خود ارضایی در زنان

خود ارضایی ؛ عوارض و پیامد های خودارضایی و آنچه که به شما نمی گویند!

بنر تبلیغاتی سوپر نوین

تبلیغات

خود ارضایی یکی از روش های تحریک جنسی است که نیازی به شریک جنسی ندارد و افراد با تحریک کردن اندام های جنسی خودشان توسط خود، می توانند لذت جنسی و ارضا را تجربه کنند. این تجربه می تواند موجب ارضا کامل شود، اما لزوما اینگونه نیست. این پدیده علاوه بر انسان در سایر پستانداران نیز دیده می شود.

خودارضایی بسیار شایع می باشد، چه در افرادی که متاهل هستند و چه در افراد مجرد این عمل ممکن است انجام شود، اما گاهی اوقات می تواند مشکل ساز باشد. در این مقاله از بخش روانشناسی ازدواج مجله عروس ما به بررسی کامل مزایا و معایب خود ارضایی می پردازیم.

خود ارضایی

خود ارضایی خوب است یا بد؟

کودک انسان از سه سالگی خود را پیدا می کند و لمس کردن خود را آغاز می کند. به مرور زمان با خود ارضایی آشنا می شود. خود ارضایی از آنجایی که بدن انسان را از نظر بیوشیمیایی به تعادل می رساند، انجام آن در حد معمول می تواند برای فرد مفید باشد. اما اگر خود ارضایی به افراط کشیده شود (تعداد و مقدار آن زیاد شود) مانند هر مسئله دیگری بعد از مدتی فرد را با مشکلات و درگیری های زیادی در زندگی شخصی، روابط زناشویی و … مواجه خواهد کرد. در این شرایط احتمال ابتلا به کژکاری های جنسی بیشتر نیز می‌شود.

نحوه انجام خود ارضایی

خود ارضایی معمولا با دست ها و یا وسایل دیگر انجام می شود. افراد مذکر بیشتر از طریق دیدن هرزه نگاری ها و پورنوگرافی به این فعالیت می پردازند. در زنان این عمل می تواند علاوه بر دست ها با ابزار مختلف یا فشار آب نیز انجام شود.

چه زمانی خود ارضایی مشکل ساز است؟

همانطور که گفته شد در میان انسان ها و حیوانات این عمل رایج است، همچنین خودارضایی کودکان نیز دیده می شود. با این حال تکرار این عمل می تواند مشکلاتی را برای فرد ایجاد نماید که از جمله ی آن ها می توان به موارد زیر اشاره داشت:

 1. عدم توانایی فرد در کنترل خود ارضایی (استمناء)
 2. ایجاد مشغله فکری زیاد
 3. باعث کاهش و اختلال در عملکرد جنسی فرد شود مانند زود انزالی، دیر انزالی، بی میلی جنسی و…

خود ارضایی در مردان

خود ارضایی مردان معمولا در سنین ۱۲ تا ۱۵ سالگی اتفاق می افتد. در پسران جوان معمولا به هنگام دوره بلوغ و با کشف ارتباطات جنسی شروع می شود. در گذشته مرز بین فهم و عدم فهم از رابطه جنسی برای پسران با تجربه ارتباط جنسی اتفاق می افتاد. اما امروزه با گسترش اینترنت و هرزه نگاری مردان بدون تجربه رابطه جنسی فهم کاملی از روابط خواهند داشت. معمولا پسران بیشتر از دختران به خودارضایی پرداخته و ساعات بیشتری را برای انجام این عمل صرف می کنند.

برای پسرها علاوه بر اضطراب و فشارهای روانی کشف مدل های روابط جنسی نیز می تواند دلیلی برای خود ارضایی باشد. آن ها برای شناخت بهتر روابط جنسی نیز به دنبال کسب اطلاعات به طرق مختلف بوده و باعث انجام این عمل در آن ها می شود.

خودارضایی در دختران

خود ارضایی زنان کمی تفاوت دارد. آن ها ممکن است در سنین بسیار پایین متوجه شوند که می توانند با تحریک کردن کلیتوریس به لذت برسند. اما این لذت برای آن ها گنگ است. دختران در سنین پایین با روش های مختلفی مثل استفاده از فشار آب و یا فشار آوردن به کلیتوریس و دیگر قسمت های آلت زنانه توسط اجسام مختلف، به این لذت دست می یابند.

