سفره عقد

آشنایی با آداب و رسوم جشن عقد ایرانی + سفره عقد ایرانی

بنر تبلیغاتی سوپر نوین

تبلیغات

 

سفره عقد و جشن عقد ایرانی ؛ عقد و آداب و رسوم برگزاری مراسم عقد در ایران چگونه است؟مراسم عقد و عروسی ایرانی بر میگردد به ایران باستان و آئین زرتشت که معمولا بعد از مراسم بله برون و آشنائی دو خانواده صورت میگرفت و الان هم میگیرد.

در بیشتر اقوام و شهرهای ایرانی مراسم نامزدی یا عقد را خانواده دختر خانم برگزار میکنند و تمام مخارج آن را هم بر عهده میگیرند و آقا داماد و خانواده با کیک و گل به مراسم میروند.

در برخی شهرها مراسم در خانه عروس برگزار می شود اما میوه و شام مراسم را خانواده داماد تهیه میکنند و به خانه دختر خانم می آورند.

بعضی اقوام هم رسم دارند که خانواده عروس و داماد هر کدام برای فامیل خودشان یک مراسم نامزدی یا عقد جداگانه برگزار میکنند. در مورد تمام این موارد باید در مجلس بله برون توافق شود و برای برپایی این مراسم آماده شوند.

آداب و رسوم عقد ایرانی

در آداب و رسوم عقد ایرانی آمده است که “سفره عقد” باید به روی زمین چیده شود و عروس و داماد در پائین سفره می نشینند.عقد درخانه پدر عروس یا در تالار و محضر برگزار می شود.

عروس زمانی وارد مجلس می شود که تمامی مهمانها آمده باشند و داماد باید در طرف راست عروس بنشیند که این نیز باز میگردد به آئینی که زرتشتیان آن را نوشته و میگویند.

برای سفره عقد معمولا از یک تکه ترمه قدیمی که نسل در نسل به خانواده عروس رسیده استفاده می شود. معمولا ترمه در وسط یک پارچه سفید قرار میگیرد که وسایل سفره عقد بر روی آن چیده می شود.

سفره عقد در مراسم عقد پهن می شود و عروس و داماد بر سر آن می نشینند و به چیزی که عاقد میخواند خطبه عقد گفته می شود و همه به همراه عروس و داماد به خطبه گوش میدهند.

حال همه توضیحات سفره عقد را برایتان گفتیم؛بیایید باهم به این مورد بپردازیم که در سر سفره عقد چه چیزهای باید گذاشته شود،با ما در ادامه این مقاله از “عروس ما” همراه باشید تا بیشتر در جریان این ماجرا باشید که سر سفره عقد چه چیزهای میگذارند.

لیست وسایل سفره عقد

اقلامی که سر سفره عقد میچینند شامل:

۱) آینه و شمعدان

آینه و شمعدان که یکی از مهمترین و حیاتی ترین اجزای تشکیل دهنده سفره عقد می باشد باید آینه را در بالای سفره، رو به روی عروس و داماد قرار دهند تا آنها یکدیگر را در آینه ببینند تا دلهایشان نسبت به هم مانند آینه صاف و زلال باشد و یک جفت شمعدان که در دو طرف آینه قرار میگیرند که شمع های روشن شمعدان ها نمایانگر روشنایی و گرمی پیوند عقد بین عروس و داماد است.

مقالات مرتبط  ازدواج با فرزندان طلاق ؛ آری یا خیر؟ + چه آینده ای در انتظار است؟

۲) قرآن مجید و جانماز

قرآن مجید نشانه ای از تاییدیه وصلت از سوی خدا و شروع زندگی با کلام الله و جانماز گواهی برای پایبند بودن عروس و داماد به اصول دینی است.

۳) نبات

به عنوان شیرینی زندگی است و اغلب از نوع زعفران و اعلا در یک ظرف بسیار زیبا و یا در یک ظرف چندطبقه چیده می شود و گاهی اوقات از روبان و یا تورهای زیبا برای تزئین آن استفاده میکنند.

۴) نان و پنیر و سبزی

برای برکت زندگی در سفره عقد استفاده می شود و اغلب اوقات در کنار نان، پنیر میگذارند و آن را نشانه وسعت روزی میدانند و سبزی هم نشانه سرسبزی و سلامتی است.امروزه برای ایجاد جلوه زیباتر، نان و پنیر و سبزی را به صورت لقمه های کوچک و به اشکال مختلف تزئین میکنند.

۵) عسل 

مراسم عسل در دهان یکدیگر گذاشتن مانند قولی است که عروس و داماد به یکدیگر میدهند تا در آینده مایه شیرین کامی یکدیگر باشند و معمولا عسل را در جامی کوچک میریزند.

