• خانه
 • جهیزیه عروس
 • سرویس خواب عروس شامل چه چیزهایی می شود؟ + ۵ نکته مهم در انتخاب سرویس خواب
سرویس خواب کلاسیک

سرویس خواب عروس شامل چه چیزهایی می شود؟ + ۵ نکته مهم در انتخاب سرویس خواب

بنر تبلیغاتی سوپر نوین

تبلیغات

سرویس خواب عروس ؛ یکی از تجربه های لذت بخش زندگی در دنیای پر از تنش و هیاهوی امروز، لذت غلطیدن روی تشک راحت و گذاشتن سر روی بالش نرم است، آنهم هنگامی که خود را برای خواب شبانه آماده کرده اید. تاریخچه تخت خواب و متعلقات آن به پیش از تاریخ انسان یعنی ۲ میلیون سال گذشته، زمانی که گونه های متفاوتی از انسان به نام انسان ماهر وجود داشته اند میرسد. این بدان معناست که انسان از بدو پیدایش همیشه توجه خاصی به بستر خواب خود داشته است.

عجیب تر از آن این است که انسان در طول سالیان سال همیشه کوشیده است که با توجه به سلیقه و صنعت و تکنولوژی زمان خود بستر خواب خود را ارتقا داده و محیط خواب خود را همواره راحت تر، آسوده تر و لذت بخش تر کند.

بالش های سنگی جای خود را به بالش نرم و طبی داده اند و تشک های پوستی نیز به همین ترتیب راحت تر و نرم تر شده اند و همچنین وسایل و تجهیزات دیگری نیز به اتاق های خواب اضافه شده است تا همه در قالب یک سرویس خواب بتوانند بهترین خدمات و آسودگی را به انسان هدیه دهند.در این مقاله از بخش جهیزیه عروس مقاله “عروس ما” قصد داریم تا سرویس خواب عروس امروزی را به شما معرفی کنیم و همچنین وسایلی که مجموعه آن ها را با نام ” سرویس خواب عروس ” می شناسیم و شاید تا به حال اسم آن ها را هم نشنیده اید را عنوان کنیم. پس با ما همراه باشید.

سرویس خواب چیست؟

یکی از مهمترین ارکان اتاق خواب سرویس خواب نام دارد.سرویس خواب به مجموعه وسایلی گفته می شود که متعلق به اتاق خواب بوده که این وسایل رفاه و آسایش انسان را در زمان قبل از خواب، هنگام خواب و بعد از خواب تامین می کنند.

با توجه به سلایق مختلف افراد یک خانواده، این وسایل نیز در انواع و اقسام مختلف با طرح ها و رنگ های متفاوت روانه بازار شده است تا بتوانند مورد پسند همگان واقع شوند.اما قبل از خرید سرویس خواب حتما بایستی با انواع سرویس خواب و اجزای تشکیلی دهنده آن آشنایی داشته باشید تا بتوانید با توجه به دکوراسیون منزل خود و همچنین سلیقه افراد خانواده بهترین نوع سرویس خواب را تهیه کنید.

سرویس خواب شامل چه چیزهایی می باشد؟

حالا که با با مفهوم سرویس خواب به درستی آشنا شدید بهتر است تا با وسایل تشکیل دهنده سرویس خواب نیز آشنا شوید تا هنگام خرید بهترین انتخاب ها را داشته باشید.

مهمترین اجزای تشکیل دهنده سرویس خواب عبارتند از:

 1. تخت خواب
 2. پاتختی
 3. آینه
 4. میز آرایش
 5. پاف
 6. کمد

در موارد ذکر شده در بالا تخت خواب اصلی ترین عضو از مجموعه سرویس خواب است و بنا به نیاز خود می توانید دیگر اجزا را به سرویس خود اضافه یا کم کنید؛درادامه به توضیح هر یک از موارد بالا می پردازیم.

تخت خواب عروس

۱) تخت خواب در سرویس خواب عروس

تختخواب نوعی تخت است که از آن برای استراحت یا خوابیدن استفاده می شود. معمولا روی آن از تشک (خوشخواب)، بالش ، ملحفه و بالش استفاده می شود. اندازه تختخواب استاندارد معمولا بین ۹۰ تا ۱۱۰ سانتی متر است و البته در اندازه های بزرگتر بین ۱۳۵ تا ۱۵۰ سانتی متر نیز افزایش میابد. ارتفاع تختخواب از سطح زمین معمولا ۳۵ تا ۴۰ سانتی متر توصیه می شود تا نظافت زیر آن و جابه جایی اجسام به راحتی صورت پذیرد.

