سن بچه ها برای طلاق پدر و مادر

سن بچه ها برای طلاق ؛ بهترین و بدترین سن بچه ها برای طلاق + شرایط حضانت فرزندان

بنر تبلیغاتی سوپر نوین

تبلیغات

سن بچه ها برای طلاق ؛ بسیاری از زوجین پس از آن که تصمیم شان برای جدایی و طلاق را می گیرند به این فکر میکنند که بهترین سن بچه ها برای طلاق چه وقت است تا کمترین آسیب به فرزندشان منتقل شود.طلاق در سنین پایین میتواند باعث تضعیف دلبستگی و ضربه های روحی و در سنین بالاتر باعث بی اعتمادی یا تخریب باورهای فرزندان تان نسبت به زندگی شود.در ادامه این مقاله در بخش روانشناسی ازدواج مجله عروس ما قصد داریم به بررسی بهترین و بدترین سن طلاق برای کودکان بپردازیم و دوره های سنی مختلف را بررسی کرده ایم،پس تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.

 • «مهرم حلال جانم آزاد»
 • «میرم راحت میشم»
 • «خدا که هست!بچه هام خدا دارن»
 • و…

حرف هایی از این دست، فریادهایی است که در خانواده های درگیر توفان اختلاف سلیقه و عقاید زوج ها بسیار شنیده می شود.فریادهایی که شاید با یک مهر آبی رنگ در صفحه سوم به سکوت تبدیل شود،اما نتیجه آن از دست دادن پدر یا مادری است برای فرزندان باقی مانده از آن روزها.

سن بچه ها برای طلاق

سن بچه ها برای طلاق ؛ در چه صورتی طلاق برای بچه خوب است؟

در ابتدا باید بدانید که طلاق هیچوقت برای فرزند شما نمی­تواند اتفاق خوبی باشد. اما پذیرش طلاق از طرف کودک میتواند میزان آسیب ها را کاهش دهد. اما پیش از طلاق برای آن که بتوانید بهترین انتخاب را برای آینده فرزندتان داشته باشید، باید بررسی کنید که ادامه زندگی با وجود مشکلات چه عواقبی دارد.

 • آیا طلاق میتواند محیطی امن به کودکتان دهد؟
 • آیا نیازهای کودک بعد از طلاق با مشکل روبه رو نمی شود؟

از آن جا که بررسی همه جوانب به تنهایی میسر نیست،مشاوره طلاق میتواند به شما برای رسیدن به یک تصمیم منطقی، راهنمایی خوبی را ارائه دهد.

آقا و خانم محترم آیا شما آماده طلاق هستید؟

برای آنکه بدانید طلاق میتواند راهی مناسب برای شما و فرزندانتان باشد، باید از مسائل طلاق و قوانین مربوط به آن اطلاع داشته باشید.پس پیش از آن که تصمیم به طلاق خود را اجرا کنید به مسائل زیر توجه نمایید.

 1. درباره مسائل حقوقی حضانت فرزند مطالعه داشته باشید.
 2. باید قبل از جدایی، فرزندتان را تا حدی از لزوم جدایی قانع کرده باشید.
 3. هرگز درگیری های خود را در مقابل کودک مطرح نکنید.
 4. در تمام مراحل، حضور یک روانشناس متخصص ضروری است.
 5. درباره مشکلات تربیت فرزند با والد دیگر به توافق برسید.
 6. به فرزندان خود این اطمینان را بدهید که حتی اگر از هم دور باشید، شما همیشه یک خانواده م­‌مانید و همیشه آنها را دوست خواهید شد.دوست نداشته شدن برای یک کودک،تلخ ترین حس دنیاست.

چه آسیب هایی بچه های طلاق را تهدید می‌کند؟

ارتباط عاطفی والد کودک در مراحل اولیه زندگی اثر اجتناب ناپذیری در مراحل بعدی زندگی دارد،به نحوی که بسیاری از اختلالات دوران بزرگسالی ریشه در دوران کودکی دارد.لذا هر گونه اتفاقات منفی از قبیل غفلت مکرر از کودک و طرد واقعی و خشونت فیزیکی و… میتواند آثار غیر قابل جبرانی ایجاد نماید.آثاری مانند ترس و اضطراب، وسواس، افسردگی و پرخاشگری، حسادت و…

وقتی موقعیت کودک در خطر بیفتد، او دچار ترس و اضطراب می شود،چون موقعیت ثابتی ندارد؛همینطور این کودک ممکن است دچار اضطراب شود. والد محترمی که درگیر طلاق شده است،خواسته یا ناخواسته زمینه های اختلالات اضطرابی را در دختران و پسران را ایجاد میکند چون خودش در موقعیتی قرار می گیرد که نمیتواند تصمیم بگیرد و این ناتوانی در تصمیم گیری عیناً به فرزندان منتقل می شود.

