معنی کراش داشتن

همه چیز در مورد کراش + انواع و نشانه های کراش داشتن چیست؟

بنر تبلیغاتی سوپر نوین

تبلیغات

کراش داشتن یعنی عاشق شدن پنهانی که این روزها در شبکه های اجتماعی مد شده و به رواج پیدا کرده است. روی تو کراش دارم یعنی به تو نظر دارم و تفاوت کراش با عاشقی در شدت و ابراز کردن آن است.آیا شما هم فکر میکنید رابطه های عاطفی و انواع سبک دلبستگی در زمانه ما آنقدر پیچیده شده اند که نیاز به واژگان متعدد دارند و یکی از آن‌ها کراش داشتن است؟ این ایده تا حدی درست و تا اندازه بسیاری غلط است و خواهیم گفت چرا!!!!!

نخست اینکه اگرچه کلمه انگلیسی کراش (crush) این روز‌ها بر سر زبان ها افتاده، کراش داشتن از قدیم‌ الایام متداول بوده است،کراش داشتن مخصوص جنس، سن و موقعیت خاصی نیست.هرکسی در هرجایی میتواند روی شخص یا اشخاص دور یا نزدیک کراش داشته باشد. دوم اینکه این روزها واژه کراش اصالت خود را از دست داده است.در فضای مجازی مورد استفاده از کراش آنقدر تغییر یافته که هر کشش و علاقه ای را کراش داشتن میگویند و حتی آن را به طرف اعلام میکنند! درصورتی که کراش داشتن فقط تا زمانی اعتبار دارد که ناگفته باشد و طرف مقابل به آن پی نبرد، به محض گفتن و ابراز علاقه دیگر کراش داشتن بی معنا می شود.

سوم اینکه کراش داشتن آنقدرها هم عاشقانه نیست و بسیار عام است و شخص ممکن است روی بسیاری از افراد مهم مثل سلبریتی‌ها، هنرپیشه‌ها، خوانندگان، ورزشکاران، سیاستمداران و چهره های جهانی گرفته تا دبیر، استاد، همکلاسی، همکار، دختر همسایه و معشوق سنگدل کراش داشته باشد.در ادامه این مقاله از بخش  روانشناسی ازدواج مجله عروس ما بخوانید تا همه چیز را درباره کراش داشتن بدانید.

سرفصل های مورد بحث 

 • کراش داشتن یعنی چه؟
 • معنی کلمه کراش چیست؟
 • روی تو کراش دارم یعنی چه؟
 • انواع کراش داشتن چیست؟
 • نشانه های کراش داشتن چیست؟
 • کراش با عاشقی چه تفاوتی دارد؟
 • کراش در شبکه های اجتماعی

کراش داشتن یعنی چی

کراش داشتن یعنی چه؟

از اصطلاح کراش داشتن وقتی استفاده می شود که فرد شیفته شخصی جذاب شده است، اما توانایی، موقعیت و شرایط ابراز عشقش را ندارد یا به ابراز، تمایلی ندارد. برخی کراش را میل و اشتیاق آتشین و در عین حال موقتی و گذرا نسبت به فرد دور از دسترس می‌دانند که البته این یکی از تعاریف کراش داشتن است.

کراش داشتن باعث می شود وقتی شخص در حضور کراشش قرار میگیرد، رفتارش تغییر کند، اما سعی در پنهان کردن آن از فرد مورد نظر داشته باشد؛ با این حال تمایل بسیار به اعلام وجود و جلب توجه کراش خود دارد. شاید به همین دلیل افرادی که بسیار معقول و موجه هستند، در برابر شخص جذاب گیج،کم عقل و بی وقار به نظر میرسند.

کراش داشتن دلایل مختلف دارد.اگر فرد دلخواه از چهره های معروف و جهانی باشد، دسترسی نداشتن به او مانع ابراز علاقه است. اگر کراش در نزدیکی باشد احتمالاً در یک شأن و مرتبه نیستند، فرد عاشق مغرور است، میداند از جواب طرف سرخورده خواهد شد و در صورت ابراز علاقه سبب تنفر در او می شود.

