برگزاری مراسم عروسی با طرح ازدواج آسان

طرح ازدواج آسان چیست و شامل چه خدمات و هزینه ای می شود؟

بنر تبلیغاتی سوپر نوین

تبلیغات

طرح ازدواج آسان برای مقابله با هزینه های سرسام آور ازدواج بوجود آمد تا زوجین با خیال آسوده تری زندگی خود را شروع کنند.در همین راستا وزارت ورزش و جوانان کانونی را به نام کانون ازدواج آسان تاسیس کرد و این کانون ها به منظور بالا بردن آمار ازدواج جوانان از طریق کاهش هزینه های ابتدایی ازدواج بوجود آمدند که در ادامه این مطلب از بخش راهنمای عروس مجله عروس ما به طرح ازدواج آسان می پردازیم.

طرح ازدواج آسان

ازدواج آسان چیست؟

ازدواج آسان به ازدواجی گفته می شود که ساده زیستی و دوری از تجملات از رکن های اصلی آن به حساب می آید. کانون های این قانون امکان برگزاری یک جشن متوسط و آبرومندانه را برای زوجین فراهم کرده اند که در صورت تمایل میتوانند از مراسم عقد تا عروسی شان را زیر نظر این کانون ها برگزار کنند و تا حد زیادی در هزینه های خود صرفه جویی کنند.

خدماتی که در طرح ازدواج آسان ارائه می شود:

  • ارائه کارت عروسی
  • لباس عروس
  • ماشین عروس
  • تالار ازدواج
  • شام و پذیرایی (بسته به نوع منو قیمت تغییر پیدا میکند)
  • آرایشگاه عروس و داماد
  • آتلیه

مشکلات اقتصادی سر راه ازدواج

امروزه اغلب جوانان دلیل گریز از ازدواج را مشکلات اقتصادی و نداشتن بنیه ی مالی کافی عنوان می کنند. سبک زندگی جوانان دهه های اخیر تغییر فاحشی نسبت به سبک زندگی چند نسل قبل داشته است.

به همین دلیل اغلب جوانان حاضر نیستند، با حداقل ها در هیچ مقوله ای کنار بیایند و همین امر باعث می شود؛ توقع ها بالا رفته و امکان فراهم کردن این توقعات وجود نداشته باشد. نداشتن کار مناسب و درآمد ثابت، عدم توانایی مالی برای برگزاری مراسم آبرومند عروسی و تامین خواسته های طرف مقابل، عدم تمکن مالی برای تامین جهیزیه از نمونه های پررنگ در زمینه ی مشکلات اقتصادی است.

حداقل هزینه برای هر مهمان در یک عروسی معمولی چقدر است؟

هزینه تالارهای عروسی در تهران همچون نوع خدمات و کیفیتشان بسیار متفاوت است؛ به طوری که میانگین حداقل هزینه برای هر نفر در یک مراسم عروسی که شامل هزینه تالار پذیرایی، میوه، شیرینی و شام می‌شود بین ۲۰ تا ۴۰ هزار تومان است. البته این هزینه در تالارهای مجلل تر به ۷۰ هزار تومان تا بالاتر هم میرسد.

به طور معمول برگزاری یک مراسم جشن در تالارهای عروسی شامل هزینه های مختلفی می شود که در کنار این موارد نیز هزینه های جانبی همچون مالیات، پارکینگ و… به سایر هزینه ها اضافه می شود اما نکته حائز اهمیت در این است که این قیمت ها در بین تالارهای مختلف یکسان نیست و تفاوت قابل توجهی میان آنها وجود دارد.

شام عروسی که بخش قابل توجهی از هزینه ها را در بر می گیرد بسته به نوع منو غذایی متفاوت است.به طور متوسط منو یک مدل غذا برای هر نفر با مخلفات ۲۵ هزار تومان، منو ۲ مدل غذا همراه با مخلفات ۳۵ هزار تومان، منو ۳ مدل غذا با مخلفات ۴۵ هزار تومان و منو ۴ مدل غذا با مخلفات ۶۰ هزار تومان است.

مقالات مرتبط  تشریفات عروسی ؛ راهنمای انتخاب بهترین تشریفات عروسی و تشریفات مجالس

بخش دیگری از هزینه ها که مربوط به میوه و شیرینی است نیز قیمتش بسته به انواع، کیفیت و شیوه سرو متفاوت است؛ به طور متوسط هزینه میوه و شیرینی برای هر میهمان در یک مراسم عروسی بین ۵ تا ۱۰ هزار تومان است.

ازدواج آسان از سوی مجموعه ای مردم نهاد

سال ۱۳۸۳ بود که ۵ نفر از کسبه بازار که دستی در کار خیر داشتند، تصمیم به تاسیس موسسه ای خیریه به منظور تشویق جوانان به ازدواج کم خرج و رفع موانع پیش روی جوانان در امر ازدواج گرفتند.اقدامات این موسسه که به نام پیوند دو گل ثبت شده بود در راستای تامین جهیزیه برای نوعروسان و برگزاری مراسم عروسی و نامزدی انجام میشد.

