرز پشمی، از ابریشم استفاده می شود.
 • قالی کف ابریشم: نوع دیگری از فرش دستباف است که در زمینه آن به جای پشم از ابریشم استفاده می شود.
 • سوف: نوع دیگری از فرش و قالی دستباف است که زمینه آن از پود ضخیم و نازک تشکیل شده است و نقش و گل و بوته پرزدار دارد.

فرش دستباف ابریشم

همانطور که گفته شد یکی از مواد به کار رفته در قالی دستبافت ایرانی نخ ابریشم است که به طور حتم اینگونه قالی از محبوبیت بالایی برخوردار است و طرفداران زیادی دارد. به طور کلی می‌توان گفت فرش تبریز و کاشان جزو فرش‌هایی هستند که معمولا از جنس پشم یا ابریشم است و این امر موجب کیفیت بسیار بالای محصولات شده است. همچنین دقت داشته باشید با توجه به اینکه این نوع فرش از ابریشم تولید شده است طبیعتا قیمت بالاتری نسبت به دیگر انواع محصول دارد.

چگونه کیفیت یک فرش دستبافت را تشخیص دهیم؟

بررسی فرش از لحاظ طرح و اندازه

برای خرید فرش باید به اندازه های آن توجه کرد. از چند سانتی متر اختلاف در ابعاد فرش در قسمت های بالا و پایین که اصولاً از مشخصات فرش دستباف است میتوان چشم پوشی کرد؛ ولی بیشتر از این بخصوص در قالیچه های کوچک، عیب فرش به شمار میرود. با تا کردن فرش از وسط و روی هم قرار دادن این دو قسمت میتوان تقارن طرح را نسبت به محورهایی که از مرکز فرش میگذرند، تشخیص داد. با متر و یا خط کش مدرج هم میتوانید فاصله نقاط مختلف فرش را نسبت به هم بسنجید.

دقت کنید اگر اندازه فاصله لبه حاشیه بالایی قالی تا وسط ترنج، بیشتر یا کمتر از ۳ سانتی متر با اندازه فاصله آنجا تا لبه حاشیه پائینی تفاوت داشته باشد، از قیمت قالی کم می شود.به تقارن رنگ در اشکال بافته شده در فرش هم توجه کنید. علاوه بر این دقت کنید موتیف ها و اشکال طرح در متن فرش ناتمام گذارده نشده باشد. هر خط و شاخه ای،شکل و امتداد طبیعی خود را داشته باشد و ناگهان در میان طرح قطع و ناپدید نشده باشد.

مقالات مرتبط  خرید روتختی ؛ راهنمای کامل 0 تا 100 خرید روتختی عروس !!

توجه به رنگ و اطمینان از ثبوت رنگ های آن در نور طبیعی

فرش را باید از زوایای مختلف و در نور طبیعی بررسی کرد. رنگ فرش در جهت خواب آن تیره تر از رنگ آن در جهت عکس خواب فرش به نظر میرسد.در نتیجه خطوط طرح در جهت عکس خواب به شکل مشخص تری دیده می شود. فراموش نکنید رنگ فرش باید در تمام سطح آن یکنواخت باشد. به ویژه در فرش های کف ساده، دو رنگی و اختلالات رنگ دیده نشود. دقت کنید رنگ فرش به‌اندازه کافی غنی و کامل باشد و قسمت انتهایی پرز با رنگ سطح فرش اختلاف نداشته باشد چون این اختلاف رنگ نشان میدهد که فرش با رنگ های جوهری رنگ شده است.

نکته مهم : با مالیدن تکه پارچه مرطوب بر روی قسمت های رنگ دار مشکوک میتوانید از ثبوت رنگ های فرش اطمینان حاصل کنید.

بررسی کیفیت پرزهای فرش

پرز فرش باید بادوام، درخشان و انعطاف پذیر باشد فرش های با پرز نرم نسبت به فرش های با پرز ضخیم دوام کمتری دارند و همچنین تمایل بیشتری به جذب گرد و خاک داشته و مانند فرش های با پرز خشن هم تمیز نمی شوند.

بررسی پشت فرش از لحاظ تراکم، کوبیدگی پودها و یکنواختی طرح

شاید مهم‌ترین عاملی که در انتخاب فرش باید مورد توجه قرار گیرد بافت آن است. برای بررسی کیفیت بافت بهتر است پشت فرش را بررسی کنید. با مطالعه پشت نکته هایی مثل تعداد گره ها، نحوه تراکم و کوبیدگی پودها و همچنین یکنواختی طرح را بهتر می بینید.

چطور تعداد گره ها را بشمریم؟

شمارش دقیق گره ها در واحد سطح را به کمک ذره بینی که به یک قاب مدرج به واحدهای اندازه گیری (سانتی متر یا اینچ) متصل شده است میتوان انجام داد. با این کار تعداد گره ها را در عرض و طول یک قاب جداگانه بشمارید و در یکدیگر ضرب کنید تا تعداد گره های موجود در واحد سطح فرش به دست آید. ولی باید خیلی دقت کنید چون اختلاف شمارش یک و یا دو گره نتیجه ی محاسبه کلی را خراب میکند. برای صحت محاسبه بهتر است شمارش گره ها را در چند نقطه مختلف فرش انجام دهید و میانگین آنها را ملاک محاسبه قرار دهید (تراکم قسمت های پایین فرش معمولاً بیشتر از قسمت های بالایی آن است).