معنی کلمه کراش چیست؟

کراش در زبان عامیانه فارسی از کراش crush در زبان انگلیسی گرفته شده است. در فرهنگ غربی جمله معروف I have a crush on you در روابط عاطفی استفاده می شود. با توجه به ساختار این جمله پی می بریم کلمه کراش در جمله اسم است، با فعل have و حرف اضافه on استفاده می‌شود.

کراش داشتن نیز ترجمه have a crush است یعنی وقتی شما به کسی علاقمند هستید، اما او نمیداند یا میداند، اما خودش را به نفهمیدن میزند.در زبان فارسی ممکن است بجای کراش داشتن از کراش زدن استفاده شود که معنی کراش داشتن با افراد متعدد را دارد و از توییتر آمده است.یکی دیگر از اصطلاحاتی که در زبان جوانان متداول شده و ایرانی سازی کراش محسوب می شود، کراش کردن است و توجه داشتن را میرساند. به‌طور مثال ممکن است حین صحبت بگویند: «فلانی به این حرفا کراش نمیکنه!» یعنی به این حرف ها توجهی ندارد.

روی تو کراش دارم یعنی چه؟

روت کراش دارم ترجمه I have a crush on you است و یک جور‌هایی ابراز عشق و علاقه محسوب می شود. بطور کلی روت کراش دارم یعنی به تو نظر دارم. احتمالاً عاشق از بی‌محلی معشوق نسبت به خودش و دلبری محبوب از دیگران غیرتی شده، دیگر جان به لبش رسیده است و نمیتواند عشق را مخفیانه ادامه دهد!به کاربردن این جمله، پایانی بر دوران کراش داشتن است، چون کراش عشقی مخفیانه است.بنابراین بسیاری عقیده دارند گفتن جمله «روت کراش دارم» برای مخ زنی و خام کردن در روابط خاص استفاده می شود.

علاوه بر «روت کراش دارم» جملات «روش کراش دارم» و «روم کراش داره» نیز کاربرد دارند.گاهی فرد کراش داشتن خودش را از دیگران هم مخفی میکند و گاهی برعکس به اطرافیان نیز درباره کراش داشتنش میگوید. شاید موقع درد دل به دوستانش بگوید: «روش کراش دارم!» یا این سخن را بگوید تا مانع از آن شود که دیگران به فرد محبوبش نگاه چپ بیندازند، مثل دختری که به همکلاسی هایش میگوید: «آهای، من رو استاد کراش دارم (یا استاد کراش منه)، زیاد دور و بر اتاقش نپلکید!»

بعضی در خیال کراش داشتن دیگران روی خودشان هستند و از رفتار دیگران حدس می‌زنند که کراش دارد یا نه، مثلاً ممکن است شخصی به دوستانش بگوید: «فلانی وقتی منو دید، دست و پاش رو گم کرده بود. گمونم رو من کراش داره!»

کراش داشتن

انواع کراش داشتن چیست؟

کراش داشتن علاقه بیش از حد و عشقی آتشین نیست. کراش داشتن میتواند دوستانه، تحسین برانگیز، هیجانی و البته در برخی موارد عاشقانه باشد،در ادامه چهار مدل کراش را برای شما توضیح داده ایم که شامل:

مقالات مرتبط  نشانه های مهم طلاق در زندگی مشترک + مهمترین نوع طلاق در ایران

۱) کراش دوستانه

به خاطر داشته باشید که هر احساس و محبت قوی لزوماً عاشقانه و رمانتیک نیست. اعتماد کردن به دیگری و نزدیک شدن به او بدون داشتن احساسات عاشقانه حسی خاص و ناب است. این که بخواهید همیشه در کنار فردی باشید، شاید فقط به این معنا است که او از مقام یک دوست معمولی به جایگاه بهترین دوستتان ارتقاء یافته است. داشتن کراش دوستانه کاملاً عادی است، این طبیعی است که بخواهید بیشترین وقت خود را در کنار بهترین دوستتان بگذرانید.

