• خانه
  • راهنمای عروس
  • ۲۰ مدل لباس حنابندان شیک و جدید عروس + نکات مهم در انتخاب لباس حنابندان عروس

۲۰ مدل لباس حنابندان شیک و جدید عروس + نکات مهم در انتخاب لباس حنابندان عروس

بنر تبلیغاتی سوپر نوین

تبلیغات

انتخاب لباس حنابندان عروس ؛ مراسم حنابندان یکی از رسم و رسومات دیرینه ایرانی قبل از مراسم عروسی می باشد؛ حنابندان جشنی است که در آخرین شب حضور عروس در منزل پدرش برگزار می شود و در واقع برای خداحافظی عروس از خانواده اش می باشد. استفاده از حنا در این مراسم و نام گزاری جشن حنابندان برای این مراسم از زمان قدیم بر اساس باور ایرانیان باستان است که حنا را ماده‌ای بهشتی و سنبل شادی و کامروایی می دانستند.در ادامه این مطلب از بخش راهنمای عروس مجله عروس ما همراه باشید تا با رسم و رسومات حنابندان و قواعد انتخاب لباس حنابندان آشنا شوید.

رسم و رسومات دیرینه مراسم حنابندان

از رسومات حنابندان این بود که در گذشته حنا را در خانه داماد تهیه و در ظرفی تزیین میکردند و همراه هدایایی با ساز و آواز به منزل عروس می آوردند. یکی دیگر از رسومات حنابندان این بود که ظرف حنا را دورتادور مجلس میگرداندند و زنان دست های خود را به حنا آغشته میکردند؛ خواهر و یا یکی از نزدیکان عروس دستان عروس را حنا میگذاشت و برادر داماد نیز دستان داماد را به حنا آغشته میکرد.

برخی رسم داشتند ابتدا داماد هدیه ای مانند پول یا طلا به عروس میداد تا عروس اجازه دهد کف دستش حنا بگزارند و بعد از حنا گذاشتن هدایایی که از طرف خانواده داماد بود به مهمانان نشان میدادند.

یکی دیگر از رسومات حنابندان این بود که بعد از گذاشتن حنا عروس و داماد کف دست هم پول میگذاشتند و سپس یک دختر یا پسر مجرد نشان میکردند و این مقدار پول را کف دست او میگذاشتند و عقیده داشتند عروسی بعدی عروسی فرد نشان شده است.

 در رابطه با لباس و تزیینات حنابندان نیز از گذشته تا امروز تم قرمز رسم بوده به این صورت که عروس معمولاً لباس قرمز می پوشد و داماد هم میتواند از کروات و یا پیراهن قرمز استفاده کند و منزل پدر عروس که مراسم در آنجا برگزار میشد با وسایل مثل تور و گل و تزیینات قرمز آماده میشد. همچنین جشن حنابندان معمولاً آخر شب بعد از شام به صرف میوه و شیرینی برگزار میشد و هزینه های آن نیز به عهده خانواده عروس بود.

حنابندان به سبک امروزی

امروزه نیز مراسم حنابندان با رعایت نکات کلی قدیمی ولی به شیوه مدرن تر برگزار می شود.مثلاً امروزه به دلایل مختلف مانند کوچکتر بودن منازل و یا متفاوت و امروزی بودن مراسم حنابندان در جایی مانند باغ یا تالار برگزار می شود. گاهی برای افراد این امکان وجود ندارد که خانه را تزیین کنند و از مهمانان در خانه پذیرایی کنند مخصوصاً اینکه جشن حنابندان یک یا دو شب قبل از جشن عروسی است و معمولاً عروس و داماد فرصت کافی ندارند؛امروزه تالارهایی هستند که برای برگزاری مراسم حنابندان سالن های مخصوصی دارند که با تزیینات متناسب برای مراسم حنابندان آماده کرده اند که برای برگزاری جشن و رسومات حنابندان هستند.

مقالات مرتبط  11 تکنیک مهم پوشیدن کفش پاشنه بلند برای مدت طولانی (پایان کابوس تلخ در پوشیدن)

در قدیم جشن حنابندان دقیقاً شب قبل از عروسی برگزار میشد، اما امروزه برای آمادگی بیشتر برای شب عروسی معمولاً دو شب قبل از عروسی این مراسم برگزار می شود مخصوصاً اینکه مراسم حنابندان تا پاسی از شب ادامه پیدا میکند و عروس برای داشتن آرایش متفاوت در شب عروسی نیاز به یک روز استراحت دارد.

