• خانه
 • جهیزیه عروس
 • سرویس قابلمه ؛ راهنمای ۰ تا ۱۰۰ خرید سرویس قابلمه و معرفی انواع سرویس قابلمه
سرویس قابلمه عروس

سرویس قابلمه ؛ راهنمای ۰ تا ۱۰۰ خرید سرویس قابلمه و معرفی انواع سرویس قابلمه

بنر تبلیغاتی سوپر نوین

تبلیغات

سرویس قابلمه ؛ خرید بهترین سرویس قابلمه از اهمیت فراوانی برخوردار است.زیرا آنچه که خیلی مهمتر از مارک قابلمه و تابه های آشپزخانه  می باشد نوع موادی است که در ساخت آنها بکار رفته و همچنین میزان ضخامت و اندازه این ظروف است. میزان رسانا بودن آنها در برابر حرارت با یکدیگر فرق می کند و بستگی به نوع مواد سازنده آنها دارد. بنابراین انتخاب این ظروف بهتر است نسبت به نوع غذا و پخت و پزی که می خواهیم در آنها انجام دهیم، صورت گیرد. ظروفی که برای پخت و پز استفاده می کنیم میتوانند طعم و مزه غذا را تغییر دهند و این تغییر مزه بستگی به مقدار ماده ای دارد که از ظروف پخت و پز به داخل مواد غذایی نفود می کند.

هر ظرفی که برای پخت و پز استفاده می کنیم مقداری از فلز خود را به داخل مواد غذایی که در آن در حال پختن می باشد وارد می کند و مخصوصا در درجه حرارتهای بالا این مقدار بیشتر می شود. میزان نفوذ فلز از ظرف پخت و پز به داخل مواد غذایی بستگی به نوع غذا (اسیدی – قلیایی) دارد. تمام مواد اعم از فلز و غیره در اثر حرارت اتمها و مولکولهای خود را از دست می دهند. بویژه اگر در یک محلول اسیدی و یا قلیایی قرار گیرند این واکنشها سریعتر می شوند.

انتخاب مناسب ترین قابلمه یکی از دغدغه های هر خانم خانه دار است یکی از دغدغه های مهم هر خانم خانه دار و نوعروس و هر آشپزی برای لوازم آشپزخانه و جهیزیه، تهیه سرویس قابلمه است.در ادامه این مقاله از عروس ما باما همراه باشید.

سرویس قابلمه

معرفی انواع سرویس قابلمه عروس

به طور کلی قابلمه ها در چند نوع مختلف دسته بندی می شوند که شامل:

 • قابلمه های چدن
 • قابلمه های استیل
 • قابلمه های تفلون
 • قابلمه های سرامیکی
 • قابلمه های گرانیتی
 • قابلمه های رویی و آلومینیومی
 • قابلمه های مسی
 • قابلمه های شیشه ای و همینطور قابلمه های لعابی می گردند.

۱) قابلمه های چدن

در رابطه با چدن میتوان گفت که در واقع چدن فلزی است که مدت زیادی گرم می ماند. این ماده آلیاژی از آهن است و اگر در شمایل قابلمه ارائه شود میتواند با خراش سطحش زنگ بزند. این نوع از قابلمه ها معمولا عمر طولانی و همینطور وزن بالایی دارند و برای پخت و پزهای طولانی و یکنواخت هم گزینه های مناسبی به شمار میروند. علاوه بر این می توان گفت که قابلمه های چدنی در برابر حرارت بالا مقاومت زیادی از خود نشان می دهند. توصیه ما این است که در زمان خرید قابلمه چدن خود اطمینان خاطر حاصل کنید که چدن شما فاقد آلومینیوم است. علاوه بر اینها می توان این نکته را هم اشاره کرد که سرویس قابلمه های چدن گران قیمت هستند و در کنار این موضوع، تنوع رنگی و طرحی زیادی هم نخواهند داشت.