۲) کراش از روی تحسین

زمانی که از دیگری، برای مثال یک فرد مشهور، معلم یا یک همکلاسی  دوست داشتنی و باحال برای خودتان یک بت می سازید، احساسات پرشوری نسبت به او و کارهایش پیدا میکنید. این احساسات گاهی به دلیل پرشور و شوق بودن شان با احساسات عاشقانه اشتباه گرفته می شود. احساس ترس آمیخته به احترام در حضور فردی که کارهای خارق العاده‌ انجام داده یا درس های ارزشمندی به شما یاد داده، کاملاً طبیعی است.

بهتر است قبل از آن که جدی درباره این احساسات فکر کنید، اجازه بدهید که اندکی زمان بگذرد. معمولاً اگر با کراشی که او را تحسین میکنید، مدت بیشتری وقت بگذرانید، درس ها و نکات زیادی از او یاد میگیرید و به تدریج حس میکنید که با او برابر هستید. آن شیدایی دیوانه واری که فکر میکردید، کراش است اندک اندک از جوش و خروش می افتد و آن شکوه تحسین برانگیز اولیه کم کم رنگ می بازد.

۳) کراش موقت

جذب دیگران شدن خصلت ماهوی انسان است. حتی اگر درگیر رابطه ای فوق العاده باشید، باز هم ممکن است گاهی جذب فرد دیگری به جز معشوق تان بشوید. این جذب شدن همان چیزی است که ما به آن کراش موقت میگوییم. این فرد جدید جذابیت و هیجان تازه بودن را دارد، اما نباید هیجان‌زده برای ایجاد یک رابطه جدید و قطع رابطه قدیمی تصمیم بگیرید یا اگر مجرد هستید، به همه فرصت های خود پشت پا بزنید و آینده‌ تان را به این کراش زودگذر گره بزنید. کراش موقتی اغلب اوقات به دلیل جذابیت، عموماً جذابیت ظاهری، اوج میگیرد و تب تند آن نیز به سرعت فروکش میکند.

۴) کراش عاشقانه

کراش داشتن روی دیگری گاهی اوقات به این معنا است که او را واقعاً  از صمیم قلب و به روشی عاشقانه دوست دارید. کراش زدن عاشقانه به این معنا است که او برایتان بیشتر از یک دوست است و میخواهید به شریک عاشقانه ی روزهای زندگیتان تبدیل شود. اگر دائماً در رویای بوسه ی او، گرفتن دستش یا در آغوش گرفتنش فرو میروید، احتمالاً درگیر کراشی عاشقانه شده اید.

نشانه های کراش داشتن چیست؟

۱) توجه بیشتر به خود

اگر به رفتارتان بیشتر توجه میکنید، یعنی این که واکنش های غریزی و غیرارادی خودتان در حضور معشوق برایتان مهم شده است. واکنش های افراد مختلف با هم متفاوت است و واکنش ها غالباً از نوع ناخودآگاه است. معمولاً وقتی روی دیگری کراش دارید، یا بسیار خجالتی می شوید و زبانتان بند می آید یا این که تبدیل به فردی معاشرتی و برون گرا می شوید.

۲) خجالتی شدن!

 • آیا وقتی کراش تان حضور دارد، ناگهان حس میکنید که دلتان میخواهد آب شوید و به زمین فرو بروید؟
 • آیا گونه هایتان دائماً سرخ می شود و نمی توانید نگاهتان را از روی زمین بلند کنید؟
 • آیا به یکباره حس میکنید که هیچ موضوع جالب و بامزه ای برای گفتن ندارید؟

یادتان باشد که بدانید تمام این واکنش ها علامت کراش داشتن  شما است.

۳) مزه پروندن!

آیا وقتی کراش تان در کنار شما است، دائماً میخواهید سربه سرش بگذارید؟ و وقتی او را می بینید، میخواهید دائماً حرف بزنید تا توجه او را جلب کنید؟ همه این کارها علامت کراش زدن است. فقط مراقب باشید که با این مزه پرانی ها فرد مورد علاقه تان را ناراحت و آزرده خاطر نکنید،سعی کنید بیش از حد سر به سرش نگذارید، وگرنه ممکن است رغبتی برای با شما بودن نداشته باشد.