تخت خواب ها بنا به فرهنگ ها و سلیقه ها انوع مختلفی دارندکه افراد با توجه به سلیقه و دکوراسیون منزل خود اقدام به انتخاب و خرید تخت خواب می کنند.

انواع تخت خواب های مورد استفاده در اتاق خواب عبارتند از:

 • تخت خواب تکنفره
 • تخت خواب دو نفره
 • تخت خواب سورتمه ای شکل
 • تخت خواب دو طبقه
 • تخت خواب متحرک
 • تخت خواب نوزاد
 • تخت خواب سلطنتی
 • تخت خواب سایبانی
 • تخت خواب تاج دار
 • تخت خواب پنل دار
 • تخت خواب جک دار
 • تخت خواب روزانه
 • تخت خواب تاشو کمجا
 • تخت خواب قابل تنظیم

توضیح و تشریح هر یک از انواع تخواب های ذکر شده در این مقاله نمی گنجد و می توانید در مقاله تخواب و انواع آن با آن ها آشنا شوید و یکی از مهمترین و اصلی‌ترین اجزای سرویس خواب تخت خواب آن است و افراد بر حسب نیاز خود اندازه و ارتفاع آن را مشخص می‌کنند.

ابعاد تخت خواب استاندارد

اندازه تخت خواب استاندارد سرویس خواب چیست؟

اندازه استاندارد یک تخت یک نفره ۹۰ تا ۱۱۰ سانتی متر است. اگر شما جز افرادی هستید که در حین خوابیدن زیاد چرخ می‌خورید، به شما پیشنهاد می‌کنیم از تختخواب ۱۱۰ سانتیمتری استفاده کنید. تخت های دو نفره نیز عموما با عرض ۱۳۵ تا ۱۵۰ سانتی متر طراحی و ساخته می‌شوند.

مقالات مرتبط  ساعت ایستاده ؛ راهنمای صفر تا صد خرید ساعت ایستاده + بورس خرید و قیمت

همچنین طول تخت برای افراد بلند قد ۲ متر توصیه می‌شود و اگر قد شما کوتاه بوده و چثه کوچکی دارید نیز با تختی به اندازه ۱۹۰ سانتی متر هم نیاز شما مرتفع می‌شود. در نهایت ارتفاع تخت بین ۳۵ تا ۴۰ سانت توصیه شده است تا کار برای نظافت تخت برای شما ساده شود. اگر شما در حین خوابیدن ثابت هستید و زیاد تحرک ندارید اندازه ۵۰ تا ۵۵ سانت هم برای شما مناسب است.

در خرید تختخواب به این نکات توجه کنید:

معمولا یک سری نکات کلیدی و اصولی وجود دارد که افراد قبل از خرید تخت خواب به آن توجه نمی کنند که همین باعث می شود زمان و سرمایه خود را هدر دهند. پس قبل از خرید تختخواب حتما به این نکات توجه کنید:

 1. هنگام خرید تخت خواب آن را بو بکشید تا مطمئن شوید از چوب و رنگ مرغوب ساخته شده باشد. بوی بد رنگ و جلا سریعا فضای اتاق خواب را پر می کند که خود تبدیل به مشکلی بزرگ در اتاق خواب نیز می شود.
 2. تخت خوابی را انتخاب کنید که ارتفاع مناسبی را از سطح زمین داشته باشد تا هنگام نظافت و یا جابه جایی اجسام دچار مشکل نشوید.
 3. اگر تخت خواب دست دوم خریداری می کنید مطمئن شوید که فاقد شیار و ترک خوردگی باشد. این شیارها معمولا توسط موریانه ها ایجاد شده اند که از نظر بهداشتی استفاده از آنها توصیه نمی شود.
 4. اگر کودک خردسال در خانه دارید و قصد خرید تخت خواب فرفورژه را دارید توصیه میشود تا تختخواب هایی با گوشه نوک تیز را تهیه نکنید. این تخت خواب ها به راحتی می توانند به کودک شما آسیب وارد کنند.

۲) پاتختی در سرویس خواب عروس

پاتختی از دیگر وسایلی است که در سرویس خواب مورد استفاده قرار می گیرد. پاتختی نیز در ابعاد گوناگون در کنار دیگر وسایل در اتاق خواب ها و در کنار تخت خواب مورداستفاده قرار می گیرد. از پاتختی معمولا برای قرار دادن وسایلی مانند ساعت، عینک، چراغ خواب و قاب عکس … استفاده می شود و همچنین از کشوهای آن نیز می توان برای نگهداری وسایل کوچک نیز استفاده کرد.