کمتر گزارش شده که آن ها به دنبال هرزه نگاری (به اندازه مردان) باشند. خودارضایی برای دختران بیشتر راهی برای تجربه کردن عواطف آن هاست. آن ها در سنین جوانی عشق و میل جنسی را به صورت یک موضوع کلی و درهم دیده و بیشتر با پروراندن این عواطف و تخیلات سعی در ارضای جسمی و بیشتر روانی دارند.

نگرش ها به خودارضایی

در بسیاری از فرهنگ ها و مذاهب این عمل ممنوع بوده و از انجام آن جلوگیری می شود. در اسلام نیز این عمل نهی و جز گناهان کبیره شمرده می شود. این مسأله به دلیل مربوط بودن به فعالیت های جنسی در بیشتر فرهنگ ها تابو حساب می شود و افراد ترجیح می دهند تا راجع به آن صحبتی نکنند.

عوارض خود ارضایی

دلایل انجام خودارضایی

 1. در دسترس نبودن شریک جنسی
 2. رضایت زناشویی
 3. رفتارهای وسواسی و جبری
 4. استرس و بیماری های جسمی
 5. اختلالات جنسی

خود ارضایی می تواند دلایل متفاوتی داشته باشد. مهم ترین دلیل خودارضایی در دسترس نبودن شریک جنسی است. این عمل بیشتر در افراد جوان دیده می شود که روابط جنسی کم و محدودی دارند. همچنین مردان و زنانی که دارای روابط جنسی منظم هستند نیز گاها به انجام این عمل دست می زنند. عدم رضایت روابط جنسی یکی از دلایل انجام این عمل است. افرادی که نمی توانند در روابط جنسی خود احساس ارضا و یا لذت کافی ببرند به این عمل دست می زنند.

طیفی از بیماری های روانی به نام وسواس وجود دارند که در آن فرد رفتاری شبیه به وسواس داشته و نمی تواند در مقابل انجام آن مقاومت کند. معمولا افرادی که به شکل وسواسی به این عمل می پردازند لذت زیادی از انجام آن نمی برند و توان متوقف کردن آن را نیز ندارند. به گونه ای ممکن است دچار وسواس فکری شده باشند. همچنین افراد در شرایط پر استرس شغلی و تحصیلی نیز گزارش هایی مبنی بر انجام بیشتر این اعمال برای کنترل استرس را می دهند.

استرس به صورت کلی عاملی مهم در انجام خود ارضایی است و افرادی که طی این شرایط خود ارضایی می کنند، معمولا پس از انجام آن کمتر استرس را گزارش می دهند. همچنین در زمان ابتلا به بیماری ها دیده می شود که افراد میل بیشتری به خودارضایی دارند. این میل شبیه به یک واکنش تکاملی است زیرا خودارضایی باعث افزایش اثر سیستم ایمنی بدن شده و گلبول های سفید خونی را افزایش می دهد.

الف) آسیب های جسمانی

 • کم خونی
 • کم اشتهایی و مشکلات گوارشی؛
 • کم خوابی و اختلال در خواب؛
 • تنگی نفس؛
 • سردرد و سرگیجه؛
 • پیدایش تغییرات در نخاع و ستون فقرات.

این مواردی که در بالا ذکر شد همگی از آسیب های جسمی خود ارضایی هستند.

مقالات مرتبط  افسردگی بعد از ازدواج : چرا خانم ها بعد از ادواج افسرده می شوند؟

۱) ضعف و تحلیل قوای جسمانی

کاهش انرژی جسمانی بدن از مضرات مهم و جبران ناپذیر خود ارضایی است. احساس خستگی عارضه طبیعی انزال است. اگر خود ارضایی در شبانه روز به دفعات تکرار شود این احساس خستگی در ساعات مختلف همراه انسان است. در نتیجه به مرور زمان ضعف و بی حالی در فرد تثبیت شده و یک طبیعت ثانوی برای او ایجاد می کند.

 • کاهش و تخلیه مکرّر قوای جسمانی به ضعف عمومی و دائمی بدن و بالاخره به پیری زودرس می انجامد.
 • لاغری، لرزش بدن، پژمردگی، ضعف مفاصل، تشنج، زردی و تیرگی چهره، از نشانه ها و عوارض ضعف جسمانی است.

متأسفانه ضعف جسمانی به همین جا ختم نمی شود بلکه کل بدن را ساقط می کند. شخصی که مبتلا به این عمل شوم شود، رفته رفته ضعف شدید در خود احساس کرده، کمردرد او را آزار می دهد تا این که به فلج عمومی بدن مبتلا می شود.

