پیرسینگ چیست

پیرسینگ چیست و هرآنچه باید در مورد پیرسینگ بدانید !

بنر تبلیغاتی سوپر نوین

تبلیغات

پیرسینگ ؛ از شایع ترین انواع پیرسینگ میتوان به پیرسینگ بینی، پیرسینگ ناف، پیرسینگ لب و زبان اشاره کرد. هر کدام از این انواع عوارض کوتاه مدت و بلندمدتی در پی دارند.

امروزه در اکثر کشورها و در تمامی نقاط بدن پیرسینگ انجام می شود و بسیاری از افراد بدون آگاهی از عوارض خطرناک پیرسینگ، تنها به دلیل پیروی از مد و زیبایی، در مراکز غیر بهداشتی و آرایشگاه‌ها آن را دنبال می‌کنند. در این مطلب از بخش آرایش و زیبایی مجله عروس ما قصد داریم در مورد انواع پیرسینگ و عوارض آن صحبت کنیم.

در ادامه این مطلب خواهید دانست که:

 • پیرسینگ چیست؟
 • انواع پیرسینگ بینی
 • پیرسینگ دندان
 • پیرسینگ زبان
 • پیرسینگ چشم
 • پیرسینگ گوش
 • پیرسینگ لب
 • پیرسینگ ناف
 • عوارض پیرسینگ

پیرسینگ چیست؟

به سوراخ کردن قسمتی از بدن و آویزان کردن اشیای تزئینی روی آن پیرسینگ (Piercing) گفته می شود. رایج ترین نوع پیرسینگ در دنیا که از گذشته های دور انجام میشده، پیرسینگ گوش جهت استفاده از گوشواره است. امروزه پیرسینگ را روی قسمت‌های مختلف بدن از جمله لب، دندان، بینی، ناف، ناحیه تناسلی، زبان، نوک پستان‌ها، کنار ابرو و حتی چشم انجام میدهند.

۷ مدل رایج پیرسینگ شایع در بین زنان و مردان

پیرسینگ بینی

۱) پیرسینگ بینی

پیرسینگ بینی انواع مختلفی دارد که بعضی از آنها توسط دکتر انجام می شود و دائمی است و برخی دیگر به صورت چسبی و موقتی است.در پیرسینگ دائمی بینی جواهرات مختلفی مانند حلقه، زنجیر و سنگ از داخل سوراخی که توسط پزشک ایجاد شده است، عبور خواهد کرد؛ اما در پیرسینگ موقتی بینی حلقه، زنجیر و سنگ با استفاده از چسب و به صورت موقت روی بینی قرار می گیرد.

پیرسینگ بدون سوراخ/پیرسینگ بینی چسبی

در پیرسینگ های بدون سوراخ، از حلقه هایی که دارای فضای باز کوچکی هستند استفاده می شود. این حلقه ها روی پره بینی قرار می گیرند و به دلیل فضای بازی که دارند از روی بینی نمی افتند. در پیرسینگ بینی بدون سوراخ میتوانید بدون اینکه مشکلی برایتان ایجاد شود، حلقه را خارج کرده و با حلقه های دیگر جایگزین کنید.پیرسینگ بینی چسبی،آسانترین پیرسینگ است. در این نوع پیرسینگ شما میتوانید سنگ، نگین یا فلز مورد نظر را با چسب روی پره بینی بچسبانید.

پیرسینگ سوراخ دار

در پیرسینگ های سوراخ دار، قسمت های مختلف بینی را سوراخ میکنند. محبوب ترین انواع پیرسینگ بینی، پیرسینگ پره و قسمت میانی بینی است. با این حال، انواع دیگری از پیرسینگ نیز وجود دارد که در ادامه قصد داریم آنها را معرفی کنیم.

۱) پیرسینگ پره بینی

پیرسینگ پره بینی را در سمت راست، چپ یا هر دو سمت پره بینی انجام میدهند.

۲) پیرسینگ قسمت میانی بینی

این نوع پیرسینگ در وسط دو سوراخ بینی انجام می شود. پیرسینگ قسمت میانی بینی را باید در قسمت نرم دو سوراخ بینی انجام داد نه در غضروف میانی؛ زیرا بیمار درد زیادی را تحمل خواهد کرد و دچار مشکلاتی جدی خواهد شد.