انتخاب خاص لباس حنابندان عروس

برای انتخاب لباس حنابندان عروس رعایت ۳ نکته اساسی بسیار اهمیت دارد که این موارد عبارتند از:

۱) انتخاب لباس حنابندان بر اساس فرم بدن

همیشه سعی کنید لباسی را انتخاب کنید که نقاط قوت شما را به نمایش بگذارد و زیبایی های شما را بیشتر نشان  دهد.بسیاری از خانم ها قسمت هایی را که به نظر خودشان جالب توجه است را میپوشانند و این نشان دهنده عدم اعتماد به نفس آنهاست که باید بدانید شما در روز خاصی از زندگیتان هستید و تمام توجهات رو به سمت خودتان باید جلب کنید پس در انتخاب لباس حنابندان عروس خودتان کمی خلاقیت و نبوغ به خرج بدهید.

بهترین لباس حنابندان لباسی است،که روی نقاط قوت شما تاکید کند.برای مثال؛ اگر حس می کنید پاهای زیبایی دارید بهتر است لباس شما کمی بالای زانو بایستد همچنین فراموش نکنید لباس های با یقه باز، توجهات را به سمت گردن شما میکشند و دیگر زیبایی پاها جلب توجهی نمیکند پس مواظب باشید که اشتباه نکنید.

اشتباه بعضی از افراد هم این است که هرچه رسمیت مهمانی بیشتر می شود،زرق و برق لباس را بیشتر و آرایش مو و صورت را غلیظ تر میکنند. این نکته مهم را فراموش نکنید که شما با انتخاب یک لباس ساده و پوشیده نیز میتوانید توجه دیگران را به سمت صورت زیبا و لبخندتان جلب کنید.به عنوان مثال اگر صورت زیبایی دارید،برای جلب توجهات به صورتتان،از لباس های پوشیده تر و گوشواره های بزرگ استفاده کنید و برای تاکید روی گردن،از لباس حنابندان با یقه قایقی را انتخاب کنید و بپوشید.

۲) به قد لباس توجه کنید.

قد لباس حنابندان عروس متفاوت هستند. از لباس های دنباله دار و پف دار گرفته تا بالای زانو جزو لباس های حنابندان عروس محسوب می شوند. باید به هدف تان از انتخاب لباس حنابندان دقت کنید.

آیا میخواهید لباس شما را بلندتر نشان دهد یا کوتاه تر؟

افراد کوتاه قد نباید از لباس هایی استفاده کنند که بلندی آنها تا کف پایشان میرسد بلکه این افراد بهتر است از مدل های امپراطوری استفاده کنند که از زیر سینه کمی گشاد می شود و همچنین خانم های بلندقد اما گزینه های بیشتری برای انتخاب دارند هر چند آنها هم باید توجه کنند که یک لباس حنابندان کوتاه باعث می شود که بیش از اندازه بلندقد به نظر برسند.

مقالات مرتبط  انگشتر نشان ؛ راهنمای کامل خرید انگشتر نشان برای عروس

۳) لباس حنابندان متناسب با رنگ پوست

همانطور که میدانید لباس حنابندان عروس در اکثر مواقع به رنگ قرمز است حال رنگ قرمز یکی روشن و یکی هم تیره این بستگی به انتخاب شما دارد،اما باید بدانید که شما عروس مجلس هستید و باید رنگ لباستان با رنگ پوست شما همخوانی داشته باشد،بطور مثال اگر پوست تیره ای دارید لباس حنابندان قرمز روشن به شما بیشتر از لباس حنابندان قرمز تیره می آید و همین بطور بالعکس هم میتواند وجود داشته باشد که اگر پوست روشن و سفیدی دارید از لباس حنابندان قرمز تیره تر استفاده کنید.

  • رنگ پوست روشن: اگر رنگ پوست شما خیلی روشن است بهتر است از یک لباس‌ مجلسی با رنگ تیره استفاده کنید.لباس هایی با رنگ روشن، شما را بی روح نشان میدهد.
  • رنگ پوست گندمی: در صورتی که پوست شما گندمی است یا تن زرد دارد بهتر است از رنگ‌های روشن تر استفاده کنید.به این ترتیب رنگ پوست شما متعادل تر دیده خواهد شد.
  • رنگ پوست تیره: اگر جز آن دسته از افرادی هستید که رنگ پوست تیره دارند، پیشنهاد می کنیم که لباس حنابندان خودتان را با رنگ های روشن امتحان کنید.

۲۰ مدل لباس حنابندان عروس جدید و شیک 

در ادامه این مطلب میخواهیم به شما ۲۰ مدل لباس حنابندان عروس شیک را معرفی کنیم که میتوانید از این مدل ها برای لباس خودتان الگوبرداری کنید و برای شب خاص زندگیتان حاضر شوید.

امیدواریم از مدل های ارائه شده در این بخش لذت برده باشید،خوشحال می شویم نظرات خودتان را در مورد لباس حنابندان عروس و مراسم حنابندان برای ما در بخش دیدگاه ها بنویسید.این مقالات مرتبط را هم بخوانید…..

[تعداد: ۴   میانگین: ۵/۵]
عروس ما در اینستاگرام