مراجعه کنندگان با پرداخت ۳۰۰ هزار تومان میتوانستند تالار،خنچه عقد، آرایشگاه، فیلمبردار و عکاس، کارت دعوت و ‌پذیرایی از ۱۰۰ نفر با میوه و شیرینی در تالار را صرفا در استان های تهران و البرز برگزار کنند از سوی دیگر درمورد سفر ماه‌ عسل نیز، هزینه سفر سوریه و کربلا برای متقاضیان به صورت ۲۰ درصد نقد و الباقی در اقساط ۱۲ تا ۲۴ ماهه دریافت میشد.

آزادی های اخلاقی

از دیگر مشکلاتی که سر راه ازدواج وجود دارد،گسترش آزادی های اخلاقی و شکسته شدن مرزهای اخلاقی در جامعه است. برقراری روابط آزاد،بار هزینه ی کمتری دارد و مسولیتی هم بر دوش طرفین قرار نمی دهد.گسترش این نوع روابط، باعث رواج بی بند و باری های اخلاقی و در نتیجه بی میلی به ازدواج در بین جوانان می شود.

ازدواج آسان

دلیل ارزان بودن خدمات در طرح ازدواج آسان

کانون هایی که از سوی وزارت ورزش و جوانان تحت عنوان کانون برگزاری ازدواج آسان به فعالیت می پردازند؛ تمام خدمات عقد تا عروسی را به طور کامل ارائه می دهند. اما تنها تفاوت این کانون ها با سایر مراکز تشریفات در این است که خدمات این کانون ها، در ساده ترین شکل ممکن ارائه می شود.

این کانون ها با برخی از تالارهای عروسی، آتلیه ها، مزون ها، سالن های زیبایی و مراکز فروش لوازم خانگی قرارداد بسته اند. به همین دلیل اگر زوج های جوان از طریق این کانون ها برای برگزاری مراسم اقدام کنند؛ مشمول تخفیفات ویژه ای خواهند شد. از سوی دیگر خدمات این مراکز کاملا ساده و به دور از تشریفات مرسوم است.

اتاق عقد و سالن ساده و به دور از تشریفات، منوی غذایی شامل تنها یک نوع غذا، آتلیه و عکاسی بدون آلبوم دیجیتال، لباس های عروس خریداری شده و آماده ی ارائه به متقاضیان، و سالن های آرایشی که با کانون طرف قرارداد هستند و هزینه های کمتری از زوج جوان درخواست می کنند.

مقالات مرتبط  دسته گل عروس ؛ راهنمای کامل انتخاب و خرید دسته گل عروس

جهیزیه هایی که از طریق این کانون ها ارائه می شود؛ تنها شامل اقلام ضروری زندگی آبرومند است و از هیچ گونه بریز و بپاش اضافی در آن خبری نیست.

تالارهای طرح ازدواج اسان

تالارهایی که برای این طرح در نظر گرفته شده اند ظرفیت محدودی دارند.البته اگر میخواهید مهمان های بیشتری دعوت کنید می توانید با صرف هزینه ای بیشتر این تصمیم را عملی کنید.

غذایی که در این تالارها سرو می شود تنوع کمتری دارد تا هزینه ی کمتری را شامل شود. تالارهایی که در این طرح عضو هستند خدماتی که در بالا معرفی کردیم را ارائه میکنند که در صورت تمایل می تواند آیتم های دلخواه تان را انتخاب کنید و از برخی آیتم ها صرف نظر کنید و یا مورد دیگری را به دلخواه خودتان انتخاب کنید.

هزینه یک مراسم عروسی در طرح ازدواج آسان

با توجه به شرایط نامعلوم اقتصادی و بالا و پایین شدن زود به زود قیمت ها نمیتوان مبلغ و هزینه دقیقی را اعلام کرد ولی شما میتوانید امروز با هزینه ۱۰ الی ۱۵ میلیون تومان مراسم عروسی خودتان را برای ۱۰۰ تا ۱۵۰ نفر مهمان در طرح ازدواج آسان برگزار کنید.

سخن پایانی

البته دوری از تشریفات و بریز و بپاش های اضافی،تنها مخصوص زوج های کم بضاعت یا کم درآمد جامعه نیست. این  کار ترویج یک نوع سبک زندگی ایرانی اسلامی است که بسیاری از خانواده های متمول هم از آن استقبال کرده اند.

اغلب زوج هایی که از این کانون ها خدمات گرفته اند،از خدمات ارائه شده رضایت داشته اند و معتقد بودند که با توجه به هزینه ای که کرده اند، خدمات قابل توجهی به آنها ارائه داده شده است. همچنین باید بدانید که این طرح فعلا در شهر تهران اجرا شده است و امیدواریم با استقبال زوج های عزیز در سایر شهرهای کشور نیز اجرایی شود.این مقالات مرتبط را هم بخوانید….

[تعداد: 1   میانگین:  5/5]
عروس ما در اینستاگرام