۳) پیرسینگ پل

این نوع پیرسینگ بین دو چشم و در پل بینی انجام می شود. پیرسینگ پل را در قسمت سطحی صورت انجام میدهند. از آنجا که بدن اجسام خارجی را که روی آن قرار گرفته اند بیرون رانده و پس میزند، احتمال اینکه این پیرسینگ توسط بدن پس زده شود بسیار زیاد است. اگر بدن زیورآلات پیرسینگ پل را پس زد، باید هر چه سریعتر نسبت به بیرون آوردن آن اقدام کنید، در غیر این صورت یک زخم درشت بین چشم‌های شما باقی خواهد ماند.

۴) پیرسینگ ناسالانگ یا پیرسینگ سه در یک

یکی دیگر از انواع پیرسینگ بینی، ناسالانگ است. در این نوع پیرسینگ سوزنی از یک پره بینی وارد می شود، از قسمت گوشتی میانی بینی عبور میکند و از پره دیگر خارج می شود. سپس به دو سر سوزن نگین، سنگ یا فلز آویزان می شود.

۵) پیرسینگ کرگدنی

در پیرسینگ کرگدنی، زیورآلات از بالای نوک بینی داخل شده و از پایین نوک بینی خارج می شوند.

عوارض انواع پیرسینگ بینی

از مهمترین عوارض پیرسینگ بینی میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • پیرسینگ بینی در مقایسه با پیرسینگ گوش دیرتر خوب می شود و درد بیشتری را به دنبال دارد.
 • احتمال خونریزی در پیرسینگ بینی بسیار زیاد است و گاهی اوقات محل انجام پیرسینگ ورم کرده و با خروج چرک همراه است.
 • در صورت عفونت بینی، مشکلاتی در تنفس ایجاد خواهد شد و عواقب جبران ناپذیری را به دنبال خواهد داشت.
 • خوب شدن پیرسینگ بینی بین ۳ تا ۶ ماه زمان خواهد برد.
مقالات مرتبط  مزوتراپی چیست و چه مزایای برای لاغری، زیبایی و جوانسازی پوست دارد؟

پیرسینگ دندان

۲) پیرسینگ دندان

با استفاده از دو روش میتوان پیرسینگ دندان انجام داد:

روش اول پیرسینگ دندان

در روش اول، سطح دندان را می تراشند و با استفاده از چسب دندان پزشکی، زیورآلات را روی آن می چسبانند. استفاده از چسب دندان پزشکی باعث می شود آسیبی به مینای دندان وارد نشود و آن را خراب و پوسیده نکند.

روش دوم پیرسینگ دندان

در روش دوم، قسمتی از دندان را سوراخ کرده و حلقه را به آن آویزان میکنند. این روش بسیار پرخطر است؛ زیرا ممکن است حین انجام کار، دندان بشکند یا آسیب ببیند.همچنین سوراخ ایجاد شده باعث بوی بد دهان شده و پس از مدتی دندان زرد و پوسیده می شود.

پیرسینگ زبان

۳) پیرسینگ زبان

 • از خطرناکترین و پر عارضه ترین انواع پیرسینگ میتوان به پیرسینگ زبان اشاره کرد.
 • انجام این نوع پیرسینگ نه تنها موجب عفونت های حاد زبان، دندان و لثه شده، بلکه موجب اشکال در بلع و گوارش می شود.
 • در برخی از افرادی که بیماری های قلبی دارند، ممکن است عفونت های باکتریایی به عروق قلب آسیب برسانند.
 • در پیرسینگ زبان، احتمال خطر خفگی به دلیل باز شدن و بلعیدن اتفاقی شی تزئینی وجود دارد.
 • پیرسینگ زبان حس چشایی فرد را تحت تأثیر قرار میدهد.
 • در پیرسینگ زبان خطر ابتلا به عفونت آنژین لودوبک زیاد است.
 • در افرادی که پیرسینگ زبان انجام داده اند، نگه داشتن آب دهان سخت است و دچار آبریزش بینی می شوند.
 • خطر ابتلا به عفونت های طولانی مدت مانند هپاتیت B و هپاتیت C در این افراد زیاد است.