اندازه پاتختی معمولا بسته به اندازه تختخواب تعیین می شود به صورتی که وقتی فردی روی تخت قرار گرفت سطح آن به خوبی دیده شود.بعضی از پاتختی ها دارای چرخ نیز هستند که جابه جایی آن توسط افراد آسان تر نیز می شود.

اندازه استاندارد پاتختی سرویس خواب

حداقل طول و عرضی که برای پاتختی‌ها توصیه می‌شود، ۴۰ تا ۵۰ سانت است. ارتفاع پاتختی نیز باید در حد و اندازه‌ای باشد که زمانی که شما روی تخت خوابیده‌اید قابل رویت باشد. ارتفاعی بین ۶۵ تا ۷۰ سانتیمتر اندازه استاندارد توصیه شده است. ارتفاع آن از سطح زمین به منظور نظافت بیشتر نیز ۱۸ سانتی متر توصیه می‌شود. همچنین پاتختی‌های چرخ دار کار شما را برای جابجایی بسیار آسان می‌کنند.

میز آرایش عروس

۳) آینه در سرویس خواب عروس

یکی دیگر از لوازم جانبی سرویس خواب آینه است که به وفور از آن در اتاق خواب استفاده می شود. وجود آینه در اتاق خواب به بزرگ تر جلوه دادن اندازه اتاق نیز کمک می کند. آینه ها انواع محتلفی دارند که معمولا از آینه های قدی ، رومیزی یا متصل به دیوار در اتاق خواب استفاده میشود. آینه ها معمولا در کنار میزتوالت یا روی آن قرار میگیرند. البته استفاده از آینه قدی در اتاق خواب های کوچک توصیه نمی شود زیرا حجم زیادی از اتاق شما را اشغال می کنند.

۴) میز آرایش در سرویس خواب عروس

از مهمترین اجزای تشکیل دهنده سرویس خواب که معمولا همراه آن توصیه میشود میز آرایش است. میز آرایش معمولا برای نگهداری وسایل مربوط به آرایش و بهداشت شخصی استفاده می شود. از کشوهای آن نیز میتوان برای نگهداری لباس ها و لباس های زیر استفاده کرد. همانطور که گفته شد آینه معمولا روی میز توالت یا در کنار آن قرار می گیرد.

توصیه می شود اگر کودک خردسال در خانه دارید از میزهای آرایش متصل به آینه استفاده کنید. آینه روی میز اگر متصل نباشد امکان سقوط آن وجود دارد؛معمولا افراد همراه میز آرایش یک صندلی مخصوص نیز سفارش می دهند تا بتوانند از میز و آینه به راحتی استفاده کنند.

۵) پاف در سرویس خواب عروس

پاف یکی از اجزای جانبی در سرویس خواب هستند که به صورت مبل بدون پشتی و البته با ارتفاعی پایین تر از تخت ساخته می شوند. از پاف ها استفاده های گوناگونی میشوند و حتی از نوع پاف صندوقی نیز برای نگهداری اشیای محتلف استفاده می شود.پاف ها به دلیل زیبایی و تنوع خاصی که دارند می توانند در طراحی دکوراسیون سرویس خواب شما نیز نقش زیادی داشته باشند.

مقالات مرتبط  خرید پلوپز ؛ راهنمای صفر تا صد خرید پلوپز چندکاره !!

طراحان دکوراسیون معمولا پیشنهاد می کنند تا جنس پاف را در تضاد با جنس تخت انتخاب کنید. این کار یک تضاد زیبا در دکور اتاق خواب برای شما به ارمغان می آورد؛اگر از تختخوابی استفاده می کنید که تخته انتهایی ندارد می توانید از نوع پاف پشتی دار در سرویس خواب خود استفاده کنید و معمولا پیشنهاد می شود تا عرض پاف را کمتر از تختخواب خود در نظر بگیرید تا اندازه آن از کناره تختخواب شما بیشتر نشود و جلوه نامناسبی را برای اتاق خواب شما ایجاد نکند.

۶) کمد در سرویس خواب عروس

آخرین مورد در سرویس خواب که یکی از مهمترین اجزای تشکیل دهنده آن نیز به شمار میرود کمد است. کمد یکی از ضروری ترین لوازم در اتاق خواب است که از آن برای نگهداری البسه استفاده می شود. کمدها انواع مختلفی دارند که بسته به فضای اتاق خواب مورد استفاده قرار می گیرند. کمد این امکان را به شما میدهد تا کیف،کفش، لباس خواب و دیگر البسه خود را به راحتی سازماندهی کرده و در مواقع نیاز به آنها دسترسی داشته باشید.