بروز افسردگی هم از آسیب های دیگر طلاق است،آسیبی که بخاطر از دست دادن کانون امن خانواده به وجود می ‎آید و دیگر کسی نیست که به او دل بندد،او را ببیند و درک کند،نوازش کند و آغوشی گرم برای او باز کند. ضمن اینکه ممکن است عصیان و پرخاشگری هم در او بروز پیدا کند. وقتی فرزند موقعیت ثابتی نداشته باشد و امنیت و شرایط زندگی اش به خطر افتاده باشد،عصیان گری را یاد می گیرد.

از رفتارهای پرخاشگرانه پدر و مادر یاد میگیرد که او هم میتواند حریم ها و ارزش ها را بشکند.حسادت و سوءظن به اطرافیان هم از همان آسیب هاست که تاثیر زیادی در زندگی فردی و اجتماعی او خواهد داشت.مواردی که عرض شد تنها بخشی از اتفاقات منفی اثرگذار بر رشد روانی کودک در مراحل رشدی پدیده طلاق است.

این آسیب ها به سن بچه ها ربطی دارد؟ در چه سنی کمترین آسیب برای بچه وجود دارد؟

بله، اثرهای طلاق به جنسیت و مرحله رشدی کودک به لحاظ سنی تاثیر دارد. به نحوی که هر چقدر میزان رشد سنی کودک کمتر باشد،اثرات منفی بیشتری از خود بر جای میگذارد.کودکان در مرحله پیش دبستانی نسبت به کودکان سنین مدرسه و پس از آن،بیشتر از طلاق والدین آسیب می بینند.البته متغیرهایی از قبیل میزان حمایت اجتماعی از کودک،حمایت عاطفی والدین از کودک و… در میزان عوارض پس از طلاق نقش دارند.

بدترین سن بچه ها برای طلاق

بهترین و بدترین سن بچه ها برای طلاق والدین

در حال حاضر هیچ تحقیق منسجمی درباره اینکه چه سنی برای طلاق بهتر است انجام نشده است.هر سنی شرایط خاص و بحران های خاص خود را دارد که والدین باید نسبت به آن اشراف داشته باشند.در صورتی که بحران های هر سن حل شده باشد و فرزندتان پختگی لازم برای پذیرش طلاق را داشته باشد،در این شرایط میتوانید با او وارد مذاکره شوید.ویژگی ها و آسیب هایی که ممکن است در هر سن برای کودک رخ بدهد را بررسی می کنیم.

سن بچه ها برای طلاق ؛ بدو تولد تا ۵ سالگی

اغلب کودکان در طلاق در این رده سنی، به سادگی تغییرات و برنامه های پدر و مادر را می پذیرند.این مسئه میتواند به این دلیل باشد که آن ها هنوز به اندازه کافی از عرف آگاه نیستند.البته اگر کمی بزرگتر شوند وارد چرخه غم و اندوه خواهند شد،حتی اگر طلاق سال ها پیش صورت گرفته باشد.

مقالات مرتبط  همه چیز در مورد کراش + انواع و نشانه های کراش داشتن چیست؟

کودکان در سن دو سالگی شروع احساس اعتماد و آینده نگری در جهان و محیط خود را تجربه میکنند.وقتی که تغییرات مربوط به طلاق اتفاق می افتد،اغلب احساس میکنند که کنترل جهانشان از دستشان خارج شده که منجر به افزایش کج خلقی ها و نمایش های عاطفی از ناامیدی، خشم و اضطراب می شود. والدین در این وضعیت می بایست قوانین خانه مادر و پدر را تا حد ممکن مشابه نگه دارند و هردوی آنها غالبا با کودک تعامل داشته باشند.