۲) ضعف در بینایی

خودارضایی به تدریج در نور چشم و قدرت بینایی اثر می گذارد و آن را کاهش می دهد. درجات و شدت ضعف چشم بستگی به درجات و شدت خود ارضایی دارد و این به حدی است که گاه به نابینایی منجر می شود.

۳) آسیب پذیری در برابر بیماری ها

تحلیل رفتن قدرت بدن و قوای جسمانی، بستر پذیرش سایر بیماری ها را فراهم می آورد. جسمی که با خودارضایی ضعیف شده است نمی تواند در مقابل میکروب ها و ویروس ها از خود دفاع کند.

۴) آسیب دستگاه تناسلی و ناتوانی های جنسی و تولید مثل

خود ارضایی اثرات مهمی در دستگاه تناسلی از خود بر جای می گذارد. دکتر «هوچین سون» معتقد است که عموم ناراحتی های مربوط به دستگاه تناسلی از آثار خود ارضایی است. بعضی از این اثرات عبارتند از:

 • تورم غدد وذی
 • تورم کانال نطفه
 • تورم قسمت پایینی و عقب کانال ادرار
 • شل شدن عضلات تناسلی
 • خروج بی اختیار منی با کوچک ترین تحریک
 • ایجاد قاعدگی نامنظم و خروج ترشحات چرکی و احساس درد هنگام قاعدگی در دختران
 • از بین رفتن پرده بکارت
 • ارضای ناکامی جنسی و از دست دادن لذّت مقاربت بعد از ازدواج
 • ناتوانی و تأخیر تولید مثل به خاطر ضعف مکرّر دستگاه تناسلی و انزال زود هنگام
 • بیماری های مقاربتی
 • عقیم شدن

۵) آسیب مراکز عصبی و غدد در مغز

در اثر خود ارضایی و تحریک زیاد، هیپوتالاموس آسیب می بیند. مغز و مراکز حساس دیگر مکرراً دچار کاهش نسبی جریان خون می شوند و از این طریق آسیب های جبران ناپذیری بر آن ها وارد می شود. تخلیه های مکرر عصبی، موجب ضعف اعصاب می شود. خود ارضایی های مکرر، مراکز عصبی را دچار حساسیت و ضعف خستگی و اختلال می سازد. به گفته یکی از دانشمندان، خود ارضایی موجب ضعف قوای شهوانی و بی رمق و بی جان شدن آن ها می شود.به طور کلی اختلال قوای بینایی، شنوایی (مثل صدای زنگ در گوش و وز وز کردن) و.. . از ضعف و اختلال اعصاب است.

فواید خود ارضایی

ب) آسیب های روحی و روانی

۱) ضعف حافظه، حواس پرتی و ناتوانی در تمرکز فکری

همان گونه که گذشت، یکی از پیآمدهای خود ارضایی، ضعف و تحلیل قوای جسمانی است و این به نوبه خود ناشی از اختلال در عملکرد سیستم مغز و اعصاب است. اختلال در این سیستم موجب می شود که بخش حافظه کارآیی لازم را نداشته باشد. علاوه بر این، شخص مبتلا به خود ارضایی به خاطر تمرکز در این عمل و توجه نسبتاً مداوم به موضوعات جنسی، حواس پرت و ناتوان در تمرکز فکری است که این خود عامل دیگری برای کاهش مستمر حافظه است.

از عوامل حفظ و تقویت حافظه آن است که فرد به کارهای علمی و فکری مشغول باشد در حالی که شخص خود ارضا از کارهای عملی و فکری باز می ماند و این خود عامل دیگری برای ضعف حافظه چنین اشخاصی است.

۲) اضطراب

دلهره و دلواپسی از ویژگی هایی است که دائماً فرد خود ارضا را رها نمی کند، او مرتب با خود درگیر است و نمی تواند با خود کنار آید. افکار آشفته، وسواس فکری، بی ثباتی، درهم ریختگی فکری دامنگیر اوست:

 • نکند کسی بفهمد.
 • کی و چگونه این کار را تکرار کنم.
 • کی می شود نجات پیدا کنم.
 • و…

لحظه ای آرام و قرار ندارد، سرزنش و تحقیر خود به علت ارتکاب گناه، شخصیت او را در هم می کوبد. گاهی تأخیر در ترک و این که بعد از ترک چه می شود، امان او را می گیرد.

۳) افسردگی

بی احساسی و بی تفاوتی، بی نشاطی و بی ذوقی، سستی و گوشهگیری، غم و اندوه، عدم علاقه به امور هنری، ورزشی، مسائل معنوی و… همگی از نشانه های بارز و حتمی افسردگی است.