در مورد بافت فرش توجه داشته باشید که پود فرش های یک پوده هیچگاه به چشم نمیخورد و تنها در فرش های دو پوده و بیشتر است که بعضا در پشت فرش امتداد پودها دیده می شوند. وقتی ردیف های بافته شده بهتر کوبیده شده باشند، پودها کمتر دیده می شوند.

بررسی فرش از لحاظ پوسیدگی و رفو شدگی

کافی است پشت فرش را با دقت بررسی کنید. قسمت هایی که بافت ناجور داشته و یا احتمالاً پوسیده و یا رفو شده باشند از پشت فرش بهتر میتوان تشخیص داد.قسمت های رفو شده معمولاً ریزتر و محکم تر از دیگر نقاط فرش است و با کمی دقت میتوانید علائم سوزن خوردگی را در آن ببینید. به علاوه با تا کردن فرش در سمت های مشکوک به پوسیدگی صدای خفیف و مخصوص شکستگی احساس خواهد شد.

در موقع بررسی پرزهای فرش توجه داشته باشید ارتفاع پرز معیار ظرافت فرش نیست. برای کنترل کیفیت پرزهای فرش و چگونگی پرداخت آنها باید پرزها را با دست مالش داد. در قسمت های مختلف ارتفاع پرزها باید به یک اندازه بوده و موج نداشته باشد.یکی از دلایل نامنظم بودن پرزها علاوه بر پرداخت ناجور و نامنظم شستشوی خشن الیاف فرش است.

فرش دستبافت تبریز

فرش دستباف در خانه های ایرانی

دکوراسیون منزل ایرانی با توجه به طرح های مناسب با فرهنگ مردم مستلزم انتخاب فرش دستباف ایرانی می باشد. به گونه ای که اگر فرد بخواهد دکوراسیونی زیبا و در عین حال مجلل داشته باشد میتواند با مطابقت دادن طرح فرش های دستباف با دیگر اجزای منزل خود فضایی بی نظیر و شکیل به وجود آورد. با این حال به دلیل اینکه در حال حاضر تولیدکنندگان این محصول سعی کرده اند انواع بسیار متعدد و مختلفی از فرش دستبافت در طرح ها و رنگ های متنوع را روانه بازار کنند میتوان گفت مشتریان عزیز میتوانند بنا به نیاز و سلیقه خود نوعی از این محصول را انتخاب و خریداری کنند و در منزل خود از آن استفاده نمایند.

با این حال دقت داشته باشید که خرید فرش دستباف ایرانی از برندهای معروف میتواند به مشتری کمک نماید تا محصولی بی نظیر و در عین حال با قیمت مناسب تهیه کنند که به طور حتم اگر از این برندها اقدام به خرید محصول کنید سال های متوالی میتوانند از فرش ها استفاده خواهید کرد.

خرید فرش دستباف

امروزه یکی از موارد بسیار مهمی که برای افراد به خصوص خانم های خانه دار حائز اهمیت است ، زیبایی و شکیل بودن طراحی داخلی خانه می باشد. با این حال خرید تجهیزات سنتی میتواند در این زمینه کمک شایانی به افراد بکند. در این بین خرید فرش دستباف ایرانی جزو آن دسته از مواردی است که افراد زیادی جهت تزیین خانه خود به آن پرداخته اند.

دقت داشته باشید میتوانید جهت داشتن خریدی خوب و درست ، با مشاوران فروش در این زمینه مشورت کنید و سپس اقدام به خرید این محصول کنید ، زیرا به دلیل تجربه ای که این افراد در زمینه خرید و فروش انواع فرش به خصوص نوع دستباف دارند میتوانند شما را جهت انتخاب طرح و مدل آن راهنمایی کنند.

قیمت فرش دستباف

یکی از نکات بسیار حائز اهمیت که برای مشتریان در هنگام خرید فرش دستباف ایرانی به وجود می آید ،قیمت ارائه این محصول است. توجه داشته باشید با وجود تنوع بی نظیری که در این محصول وجود دارد طبیعتا میتوان گفت قیمت هرکدام از آنها نیز تفاوت هایی دارد و هر چه کیفیت و تراکم فرش مورد نظر شما بهتر باشد قیمت آن افزایش پیدا میکند.

در کنار این امر نکته حائز اهمیت دیگری که در مورد قیمت گذاری فرش دستبافت وجود دارد،نحوه خرید این محصول است به طوری که اگر مشتری اقدام به خرید فرش دستباف از تولیدکنندگان آن به صورت مستقیم کند، خواهد توانست محصولی با کیفیت و در عین حال با قیمت مناسب خریداری نماید. یکی از این روش ها خرید مستقیم از فروشگاه های مجازی می باشد زیرا در این فروشگاه واسطه ها و دلالان از میان برداشته شده اند و محصول به صورت مستقیم به دست مشتری میرسد.این مقالات مرتبط را هم بخوانید….

[تعداد: 2   میانگین:  5/5]
عروس ما در اینستاگرام