در وضعیت ایده آل کودک هر روز با هر دوی آن ها ارتباط مستقیم یا تلفنی و حتی ارتباط تصویری از طریق اینترنت داشته باشد.هر چه قدر که بیشتر احساس کنند که در زندگیشان پدر و مادر دارند،احساس امنیت و عشق شان حتی در سنین خیلی پایین بیشتر خواهد بود.

سن بچه ها برای طلاق ؛ ۶ تا ۸ سالگی

در بسیاری از مطالعات مربوط به کودکان در طلاق در رده سنی ۶ تا ۸ سال، با عنوان دلسوزان والدین شناخته می شوند.آنها واقعا میخواهند که پدر و مادر احساس خوبی داشته باشند و در زندگی جدیدشان شاد باشند.این کودکان تمایل دارند که راجع به هر یک از والدین با دیگری صحبت کنند و فراهم کردن شرایط برای کودک برای بیان نکات مثبت و این که به او اجازه دهید تا در خانه شما راجع به والد دیگرش احساس خوبی داشته باشد، ضروری است.همچنین باید از طعنه زدن و پرسیدن سوالاتی که باعث ناراحتی کودک می‌شود، اجتناب کرد.

این بچه ها همچنین نیاز دارند که احساسات خود را مورد تایید قرار دهند. هرچند ممکن است شما به دلیل بالغ شدن،در رابطه با طلاق خوشحال یا خوشبین باشید، احتمال دارد که بچه ها در این سن ناراحت شوند و کودکان در طلاق احساس تنهایی یا بی کفایتی داشته باشند.گوش دادن به آنها بدون قضاوت و اجازه دادن به آن ها برای داشتن احساسات خود در مورد طلاق و صحبت کردن با شما در مورد آن ها بسیار مهم است.

یافتن یک مشاور برای این گروه از کودکان بهترین راه حل است، زیرا آنها نمیتوانند به راحتی راجع به احساساتشان با شما صحبت کنند چرا که احساس میکنند ممکن است شما را ناراحت کنند.با این حال، آنها میتوانند بدون هیچ مشکلی در گفتگو با یک غریبه صحبت کنند.

سن بچه ها برای طلاق ؛ ۹ تا ۱۲ سالگی

کودکان در طلاق در محدوده نه تا دوازده ساله به دلایل مختلف نسبت به طلاق به طرق مختلف پاسخ میدهند.یکی از مسائل مهم این است که آنها با هویت خود در حال مبارزه هستند زیرا نه کاملا کودکند و نه کاملا نوجوان، بنابراین تغییرات احساسی این گروه سخت خواهد بود.بی قراری یا رد کردن طلاق در این رده سنی در کودکان در طلاق،طبیعی است.

کودکان این رده سنی از مشکلات موجود در خانواده آگاهند،به ویژه اگر مکالمات منفی و خصمانه بین پدر و مادر را شنیده باشند. آن ها ممکن است این تفکر را داشته باشند که پدر و مادر به خاطر طلاق سرزنش می شوند،بنابراین به عنوان یک پدر و مادر بد مستحق تنبیه از طریق رد شدن توسط فرزند خود هستند.اغلب این کودکان،با توجه به این که پدر و مادر را مقصر طلاق میدانند،نمیخواهند با هیچ یک از آنها ارتباط داشته باشند.

در نهایت این مسئله کودک را به خطر می اندازد، چرا که به داشتن پدر و مادر در زندگی نیاز دارد. هر یک از والدین که رابطه مداوم با کودک دارند، بایستی رابطه بین فرزند با والد دیگر را تشویق و حتی تسهیل کنند.معمولا وقتی کودک متوجه می شود،که پدر یا مادر هنوز هم پدر یا مادر خوبی است، به همکاری با او علاقه نشان میدهد که تنها به حفظ رابطه دوستانه بدون در نظر گرفتن نتایج آن کمک میکند.

سن بچه ها برای طلاق ؛ ۱۳ تا ۱۸ سالگی

فرزندان بزرگتر به طلاق با دو روش پاسخ میدهند.در روش اول، طلاق را مسئله ای بین والدین دانسته و با هر دوی آنها رابطه ی خوبی را ادامه میدهند.در روش دوم،یکی از والدین را مجرم و دیگری را قربانی پنداشته و در روابط بین آن دو دخالت میکند.باز هم بسیار مهم است که تعامل کودک با والدین را تسهیل،تشویق و حتی به طور فعال ترویج دهیم،حتی اگر این تعاملات کوتاه یا مختصر باشد.