معمولا در اتاق خواب های کوچک از کمد استفاده نمی شود و به جای آن از تختخواب های کشودار نیز استفاده می کنند. در اتاق هایی که دارای کمد دیواری نیز هستند استفاده از کمد توصیه نمی شود تا فضای اضافی توسط آن اشغال نشود.

سرویس خواب عروس

چند نکته مهم در انتخاب سرویس خواب عروس

۱) تخت خواب عنصر شاخص در اتاق خواب 

همان طور که گفتیم تخت ها عنصر های شاخص اتاق خواب هستند اما این به این منظور نیست که دیگر لوازم و وسایل دکوری آن مانند پا تختی ها مهم نیستند، درست است که در طراحی دکوراسیون اتاق خواب یا هر فضای داخلی دیگری ست بودن وسیله ها مهم است اما حتما لزومی ندارد که دقیقا پا تختی ها را از جنس همان تخت خواب تان و با همان رنگ در نظر بگیرید.

می توانید آن ها را از نوع دیگری انتخاب کنید در حالی رنگ آن یکی از رنگ های مکمل رنگ تخت خواب باشد. این کارمی تواند پیشنهادی برای داشتن یک تخت خواب ایده آل باشد. سعی کنید بین عناصر هماهنگی ایجاد کنید تا هر کدام از وسایل دکوری به تنهایی در اتاق خواب بدرخشند.

۲) استفاده از تخت خواب به عنوان انباری در اتاق خواب 

اگر خانه ای کوچک دارید پس باید انتخاب های هوشمندانه ای برای سرویس خواب تان داشته باشید تا بتوانید با یک تیر دو نشان را بزنید، به طور مثال می توانید تخت خواب هایی را انتخاب کنید که در زیر آن ها کشوهای بزرگی تعبیه شده است که کار طبقه بندی و نظم دهی را در دکوراسیون اتاق خواب برای شما راحت تر می کند.

۳) تخت خواب های تاشو در اتاق خواب های کوچک 

حالا که صحبت از فضاهای کوچک شد، بهتر است یک پیشنهاد دیگر را هم بررسی کنیم، تخت خواب های تاشو، اصلا مبلمان های تاشو معجزه فضاهای کوچک هستند، باعث می شوند اتاقی متفاوت تر و جذاب تر داشته باشید. هر وقت که بخواهید آن ها را با می کنید و استفاده می کنید و زمانی هم که نیاز به فضای باز در اتاق خواب داشته باشید می توانید آن ها را جمع کنید، به همین سادگی.

۴) تخت خواب هایی با ارتفاع کم در اتاق خواب 

موقعی که می خواهید تخت خواب مورد نظرتان را انتخاب کنید، حتما به ارتفاع آن دقت کنید، تخت هایی با ارتفاع زیاد اتاق شما را کوچک تر و دکوراسیون داخلی اتاق خواب تان را تحت تاثیر قرار خواهد داد. حتی ممکن است موقعی که می خواهید برای لباس پوشیدن روی آن بنشینید، پاهای تان کمی از آن آویزان باشد و موجب ازار و اذیت شما شود پس دقت کنید که ارتفاع تخت ها بسیار مهم است.

۵) تاثیر رنگ تخت خواب در دکوراسیون اتاق خواب 

رنگ در تخت خواب ها بسیار مهم هستند، این که تخت ها یک دست و هماهنگ با دکوراسیون اتاق خواب به نظر بیایند هم مهم است. سعی کنید تا تخت خواب هایی را انتخاب کنید که از رنگ های زیادی در طراحی آن استفاده نشده باشد، این کار حتی از لحاظ اصول فنگ شویی هم مناسب نیست و آرامش اتاق را بر هم می زند.

نتیجه گیری

اتاق خواب شما آخرین مکان و در عین باور مهمترین پارامتر در خانه است که پس از سپری کردن یک روز کاری جهت استراحت، آرامش و خواب به آن مراجعه می کنید.پس سعی کنید قبل از خرید حتما موارد ایمنی را در نظر بگیرید و همچنین از رنگ هایی را انتخاب کنید که با روحیه شما سازگار باشد. استفاده از سرویس خواب ایمن و بهداشتی برای اتاق خواب کودکان امری بسیار ضروری است.

[تعداد: 2   میانگین:  5/5]
عروس ما در اینستاگرام