سنت ازدواج یهودیان

۱۰ آیین و سنت ازدواج یهودیان که شما را شگفت زده می کند!

بنر تبلیغاتی سوپر نوین

تبلیغات

سنت ازدواج یهودیان ؛ اگر شما هم اولین عروسی هستید که در خانواده با یک فرد یهودی ازدواج میکند باید بدانید که سنت های این مذهب چی است تا دچار شگفتی نشوید.در سنت ازدواج یهودیان چه اصلاح شده باشد و چه به صورت سنتی، برخی از سنت های ازدواج در یهودیت وجود دارند که شما قطعا نمیدانید و خواهید دید. برخی ممکن است آشنا به نظر برسند،اما دانستن اینکه چه چیزی باید انتظار داشته باشد (و در معنای نگاه کردن به معنای آنچه تماشا میکنید) به شما کمک میکند که برای جشن عروسی آمادگی بیشتری داشته باشید.باما در ادامه این مطلب از بخش راهنمای عروس مجله عروس ما همراه باشید.

آشنایی با تاریخچه یهود

یهودیت (به عبری: יהדות، Yahadut) دین، فلسفه و سبک زندگی قوم یهود می باشد.یهودیت، نخستین دین ابراهیمی و نیز به عقیدهٔ بسیاری، نخستین دین سازمان یافتهً یکتاپرست به شمار میرود.تورات (که به انضمام نوییم و کتوویم، که مجموعاً تنخ نامیده می شود) کتاب مقدس یهودیت است. یهودیت شامل مجموعه گسترده ای از دیدگاه های مذهبی، تشریفات، شاخه ها، و متون مذهبی می باشد.

امروز اکثر یهودیان پیرو سه شاخه ارتدوکس، لیبرال و محافظه کار می باشند و اقلیتی هم پیرو بازسازی خواهی، قرائیم و یهودیت اومانیستی هستند؛ از لحاظ دیدگاه های مذهبی این شاخه ها بسیار متفاوت هستند. در حالی که یهودیان ارتدوکس باور به وحی تورات از طرف خدا، پیروی سخت از قوانین مذهبی، و ظهور مسیحای موعود دارند، یهودیان لیبرال دارای باور به زندگی مدرن، استقلال شخصی، آزاداندیشی هستند. به باور یهودیان مذهبی، یهودیت، پیمان خدا با بنی اسرائیل است.

ازدواج یهودیان

۱۰ سنت ازدواج یهودیان

۱) عروس و داماد روزه می گیرند.

روز عروسی یک روز بخشش و بخشیدن در یهودیت تلقی می شود و به همین ترتیب، برخی از زوج ها تصمیم می گیرند روز عروسی خود را روزه بگیرند تا این زوج اولین وعده غذایی خود بعد از مراسم عروسی را باهم میل کنند و تا آن زمان در روز چیزی نمیخورند.

۲) عزیز ماندن برای هم

قبل از مراسم، داماد به عروس نزدیک می شود،به او نگاه میکند و بعد صورتش را پنهان میکند که این نشان میدهد عشق او برای زیبایی درونی اش است و همچنین این دو فرد مجزا هستند حتی پس از ازدواج.

این سنت ناشی از انجیل است که در آن یعقوب برای ازدواج با خواهر زنی که دوست داشت فریب خورد زیرا خواهرش حجاب داشت.اگر داماد تور عروس(حجابش) را بگیرد، چنین اتفاقی هرگز رخ نخواهد داد.

مقالات مرتبط  چگونه یک مراسم عروسی خوب و به یاد ماندنی بگیریم؟ + نکات مهم برگزاری

۳) امضای توافقنامه یا (کتبه و کتوبا)

کتبه یک توافق پیش از ازدواج یهودیان است که وظایف داماد را نسبت به عروسش مشخص می کند. این شرایطی را که وی در ازدواج فراهم خواهد کرد،حمایت از عروس و چارچوبی را که زوجین باید برای طلاق انتخاب کنند، دیکته می کند. کتوبا یا کتبه در واقع اسناد مذهبی نیستند، اما بخشی از قوانین مدنی یهودیت هستند،بنابراین هیچ اشاره ای به برکت خداوند نمی شود و کتبه قبل از برگزاری مراسم توسط زوج و دو شاهد امضا می شود.