پیرسینگ گوش

۴) پیرسینگ گوش

پیرسینگ گوش را میتوان روی لاله یا غضروف گوش انجام داد. پیرسینگ غضروف گوش سخت تر است و درد بیشتری به همراه دارد. خوب شدن پیرسینگ غضروف گوش زمان بیشتری طول میکشد و بیشتر مستعد عفونت است.از مهمترین علائم عفونت پیرسینگ گوش میتوان به تورم، قرمزی، درد، حساسیت، سوزش و ترشح زرد رنگ اشاره کرد.

۵) پیرسینگ چشم

در این نوع پیرسینگ که بسیار پرخطر است، طی یک عمل جراحی، در خارجی ترین لایه چشم، نگین بسیار نازکی نصب می شود که برای خارج کردن نگین، نیاز به عمل جراحی مجدد خواهد بود. فردی که نگین داخل چشم هایش نصب شده است، ممکن است دچار عارضه دارویی شود، چشم هایش عفونت کند یا بینایی اش کم شود.

فرد ممکن است دچار حساسیت چشمی شده و مدام چشم‌هایش قرمز شود. خشکی چشم، یکی از مهمترین عارضه های پیرسینگ چشم است که به تدریج اختلالات قابل توجهی در عملکرد طبیعی سایر قسمت های چشم ایجاد میکند.

پیرسینگ لب

۶) پیرسینگ لب

پیرسینگ لب دقیقا مشابه پیرسینگ بینی است و شامل پیرسینگ لب دائمی و پیرسینگ لب موقتی خواهد بود. پیرسینگ لب موقتی نیازی به سوراخ کردن ندارد و توسط چسبی که زیر آن تعبیه شده است، روی محل مورد نظر خواهد چسبید؛ اما در پیرسینگ دائم، قسمت های مختلف لب سوراخ می شود که با عوارض بسیاری همراه است.از شایعترین عوارض پیرسینگ لب میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • عفونت: عفونت به این دلیل که لب با سطح مخاطی و میکروب های دهان در تماس است، احتمال عفونت بیشتر است. احتمال خونریزی در پیرسینگ لب بسیار بالا است.
 • بیماری: باقی ماندن خون روی زیورآلات میتواند خطر ابتلا به هپاتیت B، هپاتیت C و HIV را به دنبال داشته باشد.
 • گوشت اضافه: لب، از جمله نقاطی است که مستعد ایجاد گوشت اضافه است.
 • عوارض کوتاه مدت: عوارض کوتاه مدت پیرسینگ لب شامل خونریزی بیش از حد، آسیب به عصب، احساس خارش و از دست دادن حس خواهد بود.
 • عوارض بلند مدت: عوارض طولانی مدت پیرسینگ لب شامل حساسیت، آسیب به دندان و لثه، عفونت موضعی،عفونت سیستمیک و در نهایت سکته مغزی خواهد بود.

پیرسینگ ناف

۷) پیرسینگ ناف

امروزه سوراخ کردن ناف طرفداران زیادی پیدا کرده است. در این روش، پوست کنار ناف را سوراخ می کنند و حلقه یا زیورآلات مورد نظر را به آن می آویزند. بهبود پیرسینگ ناف ۶ ماه زمان می برد. پوشیدن لباس های خشن و زبر باعث ساییده شدن محل جراحی، آلوده شدن محل زخم و عفونت خواهد شد.

مقالات مرتبط  پروتز سینه ؛ مزایا و معایب عمل پروتز سینه + هرآنچه که به شما نمی گویند!

عوارض پیرسینگ

پیرسینگ در صورت عدم رعایت بهداشت و انجام توسط افراد غیر متخصص، میتواند عوارض خطرناک و جبران ناپذیری را به دنبال داشته باشد. از مهمترین این عوارض میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

۱) عفونت

از شایعترین عوارض پیرسینگ میتوان به عفونت های باکتریایی و ویروسی اشاره کرد. عفونت پیرسینگ بیشتر در مناطقی مانند لب و زبان رخ میدهد؛ زیرا این مناطق با باکتری های بیشتری در تماس هستند. عفونت ممکن است در هر نقطه از بدن ایجاد شود و در صورت عدم رعایت اصول بهداشتی ممکن است پیامدهای جبران ناپذیری را برای فرد به دنبال داشته باشد.