۲) قابلمه های استیل

شاید بتوان گفت که سرویس قابلمه های استیل نسبت به سایر انواع قابلمه ها بهداشتی تر هستند و به نوعی نیز از دوستداران طبیعت به حساب می آیند. این نوع از قابلمه ها عمر طولانی دارند و زنگ نمی زنند. علاوه بر این واکنشی هم نسبت به غذا ندارند، با این حال حرارت را به صورت کاملا مستقیم انتقال می دهند و همین مسئله هم ممکن است باعث شود تا غذای شما سریع تر بسوزد. اگر غذا به کف قابلمه استیل شما چسبید می توانید با مقداری سرکه و یا استیل شو آن را به راحتی پاک و ترمیم کنید. در نهایت هم باید اشاره کنیم که سرویس قابلمه استیل معمولا قیمت مناسبی دارد.

مقالات مرتبط  گوشت کوب برقی ؛ راهنمای خرید 0 تا 100 گوشت کوب برقی + همراه با قیمت

۳) قابلمه های تفلون

 درست است که سرویس قابلمه تفلون از محبوب ترین نوع قابلمه ها به حساب می آیند ولی با این حال اگر بخواهیم آن را با بقیه قابلمه ها مقایسه کنیم انتخاب چندان مطمئنی به شمار نمی رود. نکته ای که در رابطه با قابلمه های تفلون وجود دارد فلز سنگین کادیون موجود در آنهاست! این فلز بر اثر استفاده های پی در پی از این قابلمه ها وارد مواد غذایی می شوند و همین مسئله نیز احتمال ابتلا به سرطان و همینطور بیماری های دیگر را افزایش می دهد. در نتیجه پیشنهاد و توصیه ما این است که در زمان خرید سرویس قابلمه تفلون به سراغ برندهای معتبر بروید. در نهایت نیز باید اعتراف کرد که در میان انواع قابلمه ها ظروف تفلون نچسب، نسبتا سبک و همینطور دارای شست و شوی آسان هستند.

۴) قابلمه های سرامیکی

این نوع قابلمه ها جزء جدیدترین سرویس های آشپزخانه به شمار می روند. قابلمه های سرامیکی دارای روکش های نچسب هستند و بدون هیچگونه ترکیبات مضری نسبت به خراش و خوردگی مقاومت خوبی دارند. بدنه و کف سرویس های قابلمه سرامیکی دارای چندین لایه است و لایه سرامیک نیز یکی از لایه های بدنه است. از مهم ترین ویژگی های قابلمه های سرامیکی آن است که حرارت را به خوبی پخش و منتقل می کند و قیمت نسبتا بالایی هم دارند.

۵) قابلمه های گرانیتی

روکش های گرانیتی در میان سایر پوشش های نچسب داراب دوام و سختی بسیار و بیشتری است. ویژگی مهم گرانیت آن است که گرما را در خود نگه می دارد و غذا هم در آن دیرتر از سایر ظروف معمولی می سوزد. تمیز کردن و شست و شوی قابلمه های گرانیتی ساده ای و به دلیل نچسب بودن می تواند میزان روغن مصرفی شما را کاهش دهد. در نهایت نیز باید اضافه کنیم که گرانیت ماده ای طبیعی است و به همین دلیل نیز طعم غذای شما را تغییر نخواهد داد.

۶) قابلمه های رویی و آلومینیومی

فلز روی برای قابلمه مناسب است ولی کمتر قابل دسترسی است و به سختی یافت می شود. در کنار این می توان گفت که فلز آلومینیوم برای سلامت ضرر دارد و پخت مواد غذایی اسیدی مثل آبلیمو و سرکه در چنین ظروفی باعث خروج آلومینیوم شده و باعث می شود که این ماده به غذای شما وارد شود. در کنار اینها باید گفت که حرارت در این قابلمه ها به شکل یکنواخت و سریعی پخش می شود. علاوه بر این حساسیت آنها به ضربه باعث می شود که فرم خود را سریع از دست بدهند.

۷) قابلمه های مسی

این نوع قابلمه ها حرارت را به خوبی و به شکل یکسانی پخش می کنند. در بیشتر موارد داخل مس را با فلزی می پوشانند که مس به غذا وارد نشود. شاید بتوان دلیل آن را هم چنین گفت که مس با مواد غذایی اسیدی و شور واکنش نشان می دهند و می تواند طعم غذا را نیز تغییر دهد. نکته جالبی که در رابطه با این نوع از قابلمه ها وجود دارد آن است که بعضی از آنها کار دست هنرمندان ایرانی هستند و در بازار به صورت کیلویی هم به فروش می رسند. در کنار این موضوع برندهای بسیاری هم هستند که این سرویس ها را ارائه می دهند.