اغلب فرزندان بزرگتر برای کمک به خانواده داوطلب انجام وظایف بیشترند.ضروری است که این فرزندان خودشان را مسئول مراقبت خواهران و برادران و والدین حین طلاق ندانند.در حالی که آنها ممکن است داوطلب شوند تا کمی بیشتر کار کنند، هرگز نباید احساس کنند که یک فرد بالغ در خانه هستند.برای هر دوی والدین مهم است که به یاد داشته باشند که این کودکان بالغ واقعا بچه هستند و آنها باید وقت خود را داشته باشند.

پس از طلاق بر سر بچه ها چه می آید؟

بچه های معصومی که درصد زیادی از آنها برای بهتر شدن اوضاع زندگی پدر و مادرشان، به این دنیا آمده اند،حالا بدون حامی و پشتیبان منتظر هستند تا بفهمند…..

 • خانه شان کجاست؟
 • با خاطراتشان چه کنند؟
 • با خانواده جدید چطور کنار بیایند؟
 • و بسیار مشکلات دیگر.

این بچه ها که همیشه رد آن مهر طلاق را بر پیشانی خود حس میکنند و با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم میکنند.

به نظر شما در یک خانواده در حال فروپاشی،پدر و مادر بیشترین آسیب را می بینند یا فرزندان؟

مسلماً افرادی که می خواهند طلاق بگیرند و فرزند دارند، بسیار نگران آینده فرزندانشان هستند و این نگرانی حتی میتواند آینده خودشان را تحت الشعاع قرار دهد.اما از آنجا که آنچه در این دنیا ظریف تر است میزان آسیبش هم بیشتر است،فرزندان که مانند نهال هستند زودتر آسیب دیده و آینده شان تباه می شود.

آثار و نتایج طلاق در فرزندان چطور شکل پیدا میکند؟

این کودکان خود را موجودی اضافی میدانند و احساس گناه دارند و در بین دعواهای پدر و مادر نقش خود را نمیدانند و حالت گیجی و بهت زدگی دارند،حتی این طلاق در بهره هوشی آنها هم میتواند تاثیر گذار باشد و در رشد عقلانی و هوش آنها اثر منفی خواهد گذاشت.

مقالات مرتبط  سکس چت ؛ آنچه که در مورد فواید و عوارض سکس چت نمیدانید ! ((لطفا آگاه باشید))

علاوه بر اینکه طلاق باعث ایجاد حس بدبینی به پدر و مادر از طرف فرزند می شود، که در نتیجه آن این کودک به هیچ فردی در آینده نمیتواند اعتماد کند و گذشت کردن را یاد نمیگیرد.در این کودکان کمبودهای عاطفی بسیاری دیده می شود و شیوه رفتاری بچه ها در مکان های عمومی و اجتماع کاملاً متفاوت از بچه های رشد پیدا کرده در خانواده های سالم است.

نیازی وجود دارد تا کودک از طلاق پدر و مادر و یا علت این جدایی مطلع شود؟

کودک باید از کلیات موضوع جدایی والدین آگاهی داشته باشد نه از جزییات، یعنی والدین باید طرح کنند که با یکدیگر تفاهم نداشته و قادر به ادامه زندگی نیستند. نکته بسیار قابل تامل اینکه والدین نباید تصور منفی از یکدیگر در ذهن کودکی ایجاد کنند. چون کودک به تصور مثبت از پدر و مادر جهت ادامه زندگی نیاز دارد.

زندگی کردن کودک با یکی از والدین برای سلامت روان او خطر آفرین است؟

بله،حتماً…زندگی کردن کودک با یکی از والدین میتواند آسیب زا باشد و ضرورت دارد تا بعد از جدایی والدین، کودک بتواند به نوعی با هر دو والد دیدار داشته باشد.بر اساس پژوهش های صورت گرفته،آسیب هایی از قبیل اعتیاد، شکست تحصیلی یا ترک تحصیل، خشونت و اضطراب و افسردگی میتواند از عوارض طلاق بر کودکان باشد لذا مراقبت عاطفی از کودکان طلاق توسط والدین بسیار مهم است.