الف) عفونت های ویروسی

از شایع ترین عفونت های ویروسی بعد از انجام پیرسینگ میتوان به هپاتیت B، هپاتیت C و HIV اشاره کرد.

ب) عفونت باکتریایی

از شایع ترین عفونت های باکتریایی بعد از انجام پیرسینگ میتوان به استرپتوکوک، استافیلوکوک، پسودوموناس آئروژینوس و به ندرت میکوباکتری ها و کلستریدیوم عامل کزاز اشاره کرد.

۲) حساسیت

ابزارهای فلزی که در پیرسینگ مورد استفاده قرار می‌گیرند، باعث واکنش‌های آلرژیک به فلز استفاده شده می‌شوند. بعد از انجام پیرسینگ، بدن ممکن است به فلزاتی مانند نیکل، تیتانیوم، نیوبیوم و غیره حساسیت نشان دهد.

در صورتی که فلز نیکل با پوست برخورد کند، اگزما و رینیت رخ میدهد. اگر سوراخ کردن بدن با استفاده از فلزات دیگر انجام شود، حساسیت شدید به پارا فنیلین دی آمین (PPD) ایجاد می‌شود. از شایع ترین حساسیت های بعد از پیرسینگ میتوان به لنفوسیت پوست اشاره کرد.

۳) ایجاد گوشت اضافه یا کلوئید

یکی دیگر از عوارض پیرسینگ، ایجاد گوشت اضافه یا کلوئید است. ممکن است بعد از انجام پیرسینگ، در ناحیه مورد نظر بافت اسکار رشد کند و تبدیل به گوشت اضافه شود.در مناطق بالاتنه احتمال ایجاد کلوئید بیشتر است. اگر فردی طی جلسات درمانی زیاد، توانست گوشت اضافه را درمان کند، در صورت پیرسینگ بعدی دوباره دچار گوشت اضافه خواهد شد.

۴) خونریزی

هنگام سوراخ کردن نواحی بدن، خونریزی کمی در قسمت سوراخ شده ایجاد می شود. این خونریزی هنگام پیرسینگ زبان بیشتر است، زیرا تعداد زیادی از مویرگ های خونی پاره می شوند. پیرسینگ بدن روی توانایی فرد برای اهدای خون نیز تأثیر میگذارد. پس از انجام پیرسینگ، فرد دیگر صلاحیت لازم برای اهدای خون را نخواهد داشت.

۵) عفونت غضروف

عفونت غضروف در مورد بینی و گوش صادق است. انجام پیرسینگ روی غضروف گوش (کمی بالاتر از نرمه گوش) می‌تواند باعث عفونت های جدی و درد گوش شود.

۶) اختلال در بارداری

هنگام بارداری، باید از انجام هر گونه پیرسینگ خودداری کرد، زیرا میتواند خطرات زیادی را برای جنین به دنبال داشته باشد. تاول زدن، خراشیدگی بافت و سوراخ کردن بدن هنگام بارداری، بستر مناسبی را برای ایجاد عفونت فراهم خواهد کرد.

نتیجه گیری

پیرسینگ نواحی مختلف بدن نه تنها تأثیری در زیبایی فرد ندارد بلکه چهره ای بسیار نازیبا را برای او ایجاد میکند که تنها حیرت و جلب توجه دیگران را به دنبال دارد. با توجه به مواردی که گفته شد، آیا فکر می کنید انجام پیرسینگ به این همه خطرش می ارزد؟

اگر عوارض گفته شده در این مقاله شما را قانع نکرده و باز دلتان میخواهد پیرسینگ انجام دهید، حتما قبل از انجام این کار بطور کاملتری تحقیق کنید و از دیگران مشورت بگیرید. امیدواریم که از خواندن این مطلب استفاده کرده باشید.این مقالات مرتبط را هم بخوانید….

[تعداد: 2   میانگین:  5/5]
عروس ما در اینستاگرام