۴) راه رفتن به سمت محراب

در سنت یهودی،پدر و مادر داماد هر دو او را در راهروی کلیسا به سمت محراب،همان جایی است که در زیر آن پیمان صلح یا توافقنامه امضا شده، راه میروند. سپس عروس و پدر و مادرش به دنبال آنها  می آیند.

۵) چوپا یا محراب و آیین رفتار در آنجا

یک چوپا یا محراب چهار گوشه دارد و یک سقف پوشیده که سقف نماد خانه جدید است که آنها با هم میسازند. در برخی از مراسم، چهار ایست بازرسی توسط دوستان یا اعضای خانواده برگزار می شود و از زندگی زوج حمایت میکنند، در حالی که در دیگر موارد ممکن است یک ساختار ساده با گل تزیین شده باشد.شما ممکن است در بعضی مواقع ببینید که پدر و مادر این زوج به همراه خاخام هم به آنها ملحق شده اند،اما این یک الزام نیست.

۶) چرخیدن عروس به دور داماد

عروس به طور سنتی در اطراف داماد سه یا هفت بار می چرخد. برخی معتقدند این امر باعث ایجاد دیوار جادویی برای محافظت در برابر ارواح شیطانی، وسوسه ها و نگاه زنان دیگر است. برخی دیگر معتقدند عروس به طور نمادین حلقه جدید خانوادگی را ایجاد می کند.

۷) هفت برکت

هفت موهبت الهی که “شوا براکوت” نامیده می شود از آموزه های باستانی نشات می گیرد. آنها اغلب در هر دو زبان عبری و انگلیسی خوانده می شوند و توسط بسیاری از اعضای خانواده یا دوستان به اشتراک گذاشته می شوند، درست همان طور که دوستان و خانواده برای انجام مطالعات در سایر انواع مراسم دعوت می شوند.نعمت های خداوند بر شادی،جشن و قدرت عشق تمرکز دارد.آنها با دعای خیر بر روی یک جام شراب شروع میکنند و سپس به سخنان باشکوه و مجلل خود ادامه میدهند و با موهبت شادی، آرامش، همراهی و فرصتی برای عروس و داماد به وجد می آید

مقالات مرتبط  ازدواج مردان متاهل ؛ ازدواج دختر مجرد با مرد متاهل درست یا غلط !؟؟ + پیامدها و عواقب

۸) شکستن شیشه

هنگامی که مراسم به پایان میرسد، داماد (یا در برخی موارد عروس و داماد) برای برداشتن یک لیوان درون یک کیسه پارچه ای اقدام میکنند. شکستن شیشه دارای چندین معنی است. برخی می گویند که این نشانه تخریب معبد در اورشلیم است. دیگران میگویند این نشان میدهد که ازدواج دارای غم و شادی است و نمایشی از تعهد برای ایستادگی در کنار یکدیگر حتی در زمان های دشوار است. پارچه ای که تکه های شیشه را در دست گرفته پس از مراسم جمع آوری می شوند و بسیاری از زوج ها تصمیم می گیرند که آن را به نوعی یادبود روز عروسی تبدیل کنند.

۹) انتقال مازل!

فریاد زدن “Mazel tov” یکی از مشهورترین مراسم ازدواج یهودیان است. هنگامی که مراسم به پایان رسید و شیشه شکسته شد، خواهید شنید که مهمانان هورا می کشند. ترجمه مستقیم نه به معنای شانس خوب و یا “تبریک” است و در واقع تمایل بیشتری به آرزو برای آینده و یک سرنوشت بزرگ یا یک اعلامیه که شخص یا مردم به تازگی ثروت بزرگی را تجربه کرده اند نزدیکتر است.زمان بهتری برای گفتن “mazel tov” نسبت به عروسی وجود ندارد!

۱۰) خلوت زوجین با یکدیگر

پس از مراسم، سنت دیکته میکند که زوج ها حداقل هشت دقیقه در یک خلوت باهم تنها باشند. این رسم عروسی به زوج تازه ازدواج کرده اجازه میدهد که به طور خصوصی درباره رابطه جدیدشان فکر کنند و به آنها فرصت ارزشمندی را میدهد که به تنهایی ارتباط برقرار کنند و شادی کنند.

تهیه و گردآوری عروس مااین مقالات مرتبط را هم بخوانید….

[تعداد: 1   میانگین:  5/5]
عروس ما در اینستاگرام