۶) تخم مرغ

نمادی از تولید و تداوم نسل است و تعداد آن بستگی به سلیقه و اعتقادات افراد دارد.همچنین تخم مرغ ها را به هر نحوی که بخواهند میتوانند تزئین کنند.

۷) سکه

ممکن است از سکه طلا یا سکه هایی با رنگ طلایی در سفره استفاده شود، بدین معنا که سکه نمادی  برای افزایش رزق و روزی عروس و داماد است مه در سر سفره عقد همیشه وجود دارد.

۸) گردو

به علت آنکه درخت گردو از عمر طولانی برخوردار است،به این دلیل در سر سفره عقد قرار داده می شود که نماد افزایش بقای عمر عروس و داماد را با خود به همراه خواهد داشت.

۹) بادام

بادام را به نیت نوه دار شدن بر سر سفره میگذارند که البته آن را یک اعتقاد قدیمی میدانند. وجود گردو، بادام و فندق را نیز نشان گسترده بودن سفره عقد به علت خوراکی های مقوی الهی میدانند و اعتقاداتی بیان کننده این مساله است که این خوراکی ها باید بدون شکاف باشند تا خللی با نام جدایی در زندگی عروس و داماد پیش نیاید.

۱۰) سیب‌

میوه های رنگینی مانند انار و سیب سرخ یا میوه های دیگر به منزله برخورداری عروس و داماد از همه مواهب رنگارنگ و نعمت های طبیعی خداوند است.

۱۱) گل

گل نشان طراوت و شادابی است و اکثر افراد برای گل آرایی سفره های عقد از رز قرمز که نماد عشق و محبت است استفاده میکنند و گاهی اوقات هم گل های زیبای دیگری در کنار این گل مورد استفاده قرار میگیرد.

مقالات مرتبط  6 نشانه مهم که همسر شما دیگر شما را دوست ندارد!

۱۲) کله قند

ساییدن دو کله قند کوچک و هم اندازه به روی تور قند که در بالای سر عروس و داماد گرفته شده نمایانگر باریدن شادی و شیرینی بر سر آنها است.

۱۳) اسپند

البته دود کردن اسپند در منقل کوچک و فانتزی آتش یک افتتاحیه برای نشستن عروس و داماد بر سر سفره عقد است و هدف از آن دور شدن چشم بد و حسود از این وصلت برای تازه عروس و داماد است تا آنها از هر گزندی در امان باشند.

۱۴) قو

همیشه دو قو بر سر سفره عقد ایرانیان دیده می شود. دلیل وجود این پرنده بر سر سفره عقد این است که قو تنها حیوانی است که پس از مرگ جفتش با جفت دیگری همنشین نمی شود.

حلقه ازدواج

۱۵) حلقه

و آخرین و جذابترین بخش سفره عقد حلقه است،حلقه جز رسمی و اولیه یک سفره عقد به حساب می آید که معمولا حلقه عروس و داماد یک شکل هستند و در جعبه ای زیبا قرار میگیرند و در سفره عقد یک جایگاه خاص را به او میدهند که جایگاه آن را میتوان به طرق مختلفی تزئین کرد.

باید بدانید که حلقه نامزدی را فقط در انگشت دست چپ میکنند زیرا تنها انگشتی است که یک رگ مستقیم به قلب دارد.

خلاصه یک سفره عقد هست و چندین حرف و حدیث که البته بهتر است بگوییم اعتقادات زیبایی که پشت پرده هر یک از اجزای سفره پنهان شده اند.خطبه عقد در حضور بزرگان خانواده خوانده می شود،بر روی سر عروس و داماد در حین خواندن خطبه؛قند سابیده می شود.

بعد از آن عروس و داماد حلقه ها را در انگشت هم میکنند و سپس عروس و داماد با انگشت در دهان یکدگیر عسل میگذارند و بعد از آن مهمانان نزدیک خانواده به عروس و داماد جواهرات و سکه های طلا و هرچیزی که ارزشی داشته باشد را هدیه میدهند.

در آخر عروس و داماد به رسم یادگاری تحفه ای ناقابل به شما هدیه میدهند. مقداری نقل رنگی، سکه طلایی رنگ و حتی قندهای مخروطی شکل داخل بسته های کوچک که با تورها و شکوفه های زیبا تزئین شده اند را به شما هدیه میدهند.

این تمام چیزی بود که باید از سفره عقد و اصول و اجرای مراسم عقد ایرانی میدانستید،از اینکه با “عروس ما” همراه بودید نهایت تشکر و قدردانی را داریم.

[تعداد: 1   میانگین:  5/5]
عروس ما در اینستاگرام