۴) توجه به علاقه مندی های کراش

آیا عادت ها و رفتارهایی داشته اید که به امید جلب توجه کراش تان آنها را تغییر داده اید یا کنار گذاشته اید؟

 • آیا هر روز ده ها بار از کنار کمدش رد می شوید، با این امید که شاید او را ببینید؟
 • آیا مسیرتان را عوض کرده اید، چون میدانید که او از این راه نمی رود؟
 • به موضوع جدیدی، مانند عکاسی یا صخره نوردی علاقمند شده اید که میدانید کراشتان هم به آن علاقه دارد؟

۵) رویا پردازی در رابطه با کراش

فکر کردن به یک نفر با رویاپردازی درباره او تفاوت دارد. فکر کردن به دیگری به این معنا است که دوست دارید بدانید او مشغول چکاری است یا این که حالش چطور است. اما منظور از رویاپردازی این است که درباره اتفاقاتی که دوست دارید، رخ بدهد، خیالپردازی میکنید. افرادی که روی دیگری کراش دارند، معمولاً روزشان را به رویاپردازی دوباره او میگذرانند.

اگر درباره فرد خاصی خیالپردازی میکنید و درباره ماجراهایی که میخواهید با هم داشته باشید، بوسه ها، دست در دست راه رفتن و هر کار عاشقانه دیگری به رویا فرو میروید، به احتمال زیاد روی او کراش دارید.

۶) جلب توجه کردن

 • دلتان میخواهد که کراش تان متوجه لباس و مدل موهایتان بشود؟
 • دائماً میخواهید بخندید و بامزه بازی دربیاورید؟
 • شاید به یکباره دلتان میخواهد تا جایی که می شود به خودتان برسید تا شاید کراشتان گوشه چشمی هم به شما بیاندازد؟
مقالات مرتبط  20 تکنیک منحصربفرد برای عاشق کردن و جذب مرد مورد علاقه خودتان!

پلک زدن محجوبانه، انداختن موها روی شانه و بازی کردن با موها همه نشانه ی کراش داشتن است.

۷) غمگین شدن در هنگام دوری از کراش

به این موضوع توجه کنید که آیا کراش تان این روزها به تمام فکر و ذکرتان تبدیل شده است. اگر درباره فرد خاصی بیشتر از هر چیز دیگری در دنیا فکر میکنید، احتمالاً روی او کراش دارید.

 • احتمالاً وقتی دارید با خانواده تان شام میخورید، هیچ توجهی به گفتگوها ندارید و فقط دلتان میخواهد بدانید که محبوب تان الان دارد چکار میکند.
 • وقتی با دوستانتان بیرون میروید، آروز میکنید کاش او در کنارتان بود.
 • وقتی شب ها میخواهید بخوابید، فکر میکنید که کاش می‌شد با بوسه و شب بخیر او به خواب میرفتید.

۸) توجه به چیزهایی که یادآور کراش مان است.

اگر هنگامی که در حال گوش دادن به یک ترانه، دیدن فیلم یا خواندن کتاب هستید، فرد خاصی به ذهن تان می آید، مسلماً روی او کراش دارید.

 • اگر هنگامی که دارید به یک آهنگ عاشقانه گوش میکنید، به خودتان میگویید که “این دقیقاً همان حسی است که من الان دارم.” کراش زده اید.
 • اگر هنگام تماشای فیلم هایی مانند تایتانیک، خودتان و فرد مورد علاقه تان را به جای جک و رز تصور میکنید، حتماً کراش دارید.
 • اگر دارید رومئو و ژولیت میخوانید و عشق صمیمانه و ناامیدانه ی شخصیت های اصلی آشنا به نظرتان میرسد، کراش دارید.

۹) شخصی که موقع خواندن این مقاله در فکرتان می آید…

آیا هنگامی که داشتید این مقاله را میخواندید، فرد خاصی به ذهن تان آمد؟ اگر پاسخ تان مثبت است، روی آن فرد کراش دارید.