۴) پرخاش گری و بد اخلاقی

شخص خود ارضا نسبت به کوچک ترین محرّک محیطی حساس است، حوصله گفت و گو با دیگران را ندارد، زود رنج است و سریعاً از کوره در می رود، به نور زیاد، صدا، رفت و آمد و.. ..حساسیت فوق العاده دارد.

۵) یأس از زندگی.

۶) از بین رفتن خلاقیت ها، توانایی ها و سرکوب شدن استعدادها.

۷) عدم میل به تحصیل، مطالعه، تحقیقات علمی و فعالیت های فکری.

۸) هوس باز و بی بند و بار شدن و اعتیاد به ارضای جنسی نا مشروع.

۹) بی عاطفه، کم رو و خجل.

۱۰) عدم اعتماد به نفس و احساس حقارت، ضعف اراده.

۱۱) از بین رفتن صفای دل و بی علاقه گی نسبت به امور معنوی، مجالس دعا، جماعات و.. ..

۱۲) احساس گناه، عذاب وجدان.

ج) آسیب های اجتماعی

خود ارضایی یک حس گریز از اجتماع پدید می آورد که در اثر افراط و تکرار در او ریشه دار تر خواهد شد. فرد در گوشه ای خود را منزوی و به افکار دور و دراز می پردازد. توجه به لذات شخصی، سبب سستی روابط اجتماعی می گردد و حیات جمعی را دچار مخاطره می سازد.

فرد خود ارضا به غیر از میل به انزوا جویی در عرصه اجتماعی نیز با مردم جوششی ندارد و از زندگی در جمع احساس لذت نمی کند. اینجاست که نه تنها شخصیت اجتماعی و انسانی چنین افرادی تدریجاً متزلزل شده بلکه جامعه نیز از وجود نیروی جوان و پر انرژی محروم گردیده است و دراز مدت موجب اختلال در نظام اجتماعی می شود.

مقالات مرتبط  ازدواج با ترنس ؛ مشکلات،عواقب و مزایای ازدواج با ترنس ها را بدانید !!

این دسته از آسیب ها عبارتند از:

۱) بی آبرویی

۲) مشکلات خانوادگی

۳) انزوای اجتماعی، طرد شدن از جامعه و مشکل دوست یابی

۴) مشکلاتی در ازدواج از قبیل؛ عدم پذیرش در خواستگاری

در نامه ای آمده: اکنون خواستگاران فراوانی دارم که هر یک از دیگری بهتر هستند. به دلیل همین مسأله (خود ارضایی و از دست دادن بکارت) است که مجبورم به خواستگارانم جواب رد بدهم بدون این که پدر و مادرم علت نپذیرفتن من را بدانند.

 • بی میلی به ازدواج و تأخیر در آن
 • بی میلی به همسر
 • ناتوانی در مقاربت صحیح و ارضای جنسی خود و همسر
 • ناسازگاری خانوادگی
 • سرد بودن کانون خانواده
 • ناتوانی در برابر مشکلات و سختی ها پس از ازدواج
 • طلاق و متزلزل شدن کانون خانواده

۵) افت تحصیلی

۶) بزهکاری

۷) عدم علاقه نسبت به فداکاری، خدمت گزاری به همنوعان و….

۸) لذت نبردن از دوستی ها و مهر و محبت در روابط با پدر و مادر، بستگان و دوستان و بالاخره بریدن از آنان

۹) از بین رفتن عزت، پاک دامنی، شرف و حیا

۱۰) انحطاط و انحراف فکری و عملی خود و به انحراف کشیدن دیگران

۱۱) ایجاد خطرات اجتماعی برای خانواده خود و نوامیس دیگران

۱۲) سوء استفاده جنسی و تجاوز به کودکان

۱۳) ترویج و اشاعه فحشا و منکرات

۱۴) شیوع بیماری های مقاربتی در جامعه

۱۵) حسادت و بدبینی

دلایل خود ارضایی

زودانزالی یا دیرانزالی به دلیل خود ارضایی

یکی از عوارض تایید شده خود ارضایی، تاثیر روی مدت زمان شروع رابطه تا ارضاء می باشد. در مردان به دلیل اینکه معمولا در یک حالت خود ارضایی انجام می شود، به مرور زمان تبدیل به یک کار روتین و یک عادت می شود، پس ارضا به سرعت و در آن حالت خاص انجام خواهد شد. این مردان پس از ازدواج، به دلیل عادت سیستم عصبی به زود ارضا شدن، با کوچکترین تحریکی که شبیه خود ارضایی باشد ارضا می شوند.