مقالات مرتبط  راهنمای کامل خرید ماشین ظرفشویی + معرفی بهترین برند ماشین ظرفشویی

۸) قابلمه های شیشه ای

این نوع از قابلمه ها در واقع همان پیرکس ها هستند. این ظروف بی رنگ را می توان تقریبا بهترین انتخاب برای پخت و پز دانست، چراکه به راحتی می توان درون آن را مشاهده کرد. تا زمانی که به این ظروف ضربه های محکمی زده نشده و شوک دمایی نبیند مقاومت خود را حفظ می کنند. مدل های جدید که از این مدل قابلمه ها در بازار ارائه می شوند در مقابل حرارت مقاومت بیشتری از خود نشان می دهند.

۹) قابلمه های لعابی

معمولا روکش های لعابی بر روی ظروف چدن و یا آهنی کشیده می شود. می توان گفت که طول عمر روکش های لعابی محدود است و بر اثر ضربه و حتی نوسانات حرارتی نیز می تواند از بین برود. معمولا از این نوع ظروف و قابلمه ها برای گرم نگه داشتن کنسروها و پخت غذاهای آبدار استفاده می شود.

معرفی برندهای مطرح سرویس قابلمه عروس

برندهای مطرحی که به تولید سرویس قابلمه می پردازند را میتوان اینگونه معرفی کرد:

 • دسینی
 • پی اس دی
 • هاس جوهر
 •  کارال
 •  زرساب
 • زوپینی
 •  وگاتی
 •  عروس تفلون
 •  فورته
 • وینود
 • و…

سایز قابلمه

سایز قابلمه ها را براساس قطر آنها عنوان می­کنند که از ۱۸ سانتی متر تا ۳۲ سانتی متر متغیر است. به عنوان مثال قابلمه ­ی سایز ۳۰ مناسب طبخ غذا برای ۱۰ نفر است، ست قابلمه ها از ۶ پارچه تا ۳۲پارچه دسته بندی می­شود که هر کدام متشکل از قابلمه و ماهی­تا به در سایزهای مختلف است ( درب قابلمه در تعداد محاسبه می شود، یعنی یک قابلمه به همراه در، دو پارچه می باشد) . هر سرویس قابلمه همه ی سایز های گفته شده را ندارد و در هر سرویسی که میخواهید خریداری کنید، تعداد مشخصی قابلمه قرار دارد. بهتر است تعداد قابلمه ها را بر اساس نیازتان خریداری کنید تا هم جای کمتری در آشپرخانه تان گرفته شود و هم خرج کمتری بکنید.

بهتر است یک قابلمه کوچک برای خورشت و تعداد ۴ نفر، یک قابلمه برای پلو به همان تعداد، یک قابلمه برای مهمان و حجم پخت ۱۲ تا ۱۴ نفر، یک قابلمه برای پخت خورشت به همان تعداد و اگر می خواهید سرویس کامل تری داشته باشید، دو قابلمه برای پخت برنج و خورشت برای ۶ تا ۸ نفر هم خریداری کنید.در سرویس های موجود در بازار به همین تعداد گفته شده، قابلمه در هر پک خرید وجود دارد.

بورس خرید سرویس قابلمه

برای تهیه سرویس قابلمه مورد نظرتان می توانید به فروشگاه هر برند مراجعه کنید و از میان محصولات موجود، سرویس خود را تهیه کنید. همچنین با توجه به اینکه راسته فروش ظروف از هر نوعی در محله شوش تهران قرار دارد، می توانید به آنجا بروید و با تنوع بسیار زیادی که وجود دارد، با سلیقه و با توجه به بودجه خود بهترین انتخاب را داشته باشید. با توجه به اینکه سرویس های قابلمه دارای امکانات و ویژگی های گوناگونی هستند، حتی در یک برند نیز ممکن است با داشتن خصوصیات خاص قیمت های متفاوتی از هم داشته باشند. ما سعی کردیم حدود قیمت انواع قابلمه برندهای متنوع را برای شما ارائه کنیم.

[تعداد: ۳    میانگین: ۵/۵]
عروس ما در اینستاگرام