چیکار کنیم تا فرزندان مان در طلاق والدین آسیب کمتری را ببینند؟

مهمترین توصیه عملی برای والدینی که در شرف جدایی هستند یا طلاق گرفته اند این است که احترام یکدیگر را حفظ کنند و در حضور بچه ها از اختلافاتشان حرف نزنند و حرمت ها را حفظ کنند. حتماً قبل از طلاق به مشاور و روانشناس مراجعه کنند. حتی اگر طلاقشان قطعی است، بهتر است شیوه جداشدن را از طریق روان شناس و مشاور خانواده شناسایی کنند تا برای فرزندانشان مشکلاتی ایجاد نشود یا کمتر ایجاد شود.نقش آموزش در مدارس و ارگان های حمایتی مانند بهزیستی و خدمات مشاوره ای پس از طلاق برای کودکان و والدین در این راه بسیار مهم و تاثیرگذار است.

شرایط حضانت فرزندان بعد از طلاق

شرایط حضانت فرزندان پس از طلاق

شرایط حضانت فرزند بعد از طلاق زوجین چگونه خواهد بود؟

پس از طلاق زوجین از یکدیگر اولویت نگهداری از فرزندان تا سن ۷ سالگی دختر و پسر بر عهده مادر خواهد بود. پس از سن ۷ سالگی فرزندان حضانت آن‌ها به دست پدر خواهد بود. در صورتی که والدین بر سر حضانت فرزندان با یکدیگر با مشکل مواجه شوند، دادگاه در مورد شرایط حضانت فرزند به صورت قانونی تصمیم خواهد گرفت.

لازم به ذکر است در صورتی که پدر به (اعتیاد و…) دچار باشد، شرایط حضانت فرزند بعد از سن ۷ سالگی نیز به مادر واگذار خواهد شد و این حضانت تا زمان به بلوغ رسیدن فرزندان ادامه می‌یابد. پس از به بلوغ رسیدن فرزند، خودش می‌تواند مادر و یا پدر را برای ادامه زندگی انتخاب نماید.البته پدر موظف است در تمامی مدتی که فرزندان تحت حضانت مادر هستند، هزینه ها و مخارج مرتبط را تامین نماید.

شرایط حضانت فرزند بعد از طلاق توافقی چگونه خواهد بود؟

با استناد به ماده ۲۹ قانون حمایت از خانواده، دادگاه موظف است در مورد حضانت فرزندان در هر نوع طلاقی تصمیم گیری کند. چنانچه زوجین به دنبال طلاق توافقی باشند و دختری کمتر از ۹ سال سن و پسری کمتر از ۱۵ سال داشته باشند باید در مورد حق حضانت فرزندان، میزان ملاقات طرف مقابل با فرزندان، پرداخت نفقه فرزندان و میزان نفقه به توافق برسند.

البته لازم به ذکراست که دادگاه موظف است در تعیین حضانت فرزندان بعد از طلاق، مصلحت آنها را در نظر داشته باشد.در قوانین طلاق و حضانت فرزندان، حضانت طفل از مادری که مجددا ازدواج نماید، گرفته می شود و به پدر داده می شود. اما در طلاق توافقی با توافق زوجین، فرزندان میتوانند پس از ازدواج مادر نیز کماکان تحت حضانت وی قرار داشته باشند.

قانون جدید شرایط حضانت فرزند چیست؟

بر طبق ماده ۱۱۶۹ مصوب در سال ۱۳۱۴ شمسی، محدوده سنی حضانت طفل پسر توسط مادر تا ۲ سال تعیین شده بود که با تغییراتی که در قانون حضانت فرزند در سال ۱۳۸۲ ایجاد شد،این محدوده سنی برای فرزندان دختر و پسر به ۷ سال رسید.

سخن پایانی در مورد سن بچه ها برای طلاق

در انتهای این مطلب باید بهتان بگوییم که حتما مشاوره های پیش از ازدواج را جدی گرفته و شناخت کافی از همسر آینده خود به دست آورید.همچنین در جریان زندگی و در مشکلاتتان، با یک روانشناس و متخصص مسائل خانواده در ارتباط باشید. اگر قبل از داشتن فرزند، لحظه ای حس کردید که شما باهم نم­‌سازید و اختلافات بنیادی دارید یا ممکن است که زندگیتان به جدایی ختم شود، هرگز بچه دار نشوید.این مقالات مرتبط را هم بخوانید….

[تعداد: 2   میانگین:  5/5]
عروس ما در اینستاگرام