کراش یعنی چی

کراش با عاشقی چه تفاوتی دارد؟

با توجه به اینکه یکی از انواع کراش، عاشقانه است. ممکن است تصور شود کراش را میتوان در زیرمجموعه انواع عشق قرار داد یا اینکه کراش عشق یک طرفه است به شرط بی‌خبر بودن معشوق. این یکی از تعاریف کراش است، اما لزوماً عشق یک طرفه نیست بلکه یک‌طرف عاشق است و طرف دیگر مخفیانه عشق می‌ورزد. به عنوان مثال در داستان لیلی و مجنون، مجنون عاشق لیلی بوده و آوازه عشق او جهان گیر شده بود، از آن طرف به استناد بیت: «اگر با دیگرانش بود میلی / چرا ظرف مرا بشکست لیلی» لیلی روی مجنون کراش داشته است!

اگر بخواهیم امروزی تر بگوییم کراش داشتن را شبیه like میدانند که هنوز به love نرسیده است. مهم این است که عشق در مراحل اولیه و وقتی هنوز شناخت کافی وجود ندارد نوعی کراش است و با تعامل و شروع رابطه جدید تغییر اسم میدهد.متأسفانه این روز‌ها گاهی برای عشق به هر مخاطب خاص از جمله دوست‌ دختر، دوست‌ پسر، نامزد و در مورد جوان‌تر‌ها حتی زن و شوهر برای ابراز علاقه و محبت اصطلاح کراش داشتن را به‌کار می برند که از لحاظ معنایی اشتباه است و کراش کاملاً با علاقه داشتن فرق دارد.

کراش در شبکه‌های اجتماعی

شبکه اجتماعی پیشرو در زمینه کراش داشتن توییتر است. کسانی که عضو توئیتر شدند، با قابلیتی به نام کراش زدن آشنایی دارند، به این صورت که اعضا به‌طور ناشناس برای فرد مورد علاقه شان کراش میزنند و برخی افراد کراش زیادی دارند اما این کراش داشتن به دوستی و آشنایی منجر نمی شود. به دلیل فعالیت توییتر بوده که برخی معنی کراش را عشق یک طرفه پنهان میدانند.

هرکسی که اکانت فیسبوک داشته باشد، میتواند یک فهرست از ۹ نفر که آنها هم عضو فیسبوک هستند و روی آن ها کراش دارد، تهیه کند. شخصی که کراش شده اعلانی از طرف فیسبوک دریافت میکند که تو کراش شخصی نامعلوم شده ای. اگر آن فرد نیز لیست ۹ نفره از کراش های خود تهیه کند و به صورت متقابل روی فرد عاشق کراش داشته باشد، فیس‌بوک نام این دو نفر را به یکدیگر اطلاع میدهد و به اصطلاح آنها را به یکدیگر میرساند.

تلگرام در این زمینه فعالیتی ندارد اما این روزها جوانان خوش ذوق ایرانی کانال هایی با نام کراش یاب ایجاد کرده اند. افراد مختلف پیامی حاوی خصوصیات فرد مورد نظر را به ادمین کانال ارسال میکنند تا در کانال منتشر شود. ساختن ربات کراش یاب یکی دیگر از فعالیت های انجام شده در تلگرام است. آمار رسمی از اینکه این کار چقدر توانسته کراش ها را به یکدیگر برساند، منتشر نشده است.

در پایان

امیدواریم این مقاله کمک کرده باشد تا مفهوم کراش داشتن برای شما ملموس شود.

 • آیا اطرافیانتان از کراش داشتن شما اطلاع دارند یا آن را در قلب خودتان نگه داشته‌اید؟
 • اگر از کراش داشتن خودتان مطمئن نیستید، دقت کنید که موقع خواندن این مطلب فرد خاصی در ذهن برایتان یادآوری شد یا خیر؟

درصورتی که جوابتان مثبت است، شما روی آن فرد کراش دارید. دیدگاهتان را درباره کراش و اینکه آیا شما پیشنهاد بهتری برای معنی کراش دارید، با ما درمیان بگذارید. اگر قصد دارید به کسی که روی او کراش دارید، اعلام عشق کنید.تجریباتتان را در بخش دیدگاه های همین مقاله با تیم عروس ما در میان بگذارید.این مقالات مرتبط را هم بخوانید….

[تعداد: 8   میانگین:  4.4/5]
عروس ما در اینستاگرام