در زنان به دلیل تنوع راه های خود ارضایی و نواحی تحریک پذیر، این مسئله متفاوت است. استفاده از وسایل مختلف برای خود ارضایی، علاوه بر شناختی که به زن درباره بدنش و حالتی که بیشترین لذت را به او می دهد، توقع او را برای تحریک به بهترین شکل بالا برده و در رابطه جنسی به دلیل نا آگاهی مرد، دچار دیر ارضایی می شوند.برای درمان زود انزالی یا دیر انزالی، تمرینات شناختی و رفتاری بسیاری وجود دارد که طی یک پروسه توسط روانشناس و روان درمانگر جنسی قابل بررسی و درمان است.

رابطه خود ارضایی با میل جنسی و سرد مزاجی

اصلی ترین علت خود ارضایی در دوران قبل از ازدواج، راحت ترین راه رسیدن به لذت و ارضای غریزه جنسی است و اصلی ترین علل خود ارضایی پس از ازدواج، نارضایتی از رابطه جنسی،نرسیدن به ارگاسم در هنگام نزدیکی و عدم مهارت زوجین در ارضاء همدیگر بخصوص در خانم ها می باشد. تمام این دلایل باعث می شود که زوجین پس از ازدواج به خود ارضایی روی بیاورند.

خود ارضایی در زنان به طور کلی، حساسیت واژن را کم کرده و ممکن است دیگر از طریق رابطه عادی ارگاسم را تجربه نکنند؛ به مرور زمان میل جنسی آن ها در زندگی زناشویی به شدت کم می شود. زنانی که خود ارضایی می کنند به دلیل آشنا شدن با بدن و نحوه ارضاء شدن خود، انتظاراتشان از رابطه جنسی مشخص است ولی ممکن است مرد، از این دانش زن هیچ آگاهی نداشته باشد و نتواند به رابطه جنسی سالمی دست پیدا کنند. این مشکل به مرور زمان می تواند باعث سرد شدن و حتی جدایی شود.

مردان متأهلی که خود ارضایی می کنند، ممکن است به دلیل مشغله های فکری و خستگی جسمی، نتوانند رابطه جنسی سالمی با همسر خود داشته باشند و برای ارضای نیازهای جنسی به سراغ راه سریع تر و شاید آسان تری مثل خود ارضایی بروند. به مرور زمان میل جنسی در مرد و همسرش دچار اختلال می شود.

خود ارضایی و ناباروری

غده هیپوفیز وسیله تنظیم هورمون های جنسی می باشد. خود ارضایی به میزان زیاد باعث نقص در غده هیپوفیز و ترشح مناسب هورمون های جنسی می شود. به طور کلی خود ارضایی می تواند باعث ضعیف شدن اسپرم ها یا تغییر شکل ظاهری آن ها شود، اما هنوز تحقیقات اثبات شده ای که خود ارضایی باعث ناباروری مردان می شود وجود ندارد.در زنان خود ارضایی زیاد و ناشیانه می تواند باعث آسیب دیدن آلت تناسلی زنانه شود و متعاقبا مشکلاتی را به وجود بیاورد. اما هنوز هیچ تحقیقی خود ارضایی را دلیلی بر ناباروری ندانسته است.

راه های ترک خودارضایی

آموزش ترک خود ارضایی به صورت ناگهانی رخ نمی دهد و نیازمند طی یک روند است. ممکن است ماه ها، یا سال ها برای جایگزینی یک رفتار طول بکشد، اما باید دانست این موضوع غیر ممکن نبوده و با تمرین قابل تحقق است. برای تغییر رفتار خودارضایی گام ها و استراتژی هایی را باید در پیش گرفت، که می توان از آن ها موارد زیر را نام برد:

 • مشاوره با یک متخصص یا رواندرمانی
 • با احساسات خود صادق باشید .
 • برای تحقق هدفتان به خود فرصت دهید.
 • خود را سرگرم و مشغول کاری کنید.
 • به سلامت و فعالیت جسمانی خود توجه کنید.
 • با کمک متخصص زمان هایی که به خودارضایی می پردازید را بررسی کنید.
 • زمان های تنهایی خود را محدود کنید.
 • به سمت محتواهای هجو و هرزه نگاری نروید.
 • برای خواب تنها با لباس زیر نخوابید و در صورت امکان لباس هایی بپوشید که اندام های شما را بپوشاند.


این مقالات مرتبط را هم بخوانید…

[تعداد: 5   میانگین:  5/5]
عروس ما در